Foto: CNP Krsto Vulović
Crnogorsko narodno pozorište u saradnji s Kraljevskim pozorištem Zetski dom uskoro započinje rad na obnovi kultne predstave “Princeza Ksenija od Crne Gore – Izgnanička tugovanka doma Petrovića”, prema tekstu i u režiji Radmile Vojvodić.
Predstava će premijerno biti izvedena u Podgorici i na Cetinju u februaru naredne godine – saopštio je danas direktor CNP-a Ilija Subotić.
Otvarajući predavanje “Petrovići Njegoši i razvoj pozorišta u Crnoj Gori – legitimacija do danas”, povodom 13. novembra – Njegoševog dana, crnogorskog praznika kulture, Subotić je istakao da će obnova predstave “Princeza Ksenija od Crne Gore” osnažiti pozorišnu scenu Crne Gore i regiona, simbolizujući jedinstvo i zajedničke ciljeve jedina dva narodna pozorišta u državi.
Naslov predavanja: „Petrovići Njegoši i razvoj pozorišta u Crnoj Gori – legitimacija do danas“, kako je istakao Subotić, obavezuje da se navedena relaciju sagleda kao proces koji se odvijao u dva smjera – jednom koji pokazuje svijest ovih vladara o značaju pozorišne umjetnosti u procesu kulturne emancipacije Crne Gore i onom drugom koji otkriva kako su, ne samo po značaju već i po intrigantnosti, biografije predstavnika ove dinastije vremenom postajale tema same pozorišne umjetnosti.
Tokom sedam decenija rada Crnogorsko narodno pozorište bilježi više inscenacija i adaptacija Njegoševih djela, kao što su izvedeni i projekti koji su se bavili ili bili inspirisani životom i radom nekih od predstavnika dinastije Petrović. Rađene različitim rediteljskim rukopisima, kako onim bližim klasičnim pozorišnim konvencijama tako i onim istraživačkim, te predstave i danas čine nezaobilaznu zaostavštinu ne samo u crnogorskoj već i u regionalnoj pozorišnoj umjetnosti – istakao je Subotić.
O ulozi dinastije Petrović Njegoš u institucionalizaciji i profesionalizaciji pozorišne umjetnosti u Crnoj Gori, govorio je istoričar i teatrolog Luka I. Milunović.
Na samoj razmeđi 15. i 16. stoljeća, sa početkom novoga vijeka, u Crnoj Gori sa političke i državne scene silazi dinastija Crnojevića. Počinje naglo zamirati osjetni renesansni zamah. To je ambijent u kojem, krajem 17. stoljeća, na čelo slobodne Crne Gore dolazi vladika Danilo, osnivač dinastije Petrović Njegoš, čiji će članovi, vodeći jasno usmjerenu stalnu borbu za jačanje unutrašnje kohezije i afirmaciju državne ideje, ostaviti i zanačajne spomenike crnogorske kulture – kazao je Milunović.
Podsjeća da će dva dinasta Petrović zadužiti crnogorsku književnost kao autori značajnih dramskih djela, te će svaki od Petrovića svojim izuzetnim životnim putem snažno inspirisati umjetnike, tako da će kao likovi bili obrađeni u značajnim djelima: književnosti (drami), muzici, likovnoj umjetnosti i filmu.
Kako je dodao, kao što je kraj 17. i početak 18. stoljeća sa vladikom Danilom i dinastijom Petrović donio značajano unapređenje državnog, društvenog i kulturnog ambijenta u Crnoj Gori, tako će od kraja 18. stoljeća sa vladikom Pertrom I Petrovićem biti učinjeni krupni pomaci u snaženju unutrašnje kohezije i formiranju države Crne Gore u punom značenju te riječi.
Prilike u naredne tri decenije od početka 19. stoljeća neće dozvoliti vladici Petru I da ostvari svoje želje i naume na prosvjetnom i kulturnom planu. Vrlo uočljivi iskorak u ovim oblastima ostvariće njegov nasljednik na duhovnom i državnom tronu Petar II Petrović – Njegoš. Tragati za saznanjima o zbivanjima vezanima za pozorište tokom 19. stoljeća u Crnoj Gori ustvari znači pomno pratiti ulaganje velikih napora jedne male, siromašne i ratnim naporima izmučene zemlje u nastojanju da u godinama mira premosti prohujala stoljeća kako bi se što prije približila aktuelnim razinama dešavanja u glumištima i kulturnom životu uopšte širom razvijene Evrope – dodao je Milunović.
