Asteroid koji može da prođe, relativno govoreći, blizu Zemlje i koji izaziva spektakularnu godišnju kišu meteora iz grupe Geminida, počeo je da se ponaša čudno.
Naučnici koji su posmatrali promjenljivu svjetlost asteroida “3200 Faeton” zaključili su da je počeo da se okreće sve brže oko svoje ose, skraćujući rotaciju za oko 4 milisekunde svake godine. Ovo otkriće ih je iznenadilo jer se okretanje asteroida obično ne mijenja.Ovaj asteroid trenutno ne predstavlja nikakvu opasnost za Zemlju, ali sa svojih 5,8 kilometara prečnika, ako bi kojim slučajem udario u našu planetu, mogao bi da izazove značajnu štetu.
Pored toga, tokom svoje putanje, približava nam se dovoljno blizu da bi značajnija promjena u njenoj orbiti od 524 dana mogla da izazove određenu zabrinutost, piše Science Alert, prenosi B92.
3200 Faeton je zapravo vrlo neobičan asteroid. Tokom svoje orbite se, poput kometa, približava Suncu i iza sebe ima prašnjavi rep. No, za razliku od kometa, izgleda da na njemu nema leda, stoga su mu stručnjaci dali nadimak “kamena kometa”.
Dodatno, jedan je od samo dva asteroida koji proizvode kišu meteora. Obično su za taj nebeski spektakl odgovorne komete. Upečatljivo je plave boje, većina asteroida je crvenkasta ili siva.
Svjetlost Faetona se mijenja kako se on okreće oko svoje ose, što znači da su naučnici uspjeli nakon nekog vremena da odrede njegov približni rotacijski period od oko 3.6 sati.
Nakon detaljnije analize celokupnog skupa podataka, koji obuhvata period od 1989. do 2021. godine, otkrio je da se ova promena može objasniti postepenim, stalnim ubrzanjem i gubitkom perioda rotacije od 4 milisekundi godišnje. Kada se posmatra godišnji nivo, to nije velika promjena, ali kako decenije prolaze, ona postaje sve izraženija.
Stručnjaci ne znaju tačno zašto se to dešava. Moguće je da je u pitanju gubitak mase, pri čemu dolazi do ubrzanja rotacije. Takođe može biti u pitanju efekat “Yarkovsky-O’Keefe-Radzievskii-Paddack” (YORP), kada toplota zvijezde utiče na brzinu okretanja malog tijela, kao što je asteroid.
Otkriće je predstavljeno prošle nedelje na 54. godišnjem sastanku Odjeljenja za planetarne nauke Američkog astronomskog društva.