Foto: CNP Krsto Vulović
Crnogorsko narodno pozorište u saradnji s Kraljevskim pozorištem Zetski dom uskoro započinje rad na obnovi kultne predstave “Princeza Ksenija od Crne Gore – Izgnanička tugovanka doma Petrovića”, prema tekstu i u režiji Radmile Vojvodić.
Predstava će premijerno biti izvedena u Podgorici i na Cetinju u februaru naredne godine – saopštio je danas direktor CNP-a Ilija Subotić.
Otvarajući predavanje “Petrovići Njegoši i razvoj pozorišta u Crnoj Gori – legitimacija do danas”, povodom 13. novembra – Njegoševog dana, crnogorskog praznika kulture, Subotić je istakao da će obnova predstave “Princeza Ksenija od Crne Gore” osnažiti pozorišnu scenu Crne Gore i regiona, simbolizujući jedinstvo i zajedničke ciljeve jedina dva narodna pozorišta u državi.
Naslov predavanja: „Petrovići Njegoši i razvoj pozorišta u Crnoj Gori – legitimacija do danas“, kako je istakao Subotić, obavezuje da se navedena relaciju sagleda kao proces koji se odvijao u dva smjera – jednom koji pokazuje svijest ovih vladara o značaju pozorišne umjetnosti u procesu kulturne emancipacije Crne Gore i onom drugom koji otkriva kako su, ne samo po značaju već i po intrigantnosti, biografije predstavnika ove dinastije vremenom postajale tema same pozorišne umjetnosti.
Tokom sedam decenija rada Crnogorsko narodno pozorište bilježi više inscenacija i adaptacija Njegoševih djela, kao što su izvedeni i projekti koji su se bavili ili bili inspirisani životom i radom nekih od predstavnika dinastije Petrović. Rađene različitim rediteljskim rukopisima, kako onim bližim klasičnim pozorišnim konvencijama tako i onim istraživačkim, te predstave i danas čine nezaobilaznu zaostavštinu ne samo u crnogorskoj već i u regionalnoj pozorišnoj umjetnosti – istakao je Subotić.
O ulozi dinastije Petrović Njegoš u institucionalizaciji i profesionalizaciji pozorišne umjetnosti u Crnoj Gori, govorio je istoričar i teatrolog Luka I. Milunović.
Na samoj razmeđi 15. i 16. stoljeća, sa početkom novoga vijeka, u Crnoj Gori sa političke i državne scene silazi dinastija Crnojevića. Počinje naglo zamirati osjetni renesansni zamah. To je ambijent u kojem, krajem 17. stoljeća, na čelo slobodne Crne Gore dolazi vladika Danilo, osnivač dinastije Petrović Njegoš, čiji će članovi, vodeći jasno usmjerenu stalnu borbu za jačanje unutrašnje kohezije i afirmaciju državne ideje, ostaviti i zanačajne spomenike crnogorske kulture – kazao je Milunović.
Podsjeća da će dva dinasta Petrović zadužiti crnogorsku književnost kao autori značajnih dramskih djela, te će svaki od Petrovića svojim izuzetnim životnim putem snažno inspirisati umjetnike, tako da će kao likovi bili obrađeni u značajnim djelima: književnosti (drami), muzici, likovnoj umjetnosti i filmu.
Kako je dodao, kao što je kraj 17. i početak 18. stoljeća sa vladikom Danilom i dinastijom Petrović donio značajano unapređenje državnog, društvenog i kulturnog ambijenta u Crnoj Gori, tako će od kraja 18. stoljeća sa vladikom Pertrom I Petrovićem biti učinjeni krupni pomaci u snaženju unutrašnje kohezije i formiranju države Crne Gore u punom značenju te riječi.
Prilike u naredne tri decenije od početka 19. stoljeća neće dozvoliti vladici Petru I da ostvari svoje želje i naume na prosvjetnom i kulturnom planu. Vrlo uočljivi iskorak u ovim oblastima ostvariće njegov nasljednik na duhovnom i državnom tronu Petar II Petrović – Njegoš. Tragati za saznanjima o zbivanjima vezanima za pozorište tokom 19. stoljeća u Crnoj Gori ustvari znači pomno pratiti ulaganje velikih napora jedne male, siromašne i ratnim naporima izmučene zemlje u nastojanju da u godinama mira premosti prohujala stoljeća kako bi se što prije približila aktuelnim razinama dešavanja u glumištima i kulturnom životu uopšte širom razvijene Evrope – dodao je Milunović.
