Tokom 2021.godine na Cetinje se doselilo 207 osoba, dok se za isti period odselilo 228. Tokom 2021.g. rođeno je 145, a umrlo 287 osoba.
U dokumentu „Informacija o stanju rodne ravnopravnosti na teritoriji Prijestonice Cetinje“ koji je sačinio Sekretarijat za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti – Kancelarija za ljudska i manjinska prava i prevenciju bolesti zavisnosti koji će se uskoro naći pred odbornicima Skupštine Prijestonice Cetinje, u poglavlju „Demografski presjek“ između ostalih podataka stoji i da je prema Monstatovoj statistici broj stanovnika na Cetinju 14923. To je za 1728 stanovnika manje u odnosu na podatke iz popisa iz 2011. godine kada je konstatovano da Cetinje ima 16657 stanovnika. Od tog broja bilo je 8031 muškaraca i 8626 osoba ženskog pola. U procentima žena je bilo 51,79, a muškaraca 48,21 odsto.
31.decembra 2021.g. na evidenciji Zavoda za zapošljavanje – biro rada Cetinje bilo je 1388 osoba, 761 žena i 627 muškaraca.
Ukupan broj porodica na teritoriji Prijestonice Cetinje koje koriste pravo na materijalno obezbjeđenje je 357, lična invalidnina 62, dodatak za njegu i pomoć 801, dodatak za djecu 331 i dodatak za djecu do šest godina 894.
U pomenutom dokumentu, poglavlju „Nasilje nad ženama i nasilje u porodici“, a prema izvještaju Odjeljenja bezbjednosti Cetinje u 2021. godini iz oblasti nasilja nad ženama i nasilja u porodici prijavljeno je deset slučajeva koje su procesuirane ka nadležnim tužilaštvima. Pol nasilnika je jedanaest muškaraca i dvije ženske osobe, dok su žrtve nasilja bile sedam žena i četiri muške osobe. Uglavnom se radilo o konfliktima na relaciji bivši supružnici, kćerka – majka, sin – majka, sin – otac, vanbračna zajednica, đevojka – momak, brat i sestra.
Podnešeno je dvanaest zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka.
Prema podacima Osnovnog državnog tužilaštva u 2021.godini zbog krivičnog djela nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici prijave su evidentirane protiv 15 osoba, a optužbe su podnijete protiv 13 osoba, jedna osoba je oslobođena krivične odgovornosti.
Od navedenih 13 protiv 11 osoba je donijeta osuđujuća presuda, od čega je Osnovni sud izrekao tri kazne zatvora, uz dvije mjere bezbjednosti, tri kazne zatvora u stanu, četiri uslovne osude, protiv jedne osobe optuženje je ustupljeno drugom tužilaštvu, a protiv dvije osobe optuženja su ostala neriješena na kraju izvještajne godine.
U poglavlju „Preporuke za unaprijeđenje rodne ravnopravnosti“ u dokumentu „Informacija o stanju rodne ravnopravnosti na teritoriji Prijestonice Cetinje“ koji je sačinio Sekretarijat za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti – Kancelarija za ljudska i manjinska prava i prevenciju bolesti zavisnosti, kaže se da je „potrebno i dalje stvarati uslove za realizaciju politike rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou“, a kao ključne tačke navedeno je da prilikom formiranja lokalnih komisija i drugih tijela treba obezbijediti njihov heterogeni sastav, strategije , akcioni planovi i programi su navedeni kao neophodan instrument za unaprjeđenje rodne ravnopravnosti.
Takođe, aktivan pristup u analizi realnosti lokalne zajednice, izbor na rukovodeća mjesta, izrada budžeta u smislu planiranja sredstava u skladu sa potrebama žena i muškaraca u opštini, upotreba rodno senzitivnog jezika i iskazivanje svih statističkih podataka po polu, navedeni su kao ključne tačke prilikom stvaranja rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou.