Institut za javno zdravlje Crne Gore je uz podršku SZO danas započeo još jednu u nizu edukacija zdravstvenih radnika na temu ”Kako komunicirati o benefitima HPV vakcinacije“, saopšteno je iz IJZ.
Skup je otvorio dr Borko Bajić, VD pomoćnika direktora za javno-zdravstvena i medicinska pitanja u Institutu za javno zdravlje Crne Gore.
Dr Bajić se zahvalio kolegama iz odjeljenja za imunoprofilasku IJZCG, koji su se u prethodnom periodu priprema, kao i uvođenja vakcinacije koja je počela krajem septembra ove godine uložili ogromne napore da se pored nabavke vakcina, pripremne aktivnosti uključujući edukaciju i komunikacija realizuju na najbolji mogući način.
Naročito je pohvalio rad dr Milka Joksimovića, koji u pogledu HPV vakcinacije predstavlja prepoznatljivo lice Insituta.
Takođe, dr Bajić se zahvalio dr Mini Brajović i lokalnoj kancelariji SZO na stalnom prisustvu i pomoći u brojnim zdravstvenim izazovima, kao i stručnoj pomoći koju pruža i ovaj put u pogledu HPV vakcinacije kroz angažovanje eksperta Sahil Warsi koji će realizovati edukaciju.
Prisutnim kolegama ljekarima i medicinskim sestrama iz domova zdravlja se zahvalio na dolasku i naveo da smo svi svjesni brojnih izazova sa kojima se srijeću u svom svakodnevnom radu, te je istakao značaj rada na HPV vakcinaciji kao efikasnom načinu da se na jednostavan način spriječi nastajanje raka grlića materice i ostalih tumora koje izaziva ovaj virus.
Naglasio je da rak grlića materice predstavlja podmulku bolest koja se najčešće javlja bez jasnih simptoma i zbog toga se i otkriva kasno i na žalost odnosi živote u velikoj mjeri, ako se ne sprovode preventive mjere koje uključuju vakcinaciju, redovne ginekološke kontrole i skrining programe.
Na kraju je istakao zadovoljstvo što se Crna Gora započela proces HPV vakcinacije i na taj način svrstala u red civilizovanih zemalja koje su u prilici da efikasno sprovode prevenciju karcinoma grlića materice, te se iskreno nada da će radionica biti uspješna, i da će na narednim sastancima Institut za javno zdravlje Crne Gore i predstavnici primarne zdravstvene zaštite zajedno biti ponosni zbog mjerljivog napretka u ovoj oblasti.
Dr Mina Brajovic, šefica SZO Kancelarije istakla je da je obuka u funkciji jačanja kapaciteta – zdravstvenih radnika – da na strukturiran način, a “naoružani” potrebnim znanjima, vještinama , samopouzdanjem komunicirate sa građanima različitih profila u različitim situacijama o tome da je HPV vakcina održivi put za borbu protiv kancera grlića materice i da spašava živote majki, sestara, kćerki Crne Gore.
Ona je dodala: “kancer grlića materice odnosi više života u Crnoj Gori nego u bilo kojoj zemlji regiona Evrope.”
Prema SZO podacima u vise od 95 odsto slučajeva HPV virus je uzrok obolijevanja od cervikalnog kancera, kao inda.
Dr Brajović je posebno naglasila: “Bilo koja od HPV vakcina koje je prekvalifikovala SZO spriječava kancer grlića materice u do 90 odsto slučajeva. Naši podaci generisani u 112 zemalja širom svijeta potvrđuju da je HPV vakcina jedna od najbezbjednijih. Ovo su podaci koji ohrabruju ali i obavezuju na intezivan dijalog i dvosmjernu komunikaciju zdravstvenih radnika sa roditeljima, ali i drugim akterima koji direktno ili indirektno oblikuju javno mjenje.
Tokom COVID-19 pandemije uvidjeli smo da efikasan odgovor počiva na kvalitetnoj, efikasnoj kriznoj komunikaciji – komunikaciji o rizicima i angažmanu zajednice, kao i da u tom procesu zdravstveni radnici – igraju važnu ulogu – jer uživaju povjerenje, a djeluju na temelju nauke i naučnih dokaza, dodala je Brajović.
Ovo su razlozi zašto SZO u saradnji sa Ministrastvom zdravlja i timom iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore, ulaže napor na daljem jačanju kapaciteta zdravstvenih profesionalaca da svoje znanje o benefitima HPV vakcinacije podijeli sa sugrađanima na strukturisan način, prilagođeno sagovorniku i trenutku na način koji uliva puno povjerenje, kako bi pomogli roditeljima da donesu ispravnu odluku – HPV vakcinacija za dobro zdravlje naših djevojčica, kćerki i budućih majki Crne Gore i eliminaciju cervikalnog kancera kao ozbiljne javnozdravstene prijetnje i prepreke razvoju našeg društva, zaključila je Brajović.
Dr Milko Joksimović, koordinator aktivnosti na sprovođenju Programa HPV vakcinacije na nacionalnom nivou, izrazio je zadovoljstvo početkom sprovođenja HPV vakcinacije u Crnoj Gori i prvim reakcijama roditelja djece – kojima je vakcinacija namijenjena.
Dr Joksimović je naveo da je ovo samo jedna u nizu edukacija koju Institut sprovodi u posljednjih godinu dana – kako samostalno, tako i uz pomoć SZO – koja je za sad jedina od međunarodnih organizacija koja pruža podršku u sprovođenju ovog Programa, a posebno je naglasio:
”Sva relevantna istraživanja, kao i iskustva širom svijeta pokazuju da su najznačajniji za prihvatanje vakcinacije – komunikacija i odnos povjerenja između zdravstvenih radnika i roditelja, kao i komunikacija unutar porodice i uskog kruga prijatelja. Nikakva kampanja, putem medija, društvenih mreža i sl. ne može zamjeniