Rat u Ukrajini ušao u treći mjesec. Dok ruske snage i dalje pokušavaju da preuzmu kontrolu nad posljednjim uoprištem ukrajinske vojske u Marijupolju, čeličanom “Azovstalj”, Kijev predlaže posebnu rundu pregovora posvećenoj samo situaciji u tom lučkom gradu. Ruska granatiranja ukrajinskih gradova nastavljena su uoči uskršnjih praznika. Juče nije realizovana planirana evakuacija civila iz blokiranog Marijuplja, za čiji se neuspjeh međusobno optužuju dvije zaraćene strane.
Ruske snage nastavljaju napade na Azovstal
Generaštab oružanih snaga Ukrajine saopštio je u danas da su ruske snage nastavile raketne i artiljerijske napade na ukrajinske položaje na području čeličane Azovstal u Marijupolju.
Nastavlja se i granatiranje Harkova, prenosi Tanjug, pozivajući se na Interfaks Ukrajina. Dodaje se da ruske snage u ofanzivi na istoku Ukrajine, s ciljem, kako je navedeno, uspostavljanja potpune kontrole nad teritorijom Donjecke i Luganske oblasti i osiguravanja kopnenog koridora između tih teritorija i Krima.

Ukrajina Rusiji predlaže pregovore blizu Azovstala
Ukrajina je predložila Rusiji pregovore blizu velikog metalurškog kompleksa Azovstal u Mariupolju, posljednjem uporištu ukrajinskih branilaca i civila u lučkome gradu koji je uglavnom pod ruskim nadzorom, objavilo je u nedjelju ukrajinsko predsjedništvo.
Pozvali smo Ruse da održimo poseban krug pregovora uz sami kompleks Azovstal. „Čekamo odgovor“ ruske delegacije – izjavio je na brifingu savjetnik ukrajinskog predsjednika Oleksij Arestovič.
Ukrajina je predložila “specijalnu” rundu pregovora sa Rusijom kako bi se razgovaralo o sudbini civila i ukrajinskih vojnika koji su još uvijek zarobljeni u Marijupolju, rekao je savjetnik ukrajinskog predsjednika Aleksij Arestovič.
Pregovori bi imali za cilj uspostavljanje trenutnog primirja u Marijupolju, “višednevne” humanitarne koridore i oslobađanje ili razmjenu ukrajinskih boraca zarobljenih u fabrici Azovstal – rekao je Arestovič.

Vereščuk: Generalni sekretar UN da zahtijeva prekid vatre
Humanitarni koridor evakuacije iz Mariupolja ponovo nije uspostavljen, rekla je potpredsjednica ukrajinske vlade Irina Vereščuk, koja je krivicu za to bacila na ruske snage, koje, kako tvrdi, nijesu prekinule vatru.
Kako prenosi CNN, Vereščuk je rekla da će njena strana danas ponovo pokušati da uspostavi bezbjedan prolaz. Ona je pozvala generalnog sekretara UN Antonija Gutereša, koji u utorak planira da posjeti Moskvu, da zahtijeva prekid vatre od Rusije i otvaranje humanitarnih koridora.
O tome Gutereš treba da razgovara u Moskvi, ako je spreman pregovarati o miru – navela je Vereščuk.

Blinken obećao povratak američkih diplomata u Ukrajinu
Šef američke diplomatije Entoni Blinken i ministar odbrane Lojd Ostin obećali su u zvaničnoj posjeti Kijevu povratak američkih diplomata u Ukrajinu i izvijestili o dodatnoj finansijskoj pomoći, istakavši bitku u Donbasu, objavio je zvaničnik Stejt dipartmenta.
Oni su najavili su povratak američkih diplomata u Ukrajinu iz Poljske, gdje su prebačeni nakon početka ruske invazije. Za početak će tokom nedjelje putovati svakog dana u Lavov, uz ubrzane planove povratka u misiju u Kijevu, rekao je zvaničnik Stejt dipartmenta.
Blinken i Ostin izvijestili su Zelenskog i o više od 322 miliona dolara američke finansijske pomoći za odbranu Ukrajine, čime se njen ukupni iznos penje na oko 3,7 milijardi dolara, naveo je američki zvaničnik u Poljskoj.
To će Ukrajini osigurati podršku za njene potrebe, posebno za bitku u Donbasu. Pomoć će istovremeno ukrajinskim oružanim snagama omogućiti prelaz na sofisticiranije oružje i sistem protivvazdušne odbrane, u osnovi kompatibilne s onima NATO – rekao je zvaničnik.

UNHCR: Broj izbjeglica iz Ukrajine blizu 5,2 miliona
Od početka sukoba u Ukrajini, broj ukrajinskih izbjeglica približava se broju od 5,2 miliona, saopštila je agencija Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR).
Više od 1.151.000 Ukrajinaca otišlo je tokom aprila do sada, u poređenju sa 3,4 miliona njih koji su izbjegli samo u martu mjesecu, prenosi Gardijan.
Međunarodna organizacija UN za migracije (IOM) procjenjuje da je više od 7,7 miliona ljudi raseljeno unutar Ukrajine. Navodi se da skoro dvije trećine ukrajinske djece moralo je da napusti svoje domove, uključujući i onu koja su ostala u zemlji.

Evropska unija priprema Rusiji ‘pametne sankcije’
Evropska unija priprema “pametne sankcije” na uvoz ruske nafte, izvijestio je londonski dnevnik The Times, pozivajući se na riječi potpredsjednika Evropske komisije Valdisa Dombrovskisa.
Radimo na šestom paketu sankcija, a među opcijama razmatramo i neki oblik naftnog embargo – rekao je on za The Times.
Kada uvodimo sankcije, moramo to napraviti tako da maksimalno pojačamo pritisak na Rusiju i svedemo na minimum kolateralnu štetu koju ćemo sami pretrpjeti – naglasio je Ddombrovskis.
Detalji sankcija još nijesu dogovoreni, ali mogle bi uključivati postepeno ukidanje uvoza ruske nafte ili uvođenje carina na izvoz iznad određenog iznosa, navodi The Times riječi potpredsjednika EK-a.
Rusija je najveći dobavljač nafte za Evropu i u 2020. godini njena nafta činila je četvrtinu evropskog uvoza.

Njemačka priznala grešku
Njemački vicekancelar kaže da je bila greška to što njegova zemlja nije vojno podržala Ukrajinu mnogo ranije. U intervjuu njemačkom javnom servisu, Robert Habek kaže da je podrška trebala početi prije mnogo godina.
Prethodna administracija Angele Merkel kritikovana je zbog svojih veza s Rusijom, posebno zavisnosti o ruskim energentima.
Habek kaže da Njemačka sada pomaže u snabdijevanju Ukrajine teškim oružjem, nakon što se vlada obvezala povećati izdatke za odbranu kako bi ispunila NATO-ov cilj od 2 odsto BDP-a. Takođe je suspendovan plinovod Sjeverni tok 2 iz Rusije.
Izvor: Agencije, Gardijan, Rojters, CNN