Koprivica, Foto: CDT
Dogovor o izboru sudija Ustavnog suda je moguć i opcija je da se biraju najbolji kandidati, dok su druga mogućnost tenzije i međunarodna izolacija, kazao je u Jutarnjem programu TVCG izvršni direktor CDT-a Dragan Koprivica.
Koprivica kaže da je 2022. bila katastrofalna i antievropska godina u kojoj je uveden presedan da se politika vodi kršenjem Ustava.
I u 2023, kako dodaje, sve će zavisiti od političara, a Koprivica se nada da će biti bolja od prethodne.
On navodi i da je moguć dogovor oko izbora sudija Ustavnog suda.
“Dogovor je moguć i dogovor je lak”, kazao je Koprivica i podsjetio da se na konkurs prijavilo 25 kandidata.
“Opcija je da se biraju najbolji kandidati, a ne “njihovi” kandidati, a druga je opcija da idemo u tenzije i međunarodnu izolaciju, nadam se da to nije opcija”, naveo je Koprivica.
Koprivica smatra i da DF još uvijek nije odustao od formiranja 44. Vlade.
“Ne postoje precizni rokovi za raspuštanje Parlamenta. Ono što se može učiniti jeste izbor sudija Ustavnog suda, paraleno sa tim raspisivanje predsjedničkih izbora, a onda otvaranje dijaloga oko utvrđivanja datuma parlamentarnih izbora. Kroz dijalog treba da se uđe u skraćenje mandata Skupštini, poslanici se dogovore oko izbora i skrate sami sebi mandat”, saopštio je Koprivica.
On je poručio da je 20. maja ističe mandat predsjedniku države i nema mogućnosti da taj mandat bude produžen. Iako nemamo Ustavni sud nema razloga da se, kako navodi predsjednički izbori ne raspišu, a 20. januar je krajnji rok.
“Predsjednički izbori se mogu održati od 26. marta do 2. aprila između ta dva mandata”, kazao je Koprivica.
On je naveo i da nije previše važno da li će predsjednički i vanredni parlamentarni izbori biti održani u istom danu.
Odlazak ministara pravde i finansija Marka Kovača i Aleksandra Damjanovića na svečanost povodom obilježavanja Dana RS, kojeg je Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio neustavnim 2015. godine, antievropski je potez kaže Koprivica i dodaje da se ne može govoriti o tome da oni nijesu tamo bili kao predstavnici Vlade.
“Ovo je direktno protiv evropske i regionalne politike. Umjesto da se stidimo onoga što je Crna Gora radila 90-ih godina mi ponavljamo taj model funkcionisanja i naša Vlada radi ono što je Crna Gora radila pod uticajem Slobodana Miloševića. Znači mi se nijesmo suočili sa prošlošću”, poručio je Korivica, koji se nada da je su to potezi manjinske Crne Gore.
“Neprijatno se osjećaju i Srbi iz Crne Gore koje su predstavili kao dijasporu”
Koprivica navodi i da mu je bilo neprijatno kada je slušao poruke predsjednika opština Nikšić, Berane i Mojkovac, Marka Kovačevića, Vuka Todorovića i Veska Delića, kao i predsjednike skupština opština Danilovgrad, Herceg Novi i Tivat, Velimira Đokovića, Ivana Otovića i Miljana Markovića sa sjednice Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Skupštine Srbije.
“Kao da gledate da vazal podnosi izvještaj nekom svom šefu ili nekome ko mu je vlast i to je zaista mučno. A drugi dio priče je i da su se neprijatno osjećali i neki ljudi iz mog najbližeg okruženja koji se izjašnjavaju kao Srbi i koji su jednako bili i ogorčeni što je neko odlučio da Srbe iz Crne Gore predstavi kao dijasporu”, poručio je Koprivica.
IZVOR: RTCG
Drugo izdanje IPAF-a – Internacionalnog Festivala Performansa održaće se od 9. do 11. oktobra ove godine na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju (FLU), Crna Gora, koji će biti domaćin ovog događaja.
