Aleksandar Damjanović /Foto: Printscreen YouTube
U susret neizvjesnom periodu kada je riječ o globalnoj ekonomiji, Međunarodni monetarni fond i Svjetska banka Crnoj Gori između ostalog predlažu mjere zaštite od fiskalnih rizika, uključujući i racionalizaciju troškova, ali to neće pogoditi plate i penzije, saopštio je u intervjuu za Glas Amerike crnogorski ministar finansija Aleksandar Damjanović.
On očekuje realizaciju aranžmana sa Svjetskom bankom naredne godine, a ne isključuje ni aranžman sa MMF-om u slučaju težih poremećaja 2023.
Najavljuje i da će se čekati ishod sudskih sporova, prije nego što se unište zaplijenjene cigarete u Luci Bar.
Fokus je, prema njegovim riječima, na tome da se zatvori ova budžetska godina, “a svakako sa izradom budžeta koji treba da bude predat parlamentu negdje tokom novembra, imaćemo više činjenica i znaćemo da li nam i u kojoj mjeri treba podrška ovih institucija”.
Razgovarali smo i o prognozama i o njihovim projekcijama i kako oni vide narednu godinu, šta oni predlažu Crnoj Gori u smislu maksimalne zaštite javnih finansija i finansijske stabilnosti. Sastanci su bili korisni. Nakon ovoga nastavljamo sa serijom razgovora u Podgorici. Biće tu i posjeta misije MMF-a u decembru i nadam se da ćemo uspješno zatvoriti ono što najprije želimo – a to je da imamo stabilne finansije i stabilni budžet naredne godine – rekao je Damjanović.
Na pitanje Glasa Amerike šta se predlaže Crnoj Gori, kako bi obezbijedila stabilnost u susret, kako svi najavljuju, teškom periodu, Damjanović kaže da prijedlozi idu “od nekih mjera koje se tiču prije svega zaštite od fiskalnih rizika, jedna vrsta racionalizacije troškova tamo gdje to može da bude”.
Naravno, vi znate da je iznos penzija i zarada u Crnoj Gori ipak nedovoljan da bi se tu moglo nešto raditi. I tu naravno vlada ne namjerava da radi ništa, bez da stvara prostor za rast i zarada i penzija, čim se za to budu stekli uslovi. Već smo dosta odradili i penzije su sada značajno veće. Mislim da minimalne penzije nekako hvataju korak sa minimalnim zaradama. Vidjećemo šta će biti naredne godine. U svakom slučaju, ti savjeti idu od maksimalnog opreza kod sklapanja budućih finansijskih aranžmana i vodeći računa o nestabilnosti tržišta, o promjenama uslova na tržištima, do vrlo aktivne saradnje i Centralne banke Crne Gore i Vlade Crne Gore vezano za zajedničke politike – kazao je Damjanović.
Obavijestio je sagovornike o namjeri da se o mogućim aranžmanima pregovara sa bankama koje su u Crnoj Gori.
Naša namjera je da prvo sa tim bankama napravimo ozbiljne razgovore. Mi se nadamo da ćemo dobiti podršku imajući u vidu da je, kako je to istaknuto, nikad bolja godina za banke u Crnoj Gori. Naravno, uz svo ograničenje koje oni imaju, u smislu izloženosti prema državi, mislim da ćemo naći prostora prvo unutar Crne Gore, u razgovorima sa domaćim finansijskim institucijama, pa i bankama, da nađemo dovoljno sredstava koja nam trebaju da zatvorimo uspješno ovu budžetsku godinu i da stvorimo ozbiljne uslove i jednu vrstu solidne fiskalne rezerve za početak naredne godine, a imajući u vidu ove neizvjesnosti – istakao je ministar finansija.
Navodi i kako u ovom trenutku nema potrebe za aranžmanom sa MMF-om, “ako mislimo na stend baj aranžman”.
U slučaju teških poremećaja 2023. godine na tržištu, posebno tržištu energenata i hrane, i teških poremećaja na finansijskim tržištima, naravno to ne treba isključiti. Mi smo član i imamo pravo i obavezu da o tome pregovaramo. I druge države regiona su krenule u te pregovore, ali za sada ne vidimo potrebe. Naravno, pažljivo pratimo situaciju. Pravovremeno izlazimo sa mjerama. Ono što je dobra poruka, i to je ono što sam prenio rukovodiocima MMF-a i Svjetske banke, je da smo kroz usvajanje rebalansa u jednom teškom političkom momentu u Crnoj Gori pokazali da umijemo i da možemo da odvojimo svijest o ekonomskoj i finansijskoj stabilnosti od dnevne politike – poručio je Damjanović.
