S prvim danima proljeća, nastupa sezona alergija. Reakcija na alergene prilično je neprijatna, ali postoje načini da se svede na minimum i ublaže njeni simptomi, kazao je za RTV Cetinje specijalizant porodične medicine, dr Mitar Popović.
Organizam reaguje na preosjetljivost alergena raznim simptomima. Dr Mitar Popović je objasnio da se simptomi alergijskog rinitisa, poznatog i pod nazivom polenska kijavica, najčešće manifestuju na očima i gornjim disajnim putevima.
Alergijske proljećnje rekacije manifestuju se simptomima kao što su kijavica, zapušenost nosa, curenjem vodene sekrecije iz nosa, osjećaj slivanja sekreta niz zadnji zid ždrijela, suzenjem i svrabom očiju. Potom, javlja se suvi nadražajni kašalj, grebanje grla, čelna glavobolja, a u najtežim slučajevima izrazito otežano disanje na nos, i eventualno napadi gušenja – kazao je dr Popović.
Najbolje je, objašnjava dr Popović, ukoliko je moguće smanjiti izlaganje alergenu, u ovom slučaju polenu, ali ako želimo da suzbijemo simptome alergijskog rinitisa zato postoji odgovarajuća terapija.
To su, u prvom redu, antihistaminici koji pripadaju tzv. grupi nesedativnih antihistaminika i primjenjuju se u obliku tableta. Oni djeluju prevashodno na simptome kao što su: svrab očiju, nosa i kijavicu – kazao je dr Popović.
Druga grupa preparata su oni za lokalnu primjenu, i obliku su kapi i sprejeva za nos.
To su dvije grupe ljekova koji su takođe važni, nazalni dekongestivi koji posebno pomažu kod zapušenosti nosa i intranazalni kortikosteroidi sa svojim protiv upalnim efektom. Ne treba zaboraviti redovno ispiranje i vlaženje tj. održavanje higijene nazalne sluznice – kazao je dr Popović.
Kortikosteroidi se koriste kada primjena antihistaminika nije u potpunosti otklonila simptome bolesti.
Oni su prevashodno indikovani u umjereno teškim i teški formama alergijskog rinitisa. Klinički to podrazumijeva izrazito otežano disanje na nos tzv. simptomima nazalne opstrukcije, i kod onih pacijenata koji imaju i pridružena alergijska oboljenja, u prvom redu bronhijalnu astmu. Intranazalni kortikosteroidi, po pravilu uzimaju se na ljekarski recept, tako da se pacijent mora javiti ljekaru koji će dati preporuke o korišćenju i doziranju – zaključio je dr Popović.

Alergene iz prirode u ovom periodu je skoro nemoguće izbjeći, ali postoje načini na koje možete umanjiti svoju izloženost polenu:
- smanjite boravak na otvorenom, naročito ujutru i uveče
- izbjegavajte obavljanje baštenskih poslova
- zatvarajte prozore kada je koncentracija polena u vazduhu visoka
- svakodnevno mijenjajte garderobu
- kada ste napolju nosite naočare kako bi se smanjio kontakt s arelgenima
- korišćenje ljekova i injekcija koje vam vaš ljekar prepiše
Kalendar alergija na polen
- polen drveća – mart i april
- polen trava – od maja do jula, nekad i do kraja avgusta
- polen korova – od kraja jula do oktobra
N. Kašćelan