„Vilina gora“, crnogorske narodne legende, prva od četiri dragocjene antologije crnogorske usmene proze koje je priredio istaknuti montenegrista i antologičar Radoje Radojević u saradnji sa svojim bratom, poznatim naučnikom i istraživačem Danilom Radojevićem, objavljena je u izdanju Matice crnogorske, saopšteno je iz te institucije kulture.
Ovom se knjigom, kako navode, otvara nova biblioteka Matice crnogorske „Crnogorska narodna književnost“.
„Vilina gora“ je prvobitno objavljena 1971. godine u izdanju titogradskog Grafičkog zavoda u čuvenoj biblioteci „Luča“. Urednici tog izdanja bili su Branko Banjević, Sreten Perović i Milorad Stojović, a kao urednici novog izdanja potpisuju se Milovan Radojević i Ivan Ivanović. Knjiga sadrži 130 legendi, studiozni predgovor Radoja Radojevića o crnogorskim legendama, njegov pogovor o karakteristikama, klasifikaciji i jeziku legendi objavljenih u ovom izdanju, te popis izvora i zapis o ličnostima koje su legende prenosili.
Ova antologija je pripremljena da bi se čitaocima predstavio izbor legendi kao književne vrste narodnog stvaralaštva, navodi se u Predgovoru Radoja Radojevića.
Zbog toga u okvir ove knjige ne ulaze komparativna, etnografska, folkloristička i bibliografska proučavanja, kakva bi zahtijevalo jedno izdanje za naučne potrebe. A književna vrijednost ovih legendi je, uvjeren sam, nesporna. One po motivima, načinu kazivanja, jeziku i drugim osobinama, predstavljaju imanentni umjetnički izraz života i duha crnogorskog naroda – zapisao je Radojević u Predgovoru.
On u svom Pogovoru ističe principe kojih se pridržavao pri izboru legendi za „Vilinu goru“.
Prije svega, težio sam da izabrana legenda što jače djeluje kao umjetnička cjelina. Kod sasvim kratkih legendi birao sam one koje „imaju sve“ što i „velika djela“. Nastojao sam, u granicama mogućnosti, da budu zastupljeni različiti motivi, razni krajevi Crne Gore i razne epohe. Uzimao sam legende koje nesumnjivo pripadaju crnogorskoj narodnoj književnosti – navodi Radojević u Pogovoru.
On se osvrnuo i na problem jezičke neujednačenosti legendi za koji kaže da je nerješiv.
U njima ima puno odstupanja u odnosu na izvorni narodni govor. Još je Vuk Karadžić, kao što je poznato, intervenisao trudeći se da jezik i crnogorske usmene književnosti prilagodi književnom jeziku koji je stvaran. Vuk Vrčević se uglavnom povodio za njim. Legende koje su objavljene u periodici od 1871. do 1912. godine takođe su ponekad udaljene od izvornog jezika. Tako se, na primjer, piše: pčela, ptica, sav, iako se i danas u govoru Crnogoraca čuvaju oblici čela, tica, vas i tako dalje. Ovo je svakako posljedica redaktorskih intervencija „izvanjaca“ i nekih Crnogoraca koji su htjeli da jezik legendi učine što više „književnim“. U legendama koje su objavljene u raznim publikacijama između dva svjetska rata, još veća su odstupanja, – ne samo u oblicima već i u leksici – navodi Radojević, između ostalog, u Predgovoru.
U izdanju Matice crnogorske uskoro će se pojaviti crnogorske narodne basne u knjizi pod nazivom „Kad je sve zborilo“ (prvobitno objavljene 1979. godine), zatim crnogorske narodne bajke pod nazivom „Vatra samotvora“ (prvobitno objavljene 1976. u izdanju NIP „Pobjeda“), i na kraju crnogorske narodne priče u knjizi „Potopno vrijeme“ (objavljeno 1982. godine).
Projekat će biti nastavljen izabranim ilustrovanim crnogorskim bajkama namijenjenim najmlađim čitaocima, a planirano je da se priredi i audio izdanje, kao i izbor na engleskom jeziku. Cilj navedenog izdavačkog poduhvata je da se ovaj dio crnogorske književnosti i narodnog stvaralaštva približi novim generacijama čitalaca.
Radoje Radojević (1922–1978) smatra se rodonačelnikom montenegristike, koji je od 60-ih godina prošlog vijeka pa sve do 1978. godine, kontinuirano svojim diskusijama, ogledima, polemičkim tekstovima i studijama doprinosio očuvanju temeljnih vrijednosti crnogorskog identiteta, a ponajviše crnogorskog jezika i nacionalne kulture.
