Društvo

Anastasija pohađala međunarodni ljetnji program TechGirls: Obrazovanje otvara mnoga vrata

Obrazovanje je od velikog značaja za svaku osobu, koja želi da bude uspješna u životu, zato što otvara mnoga vrata, ali je izuzetno važno biti uporan – poručuje gimnazijalka Anastasija Pajović. Ona je bila jedna od 126 polaznica međunarodnog ljetnjeg programa TechGirls, čiji cilj je, kako objašnjava u razgovoru za Radio Cetinje, podsticanje djevojaka da
Anastasija pohađala međunarodni ljetnji program TechGirls: Obrazovanje otvara mnoga vrata

Foto: privatna arhiva

Obrazovanje je od velikog značaja za svaku osobu, koja želi da bude uspješna u životu, zato što otvara mnoga vrata, ali je izuzetno važno biti uporan – poručuje gimnazijalka Anastasija Pajović.

Ona je bila jedna od 126 polaznica međunarodnog ljetnjeg programa TechGirls, čiji cilj je, kako objašnjava u razgovoru za Radio Cetinje, podsticanje djevojaka da se bave prirodnim naukama, ali i upoznavanje sa fakultetskim životom u Americi i uopšte američkim načinom života.

O samom kampu sam saznala preko objava Američkog ugla na Cetinju još u 2021. godini. Odlučila sam da se prijavim, ali zbog školskih obaveza nijesam stigla da završim prijavu na vrijeme. Kada sam na profilu Američkog ugla Cetinje vidjela da su otvorene prijave za Techgirls23’ generaciju, odmah sam počela sa online prijavom koja, pored ličnih podataka,  podrazumijeva podatke o vannastavnim aktivnostima i nagradama, kao i odgovore na esejska pitanja. Druga faza prijave uključuje online intervju – objasnila je Anastasija.

Polaznice kampa birale su između četiri kursa: ASUM – kurs električnog inžinjeringa na kojem su radile sa Arduino Mega mikroprocesorom, EMMI – kurs bioinformatike na kojem se obrađivao molekularni modeling, Rhythm – kurs programiranja na kojem su, kako ističe, polaznice učile kako da preko programa u Python i Java Script-u prave muziku, te Rivers, koji se, kako objašnjava, najviše bavio mineralima u rijekama i zaštitom životne sredine.

Ja sam odabrala ASUM kurs. Predavanja su bila organizovana u prostorijama Lavery Hall zgrade na kampusu Virginije Tech, a držao ih je stalni profesor na tom fakultetu dr Scott. On je završio kompjuterske nauke originalno, ali je u toku radnog vijeka naučio da radi i sa mikroprocesorima. Sa nama su radili i njegovi asistenti koji su bili studenti od prve do četvrte godine studija – kazala je Anastasija Radio Cetinju.

Predavanja su, kako dodaje, bila veoma zanimljiva jer su bila interaktivnog karaktera.

Foto: privatna arhiva

Na kraju smo predstavljali projekte koje smo napravili pomoću literature i materijala dobijenih tokom cjelokupnog kursa. Sa arduinom sam radila i u Američkom uglu gdje sam naučila osnove što mi je bila značajna pomoć tokom samog programa – naglasila je Anastasija.

Tokom gotovo mjesec dana provedenih u ljetnjem  kampu učesnice iz 36 zemalja Evrope, Azije, Afrike i Amerike, obišle su tri grada u tri savezne države.

Dvije nedjelje smo provele na kampusu Virginie Tech koji se nalazi u Blacksburgu gdje smo pohađale 40 sati kursa koji smo odabrale. Poslije kampusa, otputovala sam u Cincinnati, Ohio gdje sam boravila u američkoj porodici i radila  “job shadow” dio programa, koji podrazumijeva upoznavanje sa američkim tehnološkim i naučnim firmama. U Cincinnatiju sam imala priliku da vidim Cincinnati Ast Museum gdje je bila izložba radova Pabla Picassa – istakla je Anastasija.

Tokom boravka u Washingtonu, polaznice kampa obišle su NASA Goddard Space Flight Center, U.S. Capitol, muzeje poput National Museum of Afro-American History and Culture i Natural History Museum, monumente glavnog grada kao i The national mall (Bijelu kuću, Lincoln memorial, Washington monument, Jefferson memorial, Martin Luther King Jr. memorial), ali i Smithsonian National Air and Space Museum.

Posljednji dan programa provele smo u zgradi U.S. Department of state gdje smo imale priliku da razgovaramo sa američkim senatorima koji su sa nama podijelili svoja iskustva – objašnjava Anastasija.

Kako ističe, od malena sanja o tome da se školuje u inostranstvu, pa će svoje srednjoškolsko obrazovanje nastaviti u Mariboru, u Sloveniji.

Foto: privatna arhiva

Prijavila sam se za IB program jer je riječ o svjetski prepoznatom programu koji otvara vrata za upis na mnoge prestižne univerzitete. Od programa opšte gimnazije se razlikuje po tome što ima 6 predmeta, 3 na visokom nivou koje često upoređuju sa fakultetskim i 3 na standardnom nivou. Obavezni predmeti su maternji jezik učenika, engleski jezik i matematika AA, dok su ostala tri predmeta iz grupa društvenih, prirodnih nauka  i umjetnosti. Uz to radi se i EE (extended essay) u okviru kojeg učenici obrađuju temu koja ih najviše zanima a koji su u formatu naučno-istraživačkog rada, TOK (theory of knowledge) koji se bavi pitanjem kako mi zapravo znamo ono što znamo i kako usvajamo znanje i CAS (Creativity,Activity and Service ) – kazala je Anastasija.

Pored nauke, njena velika ljubav je i atletika.

Smatram da moji planovi neće uticati na bavljenje sportom jer i sama škola podržava vannastavne aktivnosti učenika preko CAS-a.  Uslovi za trening su tu, kontaktirala sam klub u kojem bih mogla da treniram kada dođem u Maribor – kaže Anastasija.

Svojim vršnjacima poručuje da je veoma važno informisati se i biti uključen u rad raznih organizacija.

Idite na kampove i takmičenja, upoznajte nove ljude. Za ovaj program konkretno ne bih znala da nije bilo Američkog ugla na Cetinju, zato preporučujem da idete u Američki ugao kada održavaju razne aktivnosti, jer tu možete puno  saznati o brojnim prilikama i mogućnostima za obrazovanje – poručila je Anastasija.

Ljetnji kamp TechGirls, organizovao je Legacy International pod sponzorstvom U.S. State Departmenta, a održan je u periodu 07. jula do 03. avgusta.

M. Sekulić