Društvo

Crtani filmovi nekad i sad – zašto je tehnologija promijenila i karakter animiranih junaka

Nekada je za izradu jednog crtanog filma olovkom, na papiru, bilo potrebno mnogo vremena i vještine, dok danas kompjuteri animatorima olakšavaju rad. O junacima nekad i sad i o filmovima za najmlađe nekad i sad, govori Mina Cvetinović Pavkov, vanredna profesorka na Fakultetu dramskih umjetnosti, šef Katedre za vizuelne efekte, animaciju i gejm art. Za
Crtani filmovi nekad i sad – zašto je tehnologija promijenila i karakter animiranih junaka

Nekada je za izradu jednog crtanog filma olovkom, na papiru, bilo potrebno mnogo vremena i vještine, dok danas kompjuteri animatorima olakšavaju rad. O junacima nekad i sad i o filmovima za najmlađe nekad i sad, govori Mina Cvetinović Pavkov, vanredna profesorka na Fakultetu dramskih umjetnosti, šef Katedre za vizuelne efekte, animaciju i gejm art.

Za junake koji trče, skaču, pjevaju, tadašnji umjetnici su odvajali dio svog života. Poruke koje su slali Bambi, Dambo, Miki ili Peter Pan danas pamte oni koji su u međuvremenu, od gledalaca crtanih filmova, postali baka i djed koji sa svojim unucima gledaju današnje animirane filmove.

Danas crtani filmovi izgledaju drugačije prije svega zato što se za posljednjih pola vijeka promijenila tehnologija, napominje Cvetanović Pavkov..

Mi smo se trudili da taj proces što više pojednostavimo, da ga ubrzamo, da možemo lakše da stvaramo stvari, pa samim tim se i estetika promijenila. Vi ste nekada, prije pola vijeka, u animiranom filmu mogli da vidite te fine, suptilne nesavršenosti koje je ruka animatora stvarala – navodi Mina Cvetinović Pavkov.

Linije nijesu mogle da budu savršene, oblici nijesu mogli da zadržavaju iz frejma u frejm svoj tačan oblik, dok danas imamo savršene linije, imamo savršene oblike, što ne mora nužno da bude loše, ali svakako je drugačije, dodaje profesorka.

I svakako je danas taj pristup stvaranja animiranog filma drugačiji, jer nekako kada koristite drugačije alate dobijete i drugi rezultat. Ako obratite pažnju na boje, stari animatori su koristili prave pigmente koje su mešali, a mi danas na računarima možemo da koristimo bilo kakve palete boja. I one boje koje ne mogu da se prirodno pojave i da postoje u prirodi – ističe ona.

Nekada su animatori da bi pojednostavili proces rada, radili 12 sličica za sekund filma. I danas je isto tako. Ali je danas, zahvaljujući kompjuterima, to mnogo lakše i mnogo brže.

Nije se promijenila samo tehnologija

Osim što se promijenila tehnologija, promijenili su se i junaci i njihove karakteristike.

Ako poredite Bambija, gdje vi jednu trećinu filma gledate životinjicu koja ima poteškoće, trudi se da prohoda, pa je vrlo uporna, pa vi imate one deskriptivne kadrove, pa imate to da se on trudi, nekako rastete zajedno sa njim. S druge strane, današnji junaci su često, i najčešće, superheroji. Neko ko sve može da riješi iz prve, Patrolne šape nikad nemaju problem – objašnjava Mina Cvetinović Pavkov.

Nekad su junaci bili sličniji nama, nijeu bili tako savršeni i kod djece su budili različite emocije, koje se danas često izbjegavaju, kao na primjer tuga kada Bambijevu mamu ubiju lovci.

Proces izrade animiranog filma je izuzetno kompleksan i složen i zahtijeva mnogo različitih ljudi i autora koji učestvuju u njemu. Nekada, tehnički je trebalo mnogo vremena, talenta i truda da bi se napravio jedan animirani film. Dramaturzi su se veoma trudili oko priče i vodilo se mnogo računa o muzičkoj podlozi.

Danas, vi uz pomoć novih alata i svega toga možete za kraće vrijeme da napravite animirani film, ali ono što je generalno problem jeste to što vi nemate ono vrijeme pa da kažete ok, mogu brže da ga napravim, ali ću ovim ostatkom vremena da raspolažem pa da se više fokusiram na priču. Naprotiv. Ako ga brzo napravite, onda isto tako brzo uradite sve ove ostale korake najčešće i onda dobijete potpuno drugačiji pristup i drugačiji animirani film – dodaje profesorka.

Danas se uglavnom sve i u animiranom filmu bazira na spektaklu, bazira se na brzim promjenama, na spektakularnim dešavanjima, što u starim animiranim filmovima nije moglo da se vidi.

Imam dvoje djece i kao mama koja pravi animirane filmove i to predaje, pokazujem im filmove i biram ono što im pokazujem i čini mi se, i ne da mi se čini nego je sigurno, da i dalje imate dobre izbore. I kao što njegujete nečiji muzički ukus, tako treba da njegujete i nečiju vizuelnu percepciju – zaključuje Cvetinović Pavkov.

Izvor:RTS