Politika

Abazović: Prava medija moraju se poštovati

Društvo koje stremi demokratiji mora da razumije značaj slobode govora, kazao je premijer Dritan Abazović i poručio da se prava medija moraju poštovati. Abazović je, na regionalnoj konferenciji o medijskoj/digitalnoj pismenosti i dezinformacijama koju je organizovao OEBS, rekao da postoje različiti ciljevi na kojima Crna Gora radi da poboljša medijski zakonodavni okvir. On je podsjetio
Abazović: Prava medija moraju se poštovati

Foto:Mina

Društvo koje stremi demokratiji mora da razumije značaj slobode govora, kazao je premijer Dritan Abazović i poručio da se prava medija moraju poštovati.

Abazović je, na regionalnoj konferenciji o medijskoj/digitalnoj pismenosti i dezinformacijama koju je organizovao OEBS, rekao da postoje različiti ciljevi na kojima Crna Gora radi da poboljša medijski zakonodavni okvir.

On je podsjetio da je to i obaveza države na putu ka Evropskoj uniji.

Abazović je rekao da je država posvećena borbi protiv govora mržnje i diskriminacije u onlajn prostoru.

On je podsjetio da su međunarodni partneri podržali Crnu Goru u tom dijelu tako što su obezbijedili ekspertizu medijskih zakona, a posebno Zakona o Javnom servisu.

Prema riječima Abazovića, izmjene i dopune Zakona o Javnom servisu obezbijediće podršku Savjetu Radio Televizije Crne Gore u rješavanju određenih manjkavosti.

On je podsjetio da je Vlada usvojila Strategiju o medijima za period 2022-2026. i akcioni plan za sprovođenje Strategije, kao i da su formirana međusektorska tijela koja rade na rješavanju napada na novinare.

Abazović je poručio da se prava medija moraju poštovati i da su OEBS i Savjet Evrope značajni partneri Crnoj Gori.

Šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori, Dominik Vag, kazala je da sfera lažnih vijesti vijesti urušava demokratska društva.

Ona je navela da je obaveza novinara da služe javnom interesu i da poštuju istinu.

Vag je kazala da su sloboda izražavanja i inforimisanja ključne vrijednosti 57 zemalja članica OEBS-a.

“Misija omogućava adekvatno legislativno institucionalno okruženje koje njeguje nezavisne i profesionalne medije”, saopštila je Vag.

Kako je dodala, smanjenje povjerenja u medije nosi mnoge izazove.

“U OEBS-u vjerujemo da možemo naći put da rješavanje ovog problema”, kazala je Vag.

Ona je poručila da će Misija OEBS ostaje partner institucijama Crne Gore u uspostavljaju bezbjednog okruženja za novinare i objektivno izvještavaće.

“Podržavaćemo i aktivnosti kako bi se pospješila medijska pismenost i obezbijedila kritička misao”, dodala je Vag.

Predstavnica OEBS-a za slobodu medija, Tereza Ribeiro, navela je da mediji i novinari imaju važnu ulogu u društvu i da ta uloga ne može biti dovoljno naglašena.

“Povjerenje javnosti u medije je veoma važno, moramo da postavimo jasnu granicu između onog što je tačna, a šta netačna informacija”, kazala je Ribeiro.

Prema njenim riječima, borba protiv dezinformacija ne bi trebalo da spriječi slobodan pristup informacijama.

“Najbolji protivotrov lažnim informacijama jeste kvalitetno izvještavanje”, poručila je Ribeiro.

Ona je, govoreći o medijskoj pismenosti, rekla da je ona važna kako bi javnost prepoznala lažne informacije, ulogu medija i funkcionisanje demokratije.

Vršilac dužnosti generalnog direktora Direktorata za medije u Ministarstvu kulture, Neđeljko Rudović, kazao je da nije mali broj primjera koji ukazuju na ozbiljne društveno-političke posljedice koje su izazvane dezinformacijama.

“Direktno ili posredno, one su često osnov za konstrukciju oprečnih stavova koji služe za manipulciju javnošću, ponekad i do granice bezbjednosnih rizika za društvo”, rekao je Rudović.

On je kazao da je unapređenje medijske pismenosti jedan od mehanizama kojim bi se trebalo boriti za objektivnije informisanje.

“U okviru medijske strategije predloženo je formiranje nacionalnog savjeta za medijsku pismenost”, naveo je Rudović.

Prema njegovim riječima, jedan od glavnih ciljeva Ministarstva je uvođenje medijska pismenost i u osnovne i u srednje škole.

On je ukazao da je neophodno razraditi širu strategiju kojom će se sankcionisati dezinformacije.

Predsjednik Savjeta Agencije za elektronske medije (SAEM) Branko Bošković rekao je da ta institucija ima važnu ulogu u procesu suzbianja dezinformacija.

On je kazao da SAEM pruža znanje i informacije građanima kako bi mogli da se nose sa lažnim vijesti i dezinformacijama.

“Pokušavamo da proširimo perspektivu kako bismo napravili snažnu medijsku scenu”, rekao je Bošković.

Izvor: Mina