Foto:Commons
Posljedice dugotrajne suše u Španiji otkrivaju svoj danak, a fotografije starog benediktinskog samostana Sant Salvador de la Vedella u Kataloniji naglašavaju koliko je situacija postala kritična.
Ovaj samostan datira iz 830. godine i jedina je preostala građevina iz drevnog sela Sant Salvador de la Vedlla. Nakon što je akumulacijsko jezero Baels poplavilo selo 1976., samostan je postalo ostrvo okruženo vodom, a moglo se do njega doći samo kajakom ili brodićem. U posljednjih nekoliko dana nivo vode drastično je pala i otkrila impresivne ostatke prošlosti, piše putnikofer.hr.
FOTOGRAFIJE BENEDIKTINSKOG SAMOSTANA OTKRIVAJU TAJNU POTOPLJENOG GRADA
Nedavne fotografije be.diktinskog samostana Sant Salvador de la Vedela u Kataloniji otkrivaju koliko je suša u zemlji postala strašna. Voda koja se povlači otkrila je ostatak drevnog grada koji je potopljen pri izgradnji brane u 1960-ima. Rezervoar Sau, koji je jedan od glavnih izvora vode u regiji, sada je gotovo potpuno ogoljen zbog rekordno niskih nivoa vode,piše ugledni britanski medij Daily Mail.
Zemlja se trenutno bori s teškom nestašicom vode usred izuzetno sušne sezone koja ugrožava pristup pitkoj vodi za oko šest miliona ljudi samo u gradskom području Barselone. Nedavni podaci o vremenskim uslovima u Španiji otkrivaju da zemlja već 36 mjeseci zaredom ima manje padalina od prosjeka. Osim toga, trenutno vlada neuobičajeno visoka temperatura, što bi se više očekivalo u ljetnim mjesecima.
Iako su rezervoari u prosjeku na 50 posto svog kapaciteta, u sjeveroistočnoj regiji Katalonije i južnoj regiji Andaluzije, razine su pale na otprilike 25 posto. Katalonska agencija za vodu izvijestila je da je rezervoar vode Sau sada na samo 6 posto svojeg kapaciteta.
ŠTEDNJA VODE U SJEVEROISTOČNOJ ŠPANIJI
U borbi protiv suše, uvedena su ograničenja na poljoprivrednu i industrijsku upotrebu vode, te je zabranjeno korištenje vode za punjenje bazena ili pranje vozila. Ovo je dio napora da se očuva voda, a posebno u području sjeveroistočne Španije, gdje su vlasti upozorile da bi se područje Barselone moglo suočiti s još strožim ograničenjima u nadolazećim mjesecima.
Prošlog mjeseca, u rezervoaru Sau, koji se nalazi 100 km sjeverno od Barselone, brodovi su prikupili nekoliko tona ribe. Nažalost, ribe su se suočile s teškom borbom za opstanak u vodama s niskim sadržajem kiseonika te su morale biti eutanazirane kako bi se spriječila kontaminacija vode za piće. Ovo je još jedan alarmantan znak ozbiljnosti situacije i hitne potrebe za očuvanjem vodnih resursa, piše putnikofer.hr.
U najnovijem godišnjem izvještaju o stanju klime, služba EU-a za klimatske promjene Copernicus objavila je alarmantne podatke o južnoj Evropi. Naime, prema izvještaju, 2022. godina bila je najtoplija ikad zabilježena, uz najveći broj dana s „vrlo jakim toplotnim udarom” u istoriji. Kako piše Daily Mail, posebno zabrinjavajući su podaci koji se odnose na Španiju koja se u cjelini zagrijala za 1,3 stepena Celzijusa od 1960-ih, što predstavlja ozbiljan izazov za ovu zemlju i njene stanovnike.
Izvor: putnikofer.hr
Radnici nekadašnje Košute konačno su obustavili proteste, vjerujući da će isplata zostalih zarada otpočeti čim prikupe neophodnu dokumentaciju.
U razgovoru za Cetinjski list njihova predstavnica Dijana Vujović kaže da su sa Fondom rada i ministarkom Naidom Nišić dogovorili isplatu 6 zaostalih zarada u iznosu od po 600 eura.
Nama se duguje devet zarada, ali postigli smo takav dogovor da nam se isplati 6 zarada, jer Fond rada prema važećem zakonu isplaćuje maksimum toliko. Dobili smo čvrsto obećanje od ministarke Nišić da ćemo biti isplaćeni onako kako smo se dogovorili. Trenutno radimo na prikupljanju dokumentacije, i u četvrtak ćemo predati dio, pa se nadamo da će isplata biti uskoro – kazala je Vujović za Cetinjski list.
Advokat radnika Petar Martinović objašnjava da imaju određenih poteškoća, jer procedura nalaže da se mora pribaviti rješenje o prestanku radnog odnosa za svakog radnika.
