U Donjoj Jablanici, samo minaret viri iz vode, Foto: Denis Kapetanovic/PIXSELL/IMAGO
Još je kritično oko Donje Jablanice, još nijesu ni prebrojani stradali u strašnim poplavama. Ali, već je jasno da neko tu nije radio svoj posao na vrijeme, piše Dojče vele.
Apokaliptični prizori stradanja i uništenja koje su prouzrokovale poplave i odroni pristižu iz Bosne i Hercegovine. Za sada je potvrđeno 18 stradalih, a traga se za još oko 40 osoba.
Veoma teško je u Fojnici gdje takođe ima stradalih, Kiseljaku, mjestima oko Konjica, a najteže je u Donjoj Jablanici gdje su pod bujicom i stotinama tona kamenja i zemlje nestale čitave porodice.
Uništene su drumske i željezničke veze, a saobraćaj od Mostara ka Jablanici je potpuno blokiran. U pojedinim područjima nema struje, a telekomunikacione veze su otežane.
Razmjere stradanja stanovništva i materijalna šteta, prema procjenama, premašiće one iz poplava 2014. godine koje su pogodile region. Poslije početnog šoka, postavljaju se pitanja – da li je moglo biti više učinjeno na prevenciji i ublažavanju ove najveće poslijeratne katastrofe u Bosni i Hercegovini.
Horor
Horor koji su u noći sa četvrtka na petak proživljavali stanovnici Kiseljaka, Fojnice, Konjica, Jablanice, a posebno Donje Jablanice, koja je najteže pogođena, teško je i zamisliti.
Podivljala snaga bujice poslije obilnih kiša uništavala je sve pred sobom. Voda nosi tone zemlje i kamenja prema porodičnim kućama, zatrpavajući ih i doslovno pretvarajući u posljednja počivališta.
Kuća se napravi i popravi, ali životi se ne mogu nadoknaditi – rekla je potresena mještanka Jablanice, dok istovremeno pristižu izvještaji o stradalima i nevjerovatne priče preživelih od bujice, uništenim kućama i izgubljenim životinjama.
Ovako nešto nikada nijesam video – rekao je jedan od pripadnika spasilačkih službi pripremajući se za intervenciju u pogođenu Donju Jablanicu.
Zbog saobraćajne odsječenosti i policijske zabrane, osim pripadnika gorskih službi i civilne zaštite, teške mehanizacije, iz pravca Mostara se ne može doći do pogođenog područja.
Teško je procijeniti kada će drumovi i željeznica biti sanirani i ponovo pušteni u saobraćaj, te se saobraćaj preusmjerava na alternativne pravce Sarajevo-Novi Travnik-Rostovo-Bugojno-Kupres-Tomislavgrad-Posušje-Mostar ili Sarajevo-Foča-Tjentište-Gacko-Mostar.
Obustavljen je i željeznički saobraćaj – na jednoj dionici pruge, šine su doslovno ostale da lebde u vazduhu nakon što je bujica odnijela tlo ispod njih.
U Federaciji BiH proglašeno je stanje prirodne nepogode. Susjedne zemlje, poput Hrvatske i Srbije, nude pomoć, a predsjedavajuća Savjeta ministara BiH, Borjana Krišto, pozvala je zemlje EU i regiona da pruže hitnu pomoć BiH.
Mnoge humanitarne organizacije i udruženja apeluju na prikupljanje pomoći, a bolnice pozivaju na davanje krvi. Sve glasnije je pitanje – da li je katastrofa mogla biti dočekana spremnije i ublažena.
„Kasno je za priče o preventivi“
Agencija za vodno područje Jadranskog mora, sa sjedištem u Mostaru, 2. oktobra je objavila upozorenje o prognozi vanrednog hidrološkog stanja zbog očekivanih obilnih padavina.
Obaveštenje o mogućem povećanju vodostaja i pojavi bujičnih tokova obuhvatalo je opštine i gradove: Konjic, Jablanica, Mostar, Čapljina, Grude, Ljubuški, Široki Brijeg. Slično upozorenje poslato je i iz Agencije za vodno područje rijeke Save.
Na pitanje da li je ovo upozorenje uzeto u obzir, odgovarao je zamjenik premijera Federacije, Vojin Mijatović, na vanrednoj konferenciji za medije.