Druga polovina 19. stoljeća na čelo Crne Gore dovodi prvog svjetovnog vladaoca, knjaza Danila I Petrovića, podsjeća Milunović.
Pored neposrednih aktivnosti koje je pokretao i sproveo na uređenju države i ubrzanom približavanju Evropi, knjaz Danilo I je sa suprugom Darikom intenzivno unosio evropske kulturne manire i atmosferu u crnogorsku svakodnevicu. Poslije knjaza Danila I Petrovića, na čelo Crne Gore dolazi mladi knjaz Nikola I. Tada su se odigrali krupni kulturni događaji: počeo je organizovani i kontinuirani pozorišni život; sagrađeno je, useljeno i svečano otvoreno pozorišno zdanje Zetski dom i konačno osnovano i počelo s radom državno profesionalno pozorište (1884, 1888, 1896. i 1910) – rekao je Milunović.
Članovi dinastije Petrović Njegoš, kao dramski autori i junaci savremenih drama predstavljaju osoben i nezaobilazan segment repertoara unutar crnogorskog pozorišnog sistema, rekao je mr Janko Ljumović, profesor FDU Cetinje u okviru predavanja „Crnogorski metaistorijski dramski pejzaž“.
Ljumović je podsjetio da su pet vladara dinastije Petrović Njegoš, od ukupno sedam, dramski akteri, odnosno autori dramskih djela i junaci u djelima savremenih autora.
To su Petar I Petrović Njegoš, Petar II Petrović Njegoš, knjaz Danilo I Petrović Njegoš i knjaz i kralj Nikola I Petrović Njegoš. U Gorskom vijencu, najizvođenijem djelu Petra II Petrovića Njegoša, glavni lik je vladika Danilo, rodonačelnik dinastije Petrović-Njegoš. Osim njih, crnogorski dramski pisci u fokus stavljaju knjeginju Darinku, suprugu knjaza Danila i crnogorske princeze Kseniju, Zorku i Jelenu, kao glavne likove savremenih dramskih tekstova. Takođe, imamo čitavu galeriju i drugih ličnosti dinastije – istakao je Ljumović.
Kada se to tako postavi, prema Ljumovićevim riječima, članove dinastije Petrović Njegoš čitamo kao dramatis personae, termin koji Patris Pavis zaključno definiše kao najširi generički pojam kojima se označava osoba (karakter, lik, tip, uloga, junak).
Dodajmo da je i još jedan vladar iz dinastije ostavio iza sebe književna djela, Petar I Petrović Njegoš, preko tri stotine sačuvanih Poslanica i sedam junačkih pjesama. S druge strane njihovo “pojavljivanje” uz druge likove iz djela dramske baštine i savremenih drama kreira galeriju antologijskih likova crnogorske dramske književnosti i pozorišta, bilo da su to fikcionalni likovi u književnim djelima, prije svega dramskim ili su to istorijske ličnosti – rekao je Ljumović.
Izvor: Portal Analitika
U Crnoj Gori u četvrtak, 14. novembra, biće umjereno do potpuno oblačno vrijeme, mjestimično kiša. U planinskim oblastima na sjeveru države, susnježica i snijeg, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Padavine će biti češće u jutarnjim i noćnim satima, naročito tokom jutra, dok se u drugom dijelu dana očekuje uglavnom suvo vrijeme.
Vjetar će biti sjevernih smjerova, slab do umjeren, tokom noći mjestimično pojačan, na jugoistoku sjeveroistočni, povremeno umjeren do pojačan, na udare kratkotrajno i jak.
Jutarnja temperatura vazduha od minus četiri do deset stepeni.
Najviša dnevna do 16 stepeni.
Novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp stigao je u Bijelu kuću na sastanak s aktuelnim predsjednikom Džozefom Bajdenom.