Druga polovina 19. stoljeća na čelo Crne Gore dovodi prvog svjetovnog vladaoca, knjaza Danila I Petrovića, podsjeća Milunović.
Pored neposrednih aktivnosti koje je pokretao i sproveo na uređenju države i ubrzanom približavanju Evropi, knjaz Danilo I je sa suprugom Darikom intenzivno unosio evropske kulturne manire i atmosferu u crnogorsku svakodnevicu. Poslije knjaza Danila I Petrovića, na čelo Crne Gore dolazi mladi knjaz Nikola I. Tada su se odigrali krupni kulturni događaji: počeo je organizovani i kontinuirani pozorišni život; sagrađeno je, useljeno i svečano otvoreno pozorišno zdanje Zetski dom i konačno osnovano i počelo s radom državno profesionalno pozorište (1884, 1888, 1896. i 1910) – rekao je Milunović.
Članovi dinastije Petrović Njegoš, kao dramski autori i junaci savremenih drama predstavljaju osoben i nezaobilazan segment repertoara unutar crnogorskog pozorišnog sistema, rekao je mr Janko Ljumović, profesor FDU Cetinje u okviru predavanja „Crnogorski metaistorijski dramski pejzaž“.
Ljumović je podsjetio da su pet vladara dinastije Petrović Njegoš, od ukupno sedam, dramski akteri, odnosno autori dramskih djela i junaci u djelima savremenih autora.
To su Petar I Petrović Njegoš, Petar II Petrović Njegoš, knjaz Danilo I Petrović Njegoš i knjaz i kralj Nikola I Petrović Njegoš. U Gorskom vijencu, najizvođenijem djelu Petra II Petrovića Njegoša, glavni lik je vladika Danilo, rodonačelnik dinastije Petrović-Njegoš. Osim njih, crnogorski dramski pisci u fokus stavljaju knjeginju Darinku, suprugu knjaza Danila i crnogorske princeze Kseniju, Zorku i Jelenu, kao glavne likove savremenih dramskih tekstova. Takođe, imamo čitavu galeriju i drugih ličnosti dinastije – istakao je Ljumović.
Kada se to tako postavi, prema Ljumovićevim riječima, članove dinastije Petrović Njegoš čitamo kao dramatis personae, termin koji Patris Pavis zaključno definiše kao najširi generički pojam kojima se označava osoba (karakter, lik, tip, uloga, junak).
Dodajmo da je i još jedan vladar iz dinastije ostavio iza sebe književna djela, Petar I Petrović Njegoš, preko tri stotine sačuvanih Poslanica i sedam junačkih pjesama. S druge strane njihovo “pojavljivanje” uz druge likove iz djela dramske baštine i savremenih drama kreira galeriju antologijskih likova crnogorske dramske književnosti i pozorišta, bilo da su to fikcionalni likovi u književnim djelima, prije svega dramskim ili su to istorijske ličnosti – rekao je Ljumović.
Izvor: Portal Analitika
Podgorička policija uhapsila je Srđana Vukčevića koji se sumnjiči da je u noći između ponedjeljka i utorka na Zabjelu usmrtio Goricu Medojević (39).
On je uhapšen sinoć, 20 minuta nakon ponoći, na Zabjelu.
“Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti ‘Centar’, Odjeljenja bezbjednosti Podgorica, su sinoć 20 minuta nakon ponoći u Ulici Radosava Burića locirali i lišili slobode S.V. jednog od izvršilaca teškog ubistva koje je izvršeno 19. novembra na štetu G.M. u Podgorici”, saopštila je jutros policija.
On će u zakonskom roku biti priveden postupajućem tužiocu u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici na dalju nadležnost.
Pripadnici Uprave policije preduzimaju intenzivne aktivnosti na lociranju i hapšenju drugog osumnjičenog za ovo ubistvo, Nebojše Vujkovića.
IZVOR: Vijesti
Alija Balijagić (65), osumnjičeni za dvostruko ubistvo Jovana i Milenke Madžgalj kod Bijelog Polja, uhapšen je jutros nedaleko od Priboja, u Srbiji, objavilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova te države.
Za Balijagićem se tragalo od 25. oktobra
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici SAJ-a, uz sadejstvo svih drugih policijskih snaga, jutros oko tri sata uhapsili Balijagića u selu Pribojska Goleša.
