RSCG
Crna Gora je ekipa sa velikim kvalitetom i igračima koji imaju potencijal, kazao je novi selektor muške rukometne reprezentacije Didije Dinar.
On je na zvaničnom predstavljanju kazao da je gledao prethodne utakmice i baraž duele za Svjetsko prvenstvo, navodeći da je prepoznao razloge zašto se ekipa nije kvalifikovala na to takmičenje.
Legendarni rukometaš, po mnogima jedan od najboljih defanzivaca svih vremena, kazao je da mu je čast što je selektor Crne Gore.
Počinjemo danas sa pripremama, igrači pristižu i svi zdravi, a već u srijedu je prva utakmica. Svaka EHF sedmica je slična, jako je malo vremena, zbog toga bi trebalo biti što precizniji, da se u kratkom vremenu što više uradi – rekao je Dinar u prvom obraćanju medijima u Crnoj Gori.
Dinar je od predsjednika Rukometnmog saveza dobio dres sa brojem tri, koji je nosio tokom karijere.
Ima stvari koje bi trebalo modifikovati i u odbrani i u napadu. Već sam odradio dobar dio posla što se tiče video analize, pa ćemo igračima da prikažemo greške. U sportu visokog nivoa uvijek je potrebno imati najbolja moguća izdanja i gledati da se odigra što bolje – rekao je Dinar.
On je naglasio da će fokus biti na odbrani.
Uvijek je potrebno raditi na odbrani, jer je dati gol više jako teško, a mnogo lakše i efikasnije primiti gol manje. Posebnu pažnju sam posvetio odbrani, jer sam primijetio jednu grešku na dosadašnjim utakmicama Crne Gore – igrači su se previše ukrštali, to mora da se promijeni – rekao je Dinar.
Komentarišući rivala na startu kvalifikacija, Dinar je kazao da je Finska kvalitetna reprezentacija.
Ima dva visoka beka, braću Granlund, koji su odlični šuteri. Lopta odlično kruži u napadu između njih, na njih ćemo fokusirati odbranu – rekao je Dinar, koji je kao igrač u dresu Francuske osvojio deset medalja sa najvećih međunarodnih takmičenja.
Kasnije je kao pomoćnik Kloda Oneste osvojio još tri zlatne i jednu srebrnu medalju, a potom bio i selektor “eksperata” u pohodu na evropsko zlato 2017. i bronze na Svjetskom prvenstvu 2018. i EHF Euru 2019. godine.
Sportski direktor Vasko Ševaljević kazao je da mu je čast i zadovoljstvo da obavlja tu funkciju.
U Savezu su odlučili da preuzmem direktorsku ulogu i pomognem u razvoju crnogorskog rukometa, pogotovo reprezentativne selekcije, što mi je čast i zadovoljstvo. Rekao sam da ću uvijek biti tu za crnogorski rukomet i siguran sam da neću razočarati, jer imam puno toga da ponudim i u ovoj ulozi. Hvala RSCG na prilici, a velika mi je čast što ću direktno sarađivati sa Petrom Kapisodom i selektorom koji je veliko svjetsko rukometno ime – rekao je Ševaljević.
Predsjednik Rukometnog saveza Petar Kapisoda ponovio je da finansije nijesu bile presudne u angažovanju Dinara.
Želio sam selektora koji dolazi iz jednog od najboljih sistema na svijetu. Ne da bi nam rezultat uvijek bio imperativ, već jer nam je bio potreban neko ko je u stanju da postavi sistem odbrane, napada, discicpline – rekao je Kapisoda.
On je naglasio da se finansije Rukometnog saveza nijesu promijenile.
Naš budžet je manje-više isti godinama. Dinar nema ništa više od njegovih prethodnika. Dozvolili smo mu da vodi klub, Ivri u Francuskoj, prihvatio je ponudu – rekao je Kapisoda.
Prema njegovim riječima, dolazak Dinara otvara nove mogućnosti.
Mislim da je u stanju da nam dovede Francusku na pripreme, da možda mi odemo kod njih u goste, odigramo prijateljske mečeve – naglasio je Kapisoda.
