Društvo

Struja, struja e pa što je?

Građanin Cetinja bi lakše došao do neke povjerljive informacije iz obavještajne službe, poput MI6, CIA, nekadašnjeg Štazija (Das Ministerium für Staatssicherheit der DDR) ili nekadašnje rumunske Departamentul Securității Statului, nego što će dobiti informaciju zašto je nestala struja. Skoro nemoguće, a još teže od nemogućeg je doći do informacije kada će struja doći. Ili kada
Struja, struja e pa što je?

Građanin Cetinja bi lakše došao do neke povjerljive informacije iz obavještajne službe, poput MI6, CIA, nekadašnjeg Štazija (Das Ministerium für Staatssicherheit der DDR) ili nekadašnje rumunske Departamentul Securității Statului, nego što će dobiti informaciju zašto je nestala struja.

Skoro nemoguće, a još teže od nemogućeg je doći do informacije kada će struja doći. Ili kada bi mogla doći.

Kada je Cetinje u pitanju, svaka malo jača kiša, a posebno nevrijeme kao u noći između srijede i četvrtka, znači neizostavan prekid u napajanju strujom. Da li donji ili gornji dio grada, zavisi đe će da „opali“ grom i iskoči trafo.

Najčešće, već svima poznata tačka ispada je trafostanica „Stari Obod“. Njen ispad znači prekid napajanja u centru grada, Podgranicom u Donjem Polju, Grudi i naselju Medovina.

Ono što najviše iritira jeste nemogućnost da se dođe do bilo kakve informacije jer je čuveni CEDIS do vrhunca doveo sistem cenzure i blokirao bilo kakvu mogućnost da neko, recimo novinarima koji se interesuju saopšti što se desilo.

Mogućnost koja se nudi jeste da pošaljete mejl na tamo neku adresu pa će vam tamo neko odgovoriti nakon nekog vremena kada kvar bude saniran i kada to više ne bude vijest. A možda i neće.

Najsvježiji primjer je da je redakcija RTV Cetinje u četvrtak u 7 sati i 42 minuta uputila mejl na raspoloživu adresu, a do 10 sati nije bilo odgovora. ( Poštovani, dio Cetinja, tačnije donji dio grada, bez struje je sinoć od ponoći. Molimo Vas da nam dostavite informaciju o kakvom kvaru je riječ i kada možemo očekivati da isti bude otklonjen.)

Kakv je u suštini odnos CEDIS-a prema potrošačima govori i činjenica da su tek u četvrtak ujutro nešto poslije devet sati, kada je kvar otklonjen, objavili informaciju preko FEJSBUK stranice.

Možete li da zamislite prosječnog penzionera, đeda, babu, komšiju koji pod stare dane moraju da otvaraju fejsbuk profil, da lajkuju stranicu, kako bi saznali zašto nije bilo struje?

Time se, ustvari, samo nastavlja nekadašnja, stara praksa Elektrodistribucije da dežurni dispečer „digne slušalicu“ kako ne bi morao da odgovara na pozive građanstva ili medija.

Pomenuta trafostanica „Stari Obod“ je već ušla u legendu koliko se o njoj pisalo i govorilo. Ona datira iz vremena kada je na sadašnjoj ledini nekad bio donji pogon EI „Obod“ i sasvim je logično pitanje kako je ta trafostanica mogla da radi bez problema dok je na nju bilo prikačeno nekoliko pogona, alatnica, uprava, plus firme koje su nekada radile na Cetinju?

Manji broj potrošača bi nekom jednostavnom logikom značio i manje opterećenje i manju potrošnju, a logika izgleda ne pomaže kada je u pitanju napajanje strujom.

To da stradaju električni aparati i koju „golgotu“ građanin prolazi ako želi da dokaže i traži nadoknadu za nastalu štetu, posebna je tema.

Možda čitavu situaciju oko struje najbolje oslikava izjava jednog nekadašnjeg rukovodioca Distribucije koji je menadžment jedne cetinjske firme lakonski savjetovao da kupi agregat.

Ili riječi nekadašnje visoke funkcionerke lokalne uprave da pošteni svijet noću spava i da mu ne treba struja i rasvjeta.

No, dan se produžio, brzo će proljeće, a u međuvremenu će svakodnevno iz CEDIS-a stizati obavještenja da tu i tamo neće biti struje zbog radova na unaprjeđenju mreže i kvalitetnijeg napajanja.

Ni računi neće kasniti, ne brinite.