Sastaju se u Ovalnom kabinetu. Tramp je Bajdenu rekao da je politika teška.
I u mnogim slučajevima to nije lijep svijet. Ali danas je to lijep svijet – dodao je Tramp, i zahvalio se Bajdenu na glatkoj tranziciji.
Ovo je njihov prvi susret od predsjedničke debate u junu.
Čestitamo i veselimo se glatkoj tranziciji, kao što smo rekli. Međutim, možemo se pobrinuti da budete smješteni, što vam je potrebno, i imaćemo priliku razgovarati o nečemu od toga danas – kazao je Bajden.
Trampa je pozdravila i prva dama Džil Bajden te mu je predala “rukom pisano pismo čestitke”, navodi se u saopštenju iz njene kancelarije.
U pismu je takođe “izražena spremnost njenog tima da pomogne u tranziciji”.
Nova prva dama, Melania Tramp odbila je poziv da danas dođe u Bijelu kuću.
Izvor: Agencije
Cetinje, grad čija je istorija ispisana borbom za slobodu, vremenom je postalo sinonim za otpor prema nepravdi i fašizmu, ali i za jedinstvenu ljubav prema Crnoj Gori, poručio je gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Ðurašković na Svečanoj sjednici Skupštine Prijestonice održanoj povodom Dana oslobođenja Cetinja.
On je podsjetio da je u vremenima izazova i previranja, poput onih tokom devedesetih godina prošlog vijeka, Cetinje nepokolebljivo ostalo uz univerzalne vrijednosti mira, slobode i solidarnosti, “dokazujući da Cetinjani neće skrenuti sa puta pravde, čak i ako svi drugi posustanu”.
Svjesni da pojedini politički akteri žele izmjene zakonodavnog okvira kako bi Crnu Goru udaljili od njenog izvornog bića, Cetinje i Cetinjani kao i uvijek, čvrsto stoje na braniku odbrane crnogorskog jezika, državljanstva i identiteta. Uvjeravam vas da nećemo nijemo posmatrati isplaniranu igru sa službenim jezikom, niti kreiranu zamisao da se kroz dvojno državljanstvo stvore uslovi da se o sudbini Crne Gore odlučuje van njenih granica. To je crvena linija čiji prelazak građanska i evropska Crna Gora neće mirno posmatrati – poručio je Đurašković.
Podsjećajući na projekte realizovane između dva praznika i predstavljajući planove za predstojeći period, Đurašković je istakao da je gradska uprava od preuzimanja vlasti uspjela da pokrene većinu ključnih inicijativa za Cetinje koje su dugo čekale na realizaciju.
Privilegovani što živimo na ovom prostoru darovanom rijetkima i ponosni na sve ono što smo naslijedili, u godini za nama nastavili smo sa razvojem grada, počevši od unapređenja saobraćajne i javne infrastrukture, poboljšanja vodosnabdijevanja, preko izgradnje sportskih terena, igrališta i uvođenja novih politika iz oblasti socijalne i dječije zaštite, kako bi život u Prijestonici bio kvalitetniji i u skladu sa potrebama naših sugrađanki i sugrađana – kazao je Đurašković.
Cetinje je grad u kojem je, prema riječima predsjednice Skupštine Prijestonice Milene Vujović, “kultura sjećanja vječna vatra uždena u pomen svih njegovih šćeri i sinova koji ga besmrtnim davno učinješe”.
Ovaj dan nam ukazuje koliko su snaga i odlučnost običnih velikih ljudi moćni i kako jedan grad može postati svetionik hrabrosti. Kroz sjećanje sa ponosom na 13. novembar utkane su vrijednosti u identitet našeg grada. Ovo je grad u kojem je otpor nepravdama, okupaciji i fašizmu dio etnosa, naslijeđeni ideal i putokaz za nove naraštaje. U ime slobode koju dišemo i besmrtnih duša koje su nam je darovale, čestitam vam svima ovaj vjekovima utvrđen i antifašizmom omeđen praznik – kazala je Vujović.
