Sto dvadeset treći dan je rata u Ukrajini. Ruske trupe blokirale Lisičansk sa južne strane, ukrajinska vojska se povlači iz Sjeverodonjecka. Na optužbe Vašingtona da će zbog rata glad pogoditi do 50 miliona ljudi, Moskva uzvraća da su krive sankcije na đubrivo iz Rusije i Bjelorusije i izvoz žita.
Četiri eksplozije u Kijevu, izbio požar, gusti dim nad gradom
Četiri eksplozije čule su se u Kijevu danas ujutro, u stambenoj četvrti blizu središta grada u kojoj je izbio požar i nadvija se gusti sivi dim, javila je agencija France presse.
Eksplozije su se čule oko pola sata nakon što je označena vazdušna opasnost u glavnom gradu koji nije bio na meti ruskih bombardovanja oko tri nedjelje. Zasad nema nikakvih informacija o eventualnim žrtvama.
“Više eksplozija u četvrti Ševčenkivski”, napisao je na Telegramu gradonačelnik Vitalij Kličko.
“Vozila hitne pomoći i spasioci su na licu mjesta. U dvije zgrade spašavanje i evakuacija stanovnika je u tijeku”, dodao je.

Velike promjene kod ruske vojske, Putin smijenio više generala
Komandant ruskog Ministarstva obrane Igor Konašenkov izjavio je da sada general-pukovnik Aleksandar Lapin komanduje “središnjom” grupom snaga. Te trupe odgovorne su za operacije u Lisičansku i Sjeverodonjecku.
General Sergej Surovikin, komandant ruskih vazdušnih snaga, predvodi “južnom” grupnim snagama. On je nadgledao opkoljavanje Hirske i Zolote. Do restrukturiranja ruskog generalštaba došlo je kako bi se bolje organizirale operacije u Ukrajini, iako se u samom saopštenju ruskog ministarstva ne navodi da su se promjene dogodile.

Hoće li Putinova strategija za Ukrajinu natjerati Zapad da popusti?
Izgleda da je bilo potrebno da Ukrajina postane poprište najvećeg rata u Evropi u posljednjih sedamdeset godina da joj Europska unija da status kandidata. To se, četiri mjeseca od početka ruske agresije, dogodilo u četvrtak.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij složio se s predsjednikom Evropskog vijeća Charlesom Michelom i drugim evropskim čelnicima da se radi o “istorijskom trenutku” koji su čekali “120 dana i 30 godina”.
“Sad je i službeno priznato da Ukrajina nije most, nije jastuk između Zapada i Rusije, nije tampon-zona između Evrope i Azije, nije sfera uticaja, nije ‘siva’ zona, nije tranzitni teritorij”, dodao je u još jednoj objavi na društvenim mrežama.

Samit G7 u sjeni rata u Ukrajini
Njemački kancelar Olaf Scholz dočekaće danas čelnike najrazvijenijih demokratija svijeta na početku trodnevnog samita u bavarskim Alpama koji će zasjeniti rat u Ukrajini i njegove posljedice poput rasta cijena energenata i hrane.
Samit se odvija u mnogo mračnijem tonu nego kad su se prošle godine čelnici Britanije, Kanade, Francuske, Njemačke, Italije, Japana i SAD-a prvi put sastali otkako je počela pandemija covida.
Globalni rast cijena energije i hrane, jedna od posljedica rata u Ukrajini, negativno utječu na ekonomski rast.
Očekuje se da će čelnici G7 pokazati jedinstvo u podršci Ukrajini i nastaviti s pritiskom na Kremlj dokle god to bude potrebno, iako će izbjegavati sankcije koje mogu podstaći inflaciju i otežati život njihovim vlastitim građanima.
“Glavna poruka bi trebala biti da se držimo zajedno i u teškim vremenima”, najavio je kancelar EU-a.

Izvor:Agencije, N1