Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga planira da od 1. maja uvede novi model radnog angažovanja koji će omogućiti jednostavniji način zapošljavanja radnika na poslovima sezonskog ili povremenog karaktera.
To je predloženo radnom verzijom nacrta zakona o pojednostavljenom radnom angažovanju na sezonskim i povremenim poslovima u određenim djelatnostima, a koji precizno uređuje uslove za ovakvo angažovanje, prava radnika, način plaćanja poreza i doprinosa, kao i subvencije koje poslodavci mogu ostvariti, pišu Vijesti.
Izvori Vijesti tvrde da nije u pitanju konačna verzija i da će određena rješenja najvjerovatnije biti korigovana do konačnog predloga.
Definisano je da se iz državnog budžeta plaćaju porezi i doprinosi za stalne sezonce i podsticaji za njihovo angažovanje.
Iz Ministarstva rada kojim rukovodi ministarka Naida Nišić u novembru prošle godine saopšteno je da će se ovaj zakon usvoji do kraja januara i “da narednu sezonu dočekamo spremni, što znači da od marta imamo pripremljene sezonske radnike”.
Vijesti su pitale da li će ovaj zakon biti usvojen do kraja januara, ali iz ovog resora nijesu precizirali rok.
“Predlog zakona o stalnom sezoncu se trenutno nalazi u fazi završnih pregovora socijalnih partnera nakon koje će se organizovati javna rasprava, koja je ključna kako bi se dodatno unaprijedio tekst zakona i uključila zainteresovana javnost. Potreba za donošenjem ovog propisa ogleda se u tome što je Crna Gora turistička destinacija koja zbog toga ima velike ekonomske benefite, naročito u sektoru turizma. Zbog toga se želi postići efikasnije zapošljavanje domaće radne snage za period obavljanja sezonskih poslova, regulisanje zakonodavnog okvira kako bi se omogućila fleksibilnost u ovoj oblasti, kao i aktivno učešće svih relevantnih institucija u sprovođenju ove aktivnosti”, kazali su u Ministarstvu rada.
Iz Ministarstva je objašnjeno da će angažman stalnih sezonaca biti vremenski ograničen na period sezonskih potreba, uz mogućnost ostvarivanja prava u vansezonskom periodu.
“Pored toga, zakon ima za cilj suzbijanje sive ekonomije i omogućavanje fleksibilnijeg angažovanja radne snage. Ovim zakonom se uređuje pojednostavljen način radnog angažovanja fizičkih lica na sezonskim i povremenim poslovima, što uključuje elektronsko prijavljivanje i efikasnije zapošljavanje, kako domaće, tako i strane radne snage. Očekuje se da zakon doprinese unapređenju poslovnog ambijenta i tržišta rada u Crnoj Gori. Ministarstvo ulaže napore da zakon bude usvojen i spreman za primjenu do ove turističke sezone, čime će se omogućiti značajna poboljšanja u oblasti sezonskog zapošljavanja”, kazali su u tom Vladinom resoru.
Izvor: Vijesti
Podgoričanin V.B. zadržan je u tužilačkom pritvoru do 72 sata, zbog sumnje da je izvršio dva krivična djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici, odnosno udarao brata i majku.
“Osumnjičeni je dana 17. januara 2025. godine u porodičnoj kući lako tjelesno povrijedio brata A.B., zadavši mu dva udarca u predjelu glave, nakon čega je između njih stala majka R.B., pa je osumnjičeni i njoj zadao udarac u predjelu oka, usled čega je zadobila laku tjelesnu povredu”, kazali su iz ODT Podgorica.
IZVOR: Vijesti
Zbog sumnje da je izvršio krivično djelo nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici V.J. je određeno zadržavanje do 72 sata, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva Podgorica (ODT).
V.J. je, kako se navodi u saopštenju ODT-a, povrijedio suprugu.
“Osumnjičeni je 17.januara u porodičnoj kući lako tjelesno povrijedio suprugu M.V.,na način što je prvo gađao pepeljarom, zatim udarao tašnom pa gađao kamenom u predjelu glave”, kazali su iz Osnovnog državnog tužilaštva Podgorica.
IZVOR: CDM
U ovoj godini biće održani lokalni izbori u pet crnogorskih opština. U susret tome, ministar javne uprave Maraš Dukaj pozvao je poslanike da usvoje inicijativu o održavanju svih lokalnih izbora u jednom danu. Iz Ministarstva javne uprave su nam kazali da bi se time testirao ovaj model, a samim tim i pomoglo da se u budućnosti otklone loše prakse.
