Foto: Prijestonica Cetinje
Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković premijeru Milojku Spajiću, na današnjem sastanku organizovanom povodom nedavne tragedije koja se dogodila na Cetinju, uručio je zaključke koje je Skupština grada usvojila na sjednici 10. januara i insistirao na njihovoj realizaciji, saopšteno je iz Kancelarije za odnose sa javnošću u kabinetu gradonačelnika Cetinja.
Kako su naveli, cilj sastanka bio je razgovor o daljim koracima ka pružanju podrške porodicama stradalih i unaprjeđenju sigurnosti svih građanki i građana Cetinja.
Premijer Spajić naglasio je da Vlada Crne Gore ostaje posvećena pružanju potrebne pomoći kako bi Cetinje lakše prebrodilo ovaj težak period. Đurašković istakao je važnost koordinisanog djelovanja lokalne uprave i državnih institucija kako bi se preventivno djelovalo u narednom periodu i zaštitila bezbjednost i sigurnost građana – navodi se u saopštenju iz gradske uprave.
Tokom sastanka, prema njihovim riječima, razgovaralo se i o dugoročnim mjerama koje uključuju dodatna ulaganja u bezbjednosni sektor, sigurnosne i zdravstvene sisteme na lokalnom i državnom nivou.
Izrael i Hamas su postigli sporazum o prekidu vatre i oslobađanju talaca, javio je večeras Tajms of Izrael, pozivajući se na jednog američkog i jednog arapskog zvaničnika.
Objava sporazuma se očekuje u narednim satima, rekao je arapski zvaničnik za taj list.
Zvaničnik SAD je takođe rekao za Aksios da je postgnut sporazum o taocima u prekidu vatre u Gazi.
Kako prenosi RTS nakon 15 mneseci sukoba u Gazi Izrael i Hamas postigli su sporazum o prekidu vatre i oslobađanju talaca u Gazi.
“Dogovor podrazumijeva početnu fazu prekida vatre od šest nedelja i uključuje postepeno povlačenje izraelskih snaga i oslobađanje talaca koje Hamas drži u zamjenu za palestinske zatočenike koje drži Izrael”, rekao je Rojtersu zvaničnik upućen u pregovore.
U znak sjećanja na nastradale tokom velike tragedije koja se dogodila 1. januara predsjednik Vlade Milojko Spajić je tokom posjete Cetinju zapalio svijeću ispred spomenika Lovćenska vila.
U saopštenju kabineta premijera navodi se da se Spajić, sastao i sa gradonačelnikom Nikolom Đuraškovićem, a u razgovoru je zaključeno da je neophodno bez odlaganja raditi na jačanju kapaciteta Centra bezbjednosti Prijestonice, kako bi se unaprijedila bezbjednosna situacija na Cetinju.
Tokom razgovora premijer je najavio hitno usvajanje niza zakonskih rješenja, kako bi se, između ostalog, ojačala kadrovska baza Uprave policije prijemom novih policajaca – sa Policijske akademije i izvan bezbjednosnog sistema. Na sastanku je pozitivno ocijenjenja jučerašnja Odluka Vlade kojom se stavaraju uslovi za raspisivanje oglasa za nova zapošljavanja u Upravi policije – saopšteno je iz kabineta premijera.
Gradonačelnik Đurašković je istakao da je vrlo važno uspostaviti i video nadzor na Cetinju, što bi kako je istakao olakšalo posao službama bezbjednosti, a zahvalio je i premijeru što je na dan tragedije posjetio ranjene u Kliničkom centru.
Predsjednik Vlade, sa ministrima Vojislavom Šimunom i Damirom Gutićem, učestvovao je i na sastanku u organizaciji Prijestonice, kom su prisustvovali brojni zdravstveni i socijalni radnici.
Lično sam garant da ćemo intenzivno raditi da se uvide sve manjkavosti sistema, u prvom redu u segmentu prevencije ovakvih tragedija. Razvijanjem mehanizama, primjenom najboljih praksi, moramo vratiti osjećaj sigurnosti građanima Cetinja – naglasio je Spajić.
Kreiranje programa koji će kontinuirano pružati psiho-sociološku podršku građanima, jedan su od prioriteta.
Očekujem da svi nadležni organi ulože maksimalne napore kako bi se i na Cetinju i u cijeloj Crnoj Gori osnažila bezbjednost naših građana. U obavezi smo da stvorimo sinergiju između svih društvenih činilaca, jer jedino tako možemo sistemski odgovoriti na tragediju, koja nas je drugi put pogodila u kratkom vremenskom periodu – poručio je gradonačelnik Đurašković.
