Arhiv cetinjskih bijenala – in situ, organizuje gostovanje Zdenke Badovinac, istoričarke umjetnosti, kustoskinje i direktorice Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb. Javno predavanje Zdenke Badovinac, Zbirka kao glagol održaće se 27. juna u 19h, u CGU ,,Miodrag Dado Đurić”, na Cetinju.
Tokom predavanja, Badovinac će predstaviti najnoviji projekat koji je pokrenula skupa sa kolektivom MSU Zagreb – zbirku u trajanju.
,,MSU zbirka je bila sklonjena u depou više od tri godine u trenutku kada sam došla na mjesto direktorke, pa smo se te iste godine, kustosti muzeja i ja, odlučili za ad hoc projekt Zbirka kao glagol. Naslov je parafraza pjesme Borisa A. Novaka Sloboda je glagol koju je pjesnik često govorio na ljubljanskim protestima za vrijeme autokratske vlasti Janeza Janše između 2020. i 2022. godine. Sloboda nije slovo na papiru, već nešto što se može samo živjeti i za što se moramo iznova i iznova boriti. Na isti način razumijemo muzej i njegove zbirke, muzej nije skladište pasivnih objekata, već resurs koji moraju aktivirati različiti akteri.
Važnost glagola nad imenicama polako ali postojano dobija sve veću snagu posljednjih trideset godina, što je, po mom mišljenju, povezano, između ostalog, sa sve dubljom planetarnom potrebom za promjenom – da prestanemo samo objašnjavati svijet i, kako bi rekao Karl Marx, počnemo ga mijenjati. U smislu naše muzejske zbirke promjena postavke znači proces, otvorenost i poroznost. Promjena nikada nije apsolutna, već se temelji na svim prethodnim iskustvima. Kako bismo to istakli, u MSU-u smo uveli princip trajanja. Trajanje se odnosi na proživljeno vrijeme i time je povezano sa direktnim društvenim iskustvom” – ističe Badovinac, u najavi predavanja.
Zdenka Badovinac, najznačajnija je kustoskinja savremene umjetnosti u ovom dijelu Evrope. Badovinac se u svom radu fokusira na izazovne procese redefinisanja istorijskih narativa uz različite avangardne tradicije unutar savremene umjetnosti. Direktorica je Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb od 2022, godine. Bila je na poziciji direktorice Moderne galerije i Muzeja savremene umjetnosti u Ljubljani od 1993. do 2020. godine. Autorka je brojnih eseja i publikacuja među kojima izdvajamo: Glossary of Common Knowledge, 2018; Comradeship: Curating, Art, and Politics in Post-Socialist Europe, 2019; Unannounced Voices: Curatorial Practice and Changing Institutions, 2022.
Pokrenula je prvu kolekciju istočnoevropske umjetnosti, Arteast 2000+, (MG+MSU Ljubljana). Jedan od njenih najvažnijih projekata je NSK od Kapitala do Capitala: Neue Slowenische Kunst: Događaj posljednje decenije Jugoslavije, Moderna galerija, 2015. (predstavljen u Van Abbemuseum, Eindhoven, 2016; Garage Museum of Contemporary Art, Moskva, 2016; i Muzeo Reina Sofía, Madrid, 2017); zatim NSK State Pavilion, 57. Venecijanski bijenale, 2017., koji je ko-kurirala sa Čarlsom Ešeom; Naslijeđe 1989. Studija slučaja: Druga izložba jugoslavenskih dokumenata, Moderna galerija, Ljubljana, 2017. koju je ko-kurirala s Bojanom Piškur; Hello World. Revizija kolekcije, Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart – Berlin, 2018; Bigger Than Myself: Heroic Voices from Ex-Yugoslavia, MAXXI, Rim. (2020); Sanja Iveković, Works of Heart (1974-2022), Kunsthalle, Vienna, (2022).
Badovinac je bila slovenačka komesarka na Venecijanskom bijenalu od 1993. do 1997., 2005. i 2017., i komesarka Austrije na Bijenalu u Sao Paolu 2002. godine, te predsjednica CIMAM-a, 2010.–2013. Jedna je od osnivačica L’Internationale, Evropske konfederacije muzeja savremene umjetnosti.
Predavanje Zdenke Badovinac treći je događaj programa Arhiv cetinjskih bijenala – In situ.
U maju je organizovano predavanje slovenačkog umjetnika Mirana Mohara (IRWIN kolektiv) i projekcije filma Apology For Modernity IRWIN-a i Igora Zupe. Početkom juna na Cetinju je boravio austrijski kompozitor i muzičar Michael Fischer, koji je sa studentima muzičke akademije formirao laboratoriju slobodne improvizacije – Studentssuddenensemble.
Program ACB – in situ, dio je projekta Arhiv cetinjskih bijenala, ima za cilj vraćanje nasljeđa cetinjskih bijenala gradu, njegovim stanovnicama/ima i široj javnosti, kao i re-upoznavanje sa savremenom istorijom Cetinja. Projekat čini više segmenata: program gostovanja umjetnica/ka, teoretičarki/ra i kustoskinja/ka, koji će se odvijati tokom cijele godine, kao i kroz izložbeno-edukativni program implementiran na raznovrsnim lokacijama u Cetinju. Program ACB – in situ je uvezan sa procesno orjentisanom online platformom ACB-a, dostupnoj svima, čija je realizacija u toku i sprovodi se etapno.
Arhiv Cetinjskih Bijenala / ACB iniciran je od strane umjetnica Natalije Vujoševic i Irene Lagator Pejović. Koncept projekta rađen je u saradnji sa umjetnicama Lenkom Đorojević, Adrijanom Gvozdenović i umjetnikom Jovanom Miloševićem, a razvijan u saradnji sa Ivanom Vujošević, Radisavom Stijović, Milenom Prelević i Balšom Lazarević. Projekat realizuju zajednički Fondacija Petrović i Institut za savremenu umjetnost.
Pokrovitelj programa ACB – in situ je Prijestonica Cetinje, realizuje se u saradnji sa Narodnim muzejom Crne Gore, Nacionalnom bibliotekom ,,Đurđe Crnojević” i Muzičkom akademijom, a podržan je od strane Gradske kafane Cetinje i MasTrade d.o.o. Cetinje.
Cijene proizvoda i usluga lične potrošnje, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u septembru su, u odnosu na isti prošlogodišnji period, u prosjeku bile više jedan odsto, pokazuju podaci Monstata.
Potrošačke cijene u septembru su, u odnosu na avgust, u prosjeku bile niže 0,4 odsto.
Najveći uticaj na negativnu mjesečnu stopu inflacije imali su pad cijena u grupama mlijeko, sir i jaja, gorivo i mazivo za motorna vozila, voće, usluge smještaja – navodi se u saopštenju.
Potrošačke cijene u periodu od januara do septembra, u poređenju sa istim periodom prošle godine, u prosjeku bile više 3,9 odsto.
Posmatrano po glavnim grupama proizvoda i usluga prema namjeni potrošnje, u septembru je, u odnosu na prethodni mjesec, zabilježen rast u grupama odjeća i obuća 3,9 odsto, ostala dobra i usluge jedan odsto, obrazovanje 0,9 odsto, stanovanje, voda, struja, gas i druga goriva 0,8 odsto, komunikacije 0,6 odsto i rekreacija i kultura 0,3 odsto.
Pad cijena zabilježen je u grupama prevoz 1,8 odsto, hrana i bezalkoholna pića 1,7 odsto, restorani i hoteli 1,3 odsto, namještaj, oprema za domaćinstvo i rutinsko održavanje stana 0,8 odsto i alkoholna pića i duvan 0,1 odsto.
Cijene ostalih proizvoda i usluga nijesu se bitnije mijenjale.
Izvor: Mina bussines
Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković donio je Odluku o novčanoj nagradi za pripadnike Službe zaštite i spašavanja Filipa Latkovića i Igora Jovićevića koji su učestvovali u akciji spašavanja nakon katastrofalnih poplava i klizišta u Bosni i Hercegovini, saopšteno je iz gradske uprave.
Ovo je još jedan primjer međunarodne solidarnosti i saradnje u kriznim situacijama, a nagrada za pripadnike Službe zaštite i spašavanja sa Cetinja dolazi kao znak zahvalnosti za njihov izuzetan doprinos i požrtvovanost tokom akcije spašavanja u Jablanici – kazao je Đurašković.
Poplave i klizišta koje su zadesile Bosnu i Hercegovinu odnijeli su više od 20 života i izazvali veliku štetu, a pomoć je stigla iz brojnih zemalja, uključujući Crnu Goru. Služba zaštite i spašavanja sa Cetinja bila je među prvima koji su se odazvali pozivu za pomoć.
Promocije zajedničke zbirke poezije „Crna Gora u pjesmama“ biće održana 18. oktobra ove godine u DOO „Agencija za razvoj i podršku poslovanju“ -Cetinje.
O knjizi će govoriti književnici: Dragana Petrić Đokić, Nataša Karadžić i Nikola K. Čelebić.
Stihove će kazivati: Radojka Mugoša Petrić, Aida Orahovac Kuč, Danijela Nela Jovanović i Goran Popović Duks, Ivan Mugoša i učenica Kristina Balandžić.
U okviru promocije će nastupiti hor „Luča“ – Cetinje.
Specijalni gosti događaja biće: Slobodan Balandžić i muzička umjetnica Marijana Martinović.
Moderator će biti Danijela Bokan.
Organizatori su Radojka Mugoša Petrić i Aida Orahovac Kuč.
Crna Gora ima 623.633 građana, žena više nego muškaraca. Prosječna starost stanovništva 39,7 godina. Kao Crnogorci izjasnilo se 41,12 odsto, kao Srbi 32,93 odsto. Crnogorskim jezikom govori 36,23 odsto, a srpskim 43,52 odsto. Crnogorsko državljanstrvo ima 90,73 odsto građana – saopšteno je danas iz Uprave za statistiku MONSTAT na predstavljanju dijela konačnih rezultata Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u Crnoj Gori, koji je sproveden krajem prošle godine.