Iz opozicije su prethodno poručili da je inicijativa prihvatljiva, ali da se ne može usvojiti sve dok se ne izađe iz stanja ustavnog puča.
Profesor Đorđije Blažić kaže da ne vjeruje u dogovor između vlasti i opozicije.
“Prvo se riješi prethodno pitanje, usaglasi se izborni zakon sa Ustavom i onda idemo na ovaj koncept i ocjenu ovoga koncepta. Znači, to je redosljed stvari. Kad bi se to završilo na način kako Ustav propisuje, onda ne bi nam ni trebali ovi izbori u jednom danu uopšte. Dakle, ovo je u pitanju samovolja”, naveo je Blažić.
Naglašava da je riječ o samovolji poslanika koji, kako je rekao, ne žele “30 godina da ispuste svoje feude” i da usaglase izborne sisteme sa crnogorskim Ustavom.
IZVOR: RTCG
Kako su saopštili iz Uprave policije, juče su na teritoriji Podgorice, Danilovgrada, Tuzi i Cetinja građani dobrovoljno predali policiji 34 komada oružja od čega 23 pištolja i 11 pušaka, 761 komad municije različite vrste i kalibra, šest komada bombi, i 24 detonatorske kapisle.
Takođe, dodaju da je službenicima Regionalnog centra bezbjednosti ,,Jug“, u Baru, Herceg Novom, i Budvi dobrovoljno vraćeno 12 komada vatrenog oružja, od čega osam pištolja i četiri puške, 451 komad municije različite vrste i kalibra, i 10 okvira od oružja.
U sjevernoj regiji države, odnosno u Bijelom Polju, Mojkovcu, Beranama, i Plavu dobrovoljno je predato ukupno osam komada vatrenog oružja, od čega četiri pištolja i četiri puške, 177 komada municije, i dva okvira od oružja.
“Policijskim službenicima Regionalnog centra bezbjednosti ,,Zapad“, u Nikšiću I Pljevljima je dobrovoljno predato 14 komada vatrenog oružja od čega šest pušaka i osam pištolja, 319 komada municije, šest okvira od oružja, i 12 pakovanja eksploziva”, navode iz Uprave policije.
Naglašavaju da je od početka januara, Upravi policije dobrovoljno predato ukupno 1074 komada vatrenog oružja, 33.294 komada municije, 118 komada ručnih bombi, kao i više djelova oružja i eksplozivnih sredstava.
Podsjećaju da kod građana postoji značajan broj vatrenog oružja čiji su vlasnici bili njihovi članovi porodica ili srodnici, koji su u prethodnom periodu preminuli.
“Čuvanje ovakvog oružja od strane porodice, bez obzira da li se ili nije pred nadležnim sudom spoveo ostavinski postupak, shodno Zakonu o oružju, je kažnjivo i predstavlja nelegalno oružje, sve dok eventualno neko od pravnih nasljednika ne dobije dozvolu za držanje tog oružja od Ministarstva unutrašnjih poslova. Zbog svega navedenog, ovakvo oružje je potrebno vratiti nadležnoj organizacionoj jedinici za upravne poslove Ministarstva unutrašnjih poslova, do dobijanja odobrenja za držanje oružja na ime nekog od pravnih nasljednika ili na isti način, ukoliko porodica ne želi da zadrži ovo oružje. U svakom slučaju, jedino ispravno i nekažnjivo je ovakvo oružje ne držati u svojim kućama”, ističu iz policije.
Iz Uprave policije apelovali su na sve sugrađane da daju svoj doprinos cjelokupnoj bezbjednosti društva i da predaju vatreno oružje, municiju i eksplozivna sredstva koja imaju u svom posjedu, bez ikakve pravne, odnosno krivične ili prekršajne odgovornosti i bez obzira na to da li oružje posjeduju u ilegalnom ili legalnom vlasništvu.
“Građani mogu pozvati policiju na broj 122, obavijestiti policijske službenike da žele da vrate oružje, nakon čega će policijski službenik preuzeti oružje na mjestu gdje se lice odnosno oružje nalazi i izdati potvrdu o preuzimanju. Važno je napomenuti da građani ne treba sami da donose oružje u stanice policije, prije svega zbog bezbjednosti. Uprava policije će nastaviti sa sprovođenjem pojačanih preventivnih i represivnih aktivnosti u sklopu aktuelne kampanje, u cilju očuvanja bezbjednosti, zdravlja i života građana, te ovim putem ohrabrujemo građane da kroz saradnju i odgovorno ponašanje zajedno gradimo siguran ambijent za sve”, zaključuju u saopštenju.
