Ustavni sud, Foto: Boris Pejović
Skupštinski Ustavni odbor već bi u ponedjeljak mogao da utvrdi kandidate za Ustavni sud, nakon što su se poslanici vlasti i opozicije sinoć dogovorili oko izbora troje pravnika. To su zamjenica ombudsmana Snežana Armenko, sutkinja kotorskog Osnovnog suda Momirka Tešić i bivša zaštitnica imovinsko-pravnih interesa države Dragana Đuranović.
U međuvremenu će, kako je i zvanično potvrđeno iz Skupštine, pokušati da postignu saglasnost i oko četvrtog. To bi trebalo da bude Alija Beganović ili Faruk Resulbegović. Prvi je predsjednik Suda za prekršaje u Bijelom Polju, a drugi osnovni tužilac u Ulcinju.
”Do sjednice Ustavnog odbora biće uložen maksimalan napor da se postigne saglasnost i potrebna većina za izbor i četvrtog kandidata,” navodi se u izjavi predsjednice parlamenta Danijele Đurović.
Izborom sudija u Skupštini, rad Ustavnog suda mogao bi se odblokirati za 20-ak dana, tako što bi predsjednica Ustavnog odbora Simonida Kordić vjerovatno za ponedjeljak mogla zakazati sjednicu tog tijela – koje treba da utvrdi predlog kandidata. O njima će se zatim odlučivati na plenumu, sa 54 glasa poslanika, a što je propisano Ustavom Crne Gore. Ako ne bude podrške, odlučivaće se u drugom krugu gdje je za izbor potrebno 49 glasova.
S obzirom na to da 1. marta počinje redovno zasjedanje Skupštine, planira se podnošenje zahtjeva za vanredno – koje se zatim najranije može održati za 15 dana.
Prema Ustavu, vanredno zasjedanje saziva se na zahtjev predsjednika države, Vlade ili najmanje trećine poslanika, u vremenu ne kraćem od 15 dana od podnošenja zahtjeva. Skupštinski Poslovnik predviđa da podnosilac zahtjeva može za dnevni red predložiti samo predloge čiji je autor, pa bi to značilo da bi se opet moglo ući u zonu njegovog kršenja – kao ljetos u slučaju kada se glasalo za članove Sudskog savjeta.
Poslanici Socijaldemokratske partije najvjerovatnije, prema nezvaničnim saznanjima “Vijesti”, neće podržati izbor Tešić i Đuranović. To, međutim, neće uticati na izbor ukoliko DPS bude glasao za kandidate a što se očekuje, jer je jedna od kandidatkinja – Đuranović, bila njihov predlog.
Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, Tešić su predložili poslanici Demokrata, a Armenko Demokratski front. Odluka da li će u Sud otići Beganović ili Resulbegović zavisi od toga da li će prevagnuti uticaj Bošnjačke stranke ili poslanika albanske manjine, te samog lidera GP URA Dritana Abazovića – koji protežiraju Resulbegovića.
Dragana Đuranović je bila zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, a na konkursima za sudiju Ustavnog suda javljala se tri puta. Na prethodnom saslušanju pred Ustavnim odborom šokirala je izjavom da je članica DPS-a i da zakon ne zabranjuje da sudija bude član političke partije. Na posljednjem intervjuu pred Odborom najavila je da će vratiti člansku kartu DPS-a ako bude izabrana.
Đuranović stiče krajem godine pravo na penziju, ali vjeruje da će se “kontradiktorne sudske odluke” po tom pitanju riješiti. Rekla je da je za nju diskriminatorna norma da žene idu u penziju sa 64, a muškarci sa 66 godina i nada se da će ta norma biti stavljena van pravnog prometa.
Tešić je sutkinja Osnovnog suda u Kotoru i ona se dva puta prijavljivala na konkurs za sudije Ustavnog suda. Na saslušanju pred Ustavnim odborom u julu prošle godine, poslanik Marko Milačić (Prava Crna Gora) problematizovao je to što je bila izuzeta iz predmeta u slučaju pomorske nesreće u Budvi, u kojoj je stradala policijska službenica Maja Šljivančanin, zbog sumnje u njenu nepristrasnost. Presudom Osnovnog suda u Kotoru, maloljetni M.S. je bio osuđen na najduže 120 sati društveno-korisnog rada.
Prema informacijama “Vijesti”, prilikom konkurisanja za predsjednika Osnovnog suda u Kotoru, ona je bila niže rangirana.
Armenko je bila sukinja Osnovnog suda u Podgorici. U njenoj biografiji se navodi da se posebno specijalizovala za oblast ljudskih prava, te da je bila prva sutkinja iz Crne Gore koja je upućena u Evropski sud za ljudska prava u Strazburu na stručno usavršavanje. Bila je i savjetnica u Kancelariji zastupnika države pred Evropskim sudom za ljudska prava.
