Društvo

Delegacija NVO iz Gruzije posjetila Udruženje paraplegičara Cetinje

Tokom razgovora sa delegacijom NVO iz Gruzije predsjednik Udruženja paraplegičara Cetinje, Dejan Tmušić predstavio je aktivnosti Udruženja, saopšteno je iz ove NVO organizacije. Kako su naveli, pokrenti su i realizovani brojni projekti i inovativne ideje, kao što je zapošljavanje OSI, kroz model socijalnog preduzetništva, koga sada uspješno nastavlja ,,Aktivni centar” – Organizacija osoba s invaliditetom.
Delegacija NVO iz Gruzije posjetila Udruženje paraplegičara Cetinje

Foto: Udruženje paraplegičara Cetinje

Tokom razgovora sa delegacijom NVO iz Gruzije predsjednik Udruženja paraplegičara Cetinje, Dejan Tmušić predstavio je aktivnosti Udruženja, saopšteno je iz ove NVO organizacije.

Kako su naveli, pokrenti su i realizovani brojni projekti i inovativne ideje, kao što je zapošljavanje OSI, kroz model socijalnog preduzetništva, koga sada uspješno nastavlja ,,Aktivni centar” – Organizacija osoba s invaliditetom.

Takođe su, kako se dodaje, podsjetili na osnivanje prvog sportskog kluba za OSI, Stonoteniski klub za OSI – Orlov krš.

Uradili smo prvu analizu pristupačnih objekata i javnih površina, još od 2013 godine. Delegaciju smo upoznali sa projektima na kojima trenutno radimo: “Za društvo bez diskriminacije”, koji je podržan od Loklane samouprave, a uskoro počinjemo projekat podržan od EU ,,Imam pravo na samo stalan izbor”. Naznačili smo da je u našem Udruženju zaposleno po Ugovru o radu troje osoba s invaliditetom, a predstavili smo im naš Zakonski okvir, sve njegove pozitivne efekte kao i nedostatke istih – saopšteno je.

Kako dalje objašnjavaju, delegaciju iz Gruzije su upoznali sa problemom  organizacija OSI  u dijelu finansiranja, jer nemaju stabilan izvor finasiranja, već je sve prepušteno tržištu i apliciranju na projektima.

Obzirom da se radi o organizacijama koje se bave ranjivim grupama, istakli smo da bi se morao pronaći bolji i stabilniji model finansiranja. Naveli smo da Udruženje  ostvorivanje svojih prava vidi u konktekstu ljudskih prava, jednakih šansi i mogućnosti. Naveli smo i nedostatak  servisa podrške, prava na slobodno kretanje, koji je glavni uzrok diskriminacije ovih lica i u drugim oblastima. Takođe smo naveli  da skoro nema broj lica s invaliditetom zaposlenih u Javnoj upravi i na mjestima odlučivanja. Naveli smo i veoma lošu primjenu Konvencije UN o pravima lica sa invaliditetom – objasnili su.

Ono što je pozitivna strana, kako ističu, jeste da Lokalna samouprava sve više  pokazuje interesovanja da u saradnji sa OSI, sistemski radi na sprovođenju  politika invalidnosti.

Naša saradnja može se nastaviti kroz brojna partnerstva prekogranične saradnje, kroz zajedničko apliciranje kod EU fondova – zaključuje se u saopštenju.