Društvo

CKCG: Stanovništvo Crne Gore suočava se sa ubrzanim starenjem

Prema posljednjim zvaničnim podacima prosječna starost u Crnoj Gori iznosi 39,6 godina, a od oko 638.479 stanovnika njih 125.000 su penzioneri.
CKCG: Stanovništvo Crne Gore suočava se sa ubrzanim starenjem

Stanovništvo Crne Gore suočava se sa ubrzanim starenjem, što je posljedica niske stope nataliteta i sve češćeg odlaska mladih u inostranstvo, kazali su iz Crvenog krsta Crne Gore (CKCG) povodom Međunarodnog dana starijih.

U utorak, 1. oktobra, obilježava se Međunarodni dan starijih, pod temom “Starenje sa dostojanstvom: važnost jačanja sistema njege i podrške za starije osobe širom svijeta“.

Prosječna starost populacije u Crnoj Gori iznosi oko 40 godina, dok stariji od 65 godina čine značajan dio društva. Uprkos povećanju broja domova za starije, nedostatak usluga podrške za život u zajednici i dalje predstavlja veliki izazov, što posebno utiče na dostojanstveno starenje. Siromaštvo, zdravstveni problemi i usamljenost izdvajaju se kao ključni problemi s kojima se stariji suočavaju – dodaju iz CKCG.

Prema posljednjim zvaničnim podacima, iz CKCG su kazali da prosječna starost u Crnoj Gori iznosi 39,6 godina, a od oko 638.479 stanovnika njih 125.000 su penzioneri.

Usluge podrške, posebno za starije osobe s dugoročnim zdravstvenim problemima, u Crnoj Gori su nedovoljno razvijene. Zdravstvena njega često je skupa i nepristupačna, pa najveći teret brige pada na članove porodice. Oni, međutim, često nijesu dovoljno informisani ili obučeni da pruže adekvatnu njegu, što dodatno otežava svakodnevni život i kvalitet njege za starije osobe kojima je potrebna pomoć. Ovakva situacija često primorava članove porodice da napuste posao ili smanje radne obaveze, što stvara dodatni finansijski teret – naveli su iz CKCG.

Istovremeno, stres i iscrpljenost, prema njihovim riječima, dovode do porodičnih konflikata, narušavajući tako porodičnu dinamiku i kvalitet života svih članova.

Sa ciljem pružanja usluga podrške starijim licima, Crveni krst Crne Gore i lokalne organizacije Crvenog krsta realizuju: program „Pomoć u kući“ za 850 korisnika u 13 opština i Prijestonici Cetinje; podršku starijima i neformalnim njegovateljima u okviru dva Centra za njegu u zajednici u Baru i Bijelom Polju, gdje pokrećemo i uslugu predaha namijenjenu upravo starijima i članovima njihove porodice; program podrške volontera starijim osobama u devet opština; šest klubova za starije osobe funkcionišu u šest opština; 9 mobilnih timova koje čine ljekari i volonteri, obilaze starije na sjeveru itd – kazali su iz Crvenog krsta.

Povodom Međunarodnog dana starijih, lokalne organizacje Crvenog krsta obilježiće ovaj važan datum kroz organizovanje izleta za starije, tribina na temu „Starost i starenje“, sastanka za starije i lokalne stejkholdere, zajedničkog druženja volontera Crvenog krsta i starijih korisnika, organizovanje radionica na temu zdravog starenja, posjete doktora i volontera starijim korisnicima Crvenog krsta, promocije programa na gradskim trgovima i podršku starijima u njihovim svakodnevnim aktivnostima.

Stariji su važni članovi društva, poručuju, “brinimo o njima”.