Na današnjoj sjednici uručene su tradicionalne nagrade najboljim studentima osnovnih i master studija. Ovogodišnji dobitnici su Zorka Ivanović sa Fakulteta za crnogorski jezik i književnost, Emina Višnjić sa Muzičke akademije, Anja Šćepanović sa Fakulteta dramskih umjetnosti, Arijana Ružić sa Fakulteta likovnih umjetnosti, Milan Raičević sa doktorskih studija na Univerzitetu Crne Gore, Andrijana Nikolić sa master studija na Biotehničkom fakultetu u Podgorici i Sandra Vujović studentkinja Univerziteta u Beču.
Zahvalivši se Prijestonici Cetinje što prepoznaje trud i posvećenost mladih i nagrađuje one koji žele unaprijediti svoje znanje i vještine, doktorand na Ekonomskom fakultetu u Podgorici Milan Raičević kazao je da svako ko podržava mlade na njihovom obrazovnom putu pomaže da se grade mostovi ka boljoj budućnosti.
Ova današnja nagrada za nas nije samo priznanje za dosadašnje uspjehe, već i obaveza da nastavimo sa radom i usavršavanjem, kako bi, upravo, našim radom i znanjem mogli da doprinosimo društvu u kojem živimo. Vjerujem da svaki pojedinac, kroz individualni rad posvećenost, može doprinijeti boljem društvu i svetlijoj budućnosti za sve nas – poručio je Raičević.
U umjetničkom dijelu programa učestvovali su Dušanka Belada, Nikolina Kašćelan, Iva Vučković i Hor “Luča”.
Ranije danas u okviru obilježavanja Dana oslobođenja Cetinja gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković, predsjednica Skupštine Prijestonice Milena Vujović i predsjednik Udruženja boraca Narodno oslobodilačkog rata i antifašista Cetinja Borislav Pravilović položili su vijence na Spomen – kosturnicu i na groblje ispred Vlaške crkve.
Upravni odbora Fondacije „Blažo Sredanović” donio je odluku o dodjeli 42.000 eura pomoći ekonomski ugroženim porodicama sa Cetinja.
Fondacija je osnovana je kako bi pomagala ekonomski najugroženijimo prodicama na Cetinju ali i dodjeljivala nagrade stvaraocima koji su posebno doprinijeli kulturnom, umjetničkom i naučnom napretku i afirmaciji Cetinja.
Humanitarna pomoć za 21 porodicu u iznosu od po 2.000 eura uplaćena je, uz profesionalnu i administrativnu pomoć Prijestonice Cetinje i JU Centar za socijalni rad Prijestonice Cetinje, svim familijama sa više od troje djece, korisnicima materijalnog obezbjeđenja – saopšteno je iz fondacije „Blažo Sredanović “.
Članovi UO Fondacije su biznismen i humanista, ugledni iseljenik Ivo Đukanović, publicista Marko Špadijer, slikar Luka Lagator, advokat Nikola Belada, lingvista i dekan FCJK Aleksandar Radoman, bivši gradonačelnik Prijestonice Cetinje Aleksandar Kašćelan, direktor Fondacije Srdjan Čović i novinarka Tanja Pavićević.
Utemeljivač Fondacije Blažo Sredanović rođen je 1932. godine na Cetinju. Danas živi u San Dijegu u Sjedinjenim Američkim Državama. Utemeljivač je i predsjednik Udruženja Crnogoraca Amerike iz San Franciska, bio je organizator Svjetskog kongresa crnogorskih iseljenika na Cetinju 2000. godine, a bio je i koordinator Asocijacije crnogorskih udruženja Amerike.
Kao publicista, nije se libio da se, u svim, za Crnu Goru,važnim događajima i političkim previranjima, glasom razuma ali i oštrom kritikom obrati svojoj nikad zaboravljenoj domovini.
Sredanović je više puta bio šahovski prvak Cetinja i Podgorice, a prije sedam decenija, 1954.u Pljevljima je postao šahovski prvak Crne Gore.
Iz fondacije „Blažo Sredanović”, svim Cetinjankama i Cetinjanima, kao I svim gradjanima Crne Gore čestita Njegošev dan i osamdesetu godišnjicu oslobođenja Cetinja.
