Bez slobode medija nema demokratije, razvoja i mira, poručio je crnogorski premijer Dritan Abazović.
On je prisustvovao sinoć dodjeli nagrada medijskim poslenicima iz cijelog svijeta koju je organizovala Transatlantska liderska mreža (TLN) u centralnoj dvorani nacionalnog Pres kluna u Vašingtonu.
Kao jedan od šest laureata “Sloboda medija”, jedan od osnivača Vijesti Željko Ivanović dobitnik je nagrade u kategoriji izuzetnost komentara i kritike.
Abazović je, kako je saopšteno iz Vlade, istakao da ne postoji veća čast nego da prisustvuje događaju gdje se građani Crne Gore nagrađuju priznanjima za uspješnost.
“Cilj je da pokažemo da stojimo uz ljude koji se bore za slobodu, pravdu i istinu i na taj način, sa prepoznatljivošću u svijetu, donose uspjeh svojoj državi”, naglasio je Abazović.
On je naveo da treba svi da rade na tome da podstiču slobodu medija.
“Bez slobode medija nema demokratije. Bez demokratije nema razvoja i mira. Vjerujem da ćemo se u budućnosti svi boriti za te vrijednosti”, poručio je Abazović.
Abazović je, čestitajući još jednom Ivanoviću i svima onima koji su istrajni u borbi za slobodu govora, misli i djelovanja, istakao da demokratskoj Crnoj Gori treba svi zajedno da teže.
“To je kosmopitski i evropski duh koji treba značajnije da unesemo u našu zemlju”, zaključio je Abazović.
Pored Ivanovića, zlatnu medalju TLN-a primila je Dženifer Grifin, saradnica Foks njuza za nacionalnu sigurnost pri Pentagonu.
Zlatna medalja za istraživački rad u stranim medijima pripala je Olgi Rudenko, odgovornoj urednici Kijev Independenta iz Ukrajine.
Širin Abu Akleh je posthumno nagrađena u kateogriji međunarodnih izvještavanja, dok je nobelovka Maria Resa, filipinsko-američka novinarka i generalna direktorica portala Repler, nagrađena u kategoriji rasvjetljavanja korupcije.
Dvadesetočlani međunarodni žiri koji su činili vodeći ljudi TLN-a, američke diplomate i poznati urednici i autori vodećih američkih i evropskih medija u kategoriji mladih novinara nagradili su Vladislava Davidžona, američkog državljanina rođenog u Uzbekistanu, novinara Tablet magazina i osnivač Odesa Rivjua.
Izvor: Agencija Mina
Vrhovni državni tužilac (VDT) Milorad Marković dostavio je višim i osnovnim državnim tužilaštvima obavezujuće Uputstvo za postupanje u slučajevima nasilja u porodici ili u porodičnoj zajednici, koje propisuje da postupajući tužioci hitno saslušaju žrtvu nasilja, bez njenog prethodnog saslušanja od strane policijskih službenika, ukoliko je to moguće.
Kako navode, upustvo je dostavljeno u cilju uspostavljanja ujednačene prakse u postupanju i primjene efikasnih mehanizama u predmetima formiranim zbog krivičnog djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici.
“Uputstvo propisuje da postupajući tužioci hitno saslušaju žrtvu nasilja, bez njenog prethodnog saslušanja od strane policijskih službenika, ukoliko je to moguće”, istakli su u saopštenju.
Naglašavaju i da je uputstvo VDT-a Markovića usklađeno sa međunarodnim standardima i izrađeno nakon detaljne analize dosadašnje prakse postupanja državnih tužilaštava u ovim predmetima.
IZVOR: RTCG
Cetinjanin B.Š. (46) i Budvanin S.S. (22) teško su povrijeđeni u saobraćajnoj nezgodi na magistralnom putu Budva – Cetinje, u mjestu Lapčići, danas oko 11 sati, u kojoj su učestvovali motocikl i automobil.
“Vijestima” je iz policije rečeno da je B.Š. bio vozač motocikla, a S.S. suvozač, te da je u udesu učestvovao i državljanin Srbije, Beograđanin J.J. (25), koji je vozio automobil “fiat”.
B.Š. je zadobio povrede opasne po život i budvanska Hitna pomoć je njega i S.S. prevezla u cetinjsku Opštu bolnicu.
IZVOR: Vijesti
Firma BB Solar, u kojoj polovinu vlasništva ima Blažo Đukanović, oktobra 2020. godine tražila je od Investiciono razvojnog fonda (IRF) faktoring od 1,5 miliona eura, ali nije dostavila potrebne finansijske podatke za povezanu firmu Capital Invest, iako je to prvobitno bio zahtjev investiciono kreditne institucije.