Kako je apostrofirano tokom razgovora, prvi koraci u tom pravcu su već napravljeni, jer je održano više neformalnih sastanaka između predstavnika Vlade i Prijestonice.
Na toj liniji ministar zdravlja Vojislav Šimun naglasio je da su već preduzeti prvi koraci, uz učešće doktora i osoblja Kliničkog centra i domova zdravlja, te podsjetio da je aktivirana SOS linija za psihilošku podršku. Ministar je najavio da će se u narednom periodu jačati kapaciteti lokalnih centara za mentalno zdravlje, te da će se kroz ekspertsku podršku iz Sjedinjenih Država i Norveške, osigurati primjena najboljih praksi – navodi se u saopštenju kabineta premijera.
Kako su naveli, da je prevencija ključna da se ovakve tragedije ne bi ponovile saglasio se i ministar Gutić, a zaposleni u resoru socijalnog staranja, brige o porodici i demografije već su uključeni u pružanje direktne pomoći, baš kao i predstavnici Ministarstva prosvjete, nauka i inovacija, te članovi Udruženja psihologa, koji volonterski pomažu u podršci učenicima, roditeljima, nastavnicima i svim građanima Cetinja.
U zaključku saopštenja navodi se da je sa sastanka poručeno da će Vlada Crne Gore svim raspoloživim kapacitetima stati uz Cetinje te da će svi resori biti maksimalno uključeni kako bi se stvorili sistemski preduslovi da se pruži podrška Prijestonici i svim građanima Cetinja.
Iz Uprave policije (UP) demantovali su dezinformaciju koju su objavili pojedini mediji da se u Prijestonici Cetinje danas dogodilo novo ubistvo.
Povodom podnesenih anonimnih dojava i obavještenja pojedinim medijskim kućama da je na Cetinju izvršeno krivično djelo protiv života i tijela, obavještavamo javnost i građane Cetinja da je Uprava policije utvrdila da je riječ o dezinformacijma. Cetinjska policija je osobe koje se pominju u anonimnoj dojavi medijima, tačnije lica koja su navodno bila predmet teškog krivičnog djela, pronašla i sa njima obavila razgovor – navedeno je u saopštenju policije.
Radi objektivnog informisanja građana Cetinja, a u cilju sprečavanja širenja panike koja je nastala plasiranjem ove informacije, iz UP su još jednom obavještavijestili građane Cetinja i cijele Crne Gore da je riječ o dezinformaciji.
U cilju tačnog i pravovremenog informisanja, apelujemo na građane da sve informacije vezane za aktivnosti policije, bezbjednosne situacije ili druge važne događaje, potraže isključivo putem zvaničnih kanala komunikacije Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije. Pozivom na broj 122, osim što možete prijaviti događaje, možete se informisati i o bezbjednosnoj situaciji ili eventualnim bezbjednosnim rizicima u vašem okruženju – pojasnili su iz UP.
Informacije koje se šire putem nezvaničnih izvora ili medija, prema njihovim riječima, mogu izazvati nesporazume i nepotrebnu paniku.
Samo odgovornim odnosom doprinosimo zajedničkoj bezbjednosti – poručuju iz policije.
Bivšem ministru poljoprivrede Petru Ivanoviću koji se sumnjiči za zloupotrebu službenog položaja produžen je pritvor za dva mjeseca potvrdila je portparolka Višeg suda Ivana Vukmirović.
Pritvor je produžen za dva mjeseca po prijedlogu Specijalnog državnog tužilaštva – saopštila je Vukmirović.
Ivanoviću je određen pritvor po pritvorskom osnovu iz člana 175 stav 1 tačka 2 Zakona o krivičnom postupku, odnosno uticaj na svjedoke.
On je na saslušanju u Specijalnom državnom tužilaštvu kategorično negirao navode iz prijave.
Osim Ivanovića u akciji SDT uhapšeni su i bivši državni sekretar u tadašnjem Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja Nemanja Katnić i bivši ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutin Simović. Katnić i Simović su nakon saslušanja pušteni da se brane sa slobode.
Katniću je određena mjera zabrana kontakt sa određenim osobama koje će biti u ovom postupku, a Simoviću su određene tri mjere nadzora – povremeno javljanje policiji, oduzimanje putne isprave i zabrana kontakta sa određenim osobama.
Takođe, krivična prijava podnešena je i protiv tadašnje načelnice Službe za finansije, računovodstvo i javne nabavke Ministarstva Vukice Perović i bivšeg ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja Budmira Mugoše.
