Državna izborna komisija (DIK) obratiće se kolegama u Srbiji, od kojih očekuje informaciju da li Andrija Mandić i Milojko Spajić imaju biračko pravo i prebivalište u Srbiji.
To je “Vijestima” potvrđeno iz DIK-a, koji je donio odluku da se obrati Republičkoj izbornoj komisiji (RIK) Srbije, od koje očekuje, kako su naveli, hitan odgovor. Protiv te odluke glasao je predsjednik DIK-a Nikola Mugoša.
Mugoša je ocijenio da je odluka te institucije o provjeri prebivališta Milojka Spajića i Andrije Mandića selektivna, te kazao da je usmjerena samo na njih dvojicu, iako je najavljeno više kandidatura.
Ne postoji zakonska nadležnost Državne izborne komisije (DIK) da kod organa u drugim državama utvrđuje da li osobe, koje formalno još nijesu kandidati za predsjednika, imaju prebivalište u drugim državama .
U ovom trenutku Andrija Mandić i Milojko Spajić još uvijek nijesu kandidati za predsjednika Crne Gore već zainteresovana lica koja su najavila kandidaturu. DIK utvrđuje uslove za kandidaturu na osnovu podnesene dokumentacije, a jedan od uslova je da lice mora imati prebivalište u Crnoj Gori deset godina, u posljednjih 15 – kazao je Mugoša za Radio Televiziju Crne Gore (RTCG).
Prema informacijama “Vijesti”, Demokratska partija socijalista (DPS), Socijaldemorkate (SD) i Bošnjačka stranka (BS) predložili su na sjednici DIK-a da se uputi zahtjev RIK-u, predstavnik DF-a je to podržao, dok su Demokrate napustile sjednici. Predstavnici Socijalističke narodne partije (SNP) i civilnog sektora u DIK-u, bili su uzdržani.
U odluci DIK-a, podsjeća se da je ona dužna da utvrdi da li osobe koje podnose kandidaturu za predsjednika države, ispunjavaju uslove za to.
U cilju stvaranja pretpostavki za odlučivanje po ovim pitanjima obraćamo vam se u odnosu na lica Andriju Mandića… i Milojka Spajića…, koji su javno objavila namjeru da se kandidaju na izborima za predsjednika Crne Gore, da bi nam u sklopu svojih nadležnosti, u komunikaciji sa nadležnim organima Republike Srbije dostavili podatke o biračkom pravu, mjestu na kome ga ostvaruju (biračko mjesto) i prebivalištu u Republici Srbiji – navodi se u zahtjevu.
Prijestonica Cetinje raspisala je Javni poziv za dostavljanje prijedloga za dodjeljivanje studentske nagrade povodom 13. novembra – Dana Prijestonice Cetinje.
Nagrada za izuzetan uspjeh postignut u toku studiranja dodjeljuje se najboljim studentima osnovnih, specijalističkih, master, magistarskih i doktorskih studija, počev od druge godine.
Studentima fakulteta koji imaju sjedište u Prijestonici, nagrada se dodjeljuje na prijedlog vijeća fakulteta, a studentima fakulteta čije je sjedište van Cetinja, a koji imaju prebivalište u Prijestonici, na osnovu prijava studenata, i to po jednu nagradu iz sljedećih oblasti: društvene nauke, tehničke, prirodno-matematičke i medicinske nauke i umjetnost.
Kandidati prijave sa propratnom dokumentacijom mogu dostaviti elektronskom poštom na adresu: sekretarijat.osm@cetinje.me ili redovnom poštom na adresu: Sekretarijat za obrazovanje, sport i mlade, Ulica Baja Pivljanina br. 2, 81250 Cetinje, sa naznakom Prijava na javni poziv za studentsku nagradu. Prijave se dostavljaju najkasnije do i sa 21.10. 2024. godine.
Nagradu će dodijeliti gradonačelnik Prijestonice Cetinje, na svečanoj sjednici Skupštine Prijestonice, na Dan oslobođenja Prijestonice – 13. novembra 2024. godine.
Javni poziv objavljen je za web sajtu Prijestonice Cetinje – cetinje.me.
Prijestonica Cetinje završila je radove na adaptaciji Palate Đukanovića, istorijskog objekta od izuzetnog značaja za Cetinje.
Projekat je obuhvatao adaptaciju krova i fasade, a radove je izveo “Bombeton” d.o.o. Cetinje. Palata Đukanovića sagrađena je 1910. godine najvjerovatnije po projektu vlasnika, građevinskog inženjera, Marka Đukanovića, školovanog u Parizu – saopštili su iz gradske uprave.
