Svijet

Da li će cijela Evropa postati Amsterdam? Mnoge zemlje razmatraju legalizaciju

Njemačka je nedavno predstavila planove za legalizaciju kanabisa, što je potencijalno čini jednom od prvih zemalja u Evropi koja će legalizovati marihuanu. Tamošnje vlasti žele, kako su rekli, najliberalniju liberalizaciju kanabisa u Evropi, a s druge strane i najstrože regulisano tržište. Njemački savezni kabinet navodno je odobrio plan, čime je započeo dugotrajan proces legalizacije rasta,
Da li će cijela Evropa postati Amsterdam? Mnoge zemlje razmatraju legalizaciju

Foto:Pexel.com

Njemačka je nedavno predstavila planove za legalizaciju kanabisa, što je potencijalno čini jednom od prvih zemalja u Evropi koja će legalizovati marihuanu. Tamošnje vlasti žele, kako su rekli, najliberalniju liberalizaciju kanabisa u Evropi, a s druge strane i najstrože regulisano tržište. Njemački savezni kabinet navodno je odobrio plan, čime je započeo dugotrajan proces legalizacije rasta, uzgoja i distribucije ove popularne biljke. Ova bi reforma, smatraju mnogi, mogla poslužiti kao “model” za druge evropske zemlje.

Iako su mnoge evropske zemlje dekriminalizovale male količine kanabisa u rekreativne svrhe, samo ga je jedna, Malta, u potpunosti legalizovala. Predloženim planom u Njemačkoj bi se legalizovala nabavka i posjedovanje 20 do 30 grama kanabisa za ličnu upotrebu, uzgoj do tri biljke po osobi te prodaja putem specijalizovanih prodavnica. Upotreba kanabisa ostaće zabranjena za sve mlađe od 18 godina.

Prema planu, Vlada bi uvela i poseban porez na potrošnju te razvila programe edukacije i prevencije zlouporabe, dok bi istrage i kazneni postupci koji su u toku povezani s kanabisom bili obustavljeni. Legalizacija kanabisa potisnula bi crno tržište u Njemačkoj i mogla bi povećati godišnje porezne prihode, stvoriti 27.000 novih radnih mjesta i stvoriti uštede od oko 4,7 milijardi dolara, navodi se u izvještaju Rojtersa.

Legalizacija marihuane u Evropi: “Status kvo nije održiva opcija”

Najviša službena lica iz Njemačke, Luksemburga, Malte i Holandije održala su sastanak kako bi razgovarali o planovima i izazovima povezanim s rekreativnom legalizacijom marihuane, dok sve veći broj zemalja širom Evrope sprovodi reforme. Nijesu donesene nikakve odluke, ali su službenici Njemačke, Luksemburga i Malte nakon sastanka objavili zajedničku izjavu u kojoj su iznijeli područja zajedničkog interesa i utvrdili da imaju “zajedničko razumijevanje” da “status quo nije održiva opcija”, što znači da zemlje moraju pregledati podatke i razmotriti naredne korake za regulaciju kanabisa.

Foto:Pexel.com

Dok su Njemačka, Luksemburg i Malta proteklih godina zasebno sprovodile planove za legalizaciju i regulaciju kanabisa, Holandija ima komplikovaniju istoriju politike marihuane, s dugogodišnjim sivim tržištem protiv kojeg su se neki kreatori politike protivili. Od četiri zemlje koje su uključene u raspravu, samo je Malta dosad donijela legalizaciju.

Malta

Najmanja država u EU preduzela je vjerojatno najhrabriji korak prema potpunoj legalizaciji kanabisa prošle godine, kada je dopustila posjedovanje skromnih količina droge. Prema malteškom zakonu, osobe starije od 18 godina mogu posjedovati do sedam grama kanabisa, uzgajati čak četiri biljke i pohraniti do 50 grama kod kuće. Međutim još uvijek postoje novčane i kaznene sankcije za ljude uhvaćene s količinama većim od dopuštenih. Malta je počela dopuštati ljekarima da propisuju medicinsku marihuanu 2018.

Luksemburg

U Luksemburgu se dozvoljava odraslima od 18 i više godina da posjeduju do sedam grama kanabisa i da uzgaju čak četiri biljke za ličnu upotrebu. Do 50 grama domaće marihuane može se pohraniti kod kuće. Međutim, zakon trenutno ne predviđa komercijalno tržište kanabisa samo po sebi; umjesto toga, neprofitne zadruge moći će da uzgajaju marihuanu i da je dijele sa članovima. Ovaj predlog trebao bi da bude izglasan u Saboru, ali se očekuje da će biti usvojen.

Odraslim osobama u Luksemburgu takođe će biti dopušteno da uzgajaju do četiri biljke u svojim stanovima ili kućama – ali biljke ne smiju biti vidljive na “javnim mjestima”. Trenutno se kazne za korištenje kanabisa u javnosti kreću od 250 do 2500 eura. Zakonom bi se te kazne smanjile (na ne više od 500 eura).

