Društvo

Afrička kuga svinja – bolest koja prijeti ekonomijama širom Evrope

Afrička kuga svinja je zaraza koja pogađa domaće i divlje svinje. Virus koji izaziva ovu bolest nije opasan po zdravlje ljudi, ali i te kako utiče na ekonomije zemalja. Područja pogođena afričkom kugom svinja trpe ozbiljne finansijske gubitke zbog uginuća životinja, ograničenja izvoza životinja i mesa, kao i troškova za mjere kontrole. Iskorijenjivanje ove bolesti
Afrička kuga svinja – bolest koja prijeti ekonomijama širom Evrope

Afrička kuga svinja je zaraza koja pogađa domaće i divlje svinje. Virus koji izaziva ovu bolest nije opasan po zdravlje ljudi, ali i te kako utiče na ekonomije zemalja. Područja pogođena afričkom kugom svinja trpe ozbiljne finansijske gubitke zbog uginuća životinja, ograničenja izvoza životinja i mesa, kao i troškova za mjere kontrole. Iskorijenjivanje ove bolesti može da traje godinama, jer vakcina ne postoji.

Područje u poluprečniku od tri kilometra od mjesta gdje su životinje oboljele od afričke kuge svinja proglašava se zaraženim, a u poluprečniku od 10 kilometara ugroženim. Na farmama se sprovode pojačane biološke mjere sigurnosti.

Za afričku kugu svinja ne postoji vakcina

Ovo je za sada jedna od najopasnijih bolesti svinja. Od njene prve pojave u Gruziji i propusta u prepoznavanju i primjeni mera u ovoj zemlji 2007, bolest se širila do krajnjeg sjevera Evrope. Odatle se preko baltičkih zemalja proširila na ostatak kontineta, pa i na zemlje regiona, tačnije Srbiju..

Karakteristike gruzijskog soja koji sada cirkuliše u populaciji divljih i domaćih svinja na teritoriji Evrope su umjerena patogenost, relativno duga inkubacija i nejasna klinička slika što otežava prepoznavanje bolesti, omogućava njeno lakše širenje i stvara dodatne probleme.

Najveći problem je što, za sada, ne postoji zvanično odobrena vakcina protiv ove bolesti.

EFSA sprovodi kampanju “Stop afričkoj kugi svinja”

Afrička kuga svinja muke zadaje i farmerima u Evropskoj uniji koja je, sa pet miliona tona godišnje, najveći izvoznik svinja i proizvoda od svinjskog mesa u svijetu. Uzgoj svinja čini čak 8,5 posto učešća u ukupnoj poljoprivrednoj proizvodnji Unije, a ova bolest prijeti da to ugrozi.

Da bi se podigla svijest o njoj i spriječilo dalje širenje, a sa ciljem potpunog iskorijenjavanja Evropska agencija za bezbjednost hrane četvrtu godinu zaredom sprovodi kampanju „Stop afričkoj kugi svinja“  u 18 zemlja.

Afrička kuga svinja trenutno je prisutna u Bugarskoj, Grčkoj, Češkoj, Estoniji, Njemačkoj, Mađarskoj, Italiji, Letoniji, Litvaniji, Poljskoj, Rumuniji, Slovačkoj, Moldaviji, Ukrajini, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji.

Izvor:RTS