Svako ko kinesku prodajnu platformu Temu suoči s optužbama Evropske unije dobiće upravo ono što stotine hiljada kupaca dobija svaki dan: mnogo malih paketa. U ovom slučaju, mnogo malih paketića teksta, dužine gotovo kao ovaj članak. U jednom od njih Temu je uvjeravao DW da će „u potpunosti sarađivati s regulatornim tijelima“.
Temu je navikao da reaguje na optužbe, jer one ne jenjavaju: početkom 2024. Evropsko udruženje proizvođača igračaka otkrilo je bezbjednosne rizike u 95 odsto dječijih igračaka koje prodaje Temu.
Od novembra je pritisak postao još veći: Evropska unija pokrenula je postupak protiv te platforme. Spisak optužbi je dugačak: prije svega se radi o ilegalnom uvozu proizvoda koji ne zadovoljavaju standarde EU. Ali radi se i o lažnim popustima, lažnim recenzijama proizvoda, manjkavim informacijama o trgovcima, kao i o dizajnu proizvoda koji, pogotovo one mlađe, navodi na gotovo zavisničko ponašanje prilikom kupovine.
Koji je poslovni model platforme Temu?
Temu je dostupan u Sjedinjenim Državama od septembra 2022. Ideja je bila omogućiti Amerikancima pristup kineskim proizvodima. Od tada tržište brzo raste širom svijeta. Bilo da se radi o prašku za izbjeljivanje zuba, presi za bijeli luk ili makazama – platforma Temu nudi hiljade artikala po nenadmašno niskim cijenama. Paketi uglavnom dolaze direktno iz Kine. Procjene pokazuju da samo od Temua i (takođe kineske) modne platforme Shein u Njemačku dnevno stiže 400.000 paketa.
Platforma može da ponudi pristupačne cijene jer funkcioniše isključivo kao posrednik. Svako ko naruči od Temua po pravilu svoj paket dobija dirketno iz skladišta proizvođača ili trgovca u Kini. Temu upravlja finansijskim dijelom transakcije, a u nekim slučajevima i isporukom. U svakom slučaju, Temu radi samo kao posrednik i za to uzima proviziju.
Temu zato može gotovo u potpunosti da se odrekne skupih skladišta i time da uštedi na troškovima. To doduše podrazumijeva duže vrijeme isporuke, ali baš u tome i leži poslovni uspjeh. „Temu postiže osjetno nižu cijenu zahvaljujući dugim rokovima isporuke“, objašnjava stručnjak za onlajn-maloprodaju Aleksander Graf: „Zapadne platforme za elektronsku trgovinu očigledno su se predugo oslanjale na kraće rokove isporuke.“ Osim toga, kako kaže Graf, Temu u svojoj aplikaciji „navodi potrošače da češće kupuju“. Uspjeh dokazuje da je poslovni model Temua ispravan: prema Eplu, to je 2023. bila najviše preuzimana Ajfon aplikacija godine.
„A Temu se takođe ozbiljno takmiči s vodećim imenom u onlajn-maloprodaji“, kaže Graf, jedan od direktora softverske firme za e-trgovinu Spryker: „Amazon sa svojom glavnom platformom ima problem kako da konkuriše takmacu iz Kine.“ Kako bi se suprotstavila Temuu, kompanija je u SAD pokrenula platformu za prodaju „Amazon Haul“. I ta platforma funkcioniše po principu široke ponude veoma jeftinih artikala sa znatno dužim rokovima isporuke nego na matičnom Amazonu.
Ko stoji iza platforme Temu?
Iza aplikacije za trgovinu Temu, kojom se toliko bave službe za zaštitu potrošača, Amazon i Evropska unija, stoji kineska matična kompanija PDD Holdings, koja kotira na američkoj berzi. Najvažniji, osnovni brend PDD-a uključuje platformu za e-trgovinu Pinduoduo, koja je u vlasništvu kineskog milijardera Kolina Huanga Dženga. Konkretne brojke o Temuovoj prodaji i dobiti ne pojavljuju se u bilansu PDD Holdingsa i grupa ostaje škrta na informacijama.
Temu od aprila 2023. posluje i u Njemačkoj. Ali, koliko ljudi radi za Temu u toj zemlji, nije otkriveno. „Kao dio PDD Holdings uvrštenog na NASDAQ, Temu ne otkriva nikakve zasebne finansijske ili operativne podatke“, saopštila je firma na upit DW.