Ispitaćemo sve okolnosti i eventualnu odgovornost bilo koga ko je trebao alarmirati institucije. Mislim da je danas ključno pitanje da ne lešinarimo nad bilo kim, već da pokušamo spasiti što više života, a zatim ćemo jasno utvrditi čija je odgovornost za prevenciju – rekao je Mijatović.
Nešto konkretniji odgovor dao je Aldin Brašnjić iz Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ), koji je potvrdio da je odmah kontaktirao načelnika Jablanice zbog preventivnih mera.
Civilna zaštita naših opština prilično je siromašna za rad nekih preventivnih mjera, naročito kada je nepogoda već u toku. Preventiva je nešto što se radi dok je lijepo vrijeme, a ne kada su već neophodne hitne mjere spasavanja, tada je kasno za priče o preventivi – rekao je Brašnjić, ipak kritikujući bivšu vlast za katastrofu s kojom se sada suočavaju.
Zakazao je sistem prethodnih godina i službe koje konstantno treba da čiste korita rijeka i prohodnost puteva. Toga se uvijek setimo kada dođemo u ovakvo stanje – smatra šef FUCZ-a.
Strašan udar bujice i stotina tona kamenja
Među mnogim političarima i zvaničnicima koji su iz Sarajeva i Mostara u petak obišli Donju Jablanicu bio je i ministar spoljnih poslova Elmedin Konaković. On je u izjavi za medije rekao kako je to jedna od najtežih slika koje je ikada u životu video. Međutim, on javno pominje ono o čemu se već uveliko „šuška“.
Stotine tona kamenja iz obližnjeg kamenoloma napravile su strašan udar na čitavo naselje. Deo naselja je uništen kamenim odronom, a drugi vodenom bujicom, jer je kamenolom napravio neku vrstu brane i okrenuo vodu u dolinu u kojoj je bilo dvadesetak kuća i poplavio ih vodom dubokom 13 metara – opisao je Konaković svoje viđenje stanja u pogođenoj Donjoj Jablanici.
Kaže da ne želi da politizuje, posebno u predizborno vrijeme, ali da treba ispitati da li je katastrofa posljedica nevjerovatne snage prirode ili postoje i drugi uticaji.
Ovo otvara mnoga pitanja – nekontrolisanu sječu šuma i eroziju tla, izgradnju ekonomskih i privatnih objekata na područjima podložnim klizištima i bujicama, malih hidroelektrana na rijekama i slično. Od koga tražiti odgovore i uvažava li se riječ stručnjaka?
„Vlasti definitivno imaju odgovornost“
Edin Hrelja sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu jasno kaže: „Vlasti definitivno imaju odgovornost kada su u pitanju poplave, jer ne preduzimaju nikakve aktivnosti u tzv. međupoplavnom periodu“.
Smatra da bi se više trebalo da se uključe stručnjaci koji se bave tom problematikom kako bi dali smjernice za prevenciju i izdvojili zone koje potencijalno mogu biti pogođene poplavama.
Kao i uvijek kada se dogode katastrofe, tek tada o tome počnemo pričati. Kao i za vrijeme poplava 2014, a slično je i sa zagađenjem vazduha, nedostatkom vode, klimatskim promjenama… Nažalost, struka se vrlo često ne uvažava, grade se objekti tamo gdje se ne treba graditi – komentarisao je profesor Hrelja za BHRT1.
I novinar i analitičar Faruk Kajtaz slično razmišlja, ali uz osvrt na ‘promjenu prioriteta’ vladajućih.
Ovo nam se događa iz dva razloga – prirodne pojave i činjenice da naša zemlja nije spremna za ovakvu vrstu katastrofa. Nijesu spremne ni neke mnogo bogatije i organizovanije države, a kod nas je to na nivou koji zaista zabrinjava – komentariše on za DW.
Kajtaz se osvrće na sve prisutnije posljedice klimatskih promena na koje upozoravaju naučnici, a koje će u budućnosti biti sve češće, na šta se mnoge zemlje pripremaju.
Naivno vjerujemo da je bolje utrošiti novac na druge budžetske stavke, obično pred izbore, nego ulagati u zaštitu. Možemo li očekivati od naše države, koja je toliko komplikovana i troši više na vlastiti ‘hardver’ nego bilo koja evropska zemlja po glavi stanovnika, da iznese ozbiljne planove prevencije i podigne nivo spremnosti za ono što je očekuje? Možda je ovo signal da se vlasti konačno izvuku iz nacionalnih priča i usmjere na ono što je zaista potrebno građanima BiH“ – zaključuje Kajtaz.