Većina radnika nema rješenje o prestanku radnog odnosa koje izdaje Zavod za zapošljavanje. Iskoristiću priliku da apelujem na nadležno ministarstvo, da se nađe neko alternativno rješenje i da konačno krene isplata zaostalih zarada. Mi ćemo u znak zahvalnosti prema ministarki Naidi Nišić totalno obustaviti proteste i radnici više neće stajati pored puta na Kruševom ždrijelu – kazao je Martinović za Cetinjski list.
Podsjetimo, 693 radnika očekuje isplatu 6 zaostalih zarada, što iznosi 2 i po miliona eura. 81 radnik traži povezivanje radnog staža. Njihova borba za ostvarenje radničkih prava traje skoro 30 godina. Osim radnika sa Cetinja, među njima su i radnici iz Bara i Danilovgrada gdje je Košuta imala svoje pogone.
Zbog planiranih radova na mreži, danas će bez struje biti dio grada kao i seoskog područja, saopšteno je iz CEDIS-a.
U terminu od 8.30 do 16 sati struje neće imati: Ulica Nikole Lekića, dio Vojvode Boža, dio Hercegovaćke, dio Bajove i dio Bulevara.
Kako su najavili u terminu od 9 do 19 sati bez struje biće: Brestovi, Ožegovica, Trnjine, Dolovsko Korito, Meoci, Bijelo Polje, Ubli, Prisoja i Bijele Poljane.
Bez električne energije biće u terminu od 9.30 do 10.30 sati i: Ljubotinj, Utrg i budvanski Vodovod.
U terminu od 8 do 16 sati struje neće imati ni Podgor, saopšteno je iz CEDIS-a.
Navedeni radovi se izvode u cilju kvalitetnijeg i sigurnijeg napajanja električnom energijom. U slučaju loših vremenskih uslova radovi će biti odgođeni, saopštili su iz CEDIS-a.
Ni iz četvrtog pokušaja fudbalska reprezentacija Crne Gore nije uspjela da osvoji bodove u Ligi nacija.
“Sokoli” su večeras, u Kardifu, poraženi od Velsa sa 1:0.
Za tim Roberta Prosinečkog to je šesti vezani poraz, računajući one iz pripremnog perioda protiv Belgije i Gruzije.
Mnogo više od svih tih poraza brine igra naše selekcije koja je večeras bila ispod svakog nivoa. Crna Gora je tokom čitavog meča bila u podređenom položaju, Vels je dominirao pod dirigentsom palicom Harija Vilsona.
Vezista Fulama kreirao je šanse, a onda je u 35. minutu iznudio penal. Isti je, nakon minut, uspio i da realizuje i donese pobjedu svojoj ekipi.
Tek početkom nastavka “sokoli” su bili nešto agresivniji, rezervista Radulović pogodio je prečku, no sve je to bilo kratkog daha. “Zmajevi” su nastavili da dominiraju i potpuno rutinski su meč priveli kraju.
Posljednje dvije utakmice u ovogodišnjem izdanju Lige nacija “sokoli” će odigrati na svom terenu i to u novembru – protiv Islanda i Turske.
Vrijeme sjutra u Crnoj Gori pretežno sunčano, ponegdje uz malu do umjerenu oblačnost, saopštili su iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju. Na sjeveru, ujutru i tokom noći, mjestimično magla ili povećana niska oblačnost. Vjetar slab do umjeren, promjenljivog smjera. Jutarnja temperatura vazduha od 3 do 16, najviša dnevna od 16 do 26 stepeni.
U prostorijama Vaterpolo plivačkog saveza Crne Gore održana je vanredna Skupština VPSCG.
Prisutni su najprije konstatovali ostavku bivšeg predsjednika UO dr Đura Marića, članova tog tijela, kao i bivšeg predsjednika Skupštine Mirze Krcića.
Na prijedlog PVK Budva, delegati su jednoglasnom odlukom za predsjednika Skupštine VPSCG izabrali Dejana Rađenovića, člana tog kluba, dok je za potpredsjednika Skupštine VPSCG izabran Rajko Ćupić, predsjednik PVK Budućnost.
Od ukupno 17 delegata, glasalo je 10. Među prisutnima nije bilo članova Mladosti, Katara, Starog grada…
Na predlog Rađenovića, što je i jednoglasno prihvaćeno od strane delegata, za Izbornu Skupštinu VPSCG, na kojoj će se birati predsjednik Saveza, određen je 1. novembar, a početak je u 16 časova.
Izvor: RTCG
Evropska unija uvela je restriktivne mjere protiv pet pojedinaca i jednog entiteta zbog akcija koje destabilizuju Moldaviju, prenosi agencija Rojters.
Ta akcija je dio napora EU da se suprotstavi ruskom uticaju u regionu, piše u saopštenju.
Među osobama kojima su uvedene sankcije su i proruski guverner moldavskog regiona Gagauzija Evgenija Gutul, kao i nekoliko zvaničnika povezanih sa separatističkim aktivnostima u tom regionu.