Temu ostaje staložen
Nakon maloprodajne platforme Aliexpress, Evropska unija sada je otvorila i drugi slučaj protiv neke kineske platforme za e-trgovinu. Unija to može, jer je Temu klasifikovala kao takozvanu „veliku platformu“. To su sve platforme koje, prema sopstvenim navodima, imaju više od 45 miliona korisnika. One potpadaju pod tzv. Zakon o digitalnim uslugama (DSA) i na osnovu ovog zakona sada se otvara postupak.
Temu sada ima vremena do početka decembra za pojašnjavanje otvorenih pitanja. Ako se to ne dogodi, platforma će se suočiti s visokim kaznama. Temu je za DW saopštio : „U potpunosti ćemo sarađivati u ovoj istrazi.“ Vjeruju da će istraga na kraju „dugoročno koristiti potrošačima, trgovcima i platformi“, rekao je portparol Temua na upit DW.
Uspjeh i uz pomoć poreskih trikova?
Kritičari, međutim, veliki problem vide kod jedne sasvim druge stvari. Roba jeftinija od 150 eura može da se uveze u EU bez carine. Poreski stručnjak Rodžer Gotman procjenjuje da se poslovni model tržišta takođe bazira na tom takozvanom bescarinskom ograničenju: „Većina narudžbina na Temuu ostaje ispod 150 evra.“ Zaključak: bez oslobađanja od carina za jeftiniju robu, Temu ne bi mogao da ponudi tako niske cijene.
To bi takođe moglo da uspori Temuov rast, smatra Gotmanu, poreski ekspert i direktor sistema za obradu e-trgovine Taxdoo. On procjenjuje da Temu čak namjerno dijeli veće narudžbine na nekoliko manjih „kako bi ostao ispod bescarinske granice“. Carinske provjere, kako kaže, sigurno bi to potvrdile.
Uprkos bescarinskom ograničenju, primjenjuje se tzv. uvozni porez na promet. Temu je registrovan u Irskoj gdje bi morao da plati porez na promet. Irska bi zatim teoretski to trebalo da distribuira državama EU.
Temu je na uspješnom putu
„Ali, razmjena podataka je složena i rijetko se sprovodi u praksi“, kritikuje Rodžer Gotman. On se zato zalaže za efikasniju kontrolu prodajnih platformi kao što je Temu i primjenu postojećih zakona. Ciljano naoružavanje vlasti modernim alatima za analizu takođe bi moglo da pomogne, kaže ekspert.
Temu, s druge strane, protivrječi takvim tvrdnjama i ističe: „Rast ne zavisi od tarifne slobode.“ Takođe opovrgavaju tvrdnju da narudžbine namjerno dijele na manje kako bi se izbjegle carinske kontrole.
Carinska sloboda već je dugo trn u oku Evropske komisije. Ona predlaže ukidanje bescarinske granice do 2028. i uspostavljanje centralne platforme za podatke EU kako bi se objedinili svi relevantni carinski podaci.
Pritisak dakle raste na svim nivoima, ali stručnjak za e-trgovinu Aleksander Graf ne vjeruje da se Temuov trijumfalni napredak može zaustaviti i ukazuje pritom na uspjeh matične firme Pinduoduo. „Za pet godina pretekli su postojeće platforme u Aziji.“ U svakom slučaju, kaže Graf, moramo da se prilagodimo Temuovom novom poslovnom modelu. Jer, malo je vjerovatno da će se broj paketa iz Kine smanjiti.
Izvor: Deutsche Welle
Autoritarni lider Bjelorusije Aleksandar Lukašenko zaprijetio je u petak da će isključiti internet u zemlji u slučaju masovnih protesta tokom ili poslije predstojećih predsjedničkih izbora, nakon što su poslije prethodnih izbora prije četiri godine izbili nemiri s navodima opozicije da je glasanje bilo namešteno.
Obraćajući se studentima na Minskom državnom lingvističkom univerzitetu, Lukašenko je branio ranija ograničenja interneta i upozorio na buduće mjere kako bi se suzbila drugačija mišljenja, prenio je Bjeloruski servis Radija Slobodna Evropa.
“Ako se ovo ponovo dogodi, potpuno ćemo ga ugasiti. Mislite li da ću sjedeti skrštenih ruku i moliti se da ne šaljete poruku kada je sudbina zemlje u pitanju”, rekao je Lukašenko prema izvještaju državne novinske agencije BelTA.
