Predavanjem „Porodica i zavisnost“ psihologa Jovana Bulajića, nastavljena je Kampanja za prevenciju bolesti zavisnosti „Imaš izbor – na tebi je!”, koju realizuje Kancelarija za ljudska i manjinska prava i prevenciju bolesti zavisnosti u saradnji sa Sekretarijatom za obrazovanje sport i mlade Prijestonice Cetinje.
Predavanje je, prema riječima sociološkinje Katarine Martinović, namijenjeno prvenstveno roditeljima, ali i stručnim licima koja će raditi ili rade s djecom i mladima.
Mislim da treba što više raditi na tome, da treba što više informisati i postići kod roditelja da imaju svijest o tome kako je ovo zaista jedan gorući problem i da svi zajedno treba tome da pristupamo na jedan ozbiljniji način – kazala je Martinović.
Broj zavisnika od različitih psihoaktivnih supstanci u Crnoj Gori u kontinuitetu raste, ističe psiholog i izvršni direktor NVO „Preporod” iz Nikšića Jovan Bulajić pozivajući se na ESPAD istraživanje koje realizuje Institut za javno zdravlje.
Svake četvrte godine se radi novo istraživanje sa jednim ozbiljnim uzorkom od šest, sedam, pa nekad i osam hiljada šesnaestogodišnjaka. To je jedno šire evropsko istraživanje i Crna Gora je dio tog istraživanja. Svako, od prvog ESPAD-a u Crnoj Gori do današnjeg dana, svaki novi ciklus je donio porast stope zloupotrebe svih psihoaktivnih supstanci kod šesnaestogodišnjaka – upozorava Bulajić.
On naglašava da u Crnoj Gori u odnosu na veličinu problema imamo kontinuirano zanemarivanje od strane sistema.

Sama problematika zavisnosti nikad nije bila trendi problematika, nikad nije naišla na potreban angažman sistema. Ja i ovom prilikom neskriveno kritikujem sistem, jer mi pričamo o problematici u kojoj nestaju životi. Stalno nam ova gospoda što se zovu donosioci odluka pričaju o nekom boljitku, kako oni stvaraju ambijent da tu bude bolje i ljepše, a ko se mladima bavi – pita Bulajić.
Podrška porodice je, kako ističe, ključna u borbi protiv zavisnosti, zato su za roditelje ovakva predavanja mjesta gdje se uče specifičnosti koje su uslovne da adolescent priča o toj problematici.
A ne da o tome priča sa svojim vršnjacima koji uopšte nijesu izvježbani u kredibilnosti i selektovanju informacija, jer vi danas u pregršt informacija kada je puno država koje su legalizovale, po meni, zloupotrebu marihuana, djeca koja žele posit marihuana će naravno ići n ate izvore koji o tome pričaju na jedan afirmativan način, da je porastao broj turista, ali niko ne priča o posljedicama – kaže Bulajić.
On upozorava da se o zloupotrebi psihoaktivnih supstanci ne govori u odgovarajućoj mjeri.
Ja ne mogu biti objektivan jer gledam epiloge tretmana već skoro dvadeset godina. Gledam epiloge tretmana i, nažalost, nijesu rijetki smrtni ishodi. Uostalom jedna od definicija kaže da se radi o bolesti koja, ako se ne tretita, ima očekivano smrtni ishod. Mi pričamo o smrtnom ishodu a skoro da niko ništa ne preduzima – ističe Bulajić.
Kampanja za prevenciju bolesti zavisnosti „Imaš izbor – na tebi je!” nastavlja se u četvrtak predavanjem psihološkinje Aide Kerović na temu „Zloupotreba psihoaktivnih supstanci i zavisnost kod djece”.