Društvo

Danas je međunarodni dan tolerancije

Na Međunarodni dan tolerancije koji se obilježava 16. novembra, podsjeća se da sve razlike koje postoje među ljudima trebaju biti prihvaćene. Ovaj dan se obilježava od 1995. godine, kada ga je UNESCO ustanovio, a iste godine države članice Ujedinjenih nacija su usvojile Deklaraciju o principima tolerancije. Prema donijetoj deklaraciji, tolerancija predstavlja prihvatanje svih razlika koje
Danas je međunarodni dan tolerancije

Na Međunarodni dan tolerancije koji se obilježava 16. novembra, podsjeća se da sve razlike koje postoje među ljudima trebaju biti prihvaćene.

Ovaj dan se obilježava od 1995. godine, kada ga je UNESCO ustanovio, a iste godine države članice Ujedinjenih nacija su usvojile Deklaraciju o principima tolerancije. Prema donijetoj deklaraciji, tolerancija predstavlja prihvatanje svih razlika koje su prirodno urođene ljudima kao nešto što ih čini jedinstvenim, ali ne i drugačijim od ostalih.

Samim tim, svaka osoba je jednako važna i ima pravo da živi i bude to što jeste, bez obzira na pol, starost, vjeru, boju kože, seksualnu orijentaciju, stavove ili nešto drugo. Prihvatanje razlika je prvi korak u stvaranju mirne i složene zajednice, gdje niko neće biti osuđivan zbog onoga što ga čini čovjekom.

Uneskova definicija tolerancije glasi: „Tolerancija je poštovanje, prihvatanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim i svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi. Ona je zasnovana na znanju, otvorenosti, komunikaciji i načinu mišljenja i uvjerenju. Tolerancija je harmonija u različitostima, dosljedno poštovanje ljudskih prava. Biti tolerantan, ne znači tolerisanje socijalnih nepravdi, odbacivanje ili slabljenje tuđih uvjerenja. To znači biti slobodan, čvrsto se držati svojih uvjerenja i prihvatati uvjerenja drugih, različitih. Tolerancija znači da ne podležemo ljutnji i želji da povrijedimo drugoga. Negativna osjećanja možemo imati prema onome što je neko učinio, prema činu, ali ne i prema onome ko je to učinio, tj. prema osobi. Treba da sačuvamo mir, jer samo tako možemo vidjeti posljedice svojih odluka. Miran razum je koristan da bismo mogli voditi svoj život i riješavati probleme.“

Ustanovljavanjem dana tolerancije UNESCO je želio da ohrabri i podstakne države članice na poštovanje ljudskih prava i osnovnih sloboda. Potreba za sličnom vrstom ohrabrenja prisutna je i danas. Naročito u društvima koja su, kao naše, razdirana dugogodišnjom krizom, u kojima socijalna polarizacija iz dana u dan postaje sve dublja, povjerenje u institucije sve slabije, a put pravdi sve duži i neizvesniji. Zato i ne čude konstatacije da u društvu podrška konceptu tolerancije sve više blijedi i slabi. Brojni primjeri isključivosti, diskriminacije i nasilja ne samo da slabe, nego i mijenjaju značenje tolerancije svodeći je na slabost, pupustljivost i nedostatak snažnih uvjerenja.

Izvor:Radio Dunav