Izvor: MINA
U Republici Srpskoj, jednom od dva entiteta u Bosni i Hercegovini, 3. januara biće Dan žalosti zbog tragedije na Cetinju u Crnoj Gori, odlučila je danas entitetska Vlada na telefonskoj sjednici.
U skladu sa odlukom Vlade, institucije javne službe dužne su da zastave spuste na pola koplja, a medijski, sportski, kulturni i svaki drugi sadržaj da se prilagode odluci Vlade o proglašenju dana žalosti.
Dvanaest osoba, među kojima je dvoje djece, ubijeno je u srijedu na Cetinju, dok su četvoro teško ranjenih u Kliničkom centru u Podgorici.
Crna Gora je svoju slobodu izvojevala oružjem, zbog čega je oružje donekle i pitanje časti, ali podatak da je Crna Gora na trećem mjestu u svijetu po broju oružja koje se nalazi kod građana trebalo bi da zabrine cijelo društvo, posebno nadležne institucije, jer se postavlja pitanje koliko je oružja u ilegalnom posjedu, poručio je za Gradsku potpredsjednik Nezavisnog sindikata policije Crne Gore, Đorđije Vukićević.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, u Crnoj Gori legalno je naoružano oko 68.000 građana, u čijem se vlasništvu nalazi preko 100.000 komada oružja. Sa druge strane, kad je ilegalno oružje u pitanju, procjene su da građani u ilegalnom posjedu imaju najmanje 40.000 ili čak preko 100.000 komada oružja. Ovoliko naoružanje građana iziskuje ozbiljnu analizu i reakciju nadležnih institucija, ocijenio je za Gradsku potpredsjednik Nezavisnog sindikata policije Crne Gore, Đorđije Vukićević.
„To oružje koje se nalazi kod lojalnih građana nijesu opasnost ni za koga u državi, već je opasnost oružje koje se nalazi u ilegalnom posjedu. Ako uzmemo u obzir da su sva kriminalna ubistva počinjena sa oružjem koje se nalazi u ilegalnom posjedu“, kazao je Vukićević.
Crna Gora je 2015. godine donijela Zakon o oružju, podsjeća Vukićević, koji je usaglašen sa zakonodavstvom Evropske unije, i od te godine traje akcija ,,Poštuj život, vrati oružje”. Uprkos svakodnevnom oduzimanju ilegalnog oružja u zabrinjavajućim količinama, oni koji su sa druge strane zakona će, prema riječima Vukićevića, na ovaj ili onaj način doći do oružja, pa je, ističe, potrebno pooštirti kazne.
„Kazne su izuzetno niske i kreću se od tri mjeseca do osam godina, što se izriče za ekstremna djela i rijetke su u Crnoj Gori. Ali imali smo i situaciju da se za to djelo izriču kazne koje su ispod minimuma i gdje se prolazi samo sa opomenom“, objašnjava on.
Predsjednik Vlade Milojko Spajić najavio je pooštravanje kriterijuma za dobijanje oružja, ali i kazne za nelegalno posjedovanje i nošenje oružja.
„Razmotrićemo sve modulacije čak i potpunu upotrebu oružja i to dolazi u obzir, ovo je tragedija gdje moramo da se zapitamo ko sve može da ima oružje, i sportsko i lovačko razumijemo, ali kriterijumi se moraju pooštriti“, kazao je Spajić.
Podsjetimo, građani bez bilo kakvih pravnih posljedica mogu policiji dobrovoljno predaju vatreno oružje bez obzira na to da li ga posjeduju u ilegalnom ili legalnom vlasništvu i nezavisno o kojoj kategoriji vatrenog oružja je riječ. Iz policije su više puta pozvali građane da, pozivom na broj 122, anonimno prijave ako znaju da neko drugi posjeduje nelegalno oružje i krši odredbe Zakona o oružju.
Izvor: Gradski.me
U ime Ministarstva kulture i medija (MKM), želim da izrazim duboku zahvalnost crnogorskim novinarkama i novinarima, urednicima i urednicama, koji su, izvještavajući o tragediji na Cetinju, pokazali visoku profesionalnost i poštovali etički Kodeks, saopštila je ministarka MKM Tamara Vujović.
Svojim, navodi ona, odgovornim pristupom spriječili su širenje špekulacija i neprovjerenih informacija.
„Naši mediji su izbjegavajući senzacionalizam, pokazali svijest o važnosti zaštite porodica preminulih od dodatne boli i osigurali prostor za dostojanstven oproštaj od njihovih najmilijih. Posebno želim istaknuti medije koji su ukinuli mogućnost komentarisanja vijesti o ovom tragičnom događaju“, navodi Vujović u saopštenju.
Takođe, Vujović apeluje na sve medije iz Crne Gore i regiona da u svojim izvještajima pokažu dodatni senzibilitet, posebno kada je riječ o osobi koja je počinila ovaj zločin.
„Odgovornim izvještavanjem možemo svi zajedno doprinijeti boljem razumijevanju razloga koji su doveli do ove tragedije, kako bismo izbjegli njihovo ponavljanje u budućnosti. Molim sve naše građane koji se ovim povodom oglašavaju na društvenim mrežama da budu svjesni svoje odgovornosti i težine svojih riječi. Neprihvatljivo je događaj stavljati u nacionalni ili politički kontekst, jer to samo produbljuje podjele u našem društvu“, istakla je ministarka.
Kao građani Crne Gore, Vujović naglašava da moramo pokazati solidarnost i biti dio zajednice koja će zajedno prevazići ovu tugu.
„Zajedno, možemo pokazati snagu zajedništva u najtežim trenucima“, zaključuje Vujović u saopštenju.
U potpunoj tišini, građanke i građani Cetinja i drugih crnogorskih opština večeras su se okupili na trgu kod spomenika „Lovćenska vila“ kako bi paljenjem svijeća odali poštu nastradalima u masovnom ubistvu.
“Naše misli su sa porodicama poginulih i povrijeđenih na Cetinju”, kazao je na početku konferencije za medije v.d. direktora UP Lazar Šćepanović.
On je kazao da je cetinjska policija juče je u 17.26 obavještena da je u jednoj kafani došlo do upotrebe vatrenog oružja, ali da im je prijavljena pogrešna lokacija – Bajice.
Šćepanović je istakao da su policajci veoma brzo stigli na lice mjesta i utvrdili da je lokacija pogrešna.
Kazao je da su B.M. R.M. N.M. M.V. ubijeni u kafani “Velestovo”.
“Lišio je života rođenu sestru, te četiri člana porodice Martinović sa kojima je bio u kumovskim odnosima, dvoje djece i brata vlasnika kafane”, rekao je Šćepanović.
Saopštio je da je pregledom nadzornih kamera utvrđeno da je Aco Martinović odmah potom vozilom otišao u Humce, u kuću Martinovića gdje je ubio još četvoro ljudi.
Objasnio je da je u 17.46 časova policiji prijavljeno da je ubijeno dvoje djece, nakon čega je, kako je utvrđeno, otišao u Donji kraj i ubio rođenu sestru.
Policiji je prijavljeno da je D.D. Martinović ubio u 17.57 sati.
Šćepanović je objasnio da je od prve do poslednje prijave događaja proteklo 30 minuta.
Šćepanović je nabrojao i kada su koje policijske snage stigle u Prijestonicu, odnosno da je prvi tim iz Podgorice stigao nakon 20 minuta.
Šćepanović je rekao da su na mjestima gdje su izvršena ubistva pronašli 37 čaura.
Saopštio je i da je ubica cijelog dana boravio u kafani “Velestovo”, te da je oko 17.15 časova nakon konflikta izašao, sa nepoznate lokacije uzeo oružje, a potom se vratio u centar grada gdje je u kafani pucao na goste, sa kojima se poznavao.
Šćepanović je kazao da su službenici UP tokom pretresa Martinovića, u novembru 2022. godine, prepoznali antisocijalno ponašanje i da su predali tog Cetinjanina Ministarstvu zdravlja, ali da nije hospitalizovan, već da mu je samo propisana terapija.
Kazao je i da su većina stradalih članovi Martinovićeve porodice, njegovi kumovi ili prijatelji.
Upitan o brojnosti policije, Šćepanović je kazao je da su u trenutku izvršenja zločina na Cetinju bile angažovane tri patrole, jedan operativac, jedan službenik dežurne službe i dežurni starješina.
Pojasnio je da je specijalna jedinica pozvana u 17.45 minuta i da su bili na Cetinje do 18.22, a da su pripadnici Posebne jedinice policije stigli sa primorja ranije.
Na konferenciji su i komandant Specijalne jedinice policije Miloš Rakonjac, načelnik Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“ Goran Jokić, te komandant Posebne jedinice policije Željko Pavićević, načelnik OB Cetinje Miljan Ćirović, načelnik kriminalističke policije Zoran Bašanović.
IZVOR: Vijesti
Ministar pravde Bojan Božović saopštio je da je kod višestrukog ubice Aca Martinovića 2022. godine pronađeno i oduzeto nedozvoljeno oružje, kao i da je on u novembru prošle godine osuđen na tri mjeseca zatvora ali da je, nakon uložene žalbe, smatran neosuđivan zbog, kako je naveo, zakonske rehabilitacije.
On je, kako kaže, podijelio ključne činjenice u slučaju Aca Martinovića u cilju interesovanja javnosti i širenja netačnih informacija.
“29.11.2022. godine, postupajući po naredbi Osnovnog suda u Cetinju, pripadnici OB Cetinje izvršili su pretres stana i drugih prostorija koje je koristilo lice Aco Martinović iz Cetinja kojom prilikom je pronađeno i oduzeto nedozvoljeno oružje; Aco Martinović je osuđen 8.11.2024. godine na kaznu zatvora od 3 mjeseca, za krivično djelo nedozvoljeno držanje oružja i ekplozivnih materija”, naveo je Božović.
Kako je kazao, branilac Martinovića je izjavio žalbu 18. 12. 2024. godine a nije donijeta odluka Višeg suda u Podgorici.
“Po kaznenoj evidenciji je smatran neosuđivanim licem jer je presuda od 2005. godine u međuvremenu brisana zbog prestanka pravnih posljedica osude (nastupio krivičnopravni institut rehabilitacije), tako da se on smatrao neosuđivanim u vrijeme izricanja prvostepene presude. Svjesni brojnih nedostataka ali i prije svega nedovoljno preciznih odredaba i blagih sankcija koje su bile propisane za krivično djelo nedozvoljeno držanje oružja, ali i zbog obaveza usklađivanja nacionalne legislative sa UN Protokolom o oružju, u decembru 2023. godine smo usvojili Izmjene i dopune Krivičnog zakonika (KZ)”, dodao je on.
S tim u vezi, ministar je istakao da je izvršena izmjena člana 403 KZ-a na način da su jasno odvojene radnje držanja i nošenja vatrenog oružja, njegovih djelova, municije i eksplozivnih materija.
“Po novom KZ-u sada je zaprijećena kazna za držanje oružja od 3 mjeseca do 3 godine, za razliku od prethodnog rješenja, u kojem je za osnovni oblik bila propisana kazna zatvora od samo 3 mjeseca. Sem toga, novim KZom smo predvidjeli da je za nedozvoljeno nošenje oružja predviđena kazna zatvora od 1 do 5 godina. Takođe, propisani su i teži oblici ovog krivičnog djela. Iako korijene ovakvih tragedija, kao i sredstva za sprečavanje istih, ne možemo naći u krivičnopravnim modelima jer je riječ o dubokim psiho-socijalnim slučajevima, zalagaću se za što strože sankcije po pitanju nedozvoljenog nošenja oružja i drugih eksplozivnih materija, o čemu će sigurno biti riječi i na sjutrašnjoj sjednici Vijeća za nacionalnu bezbjednost”, zaključio je Božović.