Izvor: Pobjeda
Institut za javno zdravlje (IJZ) registrovao je u petak treći slučaj obolijevanja od morbila u Crnoj Gori od početka godine, saopšteno je iz te ustanove.
Prisustvo morbila dijagnostikovano je kod dvadesetčetvorogodišnje osobe sa mjestom prebivališta u Rožajama, hospitalizovane u Kliničko-bolničkom centru Berane, a kako su saopštili iz Instituta, vakcinalni status oboljelje osobe nije poznat.
„Ovo je treći registrovani slučaj u ovoj godini, a ukupno 38 u posljednjih 11 mjeseci“, kaže se u saopštenju.
Od početka godine, osim u Rožajama, po jedan slučaj morbila registrovan je u Podgorici i Bijelom Polju.
Iz IJZ su kazali da trenutni obuhvat prvom dozom vakcine protiv morbila, zauški i rubele (MMR) u Crnoj Gori kod djece predškolskog uzrasta iznosi 58,1 odsto, kod djece u osnovnoj školi 87,9 odsto, dok u srednjoj školi iznosi 91,6 odsto.
Prema njihovim riječima, 27,7 hiljada djece uzrasta od jedne do 18 godina nijesu primila nijednu dozu MMR vakcine.
Kako su istakli iz IJZ, registruje se pad vakcinacije i drugom dozom.
Iz Instituta su kazali da je vakcinacija najbolja zaštita od morbila, navodeći da je vakcina bezbjedna i djelotvorna. Naglasili su da je naročito važno pravovremeno primanje vakcine.
„Potpuna vakcinacija podrazumijeva primanje dvije doze vakcine, pri čemu u redovnim okolnostima prvu dozu treba dati što prije nakon navršenih godinu, a drugu prilikom sistematskih pregleda pred polazak u školu“, pojašnjava se u saopštenju.
Iz IJZ su kazali da u kontinuitetu pozivaju roditelje da vakcinišu djecu bez odlaganja, a da nevakcinisanu djecu ne šalju u kolektive.
Oni su upozorili da rizik od pojave i širenja morbila raste sa nastavkom redovne nastave u predškolskim i školskim ustanovama.
„Osobama koje nijesu potpuno vakcinisane protiv morbila ili nemaju dokaz da su preležale ovu bolest, savjetuje se da izbjegavaju posjete oblastima sa registrovanim slučajevima obolijevanja u zemlji i inostranstvu, kao i prisustvo masovnim događajima“, navodi se u saopštenju.
Stranica Global Firepower svake godine od 2006. objavljuje godišnji izvještaj i rang-listu nacionalnih oružanih snaga, od najjačih do najslabijih.
Tako je i ove godine objavila spisak od 145 država svijeta gdje je svakoj pridružen indeks snage izračunat na temelju 60 individualnih faktora.
Prvo mjesto drže Sjedinjene Američke Države, druga je Rusija, a treća Kina iako im je indeks snage jednak. Indija je četvrta, a Južna Koreja peta. Deset najboljih zatvaraju redom: Velika Britanija, Francuska, Japan, Turska i Italija.
SAD – PwrIndx: 0.0744
Rusija – PwrIndx: 0.0788
Kina – PwrIndx: 0.0788
Indija – PwrIndx: 0.1184
Južna Koreja – PwrIndx: 0.1656
Velika Britanija – PwrIndx: 0.1785
Francuska – PwrIndx: 0.1878 (zabilježen rast)
Japan – PwrIndx: 0.1839 (zabilježen pad)
Turska – PwrIndx: 0.1902
Italija – PwrIndx: 0.2164
Srbija najjača od država bivše Jugoslavije, Italija u našem susjedstvu
Hrvatska je na 74. mjestu i, od država bivše Jugoslavije, najjača je nakon Srbije, koja je smještena na 63. mjestu.
Prema stranici Global Firepower, Hrvatska je zabilježila pad na ovoj ljestvici.
Vrijedi izdvojiti Sloveniju (96.), Makedoniju (112.), Crnu Goru (127.), Bosnu i Hercegovinu (132.) i Kosovo (141).
Konteksta radi, Slovenija, Hrvatska, Crna Gora, Kosovo i Makedonija od nabrojanih su članice NATO saveza.
Izvor: Index.hr
Podaci o dugoročnoj prognozi za proljeće 2025. dostupni su i pokazuju uglavnom topliju sezonu u Evropi s normalnim padavinama. Trenutno se za evropski kontinent predviđa pretežno visok pritisak, sa sistemima niskog pritiska i mlaznom strujom koja se kreće sjevernije, piše Severe Weather Europe.
Ovo je prelazno razdoblje iz zime u ljeto, tako da se može očekivati širok raspon vremenske dinamike u ovom razdoblju. Takođe može uključivati uticaje okeanskog fenomena La Niña, kao i sezonski proboj stratosferskog polarnog vrtloga, prenosi Index.hr.
Web stranica severe-weather.eu usresrijedila se na dva glavna (ili najčešće korišćena) sezonska modela za ovu prognozu: ECMWF i UKMO.
Sve ove prognoze pokazuju prosječnu sliku kroz tri meteorološka proljećna mjeseca i prikazuju prevladavajuće vremenske prilike.
Čak i da su modeli potpuno tačni, to ne znači da bi takvi vremenski uslovi trajali tri mjeseca zaredom. Umjesto toga, sugeriše se kako bi prevladavajući vremenski obrasci mogli izgledati tokom sezone.
ECMWF model
Predviđanje obrasca pritiska iz ECMWF-a pokazuje opštu prognozu visokog pritiska. Ovo je predviđanje prilično prosječno jer se radi o tromjesečnom prosjeku. Čini se da je zona visokog pritiska usmjerena prema Skandinaviji.
Kao rezultat toga, toplije temperaturne anomalije i blaži uslovi vjerovatniji su u istočnim i centralnim djelovima Evrope.
Centralna i zapadna područja vjerovatno će iskusiti povremene atlantske fronte sa zapada/sjeverozapada pod uticajem područja niskog pritiska iznad sjevernog Atlantika.
Što se tiče padavina, Evropa ima trend više padavina nad jugozapadnim, centralnim i dijelom sjevernim predjelima. To vjerovatno znači da model ide prema području nižeg pritiska iznad jugozapadne Evrope, uprkos samo malim pokazateljima područja niskog pritiska.
U kombinaciji s nižim temperaturama, to takođe nosi potencijal sniježnih padavina u rano proljeće.
Iako je projleće opšte poznato kao početak toplijeg dijela godine, još uvijek može donijeti sniježne padavine, naročito u martu. Ali gledajući prognozu sniježnih padavina za februar-april 2025. godine, veći dio kontinenta imaće sniježne padavine ispod normale.
Model UKMO iz Meteorološkog ureda Ujedinjenog Kraljevstva pokazuje vrlo sličnu prognozu ECMWF-u, sa zonom visokog pritiska iznad Evrope i naznakom područja niskog pritiska iznad sjevernog Atlantika. U prognozi UKMO-a područje visokog pritiska nalazi se malo južnije nego u ECMWF-u.
Gledajući temperaturnu prognozu, očekuju se uglavnom topliji uslovi od normalnih u većem dijelu kontinenta, posebno u sjevernim i centralnim regijama. Ovo nije bitno drugačije od ECMWF-a, a takođe pokazuje naznaku zapadnijeg toka u zapadnom i sjeverozapadnom dijelu Evrope.
Gledajući prognozu padavina, nad južnom Evropom vidimo uglavnom normalne do sušnih uslova. To je uglavnom očekivano, s obzirom na prognozu visokog pritiska iz ovog modela. Ali sjeverna i djelovi srednje Evrope imaće više padavina u proljeće, što ukazuje na uticaj zone niskog pritiska na sjeveru.
Takođe možemo pogledati prognozu sniježnih padavina UKMO-a, koja je prilično nepovoljna i niža od normalne za ovo razdoblje. No, to je očekivano uz temperature iznad normale i dominantan sisitem visokog pritiska nad kontinentom s prevladavajućim zapadnim strujanjem.
Izvor: Index
Nevladino udruženje Antifašisti Cetinja pokloniće školskom brodu „Jadran“ portret maršala Jugoslavije Josipa Broza Tita, u očekivanju da će se isti, pored velikog broja ikona, naći na jedrenjaku.
Iz dva saopštenja političke partije Demokrate saznali smo da se na zidovima u dva salona u potpalublju školskog broda „Jadran“ nalaze ikone koje su, kako je saopšteno, jedrenjak „prethodnih decenija dobijao kao protokolarne poklone od domaćih i stranih vjerskih velikodostojnika“. S obzirom na to da su iz te partije negodovali što su ikone uklonjene po nalogu načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore, uz obrazloženje da one predstavljaju dio našeg istorijskog nasljeđa, smatramo da je i portretu maršala Tita mjesto na zidovima broda – saopšteno je iz NVU Antifašisti Cetinja.
Josip Broz Tito (Kumrovec, 7. maja 1892. – Ljubljana, 4. maja 1980.) bio je jugoslovenski revolucionar, vojskovođa i državnik. Smatra se jednom od najvažnijih ličnosti XX vijeka i uopšte istorije na prostorima bivše Jugoslavije. Za vrijeme svoje političke karijere bio je veoma popularna i cijenjena ličnost, kako u zemlji, tako i u inostranstvu. Bio je lider Komunističke partije Jugoslavije od 1937. do 1980, vođa narodnooslobodilačke borbe naroda Jugoslavije, te predsjednik Socijalističke federativne republike Jugoslavije od 1953. do 1980. godine. Jedan je od utemeljivača Pokreta nesvrstanih. Njegova sahrana okupila je najveći broj svjetskih državnika u istoriji. Pod njegovom vrhovnom komandom jedrenjak „Jadran“ je plovio punih 35 godina.
Podgorička policija uhapsila je tri maloljetna lica zbog sumnje da su u glavnom gradu Crne Gore tukli više osoba metalnim šipkama.
Uhapšeni imaju između 15 i 16 godina, a na teret im se stavlja krivično djelo nasilničko ponašanje na štetu četiri maloljetna lica, navode iz policije.
Policijski službenici su juče, pozvali veći broj lica, i u prisustvu roditelja prikupili obavještenja na okolnosti događaja, gdje su za sada utvrdili da su tri maloljetna lica učestovala u izvrsenju krivičnog djela, i o istom obavijestili nadležnog državnog tužioca po čijem su nalogu pomenuta lica lišena slobode. Oni će uz krivičnu prijavu zbog sumnje da su počinili krivično djelo nasilničko ponašanje biti sprovedeni na dalju nadležnost postupajućem tužiocu u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici – navodi se u saopštenju Uprave policje.
Dodaje se da policija preduzima dalje mjere i radnje u koordinaciji sa postupajućim tužiocem, u cilju identifikacije ostalih učesnika i rasvjetljavanju cjelokupnog događaja.
Uprava policije apelovala je na roditelje, čija je uloga ključna u prepoznavanju negativnih obrazaca ponašanja njihove djece, da aktivno prate njihovo ponašanje i pravovremenom reakcijom dopinesu preveniranju i sprječavanju sličnih događaja. Iz Uprave policije navode da će i oni dati puni doprinos na preduzimanju proaktivnih, preventivnih, represivnih mjera i radnji u cilju suzbijanja nasilja.
Podsjećamo da su roditelji shodno Krivičnom zakoniku Crne Gore i Zakonu o zaštiti od nasilja u porodici odgovorni za zanemarivanje dužnosti zbrinjavanja i vaspitavanja svoje djece ili ukoliko ne sprečavaju dijete u štetnom druženju ili na drugi način u većoj mjeri zanemaruju podizanje i vaspitanje djeteta – zaključuje se u saopštenju.
Nakon mjesec i po dana od uvođenja besplatnog električnog prevoza za penzionere na Cetinju, korisnici ove usluge ističu da im je ona značajno olakšala svakodnevne obaveze.
Neki od njih za RTV Cetinje kažu da sada lakše stižu do Doma zdravlja, bolnice, pošte, prodavnice i drugih važnih lokacija u gradu. Drugi dodaju da je vozilo udobno, vožnje redovne, a vozač Danilo Radunović ljubazan i susretljiv.
Besplatno električno vozilo za penzionere počelo je sa radom 9. decembra i svakog jutra, osim vikendom, kreće u 7 časova ispred zgrade Prijestonice Cetinje. Usluga je dostupna do 15 časova, a korisnici sve dodatne informacije mogu dobiti pozivom na broj 067 003 771.
Električno vozilo saobraća na tri rute koje pokrivaju ključne lokacije u gradu:
Ruta 1: Zgrada Opštine – Štamparija „Obod“ – Zgrada penzionera – Bolnica „Danilo I“
Ruta 2: Balšića pazar – Bajova ulica – Gipos – Mojkovačka ulica – Ulica Sava Burića – Željezara – Autobuska stanica – Bolnica „Danilo I“ – Zgrada Opštine
Ruta 3: Zgrada Opštine – Balšića pazar – Bulevar Crnogorskih heroja – Humci – Bajice (kod spomenika herojima Božićnog ustanka) – Bulevar Crnogorskih heroja – Balšića pazar – Zgrada Opštine
Ekološki i društveno odgovoran projekat
Kako su ranije kazali iz gradske uprave, Prijestonica Cetinje pokrenula je ovaj projekat s ciljem da unaprijedi kvalitet života starijih sugrađana, omogućavajući im veću mobilnost i lakši pristup važnim uslugama. Pored toga, vozilo koristi ekološki prihvatljivu tehnologiju koja smanjuje emisiju štetnih gasova, čime doprinosi očuvanju životne sredine.
M. Jovanović