Osnovna škola „Njegoš” u saradnji sa Upravom policije danas je organizovala predavanje za roditelje i učenike VII, VIII i IX razreda na temu vršnjačkog nasilja na internetu.
Rukovodilac Grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala iz Uprave policije Crne Gore mr Jakša Backović, je kazao da je važno govoriti na temu prevencije ovog tipa nasilja, ali i o načinima reagovanja kada do njega dođe.
Ukoliko imate bilo kakvih problema vezanih za internet, slanje fotografija, ucjene i maltretiranja, prvo popričajte sa vašim roditeljima, pa zajedno pođite kod nastavnika, pedagoga i direktora škole. Sa njima popričajte njima o rješavanju problema – kazao je Backović.
Djeca do 13 godina, istako je, ne smiju koristiti društvene mreže, pa je za roditelje, imao posebno upozorenje.
Podaci koje vaša djeca ostavljaju na internetu nisu vaši, niti su u dostupnosti Uprave policije. Ukoliko je neko od vas maltretiran na internetu, ili ukoliko vi objavite fotografiju nedoličnog, tj. nedozvoljenog sadržaja, ona više nije vaša. Morate da shvatite, ona onog trenutka kad je objavite postaje vlasništvo druge kompanije, i ona s tim podacima može da radi što god hoće. Može da ih prodaje, fotošopira, preprodaje – kazao je Backović.
Direktorica „Njegoš“ škole“ Adrijana Aleksić, kazala je da problemom vršnjačkog nasilja u školi treba da se bavi cjelokupno društvo, kako njegove institucije, porodica, tako i pojedinci, pa i druge društvene grupe.
Samo zajedničkim djelovanjem, direktnom saradnjom možemo postići cilj, a to je da usmjerimo djecu da kroz srećno djetinstvo izrastu u samopouzdane ljude. Vršnjačkom nasilju u školi posvećujemo veliku pažnju. Trudimo se da kod učenika razvijemo empatiju, ali i da ih motivišemo za pružanje vršnjačke podrške. Ovo predavanje je samo jedna u nizu aktivnosti koja je planirana u cilju prevencije vršnjačkog nasilja – poručila je Aleksić.

Viši inspektor Jedinice kriminalističke policije, šef za suzbijanje nasilja u porodici i maljotničke delikvencije Rade Stijović, kazao je da djeca od 14 godina prema Zakonu, podliježu krivičnoj odgovornosti.
Ono što je veoma bitno da znate jeste da za svako djelo koje napravite za to ćete vi odgovarati, snositi posljedice, i ostaje u vašoj krivičnoj evidenciji. Donesete diplomu fakulteta da ste završili, ali donesete i papir gdje u vašoj evidenciji piše da ste kažnjavani. Vaš poslodavac kaže da je neprimjereno da radite kod njega, i ne želi da zasnuje radni odnos sa vama – objasnio je Stijović.
Vršnjačkom nasilju je pojava interneta dala novu dimenziju i nove karakteristike. Zabrinjava činjenica da ga je teško kontrolisati i spriječiti, a ostavlja ozbiljne posljedice na žrtve.