To se navodi u dopisu Akcije za socijalnu pravdu (ASP).
Iz ASP su podsjetili da je ove sedmice u Skupštini izglasan zakon da se u Razvojnu banku transformiše IRF.
“IRF je godinama većinom služio za finansiranje biznisa partijski, nepotistički i interesno povezanih, dok su za hiljade običnih građana pozajmice kod IRF za njihove poslovne ideje praktično bile misaona imenica. Plasmani IRF-a znatno su povoljniji od komercijalnih banaka”, navode iz ASP.
Uprkos nedostavljanju finansijskih podataka za Capital Invest, gdje je Blažo Đukanović potpuni vlasnik, IRF je odobrio faktoring (otkup potraživanja) za BB Solar.
Ta firma je tada preko podgoričkog Novog Volvoxa bio uveden u višemilionski posao postavljanja struje na dionici autoputa Smokovac-Mateševo, a o čemu se saznalo godinu kasnije.
“Nakon što je BB Solar uputila sredinom oktobra 2020. godine zahtjev za faktoringom od 1,5 miliona, iz IRF-a su mail komunikacijom naznačili listu dokumenata, koje je potrebno dostaviti. Pored ostaloga, to je uključivalo niz finansijskih dokumenata i za povezana lica za poslednju poslovnu godinu, a ne samo za podnosioca zahtjeva, kao i presjeke bilansa za godinu podnošenja zahtjeva”, pojašnjava ASP u dopisu.
BB Solar: Ne dajemo bilanse Capital investa
Iz BB Solara su ASP-u odgovorili da nikad ne daju bilanse Capital investa.
“Ni prošli nismo davali bilanse vama, jer je to potpuno odvojena priča koja nema povezanosti suštinske sa BB Solarom. Takođe, ta firma nema ekonomsku aktivnost i ne ostvaruje prihode iz poslovanja već neko vrijeme“, naveli su u mejl odgovoru iz BB Solara, gdje mlađi Đukanović dijeli vlasništvo sa Igorom Burzanovićem.
Nadalje su kazali da mogu da dostave samo zvanične bilanse od prošle godine bez prateće dokumentacije,
“Smatramo da ovu firmu ne treba da sagledavamo kao povezano lice BB Solara, jer je to potpuno druga priča jednog od vlasnika i, ponavljamo, nema nikakve poslovne povezanosti sa BB Solarom. Nadam se da je trazumijete da su to poslovno razdvojene kompanije“, dodali su u mejl odgovoru iz menadžmenta BB Solara.
Đukanovićev biznis bio finansijski podržan kroz znatno povoljnije pozajmice
Podsjetimo, krajem novembra 2020. godine IRF je odobrio 1,5 miliona faktoringa firmi BB Solar, iako nije dostavljena kompletna dokumentacija, odnosno podaci za povezanu firmu Capital Invest.
Godinu kasnije, BB Solar je od IRF zatražio novi faktoring od milion eura, kada ponovo nije dostavljena dokumentacija za Capital Invest, ali je tada navedeno da stručna služba IRF-a po potrebi može tražiti podatke za povezana lica.
I taj faktoring je odobren, a ubrzo je njegov limit smanjen na 600 hiljada, jer je to bio uslov da BB Solar od IRF dobije odvojeni kratkoročni kredit za likvidnost od IRF od pola miliona eura.
Novih 800 hiljada eura faktoringa BB solar je tražio i prošle godine, a njegova povezana firma BB Hidro je prije par godina od IRF dobila i kredit za gradnju male hidoelektrane u Kolašinu.
Na način biznis mlađeg Đukanovića znatno je bio finansijski podržan kroz znatno povoljnije pozajmice i otkupe od državnog investicionog fonda.
Vlasništvo u Capital Investu je na Blaža Đukanovića prenio njegov otac Milo Đukanović, a ova firma je u javnosti najviše poznata po odobrenom kreditu od 1,5 miliona od londonske Pireus banke, kojim je stariji Đukanović kupio akcije u Prvoj banci, kasnije ih preprodao po višestruko većoj cijeni i zaradio prvi milion.
Pitanje zarade prvog miliona starijeg Đukanovića odavno je predmet brojnih kontroverzi, a time se bavi i tužilaštvo, ali nema mnogo informacija o tužilačkoj istrazi i u kojoj je fazi.
IZVOR: RTCG
Na jednom od najvećih i najznačajnijih bodibilding i fitnes takmičenja, “Arnold Classic Europe” u Madridu, Crna Gora nastupila je u tročlanom sastavu i ostavila lijep utisak u izuzetno jakoj konkurenciji.
