Posljedice dugotrajne suše u Španiji otkrivaju svoj danak, a fotografije starog benediktinskog samostana Sant Salvador de la Vedella u Kataloniji naglašavaju koliko je situacija postala kritična.
.Ovaj samostan datira iz 830. godine i jedina je preostala građevina iz drevnog sela Sant Salvador de la Vedlla. Nakon što je akumulacijsko jezero Baels poplavilo selo 1976., samostan je postalo ostrvo okruženo vodom, a moglo se do njega doći samo kajakom ili brodićem. U posljednjih nekoliko dana nivo vode drastično je pala i otkrila impresivne ostatke prošlosti.
FOTOGRAFIJE BENEDIKTINSKOG SAMOSTANA OTKRIVAJU TAJNU POTOPLJENOG GRADA
Nedavne fotografije benediktinskog samostana Sant Salvador de la Vedela u Kataloniji otkrivaju koliko je suša u zemlji postala strašna. Voda koja se povlači otkrila je ostatak drevnog grada koji je potopljen pri izgradnji brane u 1960-ima. Rezervoar Sau, koji je jedan od glavnih izvora vode u regiji, sada je gotovo potpuno ogoljen zbog rekordno niskih nivoa vode,piše ugledni britanski medij Daily Mail.

Zemlja se trenutno bori s teškom nestašicom vode usred izuzetno sušne sezone koja ugrožava pristup pitkoj vodi za oko šest miliona ljudi samo u gradskom području Barselone. Nedavni podaci o vremenskim uslovima u Španiji otkrivaju da zemlja već 36 mjeseci zaredom ima manje padalina od prosjeka. Osim toga, trenutno vlada neuobičajeno visoka temperatura, što bi se više očekivalo u ljetnim mjesecima.
Iako su rezervoari u prosjeku na 50 posto svog kapaciteta, u sjeveroistočnoj regiji Katalonije i južnoj regiji Andaluzije, razine su pale na otprilike 25 posto. Katalonska agencija za vodu izvijestila je da je rezervoar vode Sau sada na samo 6 posto svojeg kapaciteta.

ŠTEDNJA VODE U SJEVEROISTOČNOJ ŠPANIJI
U borbi protiv suše, uvedena su ograničenja na poljoprivrednu i industrijsku upotrebu vode, te je zabranjeno korištenje vode za punjenje bazena ili pranje vozila. Ovo je dio napora da se očuva voda, a posebno u području sjeveroistočne Španije, gdje su vlasti upozorile da bi se područje Barselone moglo suočiti s još strožim ograničenjima u nadolazećim mjesecima.

Prošlog mjeseca, u rezervoaru Sau, koji se nalazi 100 km sjeverno od Barselone, brodovi su prikupili nekoliko tona ribe. Nažalost, ribe su se suočile s teškom borbom za opstanak u vodama s niskim sadržajem kiseonika te su morale biti eutanazirane kako bi se spriječila kontaminacija vode za piće. Ovo je još jedan alarmantan znak ozbiljnosti situacije i hitne potrebe za očuvanjem vodnih resursa.
U najnovijem godišnjem izvještaju o stanju klime, služba EU-a za klimatske promjene Copernicus objavila je alarmantne podatke o južnoj Evropi. Naime, prema izvještaju, 2022. godina bila je najtoplija ikad zabilježena, uz najveći broj dana s „vrlo jakim toplotnim udarom” u istoriji. Kako piše Daily Mail, posebno zabrinjavajući su podaci koji se odnose na Španiju koja se u cjelini zagrijala za 1,3 stepena Celzijusa od 1960-ih, što predstavlja ozbiljan izazov za ovu zemlju i njene stanovnike.
Izvor:Putni kofer