penzioneri
Međunarodni dan starijih obilježava se 1. oktobra, a ovogodišnja tema je “Starenje sa dostojanstvom: važnost jačanja sistema njege i podrške za starije osobe širom svijeta”.
Stanovništvo Crne Gore suočava se sa ubrzanim starenjem, što je posljedica niske stope nataliteta i sve češćeg odlaska mladih u inostranstvo. Prosječna starost populacije iznosi oko 40 godina, dok stariji od 65 godina čine značajan dio društva. To je povodom današnjeg dana saopšteno iz Crvenog Krsta Crne Gore.
Prema poslednjim zvaničnim podacima, iz CKCG su kazali da prosječna starost u Crnoj Gori iznosi 39,6 godina, a od oko 638.479 stanovnika njih 125.000 su penzioneri.
Iz JU Centar za socijalni rad za Prijestonicu Cetinje trude se da starijim osobama našeg grada pomognu kako bi poboljšali kvalitet života, to je za RTV Cetinje kazala supervizorka Centra, Milica Krivokapić.
Povodom Međunarodnog dana starijih osoba, želimo da podsjetimo na značaj brige o starijim osobama i da se zahvalimo svima onima koji svakodnevno doprinose poboljšanju kvaliteta života naših najstarijih sugrađana – kazala je Krivokapić.
Ovaj dan, kako je naglasila, pruža priliku da se istakne uloga starijih osoba u društvu, ali i izazovi sa kojima se suočavaju, kao što su socijalna izolacija, zdravstveni problemi i nedostatak adekvatne podrške.
Naš zadatak u Centru za socijalni rad je da osiguramo da svaki pojedinac dostojanstveno doživi starost, imajući pristup neophodnim resursima i podršci. Kroz različite usluge i prava, ali i inicijative i međusektorsku saradnju, pružamo pomoć i podršku našim korisnicima, ali i njihovim porodicama, stvarajući mrežu solidarnosti i međugeneracijske saradnje. Naši korisnici ostvaruju pravo na usluge koje im pružaju geronto domaćice dva puta nedjeljno, po dva sata, u okviru projekta “Pomoć u kući”, zatim, usluge smještaja u domovima starih u Crnoj Gori. Osim toga obezbjeđuju im se prava na materijalna davanja – dodatak za njegu i pomoć i ličnu invalidninu, kao i povlastice na putovanja – objasnila je Krivokapić.
Ovaj dan je i prilika da se podsjetimo koliko su starije osobe bogatstvo našeg društva, nosioci iskustva, znanja i mudrosti. Njihova dobrobit je odgovornost svih nas, istakla je!
Pozivamo sve sugrađane, institucije i organizacije da se priključe našim naporima u stvaranju društva koje vrednuje i poštuje starije osobe. Važno je da svi zajedno radimo na uklanjanju prepreka i predrasuda, kako bi starost postala vrijeme dostojanstva, sigurnosti i aktivnog učešća u zajednici – pozvala je ona.
S tim u vezi, u saradnji sa Nevladinom fondacijom “Lovćenska vila”, a u okviru 2. Festivala mentalnog zdravlja u Crnoj Gori, biće organizovan Okrugli sto na temu “Zdravo starenje: izazovi i mogućnosti” dana 17. oktobra ove godine.
Sa predstavnicima svih relevantnih organizacija i institucija na lokalnom nivou, razgovaraćemo o izazovima i poteškoćama sa kojima se suočavaju starija lica u Prijestonici Cetinje sa posebnim akcentom na narušenost (mentalnog) zdravlja, ali i o postojećim i potencijalnim mogućnostima za podršku i unapređenje kvaliteta života ove kategorije stanovništva – najavila je Krivokapić.
Ona je pozivala starije sugrađane da ih kontaktiraju putem besplatne telefonske linije 19977 i informišu se u vezi prava koje mogu ostvariti posredstvom Centra, a koja im mogu poboljšati kvalitet života i dostojanstveno starenje.
S. Lagator
Uprava za statistiku (Monstat) predstaviće danas dio konačnih rezultata Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u Crnoj Gori, koji je sproveden krajem prošle godine.
Na planiranoj konferenciji za novinare u 11 sati biće predstavljeni rezultati stanovništva prema polu i starosti, državljanstvu, nacionalnoj, odnosno etničkoj pripadnosti, vjeri, maternjem jeziku i jeziku koji se uobičajeno govori, saopštili su iz Monstata.
Direktor Monstata Miroslav Pejović, rekao je ranije da će narednih dana uslijediti sukcesivno objavljivanje podataka o drugim karakteristikama stanovništva.
Građani su imali pravo i mogućnost da od 1. do 7. oktobra provjere svoje podatke o etničko-kulturološkim karakteristikama prikupljenih popisom.
Prema preliminarnim rezultatima popisa, u Crnoj Gori živi 633.158 stanovnika, što je za dva odsto više nego 2011. godine.
Radnici nekadašnje Košute konačno su obustavili proteste, vjerujući da će isplata zostalih zarada otpočeti čim prikupe neophodnu dokumentaciju.
U razgovoru za Cetinjski list njihova predstavnica Dijana Vujović kaže da su sa Fondom rada i ministarkom Naidom Nišić dogovorili isplatu 6 zaostalih zarada u iznosu od po 600 eura.