Naš reprezentativac Branko Vujović nalazi se u idealnom timu kvalifikacija za EHF Euro nakon dva odigrana kola.
Podsjetimo, Crna Gora je ostvarila maksimalan učinak – slavili smo i nad Finskom i nad Slovačkom, a Vujovićeve partije u velikoj su mjeri doprinijele takvim ishodima.
Pored našeg desnog beka, u idealnom timu, prema izboru EHF-a, još su islandski golman Viktor Halgrimson, lijevo krilo Dmitri Artemenko (Ukrajina), te lijevi bek Nikola Bilik (Austrija).
Uz to, na listi su i slovenački srednji bek Domen Makuc, koji je u nedjelju protiv Estonije postigao 13 golova, potom desno krilo Mario Šoštarić, koji je bio najefikasniji u oba dosadašnja duela Hrvatske, kao i pivot Mikloš Rošta iz redova našeg sljedećeg suparnika – Mađarske.
Podsjetimo, Crnu Goru u martu očekuje nastavak kvalifikacija, a tada ćemo igrati dva derbija grupe protiv Mađara.
Izvor: Portal Analitika
Na Njegošev dan 13. novembar, Cetinje slavi Dan Prijestonice i Dan oslobođenja – datumi koji nose iskru slobode jednog herojskog vremena, učvršćujući temelje grada i države.
Ibrahimović: Prijestonica i njeni građani su svetionik slobode, ljudskosti i nade
Predsjednik BS i potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova, mr Ervin Ibrahimović uputio je čestitku povodom 13. novembra, Dana Prijestonice i Dana oslobođenja Cetinja. Ibrahimović je ovaj važan dan čestitao gradonačelniku Prijestonice Cetinje Nikoli Đuraškoviću, predsjednici Skupštine Mileni Vujović i svim građankama i građanima Cetinja.
Ovaj dan je uvijek prilika da naglasimo neprolazne vrijednosti slobode i antifašizma ali i da se sjetimo onih koji su, vjerujući u te vrijednosti, položili svoje živote za svoju domovinu i buduće generacije. Neprolaznost tih vrijednosti i njihovo čvrsto utemeljenje u Cetinju, Cetinjanke i Cetinjani su pokazali nebrojano puta kroz svoju dugu i burnu istoriju a najsnažnije i najhrabrije onda kada je bilo naipotrebnije i najteže. Zato su, i u daljoj i skorijoj istoriji, Prijestonica i njeni građani bili, vrlo često usamljeni, svetionik slobode, ljudskosti i nade. Uz posebno poštovanje, još jednom, svim Cetinjankama i Cetinjanima čestitam Dan Prijestonice uvjeren da su pred Cetinjem, Crnom Gorom i svima nama dani i godine prosperiteta i napretka – poručio je u čestitki Ibrahimović.
Ćulafić: Cetinje je mjesto koje čuva bogatstvo prošlosti i gleda prema budućnosti
Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjana Ćulafića svim građanima i građankama Cetinja uputio je čestitku povodom 13. novembra Dana Prijestonice i Dana oslobođenja grada.
Vaš grad, naša prijestonica, uvijek će biti sjedište autentične Crne Gore, kao što je to vjekovima. Cetinje je mjesto koje čuva bogatstvo prošlosti i gleda prema budućnosti. Vaša predanost očuvanju prirodnih ljepota, kulturne baštine i tradicije su putokaz za sve nas koji radimo na unapređenju i zaštiti životne sredine. Uz vašu podršku i saradnju, zajednički gradimo održivu budućnost. Neka Dan prijestonice bude prilika da se podsjetimo na vrijednosti koje Cetinje nosi, kao i da se svi zalažemo za očuvanje njegovog jedinstvenog duha – poručio je Ćulafić.
Borovinić Bojović: Cetinje simbol nepokolebljive borbe za slobodu
Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović uputila je čestitku svim građanima i građankama Cetinja povodom 13. novembra, Dana Prijestonice i Dana oslobođenja Cetinja.
U ime Skupštine Glavnog grada Podgorice i u svoje lično ime, najsrdačnije čestitam građanima i građankama Cetinja 13. novembar, Dan Prijestonice i Dan oslobođenja.
