Društvo

Danas se obilježava Međunarodni dan starijih osoba

Iz JU Centar za socijalni rad za Prijestonicu Cetinje trude se da starijim osobama našeg grada pomognu kako bi poboljšali kvalitet života, to je za RTV Cetinje kazala supervizorka Centra, Milica Krivokapić.
Danas se obilježava Međunarodni dan starijih osoba

penzioneri

Međunarodni dan starijih obilježava se  1. oktobra, a ovogodišnja tema je “Starenje sa dostojanstvom: važnost jačanja sistema njege i podrške za starije osobe širom svijeta”.

Stanovništvo Crne Gore suočava se sa ubrzanim starenjem, što je posljedica niske stope nataliteta i sve češćeg odlaska mladih u inostranstvo. Prosječna starost populacije iznosi oko 40 godina, dok stariji od 65 godina čine značajan dio društva. To je povodom današnjeg dana saopšteno iz Crvenog Krsta Crne Gore.

Prema poslednjim zvaničnim podacima, iz CKCG su kazali da prosječna starost u Crnoj Gori iznosi 39,6 godina, a od oko 638.479 stanovnika njih 125.000 su penzioneri.

Iz JU Centar za socijalni rad za Prijestonicu Cetinje trude se da starijim osobama našeg grada pomognu kako bi poboljšali kvalitet života, to je za RTV Cetinje kazala supervizorka Centra, Milica Krivokapić.

Foto: Privatna arhiva

Povodom Međunarodnog dana starijih osoba, želimo da podsjetimo na značaj brige o starijim osobama i da se zahvalimo svima onima koji svakodnevno doprinose poboljšanju kvaliteta života naših najstarijih sugrađana – kazala je Krivokapić.

Ovaj dan, kako je naglasila, pruža priliku da se istakne uloga starijih osoba u društvu, ali i izazovi sa kojima se suočavaju, kao što su socijalna izolacija, zdravstveni problemi i nedostatak adekvatne podrške.

Naš zadatak u Centru za socijalni rad je da osiguramo da svaki pojedinac dostojanstveno doživi starost, imajući pristup neophodnim resursima i podršci. Kroz različite usluge i prava, ali i inicijative i međusektorsku saradnju, pružamo pomoć i podršku našim korisnicima, ali i njihovim porodicama, stvarajući mrežu solidarnosti i međugeneracijske saradnje. Naši korisnici ostvaruju pravo na usluge koje im pružaju geronto domaćice dva puta nedjeljno, po dva sata, u okviru projekta “Pomoć u kući”, zatim, usluge smještaja u domovima starih u Crnoj Gori. Osim toga obezbjeđuju im se prava na materijalna davanja – dodatak za njegu i pomoć i ličnu invalidninu, kao i povlastice na putovanja – objasnila je Krivokapić.

Ovaj dan je i prilika da se podsjetimo koliko su starije osobe bogatstvo našeg društva, nosioci iskustva, znanja i mudrosti. Njihova dobrobit je odgovornost svih nas, istakla je!

Pozivamo sve sugrađane, institucije i organizacije da se priključe našim naporima u stvaranju društva koje vrednuje i poštuje starije osobe. Važno je da svi zajedno radimo na uklanjanju prepreka i predrasuda, kako bi starost postala vrijeme dostojanstva, sigurnosti i aktivnog učešća u zajednici – pozvala je ona.

S tim u vezi, u saradnji sa Nevladinom fondacijom “Lovćenska vila”, a u okviru 2. Festivala mentalnog zdravlja u Crnoj Gori, biće organizovan Okrugli sto na temu “Zdravo starenje: izazovi i mogućnosti” dana 17. oktobra ove godine.

Sa predstavnicima svih relevantnih organizacija i institucija na lokalnom nivou, razgovaraćemo o izazovima i poteškoćama sa kojima se suočavaju starija lica u Prijestonici Cetinje sa posebnim akcentom na narušenost (mentalnog) zdravlja, ali i o postojećim i potencijalnim mogućnostima za podršku i unapređenje kvaliteta života ove kategorije stanovništva – najavila je Krivokapić.

Ona je pozivala starije sugrađane da ih kontaktiraju putem besplatne telefonske linije 19977 i informišu se u vezi prava koje mogu ostvariti posredstvom Centra, a koja im mogu poboljšati kvalitet života i dostojanstveno starenje.

S. Lagator