Nikola Tesla, jedan od najznačajnijih i najpoznatijih svjetskih naučnika rođen je na današnji dan, 10. jula 1856. godine.
Pored brojnih pronalazaka poput polifaznog sistema, obrtnog magnetskog polja, asinhronog motora, sinhronog motora i transformatora, Tesla je svakako najpoznatiji po otkriću naizmjenične struje.
Nikola Tesla je i autor više od 700 patenata, registrovanih u 25 zemalja, od čega u oblasti elektrotehnike 112, a bio je i ključni čovek u izgradnji prve hidrocentrale na Nijagarinim vodopadima.
Međutim, šira javnost je manje upoznata sa izrekama i citatima koje mu se pripisuju, a objavio ih je portal Edukacija.rs:
- Vrijeme ne postoji.
- Čovjek je rođen da radi, trpi i da se bori. Ko tako ne čini, mora propasti!
- Od svih “sila trenja”, ona koja najviše usporava ljudski napredak je neznanje, ono što Buda naziva “Najveće zlo u svijetu”.
- Vaša mržnja pretvorena u električnu energiju mogla bi osvjetljavati gradove i gradove.
Po Tesli je nazvana jedinica za mjerenje visokog napona i za magnetno polje, a njegovo ime našlo se u društvu velikana po kojima su data imena brdima na Mjesecu.
Zašto Nikola Tesla nikada nije dobio Nobelovu nagradu?
Dr Mark Sajfer, u svojoj knjizi „Čarobnjak: život i vrijeme Nikole Tesle – biografija jednog genija“, obrađivao upravo pitanje – zašto veličanstveni um poput Tesle nikada nije dobio Nobelovu nagradu, iako je bio nominovan.
Tesla je najbliže bio dobijanju Nobelove nagrade, barem u medijima, 1915. godine. Tada je upravo „Njujork Tajms“ izvijestio da su dugogodišnji suparnici u Nikola Tesla i Tomas Alva Edison, podijelili te godine Nobelovu nagradu za fiziku.
Ipak, ispostavilo se da je potkrala greška i da je dopisnik londonskog „Dejli Telegrafa” iz Kopenhagena zapravo potpuno pogrešno prenio vijest, koja je kasnije kružila svijetom.
Upravo je dr Sajfer pokušao da, na osnovu spisa koje se čuvaju u „Muzeju Nikole Tesle“ u Beogradu, otkrije zašto ni jedan ni drugi naučnik nisu dobili Nobelovu nagradu. Te 2015. godine su zapravo podbijedili otac i sin, Viljem Henri Brag i Lorens Henri Brag.
Dr Sajfer podatke o Tesli te godine nije našao ni u arhivi Kraljevske akademije u Švedskoj, gdje se Tesla nije našao ni u užem krugu, iako nema podataka o dva glasa (33 I 34) u fasciklama.
Šta je dr Sajfer otkrio?
Zapravo Nikola Tesla te 1915. godine nije ni bio nominovan za Nobelovu nagradu, a nominaciju je dobio tek 1937. godine, kada ga je prijavio profesor Feliks Erenhaft iz Beča, koji je predhodno kandidovao i Alberta Anštajna, pozvavši se na statut Nobelove fondacije da se mogu nagraditi starija djela, ako je njihov značaj sagledan u novije vrijeme. Pod tim je podrazumijevao otkriće visokofrekventnih struja i obrtnog magentnog polja.
Ipak, Nobelov komitet je odbacio preporuku uz obrazloženje da su ti pronalasci, iako genijalni, ostvareni četiri decenije ranije. Upravo ovo obrazloženje dr Sajfer smatra odgovorom na pitanje zašto Tesla nije dobio ovu prestižnu nagradu – zastarelost izuma.
Poznati fizičar i član Hrvstske akademije nauke i umjetnosti Vladimir Par je 2007. godine iznio podatak da je Tesli Nobelova nagrada izmakla čak 10 puta.
U stručnoj publikaciji „Tesla – vizionar 21. vijeka“ Par govori da je najvažnije Teslino otkriće pronalazak elektrona i rendgenske svjetlosti za koje će i biti dodijeljena prva Nobelova nagrada za fiziku 1901. godine Vilhemu Konradu Rendgenu.
Tesla je prvi otkrio tu novu svjetlost, ali je zakasnio sa objavljivanjem saznanja jer je obnavljao laboratoriju koja je izgorjela u požaru početkom 1895.
Izvor: N1.rs