Povodom 21. maja – Dana nezavisnosti, građankama i građanima Crne Gore čestitke su uputili predsjednica Skupštine, političke partije i predsjednici političkih partija, kao i v.d. direktora Državnog arhiva Crne Gore.
Predsjednica Skupštine Crne Gore Danijela Đurović uputila je čestitku povodom 21. maja, Dana nezavisnosti, svim građankama i građanima Crne Gore.
Prošlo je šesnaest godina od dana kada je Crna Gora odlučila da svoj dalji put gradi kao samostalna država. Tada nije zaokružen proces formiranja Crne Gore kao države, već je trebalo da prođe još mnogo vremena da se desi prva demokratska smjena vlasti, te da naša zemlja pokaže da je sposobna da se razvija kao istinska demokratija. Dan nezavisnosti će dobiti svoj puni smisao i biće prihvaćen od svih građana onog momenta kada prevaziđemo duboko ukorijenjene podjele i razlike i kada se okrenemo radu za dobrobit građana, što mora biti zajednički prioritet svih donosilaca odluka – poručila je Đurović.
U tom smislu, kako ističe, jako je važan proces evropskih integracija koji nas motiviše da radimo na demokratizaciji društva, izgradnji pravne države i vladavine prava, što su, kako objašnjava, neophodni preduslovi da bismo mogli reći da je nezavisnost bila opravdana.
Da bi naša država i društvo išli naprijed, moramo uraditi sve što je moguće da osnažimo krhke institucije i osiguramo njihovu nezavisnost, te prestati da dijelimo ljude po naciji, vjeri, političkoj pripadnosti ili bilo kojoj drugoj osobenosti. Crna Gora konačno mora postati zemlja u kojoj neće biti nedodirljivih i u kojoj niko neće biti iznad zakona. Samo takva država, u kojoj će se svaki građanin osjećati jednako vrijednim, može ispunjavati svoje unutrašnje i međunarodne obaveze i biti uspješna na svim poljima – istakla je Đurović.
Ona je, kako dodaje, sigurna da je Crna Gora sa izborom 43. Vlade ušla u fazu stabilizacije društveno-političkih prilika, te da ćemo, kako navodi, ubrzo prevazići i zdravstvenu i ekonomsku krizu koje su nam zadavale velike probleme u prethodnom periodu.
Pozivam sve građanke i građane, kao i donosioce odluka, da damo svoj maksimum da već naredni 21. maj dočekamo u mnogo boljem raspoloženju, pomireni, ekonomski stabilni, ekološki osvješćeniji i sa izglednijim šansama da postanemo prva naredna članica Evropske unije. U to ime, želim vam srećan Dan nezavisnosti – navodi se u čestitki predsjednice Skupštine Crne Gore Danijele Đurović.
***
Građanima i građankama Crne Gore i crnogorske dijaspore, srdačne čestitke povodom 21. maja, Dana nezavisnosti, uputio je predsjednik Liberalne partije Andrija Popović.
Ovaj datum ispisan je zlatnim slovima u bogatu istoriju Crne Gore i njenih slavnih pobjeda. Po prvi put, istorijsku pobjedu ostvarili smo, svi zajedno, olovkom i u miru, što je civilzacijski iskorak koji će pamtiti pokoljenja. Drevna balkanska država, postala je moderno, savremeno i evropsko društvo, a to ne bi bilo moguće bez ovog datuma 2006. godine – istakao je Popović.
Crna Gora, kako navodi, danas sazrijeva u respektabilnu državu koja ima saveznike širom svijeta, koja je uvažena i prepoznata po svojim zalaganjima i vrijednostima koje čvrsto baštini.
Crna Gora se nakon vijeka lutanja konačno vratila kao ravnopravna među slobodne i progresivne države Evrope i svijeta. Danas Crna Gora i njeni građani imaju zašto slaviti, uprkos svim izazovima konsolidovali smo demokratiju, dosegli visoke standarde EU, postali smo članica NATO i izveli reforme koje su bile nezamislive – poručio je Popović.
Kako ističe, pred nama je još mnogo izazova koje zajednički sigurno možemo prevazići, vjerujući u našu državu Crnu Goru i zajednički je čuvati kao okvir koji nam sve to garantuje.
Želim građanima i građankama Crne Gore da iskažem poseban pijetet što su u burnim godinama umjeli da mudro biraju sudbinu ovog društva i da trasiraju siguran put u budućnost za Crnu Goru, za njena pokoljenja. Zato vam želim da predstojeći nacionalni praznik provedete u slavlju, sjećajući se slavnih trenutaka naše istorije koja nam je omogućila da danas slavimo i ovaj veliki dan. Da je vječna Crna Gora! – zaključuje se u čestitki predsjednika Liberalne partije Andrije Popovića.
***
U ime Demokratske Crne Gore i u svoje ime, svim građankama i građanima 21. maj, Dan nezavisnosti Crne Gore čestitao je predsjednik Demokrata Aleksa Bečić.
Ovo je jedan od dva najveća državna praznika i jedan od najvažnijih datuma u našoj novijoj istoriji. Sa ponosom ističem da šesnaestu godišnjicu nezavisnosti slavi sve više sugrađana različitih ideoloških, političkih, vjerskih i nacionalnih ubjeđenja, a tako i treba i mora da bude – zbog budućnosti i prosperiteta Crne Gore i unutrašnjih odnosa u njoj. Rovovi prošlosti, iako se nerijetko otvaraju ili produbljavaju od strane neodgovornih pojedinaca i partija čiji je partikularni, uskostranački interes ispred državnog, moraju konačno biti zatvoreni, kako bi ovo najljepše parče zemlje u Evropi ostvarilo svoj puni potencijal i postalo najljepše mjesto za život. A svi preduslovi su tu. Crna Gora je kredibilna članica Sjevernoatlantskog saveza i kandidat za članstvo u Evropskoj uniji. Kandidat koji ne želi vječnu kandidaturu ili zamjenu već skoro punopravnočlanstvo – poručio je Bečić.
Zato, kako ističe, budućnost Crne Gore kao multietničke i multikonfesionalne države i uvaženog NATO partnera, koji njeguje različitosti, mora biti u porodici najrazvijenijih evropskih država. I tačka.
Crna Gora se voli, samo ako se voli cijela, ako se voli svaki njen pedalj, od Herceg Novog do Gusinja, od Ulcinja do Pljevalja. Crna Gora se čuva ako jačate cnogorskog građanina i crngorske institucije. To su stubovi samostalnosti, opstanka i vječnosti Crne Gore. Zato sam ponosan na istorijske odluke kojima smo u prethodnim mjesecima obezbijedili dječije dodatke, besplatne udžbenike, naknade majkama, veće plate, penzije i staračake naknade. Ponosan sam i što smo našom istrajnošću i odlučnošću omogućili da se dese reforme u tužilaštvu i da ruka pravde krene u borbu za budućnost Crne Gore. Ponosan sam i što smo ustanovljenjem Dana Njegoševog rođenja kao državnog praznika vratili našeg velikana tamo đe mu je mjesto. I sve je to urađeno za kratko vrijeme – istakao je Bečić.
Čuvajući tradiciju, dodao je, njegujući naše različitosti kao najveće bogatstvo, izgrađujući nezavisne, profesionalne i kredibilne institucije, ekonomski i politički jačajući naše građane, na najbolji, najpostojaniji i najpatriotskiji način, kako je istakao, čuvamo hrabrog i postojanog građanina, čuvamo našu svetu crnogorsku zemlju, njenu slobodarsku i antifašističku istoriju. Jednom riječju – čuvamo njenu budućnost.
I na ovom putu treba nam budnost svih naših građana, budnost i aktivizam, da najzad uspijemo u onome zbog čega svaka država postoji: da bude efikasan, kvalitetan servis svojih građana, čuvar uspomena na svijetlu istoriju i generator još svjetlije budućnosti. U uvjerenju da ćemo naredni Dan nezavisnosti naše otažbine dočekati u umnogome izmijenjenim društveno-političkim prilikama, svim građanima i građankama još jednom čestitam Dan nezavisnosti. Živjela Crna Gora! – poručio je predsjednik Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić.
***
Prošlo je 16 godina od kada je Crna Gora na referendumu potvrdila svoje milenijumsko državno trajanje i postala međunarodno priznata, nezavisna i suverena država, saopštila je Socijaldemokratska partija Crne Gore.
Ponosni smo na sve ono što je do danas ostvareno, na sva istorijska i strateška dostignuća koja danas čine Crnu Goru uvaženim članom euroatlantske zajednice i kandidatom za članstvo u Evropskoj uniji. – Svjesni da nas bogata crnogorska istorija, kao i sve vrijedno dostignuto u najnovijoj fazi razvoja crnogorske države, posebno obavezuje da se još više borimo za građansku i antifašističku Crnu Goru koja opstaje na temeljima demokratije i vladavine prava – navodi se u čestitki SDP-a.
Oni poručuju da nema vremena i okolnosti kada se za prave vrijednosti i pravo sopstvene države i interese njenih građana ne moramo boriti.
Vjerujemo da smo kao partija to pokazali i dokazali i u skorašnjem periodu posebnih izazova za građansku i evropsku Crnu Goru. Sigurni smo da će i pored svih iskušenja sa kojima se možemo suočiti, u Crnoj Gori snažno pobjeđivati politika zasnovana na vrijednostima mira, tolerancije, jednakosti, antifašizma, politika koja opstaje i razvija se vjerujući u pravdu kao osnovnu vrlinu – ističu iz SDP-a.
Samo takva Crna Gora, država koja je jednako svih njenih građana, naglašavaju, spremna je za nove velike istorijske iskorake.
Zato poručujemo – jednom upaljena iskra slobode vječno će da gori. Svim građankama i građanima Crne Gore i svim našim ljudima u dijaspori, Socijaldemokratska parija Crne Gore želi srećan Dan nezavisnosti! – navodi se u čestitki Socijaldemokratske partije Crne Gore.
***
Na Dan nezavisnosti koji Crna Gora sjutra obilježava kao datum kada je 2006. na referendumu obnovila svoju nezavisnost građani treba da budu optimistični i uvjereni da možemo zajedno da budemo uspješna evropska priča, poručili su iz Građanskog pokreta URA.
Crna Gora kao građanska, evropska i ekološka država mora biti matica i dom svih njenih građana bez obzira na bilo koju njihovu ličnu pripadnost ili opredjeljenje. Bez obzira na poteškoće i izazove sa kojima se kao društvo i država susrijećemo, ako zajednički energiju usmjerimo na bolji život svih nas, sa krajnjim ciljem da što prije postanemo dio porodice najrazvijenih država Evrope, onda ćemo imati mnogo više razloga za slavlje – navodi se u čestitki.
Oni su pozvali sve lokalne uprave da u prazničnim danima ukrase ulice državnim zastavama kako bi poslali poruku jedinstva, ljubavi i privrženosti prema našoj Crnoj Gori.
U želji da ovaj ali i svaki naredni Dan nezavisnosti proslavljamo sa dobrim i lijepim vijestima za sve nas, građanima Crne Gore ma gdje god se nalazili u svijetu želimo srećan 21. maj – Dan nezavisnosti – zaključuje se u čestitki Građanskog pokreta URA.
***
Svim građankama i građanima Crne Gore čestitke povodom 21. maja – Dana nezavisnosti Crne Gore uputila je Stranka pravde i pomirenja u Crnoj Gori (SPP).
Jubilej obnove nezavisnosti, ove godine proslavljamo u uslovima obnovi jačanja institucija sistema i konačnog snažnog iskoraka ka uspostavi pravne države, u uslovima obnovljanja napora za punopravno članstvo u Evropskoj uniji. 21. maja 2006.godine Crna Gora je obnovom nezavisnosti trasirala svoj put ka zajednici slobodnih evropskih naroda – poručili su iz SPP-a.
Taj čin slobode, kako ističu, potvrdio je želju i volju naroda za samostalnom i demokratskom Crnom Gorom.
Uprkos brojnim izazovima nastavićemo da gradimo državu razvijenih institucija, demokratije, solidarnosti i društvene odgovornosti. Naša vizija građanske, nezavisne i slobodne Crne Gore temelji se na prosperitetu svih građana i svih dijelova naše države što do danas na žalost nije bio slučaj te je stoga naša obaveza da svu energiju usmjerimo u tom pravcu – navodi se u čestitki Stranke pravde i pomirenja u Crnoj Gori.
***
GP Nova ljevica svim Crnogorkama i Crnogorcima, svim njenim građankama i građanima svih vjera i nacija, svima koji Crnu Goru doživljavaju kao svoju državu, svima koji je čuvaju i poštuju, želi srećan Dan nezavisnosti, saopštio je predsjednik te partije Saša Mijović.
Pogotovo čestitamo onima koji su tekovine 21. maja. 2006. branili i odbranili 4. i 5. septembra 2021. na Belvederu i Adžića krivini. Jer da tad nije bilo Belvedera i Adžića krivine, ko zna do kad bi bilo Crne Gore. Kroz istoriju mnogi izvanjci i domaći su pokušavali, kidisali a vidimo i sad kidišu, na svaki način da nas osvoje. Ne biraju sredstva, napadaju, prekrajaju istoriju, prisvajaju, otimaju i pljačkaju. Medjutim, Crna Gora je bila i biće bastion slobode, neosvojiva tvrđava za svakog ko pokuša da je osvoji – poručio je Mijović.
Ako smo, kako kaže, propuštili 2006. godine da zaokružimo Državu, sad je vrijeme da to uradimo.
To je naš zadatak. Zato na današnji dan pozivamo sve suverenističke i građanske snage, intelektualnu i duhovnu elitu da se okupi i napravi dugoročnu strategiju pravca očuvanja i razvoja države. Živjela i neka nam je vječna Crna Gora i srećan nam Dan nezavisnosti! – navodi se u čestitki predsjednika GP Nova ljevica Saše Mijovića.
***
Čestitku povodom Dana nezavisnosti svim građankama i građanima Crne Gore uputio je v.d. direktora Državnog arhiva Danilo Mrvaljević.
Dan nezavisnosti Crne Gore, 21. maj, jedan je od najznačajnijih datuma naše novije istorije. Ovaj dan slavimo s ponosom, prisjećajući se svih onih koji su kroz vjekove učestvovali u borbama za slobodu i nezavisnost crnogorske države. U ime Državnog arhiva i u svoje ime, svim građankama i građanima čestitam 21. maj, Dan nezavisnosti, uz želju da uvijek zajednički, složno i u miru čuvamo, njegujemo i unaprjeđujemo našu jedinu otadžbinu. Crna Gora je naš i mi š njom rođeni vijenac! – navodi se u čestitki Danila Mrvaljevića.
Ovako su nekad radile dobre firme i fabrike u Crnoj Gori: u gradu se prepozna grupa mladih muzičara kojima basta da postanu bend – samo im oprema fali. Pa im uprava fino sve instrumente kupi. Jedan-jedini uslov: da sviraju makar jednom godišnje, na dan preduzeća.
Tako je, ima lijepih 55 godina, od kada je na jesen 1969. nastao Obodin – kao mnogo važna vertikala, koja veže silne decenije crnogorske i cetinjske rok i pop muzike. I naravno da je fabrika bila „Obod“, da je tada mnogo dobro poslovala i da je tada i gradu i fabrici bilo mnogo bitno da prijestonica ima ozbiljan bend. Tad su to zvali „omladinski orkestar“… Ali, spram repertoara – da ne zvuči tako zvanično ili zakopčano. Nego, bre, čistokrvni rokenrol.
Naravno, daleko od toga da je Obodin bio prvi cetinjski bend. Još pedesetih i šezdesetih svirali su Cetinjski kunetaši (onako spram vremena, od napolitanskih i meksičkih pjesama, obavezno kancone sa San Rema – do izvornih crnogorskih)… I da, njihov pjevač od sredine šezdesetih bio je Miodrag Radunović. Već možete naslutiti spram prezimena: otac Aleksandra – Popaja i Nikole iz Perpera.
Potom su nastupali i pod imenom Cetinjani, pa sa posebnim merakom svirali muziku iz filmskih hitova… Sve neđe do posljednjeg nastupa, s osam muzičara na sceni, u sali Gradske kafane. Prava cetinjska legenda.
Nego, Miodrag Radunović je u Cetinjskim kunetašima sredinom šezdesetih zamijenio Veselina Bastaća. To nam je prezime za ovu priču posebno bitno. Naš brižljivi hroničar crnogorske rok i pop muzike Željko Milović ustanovio je da je to crnogorska familija sa najviše muzičara! Još od jednog Mijata Lukinog, u međuratnom periodu. Uglavnom, Venjo Bastać iz Cetinjana potom je pjevao u drugom gradskom bendu Fantasti, sve one momente koji su se ticali šlager muzike. Boris i Miro Bastać osnovali su osamdesetih grupu Krin…
Ali, za ovu priču nam je bitna grupa Obodin. Venjo Bastać sa solo gitarom (mnogo bitna cetinjska faca, još poznati slikar!), Tomislav Bastać na klavijaturama, pa bubnjar Mirko Begović (potom Zoran Obradović). I mnogo mlađi – braća Zoran i Dušan Martinović na basu i ritam gitari. Pravi porodični bend, jer ujaci tim momcima Martinovićima, tinejdžerima – bili su Bastaći.
E sad, taj Dušan, to je isti onaj Duka Martinović, tako bitna faca crnogorske pop i rok muzike, unazad ohoho godina. Tada, kada je osnovan Obodin, imao je samo 14 godina! I početak na Cetinju: prvo sa svirkama na igrankama u gimnazijskoj sali ili u Medicinskoj školi. Pa već koju godinu kasnije, na hotelskim terasama od Bečića do „Plavih horizonata“…
Repertoar, otprilike, možete da pogodite. Ono najbitnije od stranog roka i hard-roka, naravno, uz ukus italijanske pop muzike – za koju je domaća publika decenijama imala poseban gušt. Pa na svirkama sve do kraja Bosne, pa jednom i na festivalu na Paliću, gdje su bili crnogorski predstavnici… I tako otprilike do 1975. godine.
Ili: trajalo je otprilike dok Duka nije pošao na studije. U Beogradu je svirao u grupi Sving, potom za kotorske Soluse i Bisere Boke… Do grupe Val i bluz projekta Pasoš, nikšićkih Montenegrina (sa kojima je stigao i do Opatijskog festivala), benda Tvrd orah… Uslijedila je, osamdesetih grupa Muzička radionica kao mnogo bitna i nepravedno potcijenjena referenca vezana za tako osobenu muzičku scenu Kotora; naravno, i Plima, novi bend, osamdesetih na Cetinju, u kojoj je pjevao i Nikola Radunović.
Samo bi Dukina solo karijera, od devedesetih, zasluživala i zaslužuje poseban tekst. A ona duga priča koja Obodin sa kraja šezdesetih spaja sa našim muzičkim vremenima jeste, recimo, njegov album „Sve moje godine“ (1995). A jedan instrumental „PG-CT-KO“ tu, u svega nekoliko minuta, ispriča o crnogorskoj muzici i sceni tih gradova, kroz silne decenije, više nego – bilo koji tekst.
Izvor: Pobjeda
Načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore, brigadni general Zoran Lazarević, položio je danas vijenac na spomenik u Tuđemilu, povodom 7.oktobra, Dana Vojske.
Ponosno odajemo počast našim precima koji su se borili za slobodu. Njihova hrabrost i odlučnost služe kao inspiracija svakom pripadniku Vojske Crne Gore, koja danas nastavlja tu časnu tradiciju, braneći sigurnost i suverenitet naše zemlje – istakao je general Lazarević.
Bitka kod Tuđemila, odigrala se 1042. godine, kada je malobrojna dukljanska vojska potukla vizantijske snage i predstavlja ključni trenutak u istoriji Crne Gore i njene borbe za slobodu i nezavisnost.
Milatović:
Predsjednik države Jakov Milatović čestitao je Dan Vojske Crne Gore i tom pril ikom u
rezidenciji na Cetinju upriličio svečani prijem na kome je uručio odluke o proizvođenju
u oficirski čin za 15 kadeta i kadetkinja.
Ovaj svečani dan treba da nas podsjeti na brojne bitke i ratove u kojima su generacije
naših predaka, žudeći za slobodom, čuvale zemlju od često brojnijeg i po oružju jačeg
neprijatelja. Iz njihovih svijetlih primjera mogli smo vidjeti da sloboda traži žrtvu,
istrajnost, nepokolebljivost, jačajući kolektivni osjećaj ponosa, časti i dostojanstva. Ona
budi u generacijama potrebu da čuvaju teško stečeno, i stvara obavezu da se žrtve
pale za slobodu nikada i nipošto ne zaborave. Jer znamo da smo veliki onoliko koliko
imamo poštovanja prema prošlosti, ali jednako tako i koliko imamo sposobnosti da
gradimo budućnost i stvaramo nove vrijednosti – poručio je Milatović.
Svečanom prijemu prisutvovali su načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore brigadni
general Zoran Lazarević, članovi kolegijuma načelnika Generalštaba i porodice novih
oficira i oficirki Vojske Crne Gore.
Nobelova nagrada za fiziologiju ili medicinu dodjeljuje se svake godine naučnicima koji rade na raznim poljima medicine ili fiziologije.
Ovogodišnji dobitnici Nobelove nagrade za medicinu ili fiziologiju su Viktor Ambros iz Hanovera i Gari Ruvkum iz Berklija za otkriće mikro RNK i njegovoj ulozi u post-transkripcionoj regulaciji gena.
U pitanju je jedna je od pet Nobelovih nagrada koje su osnovane 1895. godine po testamentu Alfreda Nobela, a dodjeljuje je Institut Karolinska za izuzetne doprinose u medicini ili fiziologiji.
Kako je nastala voljom Alfreda Nobela, nagradom upravlja Nobelova fondacija, a dodjeljuje je odbor koji se sastoji od pet članova izabranih od strane Švedske kraljevske akademije nauka.
Iako se često naziva Nobelovom nagradom za medicinu, Nobel je u svom testamentu izričito naveo da se nagrada dodjeljuje za “ medicinu i fiziologiju“, pa se tako nagrada može dodijeliti za širi spektar djelovanja .
Dobitnici prošlogodišnje Nobelove nagrade za fiziologiju ili medicinu bili su Katalin Kariko i Dru Vajsman. Američki naučnik i mađarska biohemirčarka su dobili nagradu za svoj doprinos razvoju mRNK vakcine protiv kovida 19.
Kako je objavio Nobelov komitet, njihova otkrića bila su ključna za razvoj efikasnih mRNK vakcina protiv kovida 19 tokom pandemije.
Najmanje jedan maloljetnik povrijeđen je u tuči koja se danas oko 11 časova dogodila u barskoj Gimnaziji „Niko Rolović”, saopšteno je iVijestima iz Uprave policije.
Prema istim informacijama, on je u obračunu zadobio ubodnu ranu i prebačen je na ukazivanje medicinske pomoći.
U toku su aktivnosti na rasvjetljavanju tog događaja.
Izvor: Vijesti
Mladi rendžeri sa Cetinja obilježili su na Ivanovim Koritima 7. oktobar – Dan zaštite Dinarida.
Od biologa, inženjera šumarstva i zaposlenih u Službi zaštite i spašavanja prijestonice Cetinje učili su o raznovrsnosti biljnog i životinjskog svijeta nacionalnih parkova Crne Gore, kako zaštititi šume od požara i zašto su šume važne za čovjeka i cijelu planetu – saopšteno je iz NVO „Parkovi Dinarida”.
Djeca iz Prijestonice Cetinje, Prijedora i Kozarske Dubice bili su učesnici sedmodnevnog kampa „Mladi rendžeri” u NP „Lovćen”.
Mladi rendžeri kažu za Mediabiro da su srećni što su bili dio radionice na Ivanovim Koritima koja je posljednja aktivnost projekta „Aktivni mladi za zaštitu prirode“. Riječ je o projektu koji je finansijski podržala Evropska unija, kroz Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu, a koji sprovodi UNDP u Crnoj Gori.
Ideja je bila da uključimo mlade sa Cetinja, da ih upoznamo sa poslovima koje obavljaju ljudi u Nacionanom parku, njihovi zaposleni, da se više informišu o zaštiti prirode, šta konkretno znače i kako izgledaju aktivnosti zaštite prirode na terenu – kazala je projektna menažderka u NVO Parkovi Dinarida Milica Kandić.
Ona podsjeća da je projekat počeo u ljetnjoj školi koju su u julu, u NP Lovćen, pohađali mladi rendžeri sa Cetinja.
U Nacionalnom parku Lovćen srećni su što su domaćini tako važnog programa za mlade. I ako je kiša poremetila planove za aktivnosti na terenu, djeca su našla zamjenu i radionijca je organizovana u Centru za posjetioce na Ivanovim Koritima.
Izvor: parksdinarides.org
Sekretarijat za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Prijestonice Cetinje, u okviru aktivnosti predviđenih Lokalnim planom socijalne i dječje zaštite za period 2022-2026. godina, nastavlja pilot projekat „Savjetovalište za djecu, mlade i porodice” – saopšteno je iz Kancelarije za odnose sa javnošću u kabinetu gradonačelnika Prijestonice Cetinje
Savjetovalište će biti otvoreno 9. i 23. oktobra 2024. godine, u terminu od 16 do 20 časova, u prostorijama Crvenog krsta Prijestonice Cetinje.
Individualno savjetovanje dostupno je svim građanima Cetinja koji procijene da im je ova vrsta podrške potrebna. Zakazivanje termina je obavezno, a moguće ga je izvršiti pozivom na broj telefona 067/423-995. Za građane koji nijesu u mogućnosti da posjete Savjetovalište, obezbijeđena je besplatna telefonska linija 0800 81400, dostupna svakog radnog dana od 07:00 do 20:00 časova. Linija je besplatna za pozive iz svih mreža – saopšteno je iz gradske uprave.
Ovaj projekat, kako su kazali, predstavlja ključnu inicijativu usmjerenu na pružanje stručne podrške osobama koje se suočavaju sa izazovima zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, kao i na edukaciju i informisanje porodica o rizicima, fazama bolesti, te načinima adekvatne komunikacije sa članovima koji se nalaze u ovoj situaciji.
Savjetovalište će voditi Jovan Bulajić, iskusni psiholog sa dugogodišnjim radom u oblasti tretmana zavisničke populacije. Problematika zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, koja sa sobom nosi ozbiljne zdravstvene i socijalne posljedice, posebno je izražena među mladima, koji su zbog različitih socijalnih, ekonomskih i emocionalnih faktora izloženi povećanom riziku. Porodice se često suočavaju s poteškoćama u pružanju adekvatne podrške, zbog čega je uloga Savjetovališta od neprocjenjivog značaja – kazali su iz Prijestonice.
Ovaj projekat, koji se sprovodi pod pokroviteljstvom Sekretarijata za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Prijestonice Cetinje, te Kancelarije za ljudska i manjinska prava i prevenciju bolesti zavisnosti, ima za cilj stvaranje podržavajućeg okruženja i omogućavanje lakšeg pristupa psihološkoj pomoći onima kojima je to najpotrebnije. Time se korisnicima usluga pruža mogućnost da se uspješno suoče sa izazovima koje zavisnost donosi i pronađu put ka oporavku – zaključuje se u saopštenju.