“Jutros oko 3:05 sati, u selu Pribojska Goleša, pripadnici SAJ-a, uz sadejstvo svih drugih policijskih snaga, uhapsili su Aliju Balijagića. Zatečen je u jednoj kući za koju smo imali informacije da povremeno tu dolazi. Uhvaćen je na spavanju, nije pružao otpor. Imao je dvije puške, jednu lovačku pušku, bokericu i drugu – lovački karabin, prerađen od vojne puške papovke. Hapšenje je obavljeno na veoma nepristupačnom terenu po snegu od 40 cm. Lice se dovodi u PU Prijepolje”, izjavio je Dačić.
Pomoćnik direktora srpske policije Dragan Vasiljević kazao je da su sinoć, poslije 22 sata, imali dojavu da se Balijagić nalazi u jednoj kući u selu Pribojska Goleša, nakon čega su pripadnici SAJ-a, uprkos intenzivnim padavinama, odmah krenuli u akciju.
Vasiljević je rekao je da se policija poslije dojave sastala u štabu da bi odlučila o akciji, s obzirom na to da su u području Pijepolja bile jake sniježne padavine, praćene vjetrom.
“Bilo je teško odlučiti šta da se radi, pošto su padavine bile intenzivne, ali smo se plašili da će tragovi nestati i da nećemo moći da reagujemo. Riječ je o području gdje se Balijagić krio kada je uradio slična krivična djela. Donijeli smo odluku da odmah stupimo u akciju”, izjavio je Vasiljević za RTS.
Vasiljević je kazao da su potom dali nalog pripadnicima SAJ-a da se spreme za zadatak, ali je trebalo vremena jer su smješteni 47 kilometara od kuće u kojoj se krio Balijagić.
“Do lokacije se dolazi planinskim putevima, nadmorske visine preko hiljadu metara. Snijeg je već na tom prostoru bio preko 40 cenimetara. Imali smo poteškoća, ali smo uspješno stigli. Dosta su nam pomogli lokalni policajci iz Prijepolja, koji dobro poznaju teren”, rekao je Vasiljević.
Vasiljević navodi da su pripadnici SAJ-a oko tri sata došli u zonu gdje su primijećeni tragovi, koji su djelimično bili popunjeni snijegom.
“Pripadnici SAJ-a su brzo ušli u objekat, i na spavanju zatekli lice za koje osnovano sumnjamo da je Alija Balijagić, a i on sam je potvrdio taj podatak. Pronašli smo i dvije lovačke puške, ‘bokericu’ i karabin. U njegovim džepovima i pored njega nađena je veća količina municije”, priča Vasiljević, kako prenosi RTS.
Napominje da su ustanovili da je metak u obje puške bio u cijevima, kao i da prilikom hapšenja osumnjičeni nije pružao otpor.
“Doveden je pješice do našeg vozila, pa do prostorija policijske uprave u Prijepolju, kada smo obavijestili nadležnog tužioca. Dalje mjere radnje se preduzimaju po njegovom nalogu”, kaže Vasiljević i dodaje da je prethodnih dana bilo teško raditi na razuđenom prostoru, brdo-planinskim terenima, po rijekama i potocima.
Vasiljević ističe koordinaciju svih linija rada koji su bili angažovani na ovom zadatku.
Balijagić se sumnjiči da je brata i sestru Jovana i Milenku Madžgalj usmrtio u porodičnoj kući u selu Sokolac. Višestruko je osuđivani povratnik u izvršenju krivičnih djela. U avgustu je izašao iz zatvora, u kome je boravio od novembra 2015. godine zbog silovanja sedamdesetšestogodišnje starice i krađe.
Crnogorskoj policiji se, dan nakon ubistva kod Bijelog Polja, u potrazi pridružila vojska, a pomoć je stigla i od hrvatske policije, koja je u Crnu Goru poslala policajce sa dva specijalno obučena psa tragača.
Sedam dana nakon zločina u Vraneškoj dolini, u potragu za Balijagićem uključila se srpska policija i to nakon što je osumnjičeni primijećen u okolini Prijepolja.
Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović juče je, tokom sjednice skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu, kazao da se Balijagić od noći ubistva više nalazio na teritoriji Srbije, nego Crne Gore.
IZVOR: Vijesti
U Crnoj Gori, u četvrtak, 21. novembra, očekuje se kratkotrajna stabilizacija vremena.