Objekat je građen stilom francuskog klasicizma i renesanse, a najupečatljiviji je po četiri ženske statue, koje simbolizuju četiri godišnja doba. Korišćen za razne potrebe, danas je ovaj objekat u svojoj prvobitnoj stambenoj funkciji.
Crnogorski građani su do juče putem aplikacije, mogli provjeriti da li su podaci o vjeri i nacionalnosti, koje su saopštili na popisu sprovedenom u decembru prošle godine, vjerodostojno unijeti.
Monstat će se danas zvanično ovim povodom oglasiti..
Uputstvo za korišćenje aplikacije za provjeru podataka o nacionalnosti, jeziku i vjeri, na koje je usmjereno najveće interesovanje javnosti, moglo se provjeriti na stranicama Monstata, a građani su softveru mogli da pristupe putem linka.
Podsjetimo, konačni rezultati popisa najavljeni su za 15. oktobar.
Izrada softvera bila je jedan od uslova opozicije za sprovođenje popisa stanovništva.
Naime, redovan popis trebalo je da bude sproveden 2021. godine, ali je odgođen zbog pandemije korona virusa.
Nakon toga, popis je više puta odlagan zbog nepovjerenja opozicionih partija u taj proces, zbog sumnji da bi podaci mogli biti falsifikovani, posebno u dijelu nacionalnog i vjerskog izjašnjavanja.
Opozicione stranke prijetile su pozivom na bojkot popisa ukoliko im se ne omogući puna kontrola nad procesom.
Naknadno Skupština je odlučila da formira Odbor za praćenje toka popisa, pa je omogućila opoziciji da kontroliše proces.
Podsjećanja radi, prema poslednjem popisu iz 2011. u Crnoj Gori živi 29 odsto Srba i 45 odsto Crnogoraca.
Ovogodišnji popis, održan od 3. do 28. decembra, prošao je bez nepravilnosti.
Izvor: RTCG
Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naida Nišić kazala je da je povećanje srazmjernih penzija na 450 eura izvjesno od januara predstojeće godine kako je i najavljeno iz ranijeg Ministartstva rada i socijalnog staranja, bez obzira na to što su se u javnosti pojavile određene spekulacije.
Naime, u cilju objektivnog informisanja zainteresovane javnosti obavještavamo da je do pune realizacije ostalo još potpisivanje Sporazuma o socijalnom osiguranju sa Bosnom i Hercegovinom. Imajući u vidu da je Vlada Crne Gore potvrdila taj Sporazum prema raspoloživim informacijama i procedura sa strane BiH provodi se kraju – objasnila je ministarka Nišić.
Stoga, navela je ona, nema mjesta bilo kakvoj neizvjesnosti jer 44. Vlada upravo omogućava da se zaustavi dugogodišnja nepravda prema penzionerima sa srazmjernim primanjima.
Vrijeme sjutra u Crnoj Gori biće promjenljivo oblačno sa dužim sunčanim periodima, saopštili su iz Zavoda za meteorologiju i seizmologiju.
Na sjeveru ujutru po kotlinama magla. Tokom noći u većem dijelu zemlje jače naoblačenje. Vjetar južnih smjerova, slab do umjeren, poslijepodne i tokom noći u sjevernim predjelima i na primorju u pojačanju. Jutarnja temperatura vazduha od 3 do 14, najviša dnevna od 17 do 25 stepeni.
Centar za građansko obrazovanje (CGO) izražava zabrinutost zbog današnjeg incidenta, koji se dogodio u dvorištu Gimnazije “Niko Rolović” u Baru, a u kojem je maloljetni učenik te škole zadobio povrede.
“To je nova opomena o rastućem problemu vršnjačkog nasilja u obrazovnim institucijama koji ne dobija potrebnu pažnju, a samim tim ni odgovor kako od strane obrazovnog sistema, tako ni drugih institucija koje bi morale biti dio preventivnog lanca”, navodi CGO.
Istraživanje CGO-a ukazuje da je preko 66 odsto učenika/ca svjedočilo, u nekoj frekvenciji, vršnjačkom nasilju, a više od polovine poznaje nekog ko je bio žrtva nasilja.
“Moraju se unaprijediti preventivni programi i obezbijediti adekvatna podrška mladima”, poručuju iz ove NVO.