Ilija Ivanović zauzeo je drugo mjesto u kategoriji “fit model” krunisavši ulazak u takmičarske vode na odličan način, dok su juče Ivanović i Nikoleta Vušurović završili na petoj poziciji u konkurenciji fit parova što je, ujedno, prvi put da se naši predstavnici pojave u pomenutoj kategoriji na “Arnold Classic”-u.
U kategoriji “bikini” Vušurović se nije izborila za finale (+172 cm), kao ni Marijana Zec (-168 cm i “masters”). Ivanović, Vušurović i Zec članovi su podgoričkog “Big Fitness”-a koji je u Madridu predstavljala i Amela Omanović, takmičarka iz Bosne i Hercegovine, plasiravši se u finale kategorije “bikini (-165 cm)”.
Vrijedi istaći i da se predsjednik Bodibilding, fitnes i krosfit saveza Crne Gore, Dražen Vujošević, sastao s prvim čovjekom Svjetske federacije (IFBB), dr Rafaelom Santonjom, povodom unapređenja funkcionisanja Bidibilding i fitnes saveza s područja Balkana, jačanja saradnje između federacija i bolje organizacije sportskih događaja na ovim prostorima.
Sve u svemu, novo učešće na međunarodnoj sceni vrijedno je iskustvo za naše takmičare koji se već okreću novim izazovima, prvenstveno IFBB Svjetskom interkontinentalnom kupu i Državnom prvenstvu u Herceg Novom od 18. do 20. oktobra.
IZVOR: RTCG
Kosovski premijer Albin Kurti izjavio je da je “Srbija ponovno provocirala, pomjerivši svoje trupe oko 50 metara bliže granici s Kosovom”, tačnije kod opštine Kamenica.
Podijelivši nekoliko fotografija na Facebooku, Kurti je rekao da su srpske vojne trupe otišle nakon što su primijetile da su kosovske vlasti snimile njihove akcije.
”Vlada Republike Kosovo imala je velika ulaganja u izgradnju i poboljšanje kapaciteta obavještajnih, sigurnosnih i obrambenih struktura, koje su spremne spriječiti svaku prijetnju teritorijalnom integritetu i suverenitetu naše države”, naveo je Kurti.
Rekao je da Srbija nastavlja dizati tenzije hibridnim akcijama, s ciljem destabilizacije regije, “iako se prostor za te manevre iz dana u dan sužava”.
O Kurtijevim tvrdnjama za sada nije bilo reakcija iz Srbije.
Kurtijeva objava dolazi nekoliko sedmica nakon obilježavanja godišnjice napada u Banjskoj i Zvečanima.
Naoružana grupa napala je u septembru prošle godine kosovsku policiju, kada je ubijen narednik Afrim Bunjaku. U razmjeni vatre ubijena su i tri srpska napadača.
Za organizovanje i izvođenje napada Kosovo krivi Srbiju, ali Beograd to negira.
Odgovornost za napad preuzeo je Milan Radoičić, bivši potpredsjednik Srpske liste, najveće stranke Srba na Kosovu koja ima podršku zvaničnog Beograda.
Kosovske vlasti optužile su njega i desetak drugih osoba za koje se vjeruje da su na slobodi u Srbiji. Trojica su uhapšena na Kosovu.
Kosovo i Srbija dijele granicu dugu oko 350 kilometara, a više od 60 posto ove linije čine opštine na sjeveru Kosova, u kojima većinom žive Srbi.
Dvije zemlje postigle su sporazum o integriranom upravljanju granicama u decembru 2011. godine.
Misija NATO-a na Kosovu, KFOR, odgovorna je za sigurnost granica Kosova sa Srbijom, dok je kosovska policija odgovorna za ostatak granične linije.
Trenutno KFOR ima više od 4.400 vojnika na Kosovu.
NATO je pojačao prisutnost na Kosovu 2023, nakon porasta napetosti na sjeveru nastanjenom većinskim srpskim stanovništvom.
IZVOR: Radio Slobodna Evropa
U Crnoj Gori u nedjelju pretežno sunčano vrijeme, povremeno uz slabu i umjerenu oblačnost, tokom dana uglavnom visoka oblačnost.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, na sjeveru, ujutru po kotlinama ponegdje magla ili povećana niska oblačnost.
Vjetar će biti slab do umjeren, promjenljivog smjera.
Jutarnja temperatura vazduha od 3 do 16, najviša dnevna od 16 do 26 stepeni.