Danas su predstavljaju rezultati Popisa stanovništva i prema polu i starosti, državljanstvu, nacionalnoj, odnosno etničkoj pripadnosti, vjeri, maternjem jeziku i jeziku koji se uobičajeno govori.
“U Crnoj Gori živi 623.633 građana, od čega je 306.807 muškaraca, što je 49,2 odsto, i 316.826 žena odnosno 50, 8 odsto”, saopšteno je na konferenciji za novinare.
90,73 odsto ima državljanstvo Crne Gore.
Stranih državljana sa mjestom boravka je u Crnoj Gori je 7, 82 odsto.
Podaci govore da Crnogorci čine 41,12 odsto stanovništva.
Srba je 32, 93 odsto. Kao Bošnjaci izjasnilo 9,45 odsto građana (58.956).
Kao Albanci izjasnilo se 4,97 odsto građana (30.978), kao Rusi 2,06 odsto (12.824), a kao Muslimani 1,63 odsto (10.162).
Nije željelo da se izjasni 2,88 odsto građana ili 17.907.
Najveći broj stanovnika govori srpskim jezikom – 43.18 odsto.
Crnogorskim jezikom govori 34.52 odsto stanovnika.
Svojim profesionalnim radom odoljeli smo brojnim izazova koji su pratili ovaj projekat. Popis je realizovan krajem 2023. godine, a u tom smislu MONSTAT je sve aktivnosti sproveo na odgovoran i profesionalan način – kazao je direktor MONSTAT-a Miroslav Pejović.
Popis u Crnoj Gori trebalo je da bude održan 2021. godine, ali je odgođen zbog pandemije koronavirusa.
Taj proces realizovan je od 3. do 28. decembra 2023, nakon što je njegov početak više puta odlagan zbog zahtjeva opozicije i vijeća manje brojnih naroda da se prethodno ispune određeni uslovi za njegovo sprovođenje.
Građani su imali pravo i mogućnost da od 1. do 7. oktobra provjere svoje podatke o etničko-kulturološkim karakteristikama prikupljenih popisom stanovništva, domaćinstava i stanova putem specijalnog softvera.
Više od 400.000 djece u Libanu je raseljeno u protekle tri nedelje, izjavio je visoki zvaničnik Unicefa, upozoravajući na “izgubljenu generaciju” u maloj zemlji koja se suočava sa brojnim krizama, a sada je uvučena u rat.
Izrael je pojačao svoju kampanju protiv militantne grupe Hezbolah koja dejstvuje iz Libana, uključujući pokretanje kopnene invazije nakon razmjena vatre sa tom proiranskom militantnom organizacijom tokom rata s Hamasom u Pojasu Gaze, prenosi AP.
Borbe u Libanu su primorale 1,2 miliona ljudi da napuste svoje domove i većina njih je tokom protekle tri nedelje eskalacija pobjegla u Bejrut ili na sjever zemlje.
Ted Čajban, zamenik izvršnog direktora UNICEF-a za humanitarne akcije, posetio je škole koje su preuređene u skloništa za raseljene porodice.
„Ono što me je zapanjilo jeste da je ovaj tronedeljni rat pogodio tako veliki broj djece. Dok sjedimo ovde 1,2 miliona djece je lišeno obrazovanja. Libanske javne škole su ili postale nedostupne, ili su oštećene ratom, ili se koriste kao skloništa. Poslednja stvar koja je potrebna ovoj zemlji, pored svega kroz šta je prošla, jeste rizik da izgubi nekoliko generacija“, rekao je Čajban.
Iako neke privatne škole u Libanu i dalje rade, javni obrazovni sistem je ozbiljno pogođen ratom, zajedno sa najranjivijim grupama u zemlji, kao što su palestinske i sirijske izbjeglice.
Izvor: Tanjug
Uprava za statistiku (Monstat) predstaviće danas dio konačnih rezultata Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u Crnoj Gori, koji je sproveden krajem prošle godine.
Na planiranoj konferenciji za novinare u 11 sati biće predstavljeni rezultati stanovništva prema polu i starosti, državljanstvu, nacionalnoj, odnosno etničkoj pripadnosti, vjeri, maternjem jeziku i jeziku koji se uobičajeno govori, saopštili su iz Monstata.
Direktor Monstata Miroslav Pejović, rekao je ranije da će narednih dana uslijediti sukcesivno objavljivanje podataka o drugim karakteristikama stanovništva.
Građani su imali pravo i mogućnost da od 1. do 7. oktobra provjere svoje podatke o etničko-kulturološkim karakteristikama prikupljenih popisom.
Prema preliminarnim rezultatima popisa, u Crnoj Gori živi 633.158 stanovnika, što je za dva odsto više nego 2011. godine.