Cetinje je kroz svoju bogatu istoriju oduvijek bilo simbol kulturnog i duhovnog nasljeđa, kao i nepokolebljive borbe za slobodu. Trinaesti novembar je dan od posebnog značaja za Prijestonicu, kada se Cetinjani sa ponosom prisjećaju borbe i hrabrosti koja je njihovom gradu donijela slobodu i trajno nasljeđe časti i ponosa.
Uz želju da Prijestonica nastavi da se razvija i doprinosi boljitku i napretku svojih građana i cijele Crne Gore, još jednom srdačno čestitam Dan Prijestonice i Dan oslobođenja Cetinja – navodi Borovinić Bojović u čestitki.
Dukaj: Prijestonica Cetinje kamen temeljac u formiranju jedinstvenog crnogorskog identiteta
Ministar javne uprave Maraš Dukaj čestitao je 13. novembar, Dan Prijestonice Cetinje, gradonačelniku, Nikoli Đuraškoviću i predsjednici Skupštine Prijestonice Mileni Vujović.
Prijestonica Cetinje sa svojom impozantnom kulturnom baštinom, predstavlja kamen temeljac u formiranju jedinstvenog crnogorskog identiteta. Raznovrsnost spomenika kulture, muzeja i arhitekture svjedoče o dubokom spoju tradicije i modernosti.
Spoj kulture, tradicije i umjetnosti daje gradu slavne istorije, vojskovođa i pjesnika, poseban karakter, koji svojom jedinstvenošću privlači turiste.
Vjerujem da će lokalna uprava pažljivim planiranjem i realizacijom odgovarajućuh projekata trasirati pravi put ka očuvanju autentičnosti Prijestonice i njenom daljem razvoju u skladu sa potrebama savremenog doba.
Želim vam još jednom, srećan Dan Prijestonice Cetinje, i naglašavam da će Ministrstvo javne uprave, biti pouzdan partner za uspostavljanje efikasne i servisno orjentisane lokalne samouprave, u skladu sa potrebama građana – kazao je Dukaj.
Nurković:Cetinje – simbol crnogorske državnosti.
Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Mirsad Nurković čestitao je 13. novembar – Dan prijestonice Cetinje, gradonačelniku Cetinja Nikoli Đuraškoviću, predsjednici Skupštine prijestonice Cetinje Mileni Vujović i svim građanima Cetinja.
Kao srce Crne Gore koje vjekovima kuca na isti način, noseći u sebi gordost i ponos svojih predaka, Cetinje stameno stoji kao simbol crnogorske državnosti. Njegujući tradiciju, čuvajući svoju slavnu prošlost od zaborava, prijestonica je danas Crna Gora u malom. Čestitam ovaj poseban dan svim građankama i građanima Cetinja uz želju da ostane luča i u narednim godinama, decenijama i stoljećima – napisoa je u čestitki Nurković.
Popović: Obnovimo zavjet za očuvanje slobode inspirisani snagom, tradicijom i slavnim nasljeđem Cetinja
Potpredsjednica Skupštine Crne Gore Zdenka Popović uputila je iskrene čestitke povodom Dana Prijestionice i obilježavanja Dana oslobođenja Cetinja.
Danas, dok slavimo ovaj značajan datum, prisjećamo se hrabrih žena i muškaraca koji su kroz istoriju borili za slobodu, čast i dostojanstvo ovog ponosnog grada. Značaj Cetinja, kao simbola crnogorske državnosti i duhovne baštine, nadilazi granice – ono je duhovno i kulturno središte koje nosi vrijednosti slobode, mira i zajedništva. Danas se ponosimo na nepokolebljivu privrženost tim idealima i na sve što je Cetinje kroz istoriju dalo Crnoj Gori. Neka ovaj praznik bude prilika da zajednički obnovimo zavjet za očuvanje slobode i prosperiteta naše zemlje, inspirisani snagom, tradicijom i slavnim nasljeđem Cetinja. Uvjerena sam da ćete i dalje čuvati ove vrijednosti i doprinositi napretku Crne Gore, kako bismo ostavili generacijama koje dolaze stabilno i pravedno društvo – poručila je Popović.