Lukašenko je priznao da je do prekida interneta tokom protesta 2020. došlo uz njegovo odobrenje, navodeći potrebu da se “zaštiti zemlja”.
Poslije izbora 9. avgusta 2020, za koje su mnoge zapadne vlade rekle da nisu bili slobodni i pošteni, pristup internetu širom Bjelorusije bio je poremećen nekoliko dana i povremeno blokiran.
Sporni izbori koji su produžili Lukašenkovu vladavinu još od 1994. za još jedan mandat, naišli su na široku osudu SAD, Evropske unije i drugih međunarodnih aktera.
Kao odgovor na proteste na kojima je zahtevana Lukašenkova ostavka, usljiedila su masovna hapšenja, navodna mučenja zatvorenih i nasilne akcije u kojima je nekoliko ljudi poginulo.
Mnogi opozicioni lideri su u zatvoru ili u egzilu, dok Lukašenko odbija dijalog sa svojim kritičarima.
Sljedeći predsjednički izbori u Bjelorusiji zakazani su za 26. januar.
Jedna od najvećih svjetskih zvijezda i ikona savremene pop i soul muzike Seal, bariton s baršunastim glasom, tokom tri decenije karijere, prodao je više od 30 miliona albuma i osvojio nekoliko Grammy, Brit i Ivor Novello nagrada.
Popularni britanski pjevač brazilsko-nigerijskih korijena napušta englesku house scenu ranih ’90-ih da bi za kratko vrijeme postao jedan od najpopularnijih britanskih pop-soul pjevača decenije. Iako njegov najraniji materijal još uvijek pokazuje tragove acid housea, već sredinom 90-ih stvorio je fuziju soula, folka, popa i roka koja mu je obezbijedila uspjeh na obje strane Atlantika.
Njegov disko singl “Killer”, koji je objavio producent Adam (“Adamski”) Tinley, bio je hit broj jedan na svim top listama 1990. godine. Prvi album, Seal, objavljen 1991. godine, eksplodirao je na britanskoj top-listi, a postao je platinasti u Sjedinjenim Državama.
Drugi album, Seal II, objavljen 1994. godine, spojio je njegov bogat vokal i zemljane ritmove sa novom, gotovo melanholičnom dubinom koju karakterišu pjesme poput “Kiss from a Rose” i “Prayer for the Dying”. Prva je ponovo objavljena 1995. kao dio soundtracka filma Batman Forever i naglo se popela na vrh top lista u Sjedinjenim Državama. Na ceremoniji dodjele Grammy nagrada 1996, pjesma je osvojila nagradu za album godine, pjesmu godine i najbolju mušku pop vokalnu izvedbu.
Slušaoci Radio Cetinja večeras od 23 sata mogu uživati u čaroliji Silovih nezaboravnih hitova. U jedinstvenom klupskom okruženju Baloise Sessiona na koncertu ARTE, britanski muzičar je obilježio 30. godišnjicu svog mega-albuma «Seal II».
Iz Abbey Road Studija stiže nam prvi singl s albuma “London sessions” legendarnog Vlatka Stefanovskog!
Studio 3 jedan je od tri originalna prostora legendarnog “Abbey Road” studija u Londonu. U njemu su stvarali i snimali neki od najznačajnijih i najuzbudljivijih svjetskih umjetnika, od Pink Floyda, Beatlesa, Fele Kutija, Lady Gage i Amy Winehouse do Franka Oceana, Brune Marsa, Jamesa Blakea, Florence + The Machine, Nile Rodgersa, Due Lipe, Liama Gallaghera i mnogih drugih. Ovoj se respektabilnoj listi Studija 3 pridružio i Vlatko Stefanovski.
U godini u kojoj Stefanovski obilježava 50 godina karijere, Croatia Records organizovala je višednevno snimanje njegovog novog albuma u poznatim londonskim studijima. Album, koji će biti objavljen na streaming servisima, CD-u i na vinilu, nosiće naziv “Vlatko Stefanovski Trio – London Sessions”.
Uz Vlatka Stefanovskog na vokalu i gitarama, bubnjeve je odsvirao jedan od najperspektivnijih mladih bubnjara u regiji, Vlatkov sin, Jan Stefanovski, a električni kontrabas vrhunski je odsvirao – Tihomir Hojsak. Ulogu tonskog snimatelja u Abbey Road Studiju 3 preuzeo je Goran Martinac, uz asistente Eda Farella i Leah Morris. Martinac potpisuje i produkciju u studiju Croatia Recordsa. Dodatne klavijature na albumu odsvirali su Damir Imeri i Goran Martinac.