Centar za građansko obrazovanje (CGO) utvrdio je da, po podacima Agencije za sprečavanje korupcije (ASK), od 138 visokih funkcionera – članova Vlade, poslanika i predsjednika opština – njih 14, odnosno oko 10 odsto, ima prijavljeno vatreno oružje, ukupno 21 komad (pištolji i puške), od kojih su neki to stekli kupovinom, a drugi to dobili putem nasljedstva ili poklona.
Najviše naoružanih je među poslanicima (sedam), slijede predsjednici opština (pet) i ministri (dva).
U saopštenju koje potpisuje saradnik na programima CGO Nikola Mirković se navodi da nema podatke da li je u okviru akcije MUP-a i Uprave policije, kroz koju se pozivaju građani da vrate neprijavljeno oružje, iko od javnih funkcionera vratio takvo oružje.
Kada je riječ o izvršnoj vlasti, vatreno oružje posjeduju ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković (SNP) koji je prijavio nasljeđen pištolj marke Bereta iz 1975. godine i ministar regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama Ernad Suljević (BS) koji, takođe, ima prijavljen naslijeđeni pištolj CZ 27 kalibra 7,65 mm iz 1980. godine.
Na lokalnom nivou, presjednici pet opština – Bijelo Polje, Kolašin, Plužine i Petnjica – imaju prijavljeno vatreno oružje koje su, uglavnom, kupili.
Slobodan Delić (SNP), predsjednik opštine Plužine, posjeduje karabin iz 1985. godine stečen ugovorom o poklonu, a Samir Agović (DPS), predsjednik Opštine Petnjica, kupio je pištolj CZ M70 iz 1997. godine.
Petko Bakić (Demokrate), predsjednik opštine Kolašin, kupio je pištolj Zastava CZ 999, kao i Zastava Arms nepoznatog kalibra, a pretpostavlja se da je pitanju puška.
Najviše komada vatrenog oružja su prijavili predsjednik opštine Šavnik, Jugoslav Jakić (DPS), i predsjednik opštine Bijelo Polje, Petar Smolović (DPS).
Jakić je naslijedio Zastavinin poluatomatski pištolj iz 1988. godine i Zastava Arms pušku, takođe, iz 1988. godine. Kupovinom je stekao Češka zbrojovka poluatomatski pištolj iz 1988. godine i lovačku pušku MAUSER 8MM iz 1945.
Smolović posjeduje dva pištolja Zastava CZ999 Luger 9mm iz 2015 i Glock 43 9mm iz 2016, kao i lovačku pušku Franchi Affinity 12 GA X 3″ iz 2019. godine, a sve je stekao kupovinom.
Iz CGO navode da su najbrojniji među naoružanim poslanicima iz PES-a – Gordan Stojović, Miodrag Laković i Seid Hadžić, a svo oružje su stekli kupovinom. Stojović je kupio poluautomatsko oružje, odnosno lovački karabin – Benelli Argo e 30-06 sprg iz 2021. godine i pištolj Tanfoglio Force ProF 40 SV iz iste godine. Laković je kupio GLOK 19 kalibra 9MM 2015 godine, a Hadžić Beretu iz px4 storm iz 2004. istog kalibra.
Slijede poslanički klub DPS-a i ZBCG – NSD, sa po dvoje naoružanih poslanika. Nikola Milović (DPS) kupio je Revolver Taurus iz 2005. godine, a poslanica Aleksandra Vuković Kuč (DPS), čiji je muž naveden kao nosilac prava, što je važno napomenuti, posjeduje vatreno oružje marke Zastava Arms nepoznatog kalibra iz 1992. godine stečen nasljedstvom.
Dejan Đurović (NSD) posjeduje pištolj marke Zastava CZ 88 kalibra 9mm iz 1991. godine stečen kupovinom, a Velimir Đoković (NSD) je naslijedio pištolj iste marke Zastava M70.
CGO apeluje na sve javne funkcionere da kroz proaktivan pristup i sopstveni primjer podstaknu građane na razoružavanje i promjenu nekih loših praksi kad je riječ o odnosu prema oružju, a posebno imajući u vidu kakvim smo sve tragičnim događajima svjedočili u Crnoj Gori.
Crnogorska rekorderka u skoku u vis Marija Vuković nastupiće 29. januara na dvoranskom mitingu u Beogradu, najavljeno je iz Atletskog saveza.
Biće to njen povratak na zaletište, nakon što je zbog povrede propustila drugi dio prošle sezone.
Vuković će u Beograd doputovati sa priprema u Atini. Ona je sredinom januara na dvoranskom mitingu u Solunu, iz punog treninga, preskočila 185 centimetara.
Vuković će 15. februara nastupiti na Balkanskom prvenstvu u dvorani u Beogradu.