Takmičari Džudo kluba “Crnogorac” učestvovali su minulog vikenda na izuzetno jakom turniru “Borsa open” koji je održan u Mostaru.
U konkurenciji 1200 takmičara iz 28 zemalja cetinjski klub uspio je da osvoji jednu zlatnu i jednu bronzanu medalju.
Zlatnu medalju osvojio je Nikola Čelebić koji je sa ostvario čak pet pobjeda u Mostaru.
Bronzanom medaljom okitio se Filip Knežević. On je ostvario četiri pobjede i samo jedan poraz.
Na korak do medalje bili su Danilo Čelebić i Vasilije Milašević koji su takmičenje završili sa po tri pobjede i na petom mjestu.
U Crnoj Gori sjutra će biti pretežno oblačno, a krajem dana i tokom noći očekuje se povremeno kiša, mjestimično pljuskovi i grmljavina.
Na sjeveru, ujutru, po kotlinama je moguća kratkotrajno magla i povećana niska oblačnost.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, u popodnevnim satima, u višim planinskim predjelima se očekuju susnježica i snijeg, a krajem dana kiša će i u nižim predjelima preći u snijeg.
U popodnevnim satima i tokom noći, mjestimično se očekuju intenzivnije padavine.
Vjetar će biti povremeno umjeren do jak, južnih smjerova, krajem dana sjeverni i sjeveroistočni, postepeno u pojačanju.
Jutarnja temperatura vazduha od minus tri do devet, najviša dnevna od četiri do 14 stepeni.
U Republici Srpskoj, jednom od dva entiteta u Bosni i Hercegovini, 3. januara biće Dan žalosti zbog tragedije na Cetinju u Crnoj Gori, odlučila je danas entitetska Vlada na telefonskoj sjednici.
U skladu sa odlukom Vlade, institucije javne službe dužne su da zastave spuste na pola koplja, a medijski, sportski, kulturni i svaki drugi sadržaj da se prilagode odluci Vlade o proglašenju dana žalosti.
Dvanaest osoba, među kojima je dvoje djece, ubijeno je u srijedu na Cetinju, dok su četvoro teško ranjenih u Kliničkom centru u Podgorici.
Crna Gora je svoju slobodu izvojevala oružjem, zbog čega je oružje donekle i pitanje časti, ali podatak da je Crna Gora na trećem mjestu u svijetu po broju oružja koje se nalazi kod građana trebalo bi da zabrine cijelo društvo, posebno nadležne institucije, jer se postavlja pitanje koliko je oružja u ilegalnom posjedu, poručio je za Gradsku potpredsjednik Nezavisnog sindikata policije Crne Gore, Đorđije Vukićević.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, u Crnoj Gori legalno je naoružano oko 68.000 građana, u čijem se vlasništvu nalazi preko 100.000 komada oružja. Sa druge strane, kad je ilegalno oružje u pitanju, procjene su da građani u ilegalnom posjedu imaju najmanje 40.000 ili čak preko 100.000 komada oružja. Ovoliko naoružanje građana iziskuje ozbiljnu analizu i reakciju nadležnih institucija, ocijenio je za Gradsku potpredsjednik Nezavisnog sindikata policije Crne Gore, Đorđije Vukićević.
„To oružje koje se nalazi kod lojalnih građana nijesu opasnost ni za koga u državi, već je opasnost oružje koje se nalazi u ilegalnom posjedu. Ako uzmemo u obzir da su sva kriminalna ubistva počinjena sa oružjem koje se nalazi u ilegalnom posjedu“, kazao je Vukićević.
Crna Gora je 2015. godine donijela Zakon o oružju, podsjeća Vukićević, koji je usaglašen sa zakonodavstvom Evropske unije, i od te godine traje akcija ,,Poštuj život, vrati oružje”. Uprkos svakodnevnom oduzimanju ilegalnog oružja u zabrinjavajućim količinama, oni koji su sa druge strane zakona će, prema riječima Vukićevića, na ovaj ili onaj način doći do oružja, pa je, ističe, potrebno pooštirti kazne.
„Kazne su izuzetno niske i kreću se od tri mjeseca do osam godina, što se izriče za ekstremna djela i rijetke su u Crnoj Gori. Ali imali smo i situaciju da se za to djelo izriču kazne koje su ispod minimuma i gdje se prolazi samo sa opomenom“, objašnjava on.
Predsjednik Vlade Milojko Spajić najavio je pooštravanje kriterijuma za dobijanje oružja, ali i kazne za nelegalno posjedovanje i nošenje oružja.
„Razmotrićemo sve modulacije čak i potpunu upotrebu oružja i to dolazi u obzir, ovo je tragedija gdje moramo da se zapitamo ko sve može da ima oružje, i sportsko i lovačko razumijemo, ali kriterijumi se moraju pooštriti“, kazao je Spajić.
Podsjetimo, građani bez bilo kakvih pravnih posljedica mogu policiji dobrovoljno predaju vatreno oružje bez obzira na to da li ga posjeduju u ilegalnom ili legalnom vlasništvu i nezavisno o kojoj kategoriji vatrenog oružja je riječ. Iz policije su više puta pozvali građane da, pozivom na broj 122, anonimno prijave ako znaju da neko drugi posjeduje nelegalno oružje i krši odredbe Zakona o oružju.
