Devedeset prvi dan rata u Ukrajini glavna je tema samita u Davosu. Predsjednica Evropske komisije poručuje da Ukrajina mora da pobijedi Rusiju i nanese strateški poraz Vladimiru Putinu. Ofanziva u Donbasu jača, a ukrajinski zvaničnici upozoravaju da ruska ofanziva ulazi u najintenzivniju fazu do sada. Mađarska uvela vanredno stanje. NATO ne želi vojni sukob sa Rusijom, neće slati vojnike u Ukrajinu, stav je šefa Alijanse Jensa Stoltenberga.

Zelenski: Situacija u Donbasu ekstremno teška

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nazvao je situaciju u Donbasu “ekstremno teškom” i ukazao da je redovno snabdijevanje Ukrajine oružjem najbolja strategija da se očuva globalna stabilnost.
Zelenski je kazao da je “sva snaga ruske vojske usredsrijeđena na napad u Donbasu”.
Ukrajina: U Mariupolju najmanje 22.000 poginulih
Savjetnik gradonačelnika Mariupolja, koji je odnedavno pod kontrolom ruskih snaga, tvrdi da zvaničnici vjeruju da je u tom lučkom gradu u tri mjeseca rata poginulo najmanje 22.000 ljudi.
Petro Andriuščenko, koji se prebacio na teritoriju pod kontrolom ukrajinske vojske, rekao je za CNN da vjeruje da bi stvarna brojka mogla biti znatno veća.
Andriuščenko kaže da je, prema informacijama koje dobija od svojih izvora, Mariupolj “bačen u Srednji vijek”.
Od ponoći u Mađarskoj na snazi vanredno stanje

Mađarski premijer Viktor Orban uveo je vanredno stanje radi saniranja posljedica rata u Ukrajini, javljaju agencije.
Svijet je na rubu krize. Mađarska mora ostati po strani u ovom ratu i štititi finansijsku sigurnost svojih porodica – prenosi agencija Fran Pres.
Vanredno stanje omogućiće Orbanovoj vladi da donosi mjere po hitnom postupku, bez parlamenta. Prethodno je mađarski parlament usvojio 10. amandman na Ustav, kojim se omogućava Vladi da proglasi vanredno stanje u slučaju oružanog sukoba, rata ili humanitarne katastrofe u susjednoj zemlji.
Rusija otvara pomorski humanitarni koridor

Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da će otvoriti humanitarni pomorski koridor kako bi mogli da isplove strani brodovi, koji su mjesecima bili “zarobljeni” u luci Marijupolju.
Otvorićemo humanitarni koridor u dužini od 115 i širini od dvije milje u pravcu Crnog mora, saopšteno je iz Kontrolnog centra za nacionalnu odbranu, prenio je Interfaks.
U saopštenju se dodaje da je ruska mornarica deminirala taj prostor i da će prolaz brodova biti bezbjedan.
Osvajanjem Marijupolja Rusija je dobila kopneni put do Krima, koji je anektirala 2014. godine, i sada ima potpunu kontrolu Azovskog mora, čime je ukrajinskoj trgovačkoj floti presječen put.
U ovom trenutku nije poznato koliko stranih brodova je ostalo u Marijupolju i ko su im vlasnici.
Finska i Švedska danas šalju delegacije u Ankaru

Finska i Švedska poslaće danas delegacije u Ankaru, kako bi pokušale da riješe problem sa Turskom zbog protivljenja te zemlje njihovom članstvu u NATO, izjavio je ministar spoljnih poslova Finske Peka Havisto, prenosi Rojters.
Finska i Švedska su 18. maja aplicirale za članstvo u NATO, ali se njihovom ulasku u Alijansu protivi Turska.
Institut za studije rata: Rusija spušta ciljeve za manji napredak

Rusija je vjerovatno odustala od napora za stvaranje većeg obruča oko ukrajinskih snaga na istoku Ukrajine i umjesto toga prave manje, što im omogućava da ostvare manji napredak, navodi Institut za studije rata (ISW).
“Ruske snage vjerovatno nastoje postići nekoliko simultanih okruženja manjih džepova s ukrajinskim vojnicima u oblastima Donjecka i Luganska, široj zoni Sjeverodonjecka, Bakmut-Lisičansku, Zoloti i oko ukrajinskih položaja u Adviivki – tvrdi ISW.
Izvori: Agencije, BBC, CNN, Gardijan, Al Džazira