Izvor: Deutche Welle
Snimanje filma Peaky Blinders je zvanično završeno, a ova informacija potvrđena je na Instagram profilu platforme Netflix.
Film je kreiran kao nastavak istoimene BBC-jeve serije autora Stivena Najta.
Kriminalistička serija “Peaky Blinders” imala je šest sezona i emitovala se od 2013. do 2022. godine.
U objavi na kojoj je potvrđen završetak snimanja, podijeljena je i nova fotografija sa seta sa Kilijanom Marfijem u ulozi Tomasa Šelbija i Berija Kogana čija uloga još nije poznata.
Kako piše Digital Spy, film bi trebalo da se zove “The Immortal Man”. Radnja filma pratiće preostale članove porodice Šelbi za vrijeme Drugog svjetskog rata.
Kreator serije i scenarista nadolazećeg filma Stiven Najt prošlog mjeseca je otkrio da je film sniman u studiju Digbet Loc u četvrti Digbet u Birmingemu.
Izvor: Klix.ba
Španska Vlada i sindikati postigli su dogovor o skraćenju radne sedmice na 37,5 sati.
Predstavnici španske Vlade i dva najsnažnija sindikata u zemlji potpisali su u petak dogovor o skraćenju radne sedmice sa 40 na 37,5 sati bez smanjenja zarade, prenosi Capital.ba.
Ministarka rada Jolanda Diaz saopštila je tom prilikom da je u pitanju potez “koji će se proučavati na univerzitetima širom svijeta”.
Udruženje poslodavaca se ne slaže sa tom odredbom i u novembru se povuklo iz višemjesečnih pregovora, ali će Vlada uspjeti da sprovede mjeru i bez njihove pomoći ako obezbijedi političku podršku u parlamentu, piše Pais.
Kako se navodi, radnici mogu da rade i više od maksimalnih 37,5 sati sedmično, a svaki sat iznad toga će se računati kao prekovremeni rad.
Kompanije koje se ogluše o ta pravila mogle bi da plate kaznu i od deset hiljada eura po zaposlenom.
Izvršna vlast je takođe nagovijestila da će kreirati sto za socijalni dijalog sa sindikatima i poslovnim udruženjima kako bi se ocijenili rezultati smanjenja radnog vremena.
Pretpostavlja se da će nakon svih političkih procedura ta odredba stupiti na snagu u posljednjoj trećini naredne godine.
Izvor: Biznis.ba
Službenici policije regionalnog centra bezbjednosti „Jug“, u nastavku akcije „Petarda“, zaplijenili su preko 12 hiljada komada pirotehničkih sredstava namijenjenih ilegalnoj trgovini, saopštili su iz Uprave policije.
Navodi se da su pirotehnička sredstva oduzeta u Tivtu, Ulcinju i Kotoru.
Podsjeća se da je policija prethodno u Podgorici i Danilovgradu zaplijenila preko 23 hiljade komada pirotehnike, što je ukupno preko 35 hiljada zaplijenjenih komada pirotehničkih sredstava do sada.
Iz policije su rekli da je u akciji koju su sproveli službenici Odjeljenja bezbjednosti (OB) Tivat, a shodno nalogu suda, u naselju Kava, izvršen pretres stana i drugih prostorija, trgovinskog objekta i vozila, koje koristi Tivćanin M.B. (61).
„Tom prilikom je pronađena veća količina pirotehničkih sredstava-petardi i vatrometa, kao i cigarete bez akcizne markice i ukupno oduzeto 5,5 hiljada komada različitih vrsta petardi, 106 različitih vrsta vatrometa i 110 paklica različitih vrsta cigareta“, kaže se u saopštenju.
Kako se dodaje, o događaju je obaviješten dežurni tuzilac u Kotoru, po čijem je nalogu protiv M.B. pdnijeta krivična prijava zbog sumnje da je počinio krivično djelo nedozvoljena trgovina.
„Istovjetna akcija izvedena je na teritoriji OB Ulcinj kada je pretresom stana i drugih prostorija koje koristi lice R.D.(25) pronađeno i zaplijenjeno 2.497 komada različitih vrsta petardi i vatrometa upakovanih u 66 razlicitih pakovanja, koji su bili namijenjeni za dalju prodaju i distribuciju“, kaže se u saopštenju.
Iz policije su rekli da će se postupajući tužilac naknadno izjasniti o kvalifikaciji djela.
Dodaje se da su službenici kotorske policije pretresom stana i drugih prostorija u naselju Prčanj, koje koristi M.K. pronašli kod istog 4.420 komada petardi različitih vrsta i veličina.
„I shodno tome Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru protiv M.K. podnijeli su krivičnu prijavu zbog sumnje da je počinio krivično djelo nedozvoljena trgovina“, navodi se u saopštenju policije.
Oni su rekli da, uzimajući u obzir posljedice po život, zdravlje, i bezbjednost ljudi, životne sredine i imovine koje nastaju upotrebom pirotehničkih sredstava raznih nivoa rizika, a koje mogu rezultirati tjelesnim povredama sa trajnim posljedicama, snažno apeluju na građane, naročito roditelje, da odgovornim i savjesnim pristupom vrše nadzor nad djecom i preveniraju moguće posljedice po zdravlje, i da ne omogućavaju djeci i mladim ljudima pristup pirotehničkim sredstvima.
„U tom kontekstu podsjećamo da su najčešće tjelesne povrede uzrokovane nepravilnim rukovanjem pirotehnikom kao i neispravnim pirotehničkim sredstvima“, kaže se u saopštenju.
Dodaje se da će Uprava policije u danima koji predstoje, kao i danima praznika, sprovoditi intenzivne, represivne i prioritetne planske aktivnosti usmjerene prevashodno na zaštitu najranjivijih kategorija- djece i lica mlađe dobi.
„A zatim i procesuirati osobe koje se bave nezakonitom prodajom pirotehnike, kao i nesavjesnih osoba čijim se radnjama ugrožavaju građani, a sve u cilju održavanja stabilnog javnog reda i mira i stvaranja pogodnog i bezbjednog ambijenta za život svih građana“, zaključuje se u saopštenju.
Praznici su vrijeme zajedništva, ljubavi i podrške i zato Prijestonica Cetinje, Turistička organizacija i Centar za kulturu sa zadovoljstvom najavljuju da će manifestacija “Novogodišnja priča u Prijestonici“, koja se održava od 21. decembra do 7. januara dobiti poseban humanitarni karakter.
U prazničnom duhu solidarnosti i činjenja dobrih djela, uoči početka manifestacije na Dvorskom trgu postavljena je posebno uređena kućica u kojoj su izložene plišane brendirane igračke i ukrasne šolje.
U znak zahvalnosti za svaku donaciju, zainteresovani posjetioci bazara dobiće jedan od pažljivo odabranih artikala iz ponude, a sav prikupljeni prihod biće usmjeren ka nevladinim organizacijama sa Cetinja koje se bave najranjivijim kategorijama stanovništva. Posebno ističemo da je plišane igračake i šolje obezbijedila crnogorska porodica iz Berlina, koja je već više puta pokazala veliku humanost pomažući onima kojima je to najpotrebnije – saopštili su iz Prijestonice.
Kako dodaju, osim pomenute akcije, ista porodica je ove godine obezbijedila i novogodišnje paketiće za svu djecu Cetinja, koji će biti podijeljeni na Dvorskom trgu sjutra, 22. decembra 2024. godine, sa početkom u 11 časova.
Pozivamo sve građane i posjetioce da posjete kućicu, podrže ovu inicijativu i uživaju u prazničnom duhu solidarnosti. Dobro došli na Dvorski trg, gdje vas očekuju odlična atmosfera, muzika, ukusna hrana, i, što je najvažnije, prilika da zajedno učinimo dobro djelo – navode iz gradske uprave.
Treću “Novogodišnju priču” u Prijestonici večeras u 20 sati otvoriće Goca Tržan.
Iako je bilo planirano da na otvaranju nastupi Indira Forca, njen nastup odgođen je zbog Dana žalosti u Hrvatskoj i tragedije koja se dogodila u Zagrebu.
Kako su saoptšili iz Prijestonice, o novom terminu koncerta javnost će biti naknadno obaviještena.
Vlada Crne Gore proglasila je ponedjeljak za Dan žalosti povodom tragičnog događaja u školi u Zagrebu, rekao je premijer Milojko Spajić.
Jedan tinejdžer nožem je u petak u zagrebačkoj Osnovnoj školi “Prečko” povrijedio učiteljicu i šestoro učenika, od kojih je jedno dijete preminulo.
“Upućujemo saučešće porodici i prijateljima nastradalog djeteta i molimo se za brz oporavak povrijeđenih. Naše misli su sa našim susjedima”, kazao je Spajić u objavi na platformi X.