Izvor: Gradski.me
U ime Ministarstva kulture i medija (MKM), želim da izrazim duboku zahvalnost crnogorskim novinarkama i novinarima, urednicima i urednicama, koji su, izvještavajući o tragediji na Cetinju, pokazali visoku profesionalnost i poštovali etički Kodeks, saopštila je ministarka MKM Tamara Vujović.
Svojim, navodi ona, odgovornim pristupom spriječili su širenje špekulacija i neprovjerenih informacija.
„Naši mediji su izbjegavajući senzacionalizam, pokazali svijest o važnosti zaštite porodica preminulih od dodatne boli i osigurali prostor za dostojanstven oproštaj od njihovih najmilijih. Posebno želim istaknuti medije koji su ukinuli mogućnost komentarisanja vijesti o ovom tragičnom događaju“, navodi Vujović u saopštenju.
Takođe, Vujović apeluje na sve medije iz Crne Gore i regiona da u svojim izvještajima pokažu dodatni senzibilitet, posebno kada je riječ o osobi koja je počinila ovaj zločin.
„Odgovornim izvještavanjem možemo svi zajedno doprinijeti boljem razumijevanju razloga koji su doveli do ove tragedije, kako bismo izbjegli njihovo ponavljanje u budućnosti. Molim sve naše građane koji se ovim povodom oglašavaju na društvenim mrežama da budu svjesni svoje odgovornosti i težine svojih riječi. Neprihvatljivo je događaj stavljati u nacionalni ili politički kontekst, jer to samo produbljuje podjele u našem društvu“, istakla je ministarka.
Kao građani Crne Gore, Vujović naglašava da moramo pokazati solidarnost i biti dio zajednice koja će zajedno prevazići ovu tugu.
„Zajedno, možemo pokazati snagu zajedništva u najtežim trenucima“, zaključuje Vujović u saopštenju.
U potpunoj tišini, građanke i građani Cetinja i drugih crnogorskih opština večeras su se okupili na trgu kod spomenika „Lovćenska vila“ kako bi paljenjem svijeća odali poštu nastradalima u masovnom ubistvu.
“Naše misli su sa porodicama poginulih i povrijeđenih na Cetinju”, kazao je na početku konferencije za medije v.d. direktora UP Lazar Šćepanović.
On je kazao da je cetinjska policija juče je u 17.26 obavještena da je u jednoj kafani došlo do upotrebe vatrenog oružja, ali da im je prijavljena pogrešna lokacija – Bajice.
Šćepanović je istakao da su policajci veoma brzo stigli na lice mjesta i utvrdili da je lokacija pogrešna.
Kazao je da su B.M. R.M. N.M. M.V. ubijeni u kafani “Velestovo”.
“Lišio je života rođenu sestru, te četiri člana porodice Martinović sa kojima je bio u kumovskim odnosima, dvoje djece i brata vlasnika kafane”, rekao je Šćepanović.
Saopštio je da je pregledom nadzornih kamera utvrđeno da je Aco Martinović odmah potom vozilom otišao u Humce, u kuću Martinovića gdje je ubio još četvoro ljudi.
Objasnio je da je u 17.46 časova policiji prijavljeno da je ubijeno dvoje djece, nakon čega je, kako je utvrđeno, otišao u Donji kraj i ubio rođenu sestru.
Policiji je prijavljeno da je D.D. Martinović ubio u 17.57 sati.
Šćepanović je objasnio da je od prve do poslednje prijave događaja proteklo 30 minuta.
Šćepanović je nabrojao i kada su koje policijske snage stigle u Prijestonicu, odnosno da je prvi tim iz Podgorice stigao nakon 20 minuta.
Šćepanović je rekao da su na mjestima gdje su izvršena ubistva pronašli 37 čaura.
Saopštio je i da je ubica cijelog dana boravio u kafani “Velestovo”, te da je oko 17.15 časova nakon konflikta izašao, sa nepoznate lokacije uzeo oružje, a potom se vratio u centar grada gdje je u kafani pucao na goste, sa kojima se poznavao.
Šćepanović je kazao da su službenici UP tokom pretresa Martinovića, u novembru 2022. godine, prepoznali antisocijalno ponašanje i da su predali tog Cetinjanina Ministarstvu zdravlja, ali da nije hospitalizovan, već da mu je samo propisana terapija.
Kazao je i da su većina stradalih članovi Martinovićeve porodice, njegovi kumovi ili prijatelji.
Upitan o brojnosti policije, Šćepanović je kazao je da su u trenutku izvršenja zločina na Cetinju bile angažovane tri patrole, jedan operativac, jedan službenik dežurne službe i dežurni starješina.
Pojasnio je da je specijalna jedinica pozvana u 17.45 minuta i da su bili na Cetinje do 18.22, a da su pripadnici Posebne jedinice policije stigli sa primorja ranije.
Na konferenciji su i komandant Specijalne jedinice policije Miloš Rakonjac, načelnik Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“ Goran Jokić, te komandant Posebne jedinice policije Željko Pavićević, načelnik OB Cetinje Miljan Ćirović, načelnik kriminalističke policije Zoran Bašanović.
IZVOR: Vijesti