Nama se duguje devet zarada, ali postigli smo takav dogovor da nam se isplati 6 zarada, jer Fond rada prema važećem zakonu isplaćuje maksimum toliko. Dobili smo čvrsto obećanje od ministarke Nišić da ćemo biti isplaćeni onako kako smo se dogovorili. Trenutno radimo na prikupljanju dokumentacije, i u četvrtak ćemo predati dio, pa se nadamo da će isplata biti uskoro – kazala je Vujović za Cetinjski list.
Advokat radnika Petar Martinović objašnjava da imaju određenih poteškoća, jer procedura nalaže da se mora pribaviti rješenje o prestanku radnog odnosa za svakog radnika.
Većina radnika nema rješenje o prestanku radnog odnosa koje izdaje Zavod za zapošljavanje, iako to potvrđuje listing Fonda PIO i radna knjižica. Iskoristiću priliku da apelujem na nadležno ministarstvo, da se nađe neko alternativno rješenje i da konačno krene isplata zaostalih zarada. Moram reći da nam je Ministarstvo rada dostupno u svakom trenutku i u korelaciji sa njima prikupljamo dokumentaciju, što nam predstavlja veliku pomoć. Mi ćemo u znak zahvalnosti prema ministarki Naidi Nišić totalno obustaviti proteste i radnici više neće stajati pored puta na Kruševom ždrijelu – kazao je Martinović za Cetinjski list.
Podsjetimo, 693 radnika očekuje isplatu 6 zaostalih zarada, što iznosi 2 i po miliona eura. 81 radnik traži povezivanje radnog staža. Njihova borba za ostvarenje radničkih prava traje skoro 30 godina. Osim radnika sa Cetinja, među njima su i radnici iz Bara i Danilovgrada gdje je Košuta imala svoje pogone.
Zbog planiranih radova na mreži, danas će bez struje biti dio grada kao i seoskog područja, saopšteno je iz CEDIS-a.
U terminu od 8.30 do 16 sati struje neće imati: Ulica Nikole Lekića, dio Vojvode Boža, dio Hercegovaćke, dio Bajove i dio Bulevara.
Kako su najavili u terminu od 9 do 19 sati bez struje biće: Brestovi, Ožegovica, Trnjine, Dolovsko Korito, Meoci, Bijelo Polje, Ubli, Prisoja i Bijele Poljane.
Bez električne energije biće u terminu od 9.30 do 10.30 sati i: Ljubotinj, Utrg i budvanski Vodovod.
U terminu od 8 do 16 sati struje neće imati ni Podgor, saopšteno je iz CEDIS-a.
Navedeni radovi se izvode u cilju kvalitetnijeg i sigurnijeg napajanja električnom energijom. U slučaju loših vremenskih uslova radovi će biti odgođeni, saopštili su iz CEDIS-a.
Ni iz četvrtog pokušaja fudbalska reprezentacija Crne Gore nije uspjela da osvoji bodove u Ligi nacija.
“Sokoli” su večeras, u Kardifu, poraženi od Velsa sa 1:0.
Za tim Roberta Prosinečkog to je šesti vezani poraz, računajući one iz pripremnog perioda protiv Belgije i Gruzije.
Mnogo više od svih tih poraza brine igra naše selekcije koja je večeras bila ispod svakog nivoa. Crna Gora je tokom čitavog meča bila u podređenom položaju, Vels je dominirao pod dirigentsom palicom Harija Vilsona.
Vezista Fulama kreirao je šanse, a onda je u 35. minutu iznudio penal. Isti je, nakon minut, uspio i da realizuje i donese pobjedu svojoj ekipi.
Tek početkom nastavka “sokoli” su bili nešto agresivniji, rezervista Radulović pogodio je prečku, no sve je to bilo kratkog daha. “Zmajevi” su nastavili da dominiraju i potpuno rutinski su meč priveli kraju.
Posljednje dvije utakmice u ovogodišnjem izdanju Lige nacija “sokoli” će odigrati na svom terenu i to u novembru – protiv Islanda i Turske.
Vrijeme sjutra u Crnoj Gori pretežno sunčano, ponegdje uz malu do umjerenu oblačnost, saopštili su iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju. Na sjeveru, ujutru i tokom noći, mjestimično magla ili povećana niska oblačnost. Vjetar slab do umjeren, promjenljivog smjera. Jutarnja temperatura vazduha od 3 do 16, najviša dnevna od 16 do 26 stepeni.
U prostorijama Vaterpolo plivačkog saveza Crne Gore održana je vanredna Skupština VPSCG.
Prisutni su najprije konstatovali ostavku bivšeg predsjednika UO dr Đura Marića, članova tog tijela, kao i bivšeg predsjednika Skupštine Mirze Krcića.
Na prijedlog PVK Budva, delegati su jednoglasnom odlukom za predsjednika Skupštine VPSCG izabrali Dejana Rađenovića, člana tog kluba, dok je za potpredsjednika Skupštine VPSCG izabran Rajko Ćupić, predsjednik PVK Budućnost.
Od ukupno 17 delegata, glasalo je 10. Među prisutnima nije bilo članova Mladosti, Katara, Starog grada…
Na predlog Rađenovića, što je i jednoglasno prihvaćeno od strane delegata, za Izbornu Skupštinu VPSCG, na kojoj će se birati predsjednik Saveza, određen je 1. novembar, a početak je u 16 časova.
Izvor: RTCG