Predmet krivične prijave i postupka je, kako je navelo SDT, dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, od aprila 2014. do jula 2019. godine, suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike – Agrobudžetu za konkretne godine. Time je, kako se sumnja, nevladinim organizacijama pribavljana korist, a Crnoj Gori nanijeta šteta više od 300.000 eura.
Izvor: Portal Analitika
Komunalno preduzeće napravilo je još jedan korak ka očuvanju komunalne infrastrukture postavljanjem posuda za odlaganje žara i pepela. Nove posude nalaze se u neposrednoj blizini polupodzemnih kontejnera i građanima omogućavaju sigurnije i jednostavnije odlaganje ove vrste otpada.
Direktor Komunalnog preduzeća, Boško Dragutinović, apelovao je na građane da posude koriste isključivo za predviđenu namjenu.
Nepravilno odlaganje žara i pepela može izazvati ozbiljna oštećenja na kontejnerima, a može biti i opasno. Molimo sve građane da pokažu odgovornost i ove posude koriste kako je predviđeno – poručio je Dragutinović.
Kako ističe Dragutinović, ova inicijativa ima za cilj produženje vijeka trajanja polupodzemnih kontejnera, smanjenje rizika od požara i očuvanje čistoće gradskih ulica.
Iz Komunalnog preduzeća najavili su da će u narednom periodu postaviti još posuda na dodatnim lokacijama kako bi građani širom grada imali pristup ovoj korisnoj infrastrukturi.
Iz tog preduzeća se nadaju da će građani prepoznati važnost ovih posuda i svojim odgovornim ponašanjem doprinijeti očuvanju javnog prostora, kazao je direktor Boško Dragutinović.
M.J.
Udruženja penzionera apeluju na donosioce odluka da usvoje budžet kako bi se povećale srazmjerne penzije većine korisnika koje su ispod 450 eura, koliko iznosi minimalna penzija u našoj zemlji. Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić za Radio Crne Gore ističe, da će zakon početi pravno da djeluje kad se usvoji u Parlamentu, a da li će to biti u januaru ili martu, zavisi od poslanika koji treba da riješe nesuglasice i usvoje zakon.
Udruženja penzionera su na sjednicama u decembru potencirale isplatu srazmjernih penzija, te će odgovore zatražiti iduće sedmice u Fondu PIO, potvrdio je predsjednik Udruženja penzionera Gornje Gorice u Podgorici, Dragan Marković.
Mislim da se srazmjerna penzija mora isplatiti januarskom penzijom, jer veliki broj penzionera je na granici socijale i zavise od povećanja ove penzije, a ujedno ova grupa penzionera bila bi obmanuta – kazao je Marković.
Na dnevnom redu vanredne sjednice parlamenta koja je zakazana za 21. januar, zajedno sa Zakonom o budžetu, naći će se i izmjene penzionog zakona, od čijeg usvajanja zavisi isplata srazmjernih penzija, potvrdio je našem radiju ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić.
I ukoliko 21. januar bude usvojen sve će biti u redu i na vrijeme da i za januarske srazmjerne penzije budu obračunate, jer se one isplaćuju oko 20. februara. Ukoliko se tih dana ne usvoji budžet onda moguća su kašnjenja, u smislu da sve dok zakon ne bude usvojen u Skupštini on ne može biti primjenjen u praksi – objašnjava Gutić.
Crna Gora ima 16 potpisanih sporazuma o isplati penzija sa zemljama Evropske unije i sa svim zemljama regiona potpisala je sporazume, rekao je Gutić.
To nije uopšte prepreka za određeni dio korisnika, dijela penzija iz drugih država. Ukoliko ne dobijemo podatke Crna Gora će to i sopstvenih sredstava pokriti, ali to je mali broj korisnika. Dakle, to nije problem – naglašava Gutić.
Neophodno je da Skupština funkcioniše, naglašava Gutić, da parlamentarna većina i opozicija imaju odgovornost pred onima koji su ih birali.
Da li će nastavak rada biti 21. januara, 25. ili u februaru ili martu, to je samo odgovornost prema biračima. Dakle, Skupština mora funkcionisati. Na koji način će biti obezbijeđeno njeno funkcionisanje, to je do onih koji vode Skupštinu – smatra Gutić.
Procijena je da preko pet i po hiljada penzionera korisnika srazmjernih penzija živi u našoj zemlji i da četiri hiljade korisnika prima penziju duplo manju od minimalne, koja u Crnoj Gori iznosi 450 eura. U budžetu se planira oko pet i po miliona eura za povećanje srazmjernih penzija.
Izvor: RTCG