Čuvajući različitosti, čuvamo i svoj identitet, a kroz kulturnu baštinu učimo o prošlosti kako bi ostavili trag u budućnosti, kazala je članica nacionalne sekcije CIOFF Crne Gore, Danijela Bokan sumirajući utiske sa treće međunarodne naučno-stručne konferencije koja je održana u Širokom brijegu, u Bosni i Hercegovini.
Bokan je predstavljala Crnu Goru na konferenciji „Digitalizacija, arhiviranje, očuvanje i promocija nematerijalne kulturne baštine”, organizovanoj kao dio aktivnosti UNESCO-a u 2023. godini, na kojoj je učestvovalo 57 izlagača iz trinaest država, s četiri kontinenta.
Govoreći na temu „23 godine cetinjskog festivala folklora kao segment očuvanja kulturne baštine u Crnoj Gori“, ona je istakla da je Festival samo jedan od načina brendiranja Prijestonice i Crne Gore.
Nematerijalna kulturna baština čuva i afirmiše ono što jesmo: identitet, kontinuitet i posebnost naroda. Kulturni turizam od posebne je vrijednosti za Prijestonicu Crne Gore, kao specifični prostor kulturnog nasljeđa koji se treba predstavliti u savremenom okruženju.
U tom smislu, sam i govorila o međunarodnom festivalu folklora na Cetinju, kojim KUD „Njegoš“, kroz jačanje crnogorskog identiteta, djeluje na očuvanju nematerijalne kulturne baštine. Festival je, samo jedan od načina brendiranja Prijestonice i Crne Gore. Povećati vidljivost i pobuditi dodatni interes mladih naraštaja za svoje nasljeđe, zajednički je cilj svih baštinika – zaključila je Bokan.

Na Konferenciji, koju je otvorila izaslanica ministrice Federalnog Ministarstva kulture i sporta Anita Vlašić prezentovani su razni segmenti aktivnosti u očuvanju elemenata nematerijalne kulturne baštine s područja s područja Italije, Austrije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije, Danske, Velike Britanije, Kanade, Indije, Koreje i Australije.
N. Kašćelan