Društvo

Bez mobilnih skenera na granicama ne može se protiv šverca droge, oružja, duvana…

Crnoj Gori su što prije neophodni tehnički uređaji na granicama, onakvi kakve imaju Hrvatska i Slovenija i izvjesnoj mjeri Makedonija, ako želi da ispuni polgavlja 23 i 24 u procesu pristupanja Evropskoj uniji, piše Portal RTCG pozivajući se na neimenovanog dobro obaviještnog sagovornika koji je dodao da sve dok ne bude tih neophodnih savremenih pomagala,
Bez mobilnih skenera na granicama ne može se protiv šverca droge, oružja, duvana…

Crnoj Gori su što prije neophodni tehnički uređaji na granicama, onakvi kakve imaju Hrvatska i Slovenija i izvjesnoj mjeri Makedonija, ako želi da ispuni polgavlja 23 i 24 u procesu pristupanja Evropskoj uniji, piše Portal RTCG pozivajući se na neimenovanog dobro obaviještnog sagovornika koji je dodao da sve dok ne bude tih neophodnih savremenih pomagala, na crnogorskim granicama će cvjetati šverc droge, duvana i druge akcizne robe, oružja i svega ostalog.

On objašnjava da je to zahtjev zahtjev koji pred crnogorske vlasti odavno postavlja Evropska unija, u procesu pridruživanja.

Kada to traži, Evropska unija ne želi hermetički zatvorene granice, već sigurne granične prelaze i slobodan protok ljudi i roba. Želi zaustavljanje i prekidanje švercerskih kanala, droge i cigareta prije svega, koji su odavno poznati na crnogorskim graničnim prelazima prema Kosovu sa jedne strane, i prema Evrposkoj uniji, sa druge – kaže izvor.

On priča da postoji veliki broj uređaja koji se koriste u razvijenim evropskim državama, ali da je jasno da Crna Gora ne može u startu i odjednom sve imati.

Trebalo bi iskoristiti taj zahtjev Evropske unije i potraživati finansijska sredstva iz njenih fondova za opremanje graničnih prelaza. Dok ta sredstva ne stignu, za početak bi se mogli nabaviti mobilni skeneri koji ne koštaju mnogo, oko trideset hiljada eura. To nije veliki skener koji ima Luka Bar, i kakav posjeduju Makedonci, ali je dovoljno dobar za otkrivanje narkotika i druge švercerske robe u automobilima – objašnjava policijski izvor.

Još neki od uređaja koji su neophodni na crnogorskim graničnim prelazima su ručne termovizijske kamere, koje služe za otkrivanje ilegalnih prelazaka granice u noćnim satima, kao i optičke sonde.

Takođe jedan od poznatih uređaja koje za sada posjeduju samo crnogorski aerodromi su dektorska vrata.

Među neophodne granične uređaje on nabraja i metalni detektor koji služi prije svega za otkrivanje naoružanja, odnosno za sprečavanje šverca oružja. Zatim takozvani baster za otkrivanje skrivenih drvenih stvari i prostora od drveta.

Tu su još neka sitnija pomagala, poput ogledala i optičkih sondi, ali i takozvani uređaj koji služi za otkrivanje zatvorenih prostora.

Nešto što se ne smije zaboraviti kada se radi o borbi protiv trgovine narkoticima su psi tragači, odnosno psi obučeni za otkrivanje droge. Takve pse, vjerovali ili ne, trenutno nema ni jedan granični prelaz na sjeveru Crne Gore, koji je posebno zanimljivo područje kada se radi o švercu droge.

Put droge na veliko, na takozvanoj Avganistanskoj transverzali, od istoka i dalekog Avganistana do zapada, vrlo često organizovano vodi preko graničnog prelaza Kula, i dalje preko Crne Gore. Svjetske obavještajne agencije i evopski zvaničnici to odavno znaju, i zato se od Crne Gore u procesu pristupanja EU zahtijeva da prekine švercerske kanale i ojača svoje kapacitete na svim graničnim prelazima.

Izvor: RTCG