Ovaj internacionalni festival, posvećen umjetnosti performansa, osmislili su i zajednički kreiraju, Marko Marković (dekan Fakulteta likovnih umjetnosti Univerziteta Crne Gore), Maja Šofranac (prodekanica Fakulteta likovnih umjetnosti Univerziteta Crne Gore), Salvo Bitonti (direktor Akademije likovnih umjetnosti Albertina u Torinu) i Luigi Moio (umjetnik i profesor Tehnika performansa u vizuelnim umjetnostima na Akademiji likovnih umjetnosti Albertina u Torinu) – saopštili su sa FLU.
Kako su najavili organizatori Fakultet likovnih umjetnosti će biti pozornica za izvođenje različitih oblika performansa.
Uživo i video performansima će se predstaviti: Fakultet likovnih umjetnosti Cetinje i Akademija likovnih umjetnosti Albertina iz Torina. Kao i međunarodni gosti festivala: Nacionalna akademija za umjetnost iz Osla (KHiO), Atinska škola likovnih umjetnosti (ASFA), Grčka, Univerzitet Sister Nivedita, Kolkata, Indija i Institut za umjetnost iz Seula, Južna Koreja – najavili su organizatori.
Počasna gošća festivala, kako su saopštili, biće priznata gvatemalska umjetnica, Regina José Galindo. Rođena u Gvatemali 1974. godine, Galindo je poznata po tome što koristi svoje tijelo u radovima kroz koje osuđuje socijalno, političko i kulturno nasilje, s posebnim fokusom na rodno nasilje. Njeno stvaralaštvo prati tradiciju umjetnosti performansa koju su postavile umjetnice poput Ane Mendiete i Marine Abramović.
Tokom festivala, Galindo će izvesti performans “Jedan metar ispod zemlje”, u trajanju od 12 minuta i 3 sekunde, moćnu refleksiju o dinamikama potlačenosti i otpora.
Na IPAF-u će svoje radove predstaviti i istaknuti umjetnici i profesori sa Akademije u Oslu, Pedro Gómez-Egaña i Ane Hjort Guttu. Profesor Pedro Gómez-Egaña će voditi radionicu u kojoj će učestvovoati studenti iz Osla i Cetinja. Radionica istražuje kritični prostor između onoga što se anticipira i onoga što se doživljava, posebno iz perspektive ekonomije pažnje. Kao radionica za umjetnike, ovo postaje način aktiviranja kritičkog pristupa prema tome gdje i kako se slike i objekti dijele, kao i razvoj umjetničkih alata za suočavanje s pažnjom kao ključnim dijelom iskustva. Takođe, tokom trajanja festivala održaće se i predavanje dr Svetlane Racanović pod nazivom “Montenegro Performing the Past”, sa fokusom na performativne aspekte Cetinjskih bijenala – saopštili su organizatori.
Multidisciplinarnost i internacionalnost
IPAF teži da bude platforma za kulturnu i umjetničku razmjenu, gdje susret različitih disciplina i međunarodnih perspektiva stvara plodno tlo za inovacije, objasnili su sa FLU.
Akademija Albertina iz Torina i Fakultet likovnih umjetnosti sa Cetinja, zajedno sa međunarodnim gostima, promovišu inkluzivnu i multidisciplinarnu viziju umjetnosti performansa, podstičući dijalog između umjetnika, studenata i institucija iz cijelog svijeta. Za vizuelni identitet festivala zaslužna je umjetnica Michele Troian – navodi se u saopštenju.
Kako su najavili nakon Crne Gore, festival, koji ima putujući karakter, nastaviće svoje putovanje u martu 2025. godine u Atini, u domaćinstvu Atinske akademije likovnih umjetnosti, a zatim u junu naredne godine na Akademiji Albertina u Torinu.
Više vozila sudarilo se na putu Cetinje-Podgorica u mjestu Gornji Kokoti.
Iz Operativno-komunikacionog centra Uprave policije nijesu imali informaciju da li je u udesu bilo povrijeđenih.
Napravljena je veća materijalna šteta, a zbog udesa došlo je do zastoja i formiranja kolona.
Izvor: Dan
Prijestonica Cetinje završila je radove na adaptaciji Palate Đukanovića, istorijskog objekta od izuzetnog značaja za Cetinje.
Projekat je obuhvatao adaptaciju krova i fasade, a radove je izveo “Bombeton” d.o.o. Cetinje. Palata Đukanovića sagrađena je 1910. godine najvjerovatnije po projektu vlasnika, građevinskog inženjera, Marka Đukanovića, školovanog u Parizu – saopštili su iz gradske uprave.
Objekat je građen stilom francuskog klasicizma i renesanse, a najupečatljiviji je po četiri ženske statue, koje simbolizuju četiri godišnja doba. Korišćen za razne potrebe, danas je ovaj objekat u svojoj prvobitnoj stambenoj funkciji.
Crnogorski građani su do juče putem aplikacije, mogli provjeriti da li su podaci o vjeri i nacionalnosti, koje su saopštili na popisu sprovedenom u decembru prošle godine, vjerodostojno unijeti.
Monstat će se danas zvanično ovim povodom oglasiti..
Uputstvo za korišćenje aplikacije za provjeru podataka o nacionalnosti, jeziku i vjeri, na koje je usmjereno najveće interesovanje javnosti, moglo se provjeriti na stranicama Monstata, a građani su softveru mogli da pristupe putem linka.
Podsjetimo, konačni rezultati popisa najavljeni su za 15. oktobar.
Izrada softvera bila je jedan od uslova opozicije za sprovođenje popisa stanovništva.
Naime, redovan popis trebalo je da bude sproveden 2021. godine, ali je odgođen zbog pandemije korona virusa.
Nakon toga, popis je više puta odlagan zbog nepovjerenja opozicionih partija u taj proces, zbog sumnji da bi podaci mogli biti falsifikovani, posebno u dijelu nacionalnog i vjerskog izjašnjavanja.
Opozicione stranke prijetile su pozivom na bojkot popisa ukoliko im se ne omogući puna kontrola nad procesom.
Naknadno Skupština je odlučila da formira Odbor za praćenje toka popisa, pa je omogućila opoziciji da kontroliše proces.
Podsjećanja radi, prema poslednjem popisu iz 2011. u Crnoj Gori živi 29 odsto Srba i 45 odsto Crnogoraca.
Ovogodišnji popis, održan od 3. do 28. decembra, prošao je bez nepravilnosti.
Izvor: RTCG
Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naida Nišić kazala je da je povećanje srazmjernih penzija na 450 eura izvjesno od januara predstojeće godine kako je i najavljeno iz ranijeg Ministartstva rada i socijalnog staranja, bez obzira na to što su se u javnosti pojavile određene spekulacije.
Naime, u cilju objektivnog informisanja zainteresovane javnosti obavještavamo da je do pune realizacije ostalo još potpisivanje Sporazuma o socijalnom osiguranju sa Bosnom i Hercegovinom. Imajući u vidu da je Vlada Crne Gore potvrdila taj Sporazum prema raspoloživim informacijama i procedura sa strane BiH provodi se kraju – objasnila je ministarka Nišić.
Stoga, navela je ona, nema mjesta bilo kakvoj neizvjesnosti jer 44. Vlada upravo omogućava da se zaustavi dugogodišnja nepravda prema penzionerima sa srazmjernim primanjima.
Vrijeme sjutra u Crnoj Gori biće promjenljivo oblačno sa dužim sunčanim periodima, saopštili su iz Zavoda za meteorologiju i seizmologiju.
Na sjeveru ujutru po kotlinama magla. Tokom noći u većem dijelu zemlje jače naoblačenje. Vjetar južnih smjerova, slab do umjeren, poslijepodne i tokom noći u sjevernim predjelima i na primorju u pojačanju. Jutarnja temperatura vazduha od 3 do 14, najviša dnevna od 17 do 25 stepeni.