Kamenolom bi ugrozio mir, zagadio vazduh, uništio put koji su mještani gradili, imanja, vinograde, pčele, netaknutu prirodu s desetinama zakonom zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta, ponovili su mještani Bokova, Đinovića, Kosijera, Ulića, Štitara, Mikulića i drugih sela na danas održanoj Javnoj tribini o Elaboratu procjene uticaja na životnu sredinu za projekat kamenoloma „Milošev Krš“ kod Cetinja.
Oni su još jednom istakli da je cijeli postupak Ministarstva kapitalnih investicija (MKI) sproveden bez njihovog znanja, te bez prethodne Strateške procjene uticaja na životnu sredinu i uz ignorisanje mnoštva propisa.
Ukazujući na ozbiljne propuste u Elaboratu Nikola Adžić je pozvao Agenciju za zaštitu životne sredine Crne Gore da provjeri tvrdnje mještana.
Te tvrdnje su da kompanija Medix prepisuje svoje elaborate, od jednog kamenoloma na drugi, da iskoristi softver koji posjeduje Univerzitet Crne Gore koji može da provjeri da li je prije bilo slučajeva da se prepisuje Elaborat – kazao je Adžić.
Arhitekta dr Goran Radović ukazao je na činjenicu da niko nije vidio Elaborat i analize koje su prethodile davanju koncesije.
Mislim da bi prvo to građani, odnosno mještani, trebalo da vide, pa tek onda, ako to prođe, donositi odluku o koncesiji. Ne znam koja je to analiza bila dobra i povoljna da ukaže da je to prava lokacija. Mislim da je taj put pogrešan, ovaj put je doveo u zabludu investitora, doveo je u problem Opštinu i rukovodstvo Prijestonice – kazao je Radović.

Zamjenik gradonačelnika Prijestonice Cetinje Marko Brnović iznio je hronologiju sprovedenog postupka uz podsjećanje na usvojenu Inicijativu kojom se traži od Vlade raskid ugovora o koncesiji Milošev krš, a od Agencije zaustavljanje svih procedura oko Elaborata.
Oštro se protivimo realizaciji ovog projekta i Prijestonica će sve uraditi, institucionalno djelovati i u saradnji sa mještanima učiniti dodatne napore kako bismo stopirali realizaciju ovog projekta na zadovoljstvo posebno građana ovih mjesnih zajednica i Prijestonice Cetinje – kazao je Brnović.
Kako je naglasio ekološki aktivista Aleksandar Dragićević jedini način da ovaj projekat padne jeste da padne Elaborat.
Država ne može koncesioni ugovor da raskine. U slučaju jednostranog raskidanja koncesionog ugovora ima pravo na odštetni zahtjev koji, po našem iskustvu, nekada mogu da dođu do trideset miliona eura. Zato smo mi ovdje danas da to spriječimo, da država ne trpi štetu, lokalna zajednica da ne trpi štetu, a gospodin investitor nadam se da će moći da nađe neki drugi dio Crne Gore, drugi dio opštine Cetinje na nekoj pustopoljini – poručio je Dragićević.
Današnjoj raspravi prisustvovali su obrađivači Elaborata – Medix DOO Podgorica, kao i predstavnik koncesionara Inžinjering put DOO Podgorica Milo Mijović.
Na Javnoj raspravi smo saslušali sva mišljenja mještana. I do sada smo postupali u skladu sa zakonom pa ćemo i ubuduće tako nastaviti – kazao je Mijović.
Javnu raspravu je organizovala Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore.