Foto: Jasmin Brutus / Mediacentar Sarajevo
Ubistvo tridesetdevetogodišnje Gorice Medojević u Podgorici četvrti je slučaj femicida u Crnoj Gori od početka godine. Nevladine organizacije najavljuju protest, a svi su saglasni da se nešto mora učiniti i ovo nasilje hitno zaustavit jer je stanje alarmantno, piše CDM.
Advokat Veselin Radulović u izjavi za CdM upozorava da, nažalost, eskalacija nasilja nad ženama i slučajevi sa najtežim posljedicama se nastavljaju dok nadležni organi uglavnom ne reaguju na način koji bi nasilnicima poslao poruku da se nasilje neće tolerisati i da će svaki izvršilac takvog djela biti najstrože sankcionisan.
Femicid bi trebalo propisati kao posebno krivično djelo, ali ako institucije i dalje budu nefunkcionalne to neće doprinijeti suzbijanju ovih gnusnih krivičnih djela. Rješenje prvo treba tražiti u promjeni prakse i utvrđivanju odgovornosti u vrhu institucija koje očigledno ne rade svoj posao kako treba – navodi advokat.
Takođe, dodaje on, uzrok ovog problema je u kulturnoj i vaspitnoj zapuštenosti društva, za šta su opet odgovorne političke elite koje upravljaju državom.
Bivša poslanica u crnogorskom parlamentu Božena Jelušić za CdM kaže da država mora nešto da učini i da zaustavi femicid.
Ali se plašim da nema efikasnih, a brzih mjera sa ovako pretrpanim i nekredibilnim sudstvom. A takvo je što iz objektivnih sto iz neetičnih razloga. Centri za socijalni rad takođe ne rade svoj posao i često su i sami zaposleni, mahom žene, uplašene od nasilnika – kaže ona.
Jelušić tvrdi da je policija po definiciji spremna da stane uz muškarca.
Uostalom, jedan od glavnih je u svoje pero izjavio: “Teško zemlji dje kudjelja džeferdaru sudi, dje su bolje žene nego ljudi”. Takođe, veliki je problem predrasuda da će žene da prijavljuju nasilje iz osvete i da napakoste. Lično sam u parlamentu to čula od jednog poslanika, danas ministra – da treba zaštiti momke od osvetoljubivih djevojaka. Malograđanski mentalitet u stilu “to nije moja stvar”, “bolje da se ne zamjerim nekom kućeviću i plemeniku” – neće nas lako ostavljati – poručila je Jelušić.
Iako naše zakonodavstvo trenutno ne prepoznaje pol i rod žrtve u definiciji zločina, vrijeme je da se femicid izdvoji kao poseban oblik krivičnog djela, poručili su iz Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.
Nasilje nad ženama ostaje duboko ukorijenjen problem koji pogađa društva širom svijeta, a ni Crna Gora, nažalost, nije izuzetak. Statistika je poražavajuća – u posljednjih sedam godina, u našoj državi ubijeno je 19 žena, od kojih su mnoge bile žrtve rodno zasnovanog nasilja. Iako naše zakonodavstvo trenutno ne prepoznaje pol i rod žrtve u definiciji zločina, vrijeme je da se femicid izdvoji kao poseban oblik krivičnog djela. Samo kroz jasnu zakonsku definiciju i odlučnu primjenu zakona možemo da osiguramo nemilosrdno kažnjavanje počinilaca i zaštitu prava žena na sigurnost – istakli su u saopštenju.
Protest u petak
NVO Sistem o položaju žena u Crnoj Gori najavio je protest u petak 22. novembra ispred zgrade Vlade u 15 sati, kako bi još jednom ukazali na problem nasilja nad ženama, a i povodom još jedne žrtve – žene koja je sinoć ubijena u dvorištu kuće u podgoričkom naselju Zelenika.
Kako navode u saopštenju, u posljednjih pet godina u Crnoj Gori je ubijeno 17 žena, a G.M. je četvrta žrtva ove godine.
U većini slučajeva je riječ o femicidu, koji kao posebno krivično djelo ne prepoznaje crnogorsko zakonodavstvo. To znači da su ubistva suštinski povezana sa činjenicom da su žrtve žene. Nasilje nad ženama ostaje dubok i sveprisutan problem koji pogađa milione žena širom svijeta, ali u Crnoj Gori, koja je mala država, ovi podaci su više nego monstruozni – navode u ovoj NVO.
Forum žena SDP je poručio da su institucije sistema neupotrebljive da adekvatno odgovore i na najokrutnije nasilje nad ženama, te da tome svjedoči ubistvo Gorice Medojevic u dvorištu kuće u Manastirskoj ulici u Podgorici.
Upozoravaju da je majokrutnije nasilje nad ženama sve češće, te pitaju šta se još čeka da se femicid uvede u Krivični zakonik Crne Gore.