Holandija

Holandija je najpoznatija evropska destinacija za kanabis turizam, sve to zbog amsterdamskih coffee shopova gdje kupci mogu kupiti i pušiti travu. Premda imaju reputaciju liberalne zemlje u pogledu politike marihuane, proizvodnja marihuane nikada nije bila legalna. Kafići svoje proizvode nabavljaju od nelicenciranih proizvođača, a nadležni puštaju to bez kazni. Lokalni političari zasitili su se posjetilaca motivisanih kanabisom pa zabranjuju nerezidentima da posjećuju kafiće.

Hrvatska

Hrvatski sabor odbio je početkom novembra predlog Kluba Socijaldemokrata o iskorištavanju punog potencijala konoplje, uz objašnjenje da je to paravan za legalizaciju marihuane. HDZ se predloženom zakonu usprotivio ističući da je to paravan za legalizaciju marihuana, te da će dovesti do razvoja narkoturizma. Ekonomski interes, smatraju aktualne vlasti, ne može biti ispred zdravlja, posebno mladih.

Češka

Češka takođe radi na nacrtu plana za uspostavljanje regulisanog tržišta kanabisa za rekreativnu konzumaciju. Konačni prijedlog očekuje se u martu 2023, a stupio bi na snagu 2024. godine, ako bude usvojen. Medicinska marihuana legalna je u zemlji od 2017., a rekreacijska uporaba već široko je rasprostranjena –  gotovo deset posto odraslih Čeha prijavilo je redovnu konzumaciju.

Danska

Stanovnici Danske koji imaju najmanje 18 godina mogli bi kupovati travu u javnim trgovinama, a proizvod bi se mogao uzgajati i proizvoditi unutar zemlje, stoji u nedavnom predlogu danskih pet stranaka. No taj predlog nije usvojen jer vladajuća stranka odbacuje legalnu travu, iako se više od 40 posto Danaca izjasnilo da je probalo hašiš barem jednom u životu.

Portugal

Kanabis i sve druge lake droge dekriminalizovane su u Portugalu još od 2001.. Svi oni koji posjeduju do 25 grama biljke kanabis ili pet grama hašiša mogu dobiti samo novčanu kaznu. Doduše droga se ne može legalno kupiti u rekreativne svrhe. Medicinska marihuana zakonita je od 2018., a u Portugalu se zbog dobre klime masovno uzgaja kanabis, u čemu prednjače kanadske kompanije koje su tamo krenule s uzgojem.

Španija

Španija je jedna od prvih evropskih zemalja koja je dekriminalizovala rekreacijsku upotrebu marihuane, no ne vrijede ista pravila u svim regijama ove zemlje. U nekim pokrajinama dopušteni su klubovi povezani s kanabisom, pa ako ste član kluba možete i legalno kupovati marihuanu. Inače, i oni od ove godine imaju zakon o medicinskoj marihuani, no rekreacijska konzumacija i prodaja marihuane i dalje su ilegalne.

Foto:Pexel.com

Švajcarska

Švajcarska još uvijek istražuje model za koji bi se opredijelila po pitanju legalizacije marihuane, iako ima 220 hiljada redovnih konzumenata. Ljekari od ove godine propisuju medicinsku marihuanu, no rekreativna uporaba proizvoda i dalje je zabranjena.

Velika Britanija

Velika Britanija je zabilježila porast od 425 posto kada su u pitanju medicinski propisani proizvodi od kanabisa, koje je ova država legalizirala 2018. Iako je istraživanje koje je poduprla industrijska grana pokazalo javnu potporu legalizaciji, to nije problem s kojim će se vlada uskoro pozabaviti.

Finska

Premda Finska ima relativno blage kazne za konzumiranje kanabisa, na svom putu prema legalizaciji još su uvijek daleko. Samo je jedna stranka vladajuće koalicije, Zelena liga, do sada podržala legalizaciju kanabisa. A čak su i oni međusobno podijeljeni, pa su glasali u omjeru 183 za i 181 protiv.

Francuska

Predsjednik Emanuel Makron protivi se rekreacijskoj legalizaciji, koja je i dalje nezakonita u toj zemlji. Doduše, barem su dekriminalizovali posjedovanje 2018. otkada je uvedena i kazna od 200 eura za ovaj prekršaj.

Grčka

Premda većina marihuane u Evropu ulazi baš na ova vrata, rekreacijska uporaba u Grčkoj i dalje je zabranjena. Raspravlja se aktivno o legalizaciji, ali zasad nemaju konkretnih planova.

Italija

Postojala je inicijativa da se pitanje o legalizaciji sprovede referendumski, što je početkom ove godine odbio najviši nacionalni sud. S druge strane, Italija je legalizovala medicinsku marihuanu 2013., ali je pritom uvozila iz Holandije, što se pokazalo skupim za pacijente. Vlada je stoga pokrenula sopstveni proizvodni program, za koji je bila zadužena vojska, no nijesu svi s njime bili zadovoljni.

Izvor:Putni kofer