Sinoćnjem sastanku su, osim predsjednice parlamenta Danijele Đurović, prisustvovali šefovi klubova i članovi Ustavnog odbora – Miloš Konatar i Suada Zoronjić (URA), Dragan Ivanović (SNP), Danijel Živković, Luiđ Škrelja, Suzana Pribilović, Vesna Pavićević (DPS). Zatim Slaven Radunović, Simonida Kordić, Branka Bošnjak i Jovanka Bogavac (PZP), Boris Bogdanović i Momo Koprivica (Demokrate), Ivan Brajović (SD), Genci Nimanbegu (Forca) i Draginja Vuksanović Stanković (SDP).
Novinar Danilo Ajković kaže da je ključno pitanje s kojim kvalifikacijama će buduće sudije ući u Ustavni sud.
”Jer nagomilan broj ustavnih žalbi, ali i predmeta iz oblasti normativne kontrole, ne ostavlja prostor da se biraju kandidati koji će u hodu učiti tako složen posao, ili ozbiljne predmete prepuštati ustavnosudskim savjetnicima,” navodi on.
Ajković, koji godinama prati pravosuđe, kaže za “Vijesti” da su se poslanici bavili pitanjem nacionalnosti kandidata, zaboravljajući da taj kriterijum ne smije nipošto da ide ispred stručnosti. Umjesto, dodaje, da su se potrudili da u prethodnom periodu zakonom razrade kriterijume koji su neophodni za izbor sudija Ustavnog suda, odnosno da detaljnije definišu šta se podrazumijeva pod pojmom “istaknuti pravnik”.
Izvršna direktorica CEGAS-a Marija Popović Kalezić rekla je da je izbor sudija mučan, samim tim što se u Skupštini odvija po principu “naših” i “vaših”, ne razumijevajući profesionalnost, integritet i nezavisnost sudske vlasti.
”Pitanja koja smo imali prilike slušati tokom intervjuisanja sudija od strane parlamentaraca, unižavaju struku i stvaraju, najblaže rečeno, neprimjeren pristup… U izbore ne smijemo ići bez postojanja Ustavnog suda.
Novinari više redakcija čekali su ishod skoro petočasovnog sastanka napolju, ispred Vile Gorica, u kojoj je održan. Zbog čega su poslanici razgovor o izboru sudija premjestili iz Skupštine u Vilu Gorica, niko nije objasnio.
Nezvanični sagovornik, učesnik dijaloga, rekao je da su “pobjegli” od novinara kako bi izbjegli izjave koje bi ugrozile dogovor. I sastanak parlamentarne većine iz istih razloga je, kako je rečeno, prije dva dana održan u kabinetu predsjednice Skupštine umjesto u Bijelom salonu – kao što je to bila dosadašnja praksa.
IZVOR: Vijesti
Italija je imala najveći broj automobila po glavi stanovnika u EU 2023. godine, sa 694 putnička vozila na svakih 1.000 stanovnika, objavio je italijanski statistički zavod Istat.
Ovo se poredi sa prosjekom EU od 571 automobila na svakih 1.000 stanovnika.
Nacionalna agencija za statistiku kaže da je prelazak na automobile koji zagađuju životnu sredinu spor.
Istat je objavio da 47,4 odsto automobila u Italiji radi na benzin, što je pad od 0,8 procentnihh poena godišnje od 2015. godine, dok je 35,2 odsto automobila na dizel, što je pad od 0,3 procentna poena godišnje od 2015. godine.
Novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp izjavio je da će Republikanska stranka iskoristiti sve svoje mogućnosti da ukine ljetnje računanje vremena.
Kako prenose svjetske medijske agencije, Tramp smatra da je ljetnje računanje vremena nepraktično i veoma skupo za američku naciju.
U SAD, ljetnje računanje vremena obično počinje druge nedjelje u martu i završava se prve nedjelje u novembru.
Satovi se pomjeraju sat unaprijed u svim državama, osim u Arizoni i na Havajima koji ne prelaze na ljetnje računanje vremena.
Izvor: Portal Analitika
Crnogorska plivačica Jovana Kuljača postavila je novi državni rekord u trci na 50 metara kraul na Svjetskom prvenstvu u plivanju u malim bazenima.
Ona je do najboljeg rezultata u toj disciplini došla u vremenu 26,22 sekunde.
U generalnom plasmanu završila je na 51. mjestu.
Ona je u disciplini 50 metara leđno ostvarila lični rekord u vremenu 30,10 sekundi i završila na 44. poziciju u ukupnom poretku.
Odličan nastup na ovom svjetskom prvenstvu. Međutim, ima stvari na kojima moramo da radimo, jer znamo da je ovo tek početak i da će Jovana plivati sve bolje na narednim takmičenjima – kazala je selektorka Danijela Franeta.