U ranim jutarnjim satima će u istočnim i sjeveroistočnim predjelima još biti padavina, saopšteno je iz Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Od večeri ponovo jače naoblačenje, a tokom noći i obilna kiša.
Južni vjetar krajem dana u naglom jačanju, a u noći na petak na udare i olujne jačine.
Jutarnja temperatura vazduha od -5 do 11 stepeni.
Najviša dnevna do 15 stepeni.
Uprava policije (UP) upozorila je da na mejl adrese određenog broja građana stižu poruke lažnog sadržaja, a u čijem je potpisu direktor Uprave policije Zoran Brđanin.
Kako je saopšteno iz policije, u poruci koja stiže građanima navodi se da se protiv primaoca mejla vodi sudski postupak u vezi sa izvršenim krivičnim djelima iz oblasti sajber kriminala, a od njega se zahtijeva da u predviđenom roku odgovori.
Kako su naveli, napominju da se ne radi o zvaničnoj e-mail adresi Uprave policije, pa samim tim ni o dopisu direktora Uprave policije.
Izvršenom analizom od strane službenika Sektora za borbu protiv kriminala, utvrđeno je da je riječ o takozvanom spam email-u, koji je poslat uz korišćenje Google email servisa (Gmail) u čijem prilogu se nalazi i PDF fajl, sa navodnim sudskim nalogom-obavještenjem kako se protiv primaoca vodi pravosudni postupak vezan za izvršenje krivičnih djela iz oblasti sajber kriminala. U tekstu poruke se od primaoca zahtjeva da u predviđenom roku odgovori na mejl, u suprotnom mu se prijeti preduzimanjem pravnih koraka – istakli su iz Uprave policije.
Poručuju da službenici Uprave policije, Sektora za borbu protiv kriminala, preduzimaju mjere i radnje iz svoje nadležnosti u cilju identifikacije osobe, ili više njih, koja upućuju sporne mejlove.
Apelujemo na građane i primaoce mejla ove vrste da na iste ne odgovaraju i ne otvaraju prilog koji potencijalno može biti malicioznog sadržaja, te preporučujemo da se nakon prijema navedeni mejl obriše i zabrani prijem sa iste adrese – zaključuju iz Uprave policije.
Jak vjetar praćen kišom izazvao je probleme na objektu Osnovne škole „Lovćenski partizanski odred“ na Cetinju, koji je u fazi rekonstrukcije.
Naime, dio krova se odvojio od podloge i postojala je mogućnost da ugrozi učenike, ali i prolaznike u Ulici Peka Pavlovića.
Zbog toga će se nastava u narednih nekoliko dana, kako je Radio Cetinju kazala direktorica Danijela Bokan, odvijati onlajn.
Jako nevrijeme je danas oko 17 sati prouzrokovalo štetu na jednom dijelu krova škole. O ovom problemu odmah sam obavijestila izvođača radova, koji je u dogovoru sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija pravovremeno reagovao. U komunikaciji sa MPNI, radi bezbjednosti učenika i zaposlenih, odlučeno je da će se nastava u naredna dva dana odvijati online – objasnila je Bokan.
Povodom ove situacije oglasio se i gradonačelnik Nikola Đurašković koji se zahvalio ministarki Anđeli Jakšić Stojanović koja je, kako je kazao Radio Cetinju, odmah reagovala i nadležni su izašli na lice mjesta i sanirali oštećenje.
Jedan dio škole je osposobljen za nastavu, dok u drugom, kome učenici nemaju pristup, radovi još traju.
Dio Ulice Peka Pavlovića, u kojoj se nalazi škola, bio je zatvoren za saobraćaj dok je trajala popravka.
Zbog intenzivnih padavina i jakog vjetra koji su zahvatili područje Cetinja u proteklim satima, pripadnici Službe zaštite i spašavanja Prijestonice Cetinje obilaze ponor.
Prema riječima načelnika Miloša Ćećanovića nivo vode ne ugrožava okolne objekte.
Srećna okolnost je što kiša stane s vremena na vrijeme, dovoljno dugo da se voda povuče – kazao je za Radio Cetinje.
Pripadnici Službe zaštite i spašavanja imali su tokom dana nekoliko manjih intervencija, pomažući sugrađanima da namjeste tigle na krovovima, koje su se poremetile usljed jakog vjetra.