Ukoliko kojim slučajem niijeste uspeli da početkom avgusta uživate u takozvanom supermjesecu, nebo iznad nas će i ove noći osvijetliti pun Mjesec, ali ovog puta zovemo ga plavi. Šta to u stvari znači objašnjava fizičar Jovan Aleksić iz Astronomske opservatorije Beograd.
Mjesec večeras uopšte neće biti plav. Izraz dolazi od engleskog termina blue moon, koji je zapravo izraz za rijedak događaj. Dakle, nema nikakve veze sa plavom bojom – objašnjava Aleksić.
I plavi i supermjesec su žargonski termini, kolokvijalizmi i nisu zvanični astronomski izrazi. Zapravo, to su dvije nezavisne pojave, naglašava Aleksić.
Mjesec kruži oko Zemlje. Međutim, ne po kružnoj, nego po eliptičnoj putanji. Nekad je bliži, nekad je dalji. Kad je bliži, mi ga vidimo većeg. Kad je dalji, mi ga vidimo manjeg. U jednom trenutku, kada je najbliži Zemlji, pa uz to još i pun, mi ga vidimo kao velikog, svijetlog objašnjava Aleksić.
Inače, dodaje fizičar, zvanični astronomski izraz je perigejski Mjesec. Suprotno tome, kad je udaljen, zvanični naziv je apogejski Mjesec.
Vidljivost Plavog supermjeseca će biti najveća – treba uzeti u obzir i meteorološke uslove – 31. avgusta u 03:36 po lokalnom vremenu, sve do zore.
Izvor: RTS