Današnjom trkom završen je nastup crnogorskih predstavnika na SP.
Miloš Milenković je u Budimpešti u trci na 50 metara delfin oborio crnogorski rekord, ostvarivši vrijeme 23;89, što je za deset stotinki bolji rezultat od prethodnog rekorda, koji je, takođe, bio njegovo vlasništvo.
Ukupno je u generalnom plasmanu zauzeo 48. mjesto.
Milenković je na 100 metara delfin ostvario rezultat 53;36, što je 12 stotinki sporije od rekorda Crne Gore, čime se plasirao na 49. poziciju.
Izvor: Agencija MIna
Saudijska Arabija biće domaćin Svjetskog prvenstva 2034. godine, potvrdila je FIFA.
Na predlog prvog čovjeka FIFA, Đanija Infantina, kandidatura Saudijske Arabije potvrđena je aklamacijom.
Saudijci ne čase ni časa, pa su predstavili stadione na kojima će se ovaj Mundijal igrati. Ako nam već bude čudno što ćemo ga pratiti u januaru ili februaru – bar da bude lijepo za oko, piše Sport klub.
Trebalo bi da se igra na 15 stadiona, kako kažu budući organizatori modernih i futurističkih koji će napraviti revoluciju u izgradnji stadiona.
Nju Muraba stadion trebalo bi da bude izgrađen od bagrema, imaće kapacitet od 45.000 mjesta i u obliku – kanjona.
With 15 extraordinary stadiums, #Saudi34 will usher in a new era for football! 🏟💚#WelcomeToSaudi34 pic.twitter.com/OqEBVtRCJV
— Saudi Arabia FIFA World Cup 2034™️ (@Saudi2034) December 11, 2024
Rošn stadion će biti napravljen u obliku kristala, a Princ Muhamed bin Salman stadion biće na uzbrdici i sa spoljne strane ispunjen led svijetlima.
Najveći će biti King Salman internacional stadon sa kapacitetom od 92.000 mesta, a on je inspirisan planinanama i uklopljen u okolinu.
Izvor: Sprt klub
Bivši ministar poljoprivrede Milutin Simović je nakon saslušanja u SPO pušten da se brani sa slobode, javljaju podgorički mediji.
Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) juče su uhapšeni bivši ministri poljoprivrede Petar Ivanović i Milutin Simović, zbog sumnje da su oštetili državni budžet za preko 300.000 eura. U toj akciji uhapšeni su i bivši sekretar tog ministarstva Nemanja Katnić i bivša načelnica Službe za finansije Vukica Perović, dok je krivična prijava podnijeta i protiv još jednog bivšeg ministra poljoprivrede, Budimira Mugoše.
Kasno sinoć je na saslušanje doveden i Ivanović, kojem je danas određeno zadržavanje do 72 sata. Bivši sekretar Ministarstva poljoprivrede Nemanja Katnić je takođe zadržan do 72 sata, dok je bivša načelnica Službe za finansije Vukica Perović puštena je da se brani sa slobode.
Miloš Mudreša takmičar Stonoteniskog kluba ”OSI Orlov krš” sa Cetinja osvojio je juče bronzanu medalju u klasi 10 na međunarodnom turniru za osobe sa invaliditetom Podgorica open 2024., saopšteno je iz cetinjskog kluba.
Kako navode, u pitanju je najmasovnije takmičenje na kojem su učestvovali stonoteniseri iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Bugarske i Crne Gore, među kojima su i osvajači medalja sa evropskih i svjetskih prvenstava.
Čestitamo našem Milošu na sjajnim mečevima, ali i ostalim takmičarima STK “OSI Orlov krš” na pruženim partijama. Zahvlnost upućujemo Igoru Tomiću na nesebičnoj i kontinuiranoj podršci našem klubu, kao i treneru Čedomiru Damjanoviću na ustupljenom prostoru i pripremi naših takmičara – saopšteno je.
Dodaju da su njihovi stonoteniseri ostvarili zapažen rezultat u Podgorici, te da je cetinjski klub za kratak period postojanja, prepoznat kao veliko otkrovenje za porodicu paraolimpijzma u Crnoj Gori.
Osvojena medalja biće nam veliki podstrek da nastavimo još posvećenije da doprinosimo popularnosti sporta kod osoba sa invaliditetom u Prijestonici, i njihovoj inkluziji u društvo – zaključuje se u saopštenju.
Međunarodni stonoteniski turnir Podgorica open 2024., organizovan je šesti put za redom, a organizator je Stonoteniski klub osoba sa invaliditetom Luča, pod pokroviteljstvom Glavnog grada i uz podršku Paraolimpijskog komiteta, Stonoteniskog saveza i Ministarstva sporta i mladih.