Kao prvi singl s albuma odabrana je pjesma “While My Guitar Gently Weeps” Georgea Harrisona, s legendarnog dvostrukog ‘bijelog’ albuma Beatlesa. Magazin Rolling Stone uvrstio je “While My Guitar Gently Weeps” na 135. mjesto na svojoj listi “500 najboljih pjesama svih vremena”, na sedmo mjesto na “100 najboljih pjesama za gitaru svih vremena” i na 10. mjesto na svojoj listi “The Beatles – 100 najvećih pjesama”.
U izvedbi Vlatka Stefanovskog pjesma je zadržala svoju izvornu snagu, a Vlatkova virtuoznost zasjala je u fantastičnoj solo dionici odsviranoj u jednom dahu.
Atmosfera prostora Studija 3 u kojem su nastajali neki od najznačajnijih albuma svjetskih muzičkih velikana, kao što je “Dark Side Of The Moon” Pink Floyda, posebno je inspirisala Vlatka i njegov trio da isporuče i zabilježe vrhunsku svirku. Hemija između muzičara osjeća se u svakoj od 23 snimljene pjesme. Izbor pjesama za album “London Sessions” predstavlja presjek Vlatkove karijere kroz koju je izgradio status jednog od najznačajnijih regionalnih muzičara i gitarskog virtuoza čiji je opus odavno postao obavezna literatura svakog mladog gitariste.
Prateći video spot za “While My Guitar Gently Weeps” potpisuje Marko Zeljković Zelja. Nakon uspješnog snimanja albuma, londonska avantura okrunjena je rasprodanim ekskluzivnim koncertom u još jednom legendarnom prostoru – klubu Dingwalls u londonskom Camdenu.
Album “London Sessions” moći ćete poslušati na svim digitalnim platformama od 6. decembra, a do tada uživajte u singlu i spotu “While My Guitar Gently Weeps” Vlatka Stefanovskog i njegovog trija.
Izvor: RTCG/crorec.net
Usljed velikog nevremena i kiše koja je preplavila pojedine saobraćajnice na Cetinju, trenutno je obustavljen saobraćaj u Belvederskoj ulici, Ulici Novice Cerovića, u Novoj ulici prema marketu ”Voli”, kao i na potezu kod Podvožnjaka i platoa Turističke organizacije (poligon).
Iz Komunalne policije Prijestonice Cetinje apeluju na građane da izbjegavaju kretanje ulicama koje su pod vodom.
Komunalna policija je na terenu, usmjerava saobraćaj. Postavljene su zaštitne trake upozorenja kako bi zaustavili saobraćaj – kazao je u izjavi za Cetinjski list načelnik te službe Marko Andrić.
On navodi da su građani uputili brojne pozive Komunalnoj policiji zbog prodora vode u stambene zgrade.
Građani zovu i traže pomoć. Komunalna policija je u potpunom raspolaganju građanima, i neprestano obilazimo sve sve kritične lokacije – naglasio je Andrić za Cetinjski list.
Sekretarijat za obrazovanje, sport i mlade u saradnji sa Centrom za kulturu Prijestonice Cetinje organizuje koncert klasične gitare.
Koncert, u izvedbi izvanrednog gitariste Dražena Jokovića, održaće se u ponedjeljak, 25. novembra u galeriji Centra za kulturu Prijestonice Cetinje, sa početkom u 18 časova.
Dražen Joković je istaknuti gitarista i pedagog, poznat po svom izuzetnom talentu, posvećenosti i strasti prema klasičnoj muzici. Tokom svoje karijere, Joković je ostvario brojne uspjehe na državnim i međunarodnim takmičenjima, čime je stekao status jednog od najcjenjenijih gitarista svoje generacije.
Svoje izvođačko umijeće usavršavao je na prestižnim master classovima kod najpriznatijih svjetskih gitarista, čime je dodatno obogatio svoj repertoar i tehniku. Na ovom koncertu, publika će imati priliku da uživa u pažljivo odabranom programu, koji obuhvata remek-djela klasične gitarske literature, ali i djela savremenih kompozitora.
Ovaj koncert predstavlja jedinstvenu priliku da se uživa u virtuoznosti i emotivnim zvucima klasične gitare, uz izvedbu jednog od najcjenjenijih domaćih gitarista. Ulaz na koncert je besplatan, te pozivamo sve ljubitelje klasične muzike da nam se pridruže u ovoj nezaboravnoj večeri – saopštili su organizatori.