Foto: IJZCG
Ministarstvo zdravlja je na inicijativu Instituta za javno zdravlje Crne Gore, proglasilo 4. mart za Nacionalni dan testiranja na HIV, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG).
Tim povodom u prostorijama Savjetovališta za HIV, IJZCG organizuje akciju dobrovoljnog savjetovanja i besplatnog testiranja od 08-20h.
U saradnji sa nevladinim organizacijama koje pružaju usluge iz oblasti prevencije HIV infekcije, danas se testiranje na HIV organizuje i u Kući zdravlja u Podgorici od 14 do 21h.
Obilježavanje tog datuma se sprovodi sa ciljem ukazivanja na značaj testiranja na HIV i ohrabrivanja građana da se testiraju, što ranije saznaju svoj HIV status i uključe u liječenje.
Upravo ovaj datum je izabran zato što je 4. marta 1985. godine objavljena odluka FDA (Food and Drug Administration) da se licencira prvi test za HIV, test koji otkriva antitijela na HIV. U martu 1987. FDA je odobrila zidovudin (AZT) kao prvi antiretrovirusni lijek za liječenje AIDS-a.
Testiranje na HIV je čin brige o sebi i drugima i ključno je za okončanje epidemije HIV-a. Jedini način da se utvrdi da li neko ima HIV je testiranje i ono omogućuje rano otkrivanje infekcije, rano počinjanje liječenja i dobar kvalitet života – ukazali su iz IJZ.
Ako se HIV infekcija otkrije na vrijeme, u ranijem stadijumu, i ako se odmah započne sa liječenjem, osoba inficirana HIV-om može imati dug i kvalitetan život.
Antiretrovirusni lijekovi dovode do smanjenja količine virusa ispod nivoa detekcije što sprječava prenošenje virusa na zdrave osobe, tj. osoba inficirana HIV-om koja je na terapiji i ima dobar terapijski odgovor ne može prenijeti virus na neinficirane osobe – navodi se u saopštenju.
Danas postoji više nego ikada ranije besplatnih, lakih, brzih i povjerljivih opcija testiranja na HIV.
Sa ciljem obilježavanja Nacionalnog dana testiranja na HIV, u subotu 4. marta Institut za javno zdravlje Crne Gore organizuje akciju dobrovoljnog savjetovanja i testiranja u prostorijama Savjetovališta za HIV u Institutu za javno zdravlje Crne Gore od 08-20h – javili su iz IJZ.
Testiranje je besplatno, nije potreban uput ni zdravstvena knjižica, objasnili su iz Instituta i dodali da se koriste brzi testovi, a rezultati su gotovi za najviše 30 minuta.
Savjetovalište za HIV IJZCG, osim testiranja na HIV, nudi i testiranje brzim testovima na hepatitis B, hepatitis C i sifilis.
Iz JP „Vodovod i kanalizacija” Cetinje obavještavaju potrošače u centru Cetinja da će danas (ponedjeljak, 14. oktobra), biti bez vode do otklanjanja kvara na vodovodnoj mreži.
Obustaviće se od 11 časova snabdijevanje vodom korisnicima u Istorijskom jezgru grada od 11 časova do završetka radova. Razlog obustave predstavlja hitna intervencija na vodovodnoj mreži u Njegoševoj ulici – saopštili su iz „Vodovoda”.
Vrijeme sjutra pretežno sunčano, povremeno uz slabu do umjerenu oblačnost, najavili su iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Na sjeveru, po kotlinama i duž riječnih tokova, mjestimično jutarnja magla .
Vjetar slab do umjeren, promjenljivog smjera.
Jutarnja temperatura vazduha od 4 do 15, najviša dnevna od 16 do 26 stepeni.
Crnogorski privrednici imaju brojne nedoumice u vezi sa sprovođenjem odredbi Zakona o upravljanju otpadom koje se odnose na zabranu upotrebe plastičnih kesa, saopšteno je na okruglom stolu koji je organizovala Privredna komora Crne Gore (PKCG).
Iz PKCG su kazali da su okrugli sto na temu Zakon o upravljanju otpadom – zabrana upotrebe plastičnih kesa i plastike za jednokratnu upotrebu organizovali u saradnji sa Ministarstvom ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.
Kako su naveli, skup je organizovan kako bi se pojasnile nove obaveze za privredu koje Zakon predviđa, mogućnosti prilagođavanja tržišta, kao i koji su to konkretni koraci koje kompanije mogu preduzeti u cilju usklađivanja sa zakonskim obavezama koje stupaju na snagu 20. oktobra.
Privrednici smatraju da postoje brojne nedoumice u vezi sa sprovođenjem odredbi Zakona o upravljanju otpadom koje se odnose na zabranu upotrebe kesa debljine između 15 i 50 mikrona, kao i određenih proizvoda od plastike za jednokratnu upotrebu – kaže se u saopštenju.
Načelnik Direkcije za upravljanje otpadom i komunalne usluge Ivan Stanišić kazao je da je Zakon o upravljanju otpadom usvojen u aprilu ove godine, a da je u pripremi od 2018.
Stanišić je podsjetio da je Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera organizovalo višenedjeljnu kampanju predstavljanja Zakona i podzakonskih aktata, osmišljenu u cilju što detaljnijeg upoznavanja javnosti i svih subjekata na koje se Zakon odnosi sa propisanim normama.
Međutim, kako je naveo, svjesni su da postoje određene nejasnoće u vezi sa implementacijom pojedinih zakonskih odrebi i spremni su da ih razjasne.
Tako je pojašnjeno da su kese debljine od 15 do 50 mikrona zabranjene, dok su kese za pakovanje do 15 mikrona i preko 50 mikrona i dalje dozvoljene, uz napomenu da se za kese deblje od 50 mikrona plaća naknada – kaže se u saopštenju PKCG.
Navodi se da je Vlada 10. oktobra usvojila Uredbu koja predviđa da naknada za kese debljine preko 50 mikrona bude 0,03 centa.
Privrednicima je preporučeno i da od svojih dobavljača zatraže deklaraciju o materijalu od kojeg je pakovanje izrađeno, kako bi bili sigurni da li je zabranjen za upotrebu u skladu sa zakonom.
Jasmina Janković Mišnić iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera istakla je da je cilj kojem se teži primjenom tih zakonskih odredbi smanjenje, a zatim postupno i potpuno eliminisanje plastike za te potrebe i prelazak na održive alternative.
Privrednici su posebno istakli da bi usklađivanje sa evropskom praksom, koja podrazumijeva i zabranu uvoza, značajno pojednostavilo sprovođenje zakona i otklonilo mnoge nedoumice – kaže se u saopštenju.
Takođe su, kako se navodi, skrenuli pažnju i da bi taj zakonski akt trebalo uskladiti sa Zakonom o akcizama I jasno definisati da kese debljine od 50 mikrona budu klasifikovane kao kese za višekratnu upotrebu.
Tokom trajanja okruglog stola privrednici su dobili odgovore na pitanja i nedoumice koje se tiču primjene Zakona, kao i obaveza koje imaju u tom dijelu – dodaje se u saopštenju.
Izvor: MINA
Košarkaši Lovćena izgubili su od Podgorice na Cetinju, rezultatom 89:46, u drugom kolu domaćeg šampionata.
Daleko skuplja ekipa Podgorice opravdala je ulogu favorita, a sve je riješila već u prvom poluvremenu kada je stekla 20 poena viška.
Lovćen je imao problema u napadu, nije postigao koš 11 minuta, pa je bilo jasno da nema čemu da se nada u duelu protiv učesnika Druge ABA lige.
Jedini dvocifreni u redovima cetinjskog tima bio je Nikola Ratknić sa 11 poena.
Kod gostujuće ekipe 12 poena Entonija Smita, 11 Balše Živanovića i deset Nikole Žižića.
U trećem kolu Druge crnogorske lige, rukometašice Starsa upisale su ubjedljivu pobjedu na gostovanju Beranama – 37:14.
To je za cetinjanke drugi trijumf, nakon startnog protiv Podgorice (27:21).
Ekipa Starsa od starta je bila dominantna u Beranam, a već nakon 15 minuta imala je deset golova prednosti (15:5).
I pored visoke prednosti Cetinjanke su nastavile da igraju u sjajnom ritmu, pa su do kraja pobjedu učinile značajno ubjedljivijom.
Anja Božović je blsitala sa 12 pogodaka, dok je pet dododala Sara Kaluđerović. Po tri puta u listu strijelaca upisale su se Asja Jovanović, Iva Božović i Sara Pejović. Po dva gola postigle su Valentina Perović, Ana Božović, Nađa Jovanović, Tina Jovanović i Božena Leković, dok jedan pogodak postigla Jovana Kaluđerović.
Zapaženu partiju pružila je i golmanka Andrea Đuričković koja je sakupila 18 odbrana (četiri sedmerca).
Naredni izazov rukometašice Starsa imaće 17. oktobra kada će u odloženom meču 2. kola dočekati Feniks (17h).
Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 sata G.J., kojeg sumnjiče da je učinio krivično djelo nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici.
“Osumnjičeni je sina, I.J., dana 11.10.2024. godine uhvatio u ‘grif’ i zadao mu više udaraca u predjelu glave, nanoseći mu tako laku tjelesnu povredu u vidu otoka u predjelu sljepoočnice”, kazali su iz ODT.
Oni ističu da je zadržavanje do 72 sata određeno i D.S. zbog istog krivičnog djela:
“Jer je osnovano sumnjiv da je dana 10.10.2024. godine u Zeti, u prisustvu maloljetne djece, svojoj supruzi uputio riječi prijetnje: ‘Ubiću te, tvoji će doći da ponesu tvoju škrinju odavde’, gađao je telefonom pa pitao: ‘Hoćeš li još da ti dodam?’, a sjutradan, kad je htjela da napusti kuću, uhvatio je za ramena i gurnuo ka zidu u koji je udarila, a potom odveo djecu.”
IZVOR: Vijesti