Izvor: CDM
U Crnoj Gori sjutra će biti umjereno do potpuno oblačno.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, u južnim i centralnim predjelima povremeno se oćekuje slaba do umjerena kiša, na primorju mogući pljuskovi i grmljavina, dok se u sjevernim predjelima očekuje dosta suvog vremena.
Na primorju i u sjevernim predjelima povremeno umjeren do pojačan, južni i istočni vjetar.
Jutarnja temperatura vazduha od nula do 11, najviša dnevna od četiri do 15 stepeni.
Džudo klub “Crnogorac” učestvovao je ovog vikenda na turniru “Kup Oslobođenja Podgorice”, na kojem je osvojio osam medalja.
Cetinjskom klubu pripale su četiri zlatne, jedna srebrna i tri bronzane medalje.
Zlatom u Podgorici okitile su se: Anđela, Valentina i Katarina Drašković i Darija Martinović.
Srebo je pripalo Asji Popivodi, dok su se bronzom okitili Hajdana Martinović, Martina Iorio i Viktor Marković.
Košarkaši Lovćena izgubili su od Sutjeske rezultatom 70:59 u utakmici devete runde Prve crnogorske lige.
Cetinjani su pružili dobar otpor favorizovanom rivalu – učesniku ABA 2 lige. Ipak, to nije bilo dovoljno za iznenađenje.
Sutjeska je rano stekla ubjedljivu prednost u Prijestonici ali se borbena ekipa Petra Jovanovića nije predavala.
U jednom momentu Lovćen se potpuno vratio, na 49:51 je imao i napad za vođstvo, ali je Miloš Latković promašio trojku.
Nikšićani su nakon toga napravili seriju 10:2 i tako riješili meč.
Kod pobjednika su se istakla tri igrača – Vebster je ubacio 19 poena, Filip Barović i Milić Starovlah dodali su po 14. Kod Cetinjana Vasilije Ivančević postigao je 12, Milošu Latkoviću nedostajao je skok za dabl dabl učinak (11 poena), dok je Alija Islamović dodao 10.
Svrgnuti predsjednik Sirije Bašar Al Asad stigao je u Moskvu i dobio je azil u Rusiji, javljaju ruske agencije RIA Novosti i TASS, pozivajući se na izvor iz Kremlja.
“Asad i članovi njegove porodice stigli su u Moskvu, gdje im je iz humanitarnih razloga pružen azil, rekao je sagovornik TASS.
Sirijske opozicione snage danas su saopštile da su zauzele glavni grad Damask i izrazile spremnost da sarađuju sa međunarodnom zajednicom na stabilizaciji situacije u zemlji.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova ranije je saopštilo da je Bašar al Asad podnio ostavku na mjesto predsjednika Sirije, napustio zemlju i izdao uputstva da se vlast mirno prenese posle pregovora, u kojima, kako dalje tvrde iz ruskog ministarstva, Rusija nije učestvovala.
Izvor: Tanjug
Rukometašice Starsa upisale su ubjedljivu pobjedu u desetom kolu Druge crnogorske lige. Cetinjanke su danas, pred svojom publikom, savladale Berane sa 30:13.
Izabranice Draška Kaluđerovića od prvog minuta su dominirale, a kako je to izgledalo najbolje govori krajnji rezultat utakmice.
Kaluđerović je svim igračicama pružio šansu, a njih 11 upisalo se u listu strijelaca.
Najefikasnija je bila Valentina Perović sa šest golova, dok je pet postigla Anja Božović.
Stars će u posljednjem kolu jesenjeg dijela šampionata gostovati lideru prvenstva – ekipi Komova.
Na poziv Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske (SABA RH ) kao i Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista Dalmatinskih županija ( ZUABA SDŽ) Udruženje boraca NOR-a i Antifašista Prijestonice Cetinje je prisustvovalo proslavi 80 .Obljetnice oslobođenja Dalmacije (1944-2024 ) koje se održalo u subotu 07. novembra u Solinu, a u organizaciji Društva “Prvi solinski partizanski odred“ pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića
Svečanom obilježavanju 80 godišnjice oslobođenja Dalmacije su prisustvovali ispred UBNORA Prijestonice Borislav Pravilović predsjednik i Stevan Radunović član Predsjedništva ujedno i Potpredsjednik SUBNOR-a Crne Gore gdje su položili cvijeće na spomenik palim borcima Solina i prisustvovali svečanoj akademiji .
Predstavnici UBNOR-a Prijestonice Cetinje su iskoristiti posjetu u cilju afirmacije antifašizma u regionu i proširivanju saradnje između udruženja dvije prijateljske zemlje Crne Gore i Hrvatske .
Takođe, kako dodaju, odlazak u Hrvatsku je ujedno iskorišćen i za posjetu društvu Crnogoraca Splitsko Dalmatinske Županije .