Kultura

Dmitrij Grinih: Ne može biti strogog učitelja i poslušnog učenika

Učitelj je nezamisliv bez učenika, bez njegovog razumijevanja suštine muzike, želje za muzikom i ljubavi prema prema muzici, poručio je bariton Dmitrij Grinih, tokom radionice „Znam da znaš“ u školi za Osnovno muzičko obrazovanje „Savo Popović“, sa Cetinja. Dio aktiva muzičke škole održao je nesvakidašnju radionicu za svoje učenike, pripadnike klase solo pjevanja, violine i
Dmitrij Grinih:  Ne može biti strogog učitelja i poslušnog učenika

Učitelj je nezamisliv bez učenika, bez njegovog razumijevanja suštine muzike, želje za muzikom i ljubavi prema prema muzici, poručio je bariton Dmitrij Grinih, tokom radionice „Znam da znaš“ u školi za Osnovno muzičko obrazovanje „Savo Popović“, sa Cetinja.

Dio aktiva muzičke škole održao je nesvakidašnju radionicu za svoje učenike, pripadnike klase solo pjevanja, violine i klavira.

Učesnici radionice su bili nastavnici škole, pijanistkinja Anja Abramović Vujović, bariton Dmitrij Grinikh, direktorica i violinistkinja Tanja Bogdanović i docent na Fakultetu dramskih umjetnosti Sara Vujošević Jovanović.

Profesore prve državne muzičke škole uskoro očekuje važna misija u predstavljanju crnogorske umjetničku scene publici u glavnom gradu Francuske, pa su odlučili prikazati učenicima, rad izvođača u praksi.

Dmitrij Grinih, nekadašnji dekan i šef katedre za smjer solo pjevanja na Internacionalnom Slavjanskom institutu u Moskvi, trenutno živi i radi u Crnoj Gori.

Nastavnik solo pjevanja cetinjske muzičke škole, za Radio Cetinje, kazao je da su dali primjer svojim učenicima ne u obliku didaktičkih zapisa, već u obliku posmatranja postupka probe muzičara uživo.

Nastavnik solo pjevanja cetinjske muzičke škole Dmitrij Grinih

Grinih je napomenuo da učenici škole moraju razumjeti da je scena nešto što sve muzičare izjednačava.

I mentor i učenik bave se istim – muzičkom izvedbom. To je živi proces u kojem nema i ne može biti strogog učitelja i poslušnog učenika, kao što se ponekad dešava u osnovnim školama, već postoji aktivna, direktna komunikacija, prenos iskustava i naravno, dodatno- promišljeni individualni didaktički program za svakog učenika od strane nastavnika, tj. određen plan za razvoj njegovih sposobnosti kazao je Grinih.

Svi navedeni procesi, istakao je, ujedinjuju učitelja i učenika.

Učitelj je nezamisliv bez učenika, bez njegovog razumijevanja suštine muzike, želje za muzikom, ljubavi prema prema muzici – zaključio je bariton Grinih.

Svojim muzičko pedagoškim radom cetinjska muzička škola želi uraditi sve da muzičku darovitost djece razvijaju, i učini ih spremnijim za svijet muzike, objasnila je direktorica škole Tanja Bogdanović.

Učenici su vidjeli kako se odvija proba, koji problemi nastaju u procesu stvaranja, kako se radi u ansamblu između pjevača i instrumentalista, njihova uzajamna motivacija, kako se ansambl gradi u duetu, proces stvaranja mizanscena, gluma pjevača tokom koncerta zaključila je Bogdanović.

Koncert crnogorskih muzičara održaće se 5. februara u jednoj od najljepših koncertnih dvorana u centru Pariza, i nesumnjivo je značajan događaj, kako u kreativnom životu muzičara, tako i u pogledu kulturne spone između Francuske i Crne Gore, budući da program obuhvata djela prije svega francuske i crnogorske klasične muzike.

N.K.