Trinaesti novembar 1944. godine je dan kada su partizanske jedinice oslobodile Cetinje nakon nekoliko pokušaja da se slomi žilavi otpor Njemaca i četnika koji su držali grad.
Manje je poznato da su, nekoliko dana po oslobođenju Njeguša, desetog novembra, pripadnici Šestog bataljona Prve crnogorske brigade Narodne odbrane u sadejstvu sa jedinicama 6. i 10. crnogorske brigade i djelovima Lovćenskog odreda izveli napad na Cetinje.
Pokret ovih jedinica je izvršen iz pravca Dubovika odakle su se borci šestog bataljona spustili u Bajice, đe su kod bajičke crkve dobili borbeni raspored.
Jedna četa je dobila naređenje da kad počne opšti napad na Cetinje, kontroliše potez od Gimnazije, preko Bogdanovog kraja do Orlovog krša, a druga četa imala je zadatak da izvrši napad u pravcu Bajova ulica, komanda divizije (austrijsko poslanstvo), električna centrala.
Desetina druge čete 6. bataljona kojom je komandovao Jovan Glendža dobila je zadatak da se spusti do centra grada kako bi izviđali teren i da uspostave vezu sa ilegalcima i simpatizerima pokreta.
Vremenski uslovi nijesu išli na ruku partizanima, a veza sa pokretom otpora nije uspostavljena. U takvim okolnostima, donešena je odluka da se borci povuku ka gornjem dijelu grada, električnoj centrali. Oko četiri sata ujutru dolazi do kontakta sa njemačkom stražom koja otvara vatru na pomenutu desetinu. Dvojica boraca su lakše ranjena, a desetina se uspješno izvukla iz situacije u kojoj se našla. U metežu koji je nastao nestao je vodič, koji se pojavio narednog dana, lakše ranjen.
Pomenuti borac Jovan Mitrov Glendža je prema kasnijim kazivanjima njegovih ratnih drugova bio hrabar mladić, oličenje borca koji je učestvovao u mnogim borbama protiv okupatora i domaćih izdajnika. U knjizi zapisa o Prvoj crnogorskoj brigadi narodne odbrane govori se primjer njegove hrabrosti kada je kao puškomitraljezac, po veoma lošem vremenu uspio da održi odstupnicu njegove čete prilikom napada na lovćensko selo Šišići.
Jovan Glendža je bio član Komunističke partije Jugoslavije, politički delegat voda, rođen na Očinićima 1923. godine. Poginuo je 12. avgusta 1945.g u Petrovcu prilikom pretovara mina na brod.
Jovan Glendža je dugo, nepravedno bio zaboravljen i tek 12 avgusta 2002.g. na 57.godišnjicu tragične pogibije, SUBNOR se konačno odužio ovom hrabrom ratniku, otkrivanjem spomen ploče u Očinićima, otrgnuvši time Jovana Glendžu od zaborava.
Neustrašivi borac za slobodu, dao život za spas drugih, ponosno i zahvalno potomstvo – piše na spomen ploči.