Foto: privatna arhiva
Obrazovanje je od velikog značaja za svaku osobu, koja želi da bude uspješna u životu, zato što otvara mnoga vrata, ali je izuzetno važno biti uporan – poručuje gimnazijalka Anastasija Pajović.
Ona je bila jedna od 126 polaznica međunarodnog ljetnjeg programa TechGirls, čiji cilj je, kako objašnjava u razgovoru za Radio Cetinje, podsticanje djevojaka da se bave prirodnim naukama, ali i upoznavanje sa fakultetskim životom u Americi i uopšte američkim načinom života.
O samom kampu sam saznala preko objava Američkog ugla na Cetinju još u 2021. godini. Odlučila sam da se prijavim, ali zbog školskih obaveza nijesam stigla da završim prijavu na vrijeme. Kada sam na profilu Američkog ugla Cetinje vidjela da su otvorene prijave za Techgirls23’ generaciju, odmah sam počela sa online prijavom koja, pored ličnih podataka, podrazumijeva podatke o vannastavnim aktivnostima i nagradama, kao i odgovore na esejska pitanja. Druga faza prijave uključuje online intervju – objasnila je Anastasija.
Polaznice kampa birale su između četiri kursa: ASUM – kurs električnog inžinjeringa na kojem su radile sa Arduino Mega mikroprocesorom, EMMI – kurs bioinformatike na kojem se obrađivao molekularni modeling, Rhythm – kurs programiranja na kojem su, kako ističe, polaznice učile kako da preko programa u Python i Java Script-u prave muziku, te Rivers, koji se, kako objašnjava, najviše bavio mineralima u rijekama i zaštitom životne sredine.
Ja sam odabrala ASUM kurs. Predavanja su bila organizovana u prostorijama Lavery Hall zgrade na kampusu Virginije Tech, a držao ih je stalni profesor na tom fakultetu dr Scott. On je završio kompjuterske nauke originalno, ali je u toku radnog vijeka naučio da radi i sa mikroprocesorima. Sa nama su radili i njegovi asistenti koji su bili studenti od prve do četvrte godine studija – kazala je Anastasija Radio Cetinju.
Predavanja su, kako dodaje, bila veoma zanimljiva jer su bila interaktivnog karaktera.
Na kraju smo predstavljali projekte koje smo napravili pomoću literature i materijala dobijenih tokom cjelokupnog kursa. Sa arduinom sam radila i u Američkom uglu gdje sam naučila osnove što mi je bila značajna pomoć tokom samog programa – naglasila je Anastasija.
Tokom gotovo mjesec dana provedenih u ljetnjem kampu učesnice iz 36 zemalja Evrope, Azije, Afrike i Amerike, obišle su tri grada u tri savezne države.
Dvije nedjelje smo provele na kampusu Virginie Tech koji se nalazi u Blacksburgu gdje smo pohađale 40 sati kursa koji smo odabrale. Poslije kampusa, otputovala sam u Cincinnati, Ohio gdje sam boravila u američkoj porodici i radila “job shadow” dio programa, koji podrazumijeva upoznavanje sa američkim tehnološkim i naučnim firmama. U Cincinnatiju sam imala priliku da vidim Cincinnati Ast Museum gdje je bila izložba radova Pabla Picassa – istakla je Anastasija.
Tokom boravka u Washingtonu, polaznice kampa obišle su NASA Goddard Space Flight Center, U.S. Capitol, muzeje poput National Museum of Afro-American History and Culture i Natural History Museum, monumente glavnog grada kao i The national mall (Bijelu kuću, Lincoln memorial, Washington monument, Jefferson memorial, Martin Luther King Jr. memorial), ali i Smithsonian National Air and Space Museum.
Posljednji dan programa provele smo u zgradi U.S. Department of state gdje smo imale priliku da razgovaramo sa američkim senatorima koji su sa nama podijelili svoja iskustva – objašnjava Anastasija.
Kako ističe, od malena sanja o tome da se školuje u inostranstvu, pa će svoje srednjoškolsko obrazovanje nastaviti u Mariboru, u Sloveniji.
Prijavila sam se za IB program jer je riječ o svjetski prepoznatom programu koji otvara vrata za upis na mnoge prestižne univerzitete. Od programa opšte gimnazije se razlikuje po tome što ima 6 predmeta, 3 na visokom nivou koje često upoređuju sa fakultetskim i 3 na standardnom nivou. Obavezni predmeti su maternji jezik učenika, engleski jezik i matematika AA, dok su ostala tri predmeta iz grupa društvenih, prirodnih nauka i umjetnosti. Uz to radi se i EE (extended essay) u okviru kojeg učenici obrađuju temu koja ih najviše zanima a koji su u formatu naučno-istraživačkog rada, TOK (theory of knowledge) koji se bavi pitanjem kako mi zapravo znamo ono što znamo i kako usvajamo znanje i CAS (Creativity,Activity and Service ) – kazala je Anastasija.
Pored nauke, njena velika ljubav je i atletika.
Smatram da moji planovi neće uticati na bavljenje sportom jer i sama škola podržava vannastavne aktivnosti učenika preko CAS-a. Uslovi za trening su tu, kontaktirala sam klub u kojem bih mogla da treniram kada dođem u Maribor – kaže Anastasija.
Svojim vršnjacima poručuje da je veoma važno informisati se i biti uključen u rad raznih organizacija.
Idite na kampove i takmičenja, upoznajte nove ljude. Za ovaj program konkretno ne bih znala da nije bilo Američkog ugla na Cetinju, zato preporučujem da idete u Američki ugao kada održavaju razne aktivnosti, jer tu možete puno saznati o brojnim prilikama i mogućnostima za obrazovanje – poručila je Anastasija.
Ljetnji kamp TechGirls, organizovao je Legacy International pod sponzorstvom U.S. State Departmenta, a održan je u periodu 07. jula do 03. avgusta.
M. Sekulić
Rukometaši Lovćena savladali su Sutjesku u Nikšiću, rezultatom 40:28, u posljednjem kolu jesenjeg dijela šamionata.
Aktuelni prvak na zimsku pauzu ide sa osam pobjeda i jednim porazom, odnosno istim učinkom kao podgorička Budućnost.
Ekipa Filipa Popovića već do poluvremena završila je posao u sablasno praznoj i hladnoj dvorani Sportskog centra u Nikšiću. Raznovrsnim napadima i veoma dobrom odbranom prednost cetinjskog tima nakon prvih 30 minuta iznosila je 11 golova – 22:11.
Lovćen je u nastavku spustio gas, ali je i pored toga povećao višak koji je na kraju meča iznosio 12 golova.
Najbolji u redovima pobjedničke ekipe bili su Aleksa Perišić sa sedam i Đorđo Perunučić sa šest golova. Dobru partiju pružio je i golman Vuko Borilović koji je sakupio 14 odbrana.
Kadeti bez greške
Kadetski sastav Lovćena na zimsku pauzu ide sa devet pobjeda iz isto toliko mečeva.
U utakmici devete runde lider je bio više nego ubjedljiv protiv Sutjeske – 40:16.
Ekipu Miloša Vulićevića do pobjede su vodili Matija Kapićić sa sedam i Luka Kaluđerović i Nemanja Jovanović sa po šest golova.
Postepeno naoblačenje, prijepodne na primorju, a od sredine dana u većem dijelu zemlje kiša, u južnim predjelima i pljuskovi sa grmljavinom, sapšteno je iz Zavoda za meteorologiju i seizmologiju.
Ujutru na sjeveru po kotlinama moguća magla. Vjetar južni i jugoistočni mjestimično umjeren do jak. Jutarnja temperatura vazduha od -8 do 10, najviša dnevna od 4 do 14 stepeni.
Zvona čuvene pariske katedrale Notr Dam oglasila su se u subotu, 7. decembra u 19.10 sati, prvi put poslije više od pet godina i velikog požara u kojem je ovaj biser gotske arhitekture umalo potpun uništen.
Bio je to simboličan početak ceremonije otvaranja obnovljene katedrale u Parizu, glavnom gradu Francuske, kojoj prisustvuju mnogi svjetski zvaničnici, a glavna zvijezda je novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp, koji se vraća na veliku međunarodnu scenu.
Parisku katedralu iz 12. vijeka, 15. aprila 2019. godine zahvatio je veliki požar.
Izgoreli su krov i kula na krovu, a unutrašnjost katedrale, gornji zidovi i prozori teško oštećeni. Požar je ugašen 15 sati kasnije.
Uoči odlaska u obnovljeni Notr Dam, francuski predsjednik Emanuel Makron održao je zajednički sastanak sa Trampom i ukrajinskim predsjednikom Vladimirom Zelenskim.
Među zvanicama su i princ od Velsa, Vilijam, kao i supruga odlazećeg američkog predsjednika Džozefa Bajdena, Džil Bajden.
Notre Dame de Paris Reborn pic.twitter.com/WS5eNBq9nx
— 옥시마 – French expat in Korea (@yangeulna) December 7, 2024
Otvaranju prisustvuju i vatrogasci koji su učestvovali u gašenju velikog požara, kao i mnogi restauratori koji su godinama obnavljali katedralu.
Na fasadi Notr Dama zlatnim slovima je bilo projektovano veliko ‘hvala’ na francuskom i drugim jezicima, a potom je 160 vatrogasaca i građevinskih radnika prodefilovalo katedralom uz aplauze gostiju.
Makron je prije nekoliko dana obišao Notr Dam kada je prvi put mogla da se vidi unutrašnjost katedrale posle petogodišnje sanacije.
Izvor: BBC NEWS
Pismo kompozitora Volfganga Amadeusa Mocarta iz 1783. godine prodato je na internet aukciji privatnom evropskom ponuđaču za 440.000 eura.
Prodajna cijena pisma premašila je za više od četiri puta početnu cijenu od 100.000 eura, objavila je aukcijska kuća International Autograph Auctions Europe, sa sjedištem u Malagi u južnoj Španiji.
Iz aukcijske kuće navode da je u SAD i Aziji interes bio velik.
Pismo austrijskog kompozitora francuskom izdavaču Žan-Žoržu Ziberu, napisano na njemačkom, zapravo se smatralo izgubljenim, rekli su iz aukcijske kuće. Kasnije je pronađeno u porodičnoj arhivi.
U prodaji je bilo i pismo Džona Lenona na osam stranica upućeno Eriku Kleptonu iz 1971. godine, u kojem predlaže osnivanje novog “super benda”. Međutim, pismo nije prodato.
“Bilo je interesa, ali to nije bilo dovoljno za ponudu”, rekao je portparol aukcijske kuće.
Početna cijena pisma bila je između 80.000 i 100.000 eura, prenosi agencija Hina.
Stotine hiljada ljudi u Velikoj Britaniji i Irskoj ostalo je bez struje, a milioni su upozoreni da ostanu u zatvorenom prostoru, nakon što su jaki vjetrovi i obilna kiša zahvatili taj region.
Zabilježeni su udari vjetra do 149 kilometara na sat, a oko tri miliona domaćinstava u Velsu i na jugozapadu Engleske dobilo je upozorenje o nevremenu, prenosi Anadolija.
Vlasti su upozorile ljude da ostanu u zatvorenom prostoru za vrijeme trajanja oluje Dara.
U petak je britanska meteorološka služba Met Ofis /Office/ izdala crveno upozorenje za nevrijeme.
Hiljade domaćinstava u Sjevernoj Irskoj, Velsu i u zapadnoj Engleskoj, preko noći je ostalo bez struje.
U Irskoj je skoro 400 hiljada domova, farmi ili preduzeća ostalo bez struje zbog oluje, a pojedini letovi na aerodromu u Dablinu su otkazani.
Veliki broj auto-puteva i mostovi širom države zatvoreni su zbog jakog vjetra, a obustavljeno je više željezničkih linija.
Crnogorski emiter, Radio i televizija Crne Gore (RTCG) sjutra će saopštiti svoju odluku o učešću na Pjesmi Evrovizije 2025 u jutarnjem programu ”Dobro jutro Crna Goro”.
Emiter će ili odabrati drugog izvođača i pjesmu za Pjesmu Evrovizije, ili će se povući sa takmičenja.
Odluka benda NeonoeN da odustane od Eurosonga dovela je RTCG u nezavidnu poziciju i već je jasno da će biti nemoguća misija pronaći rješenje koje će biti po ukusu svih.
A pitanje je teško – ko će predstavljati Crnu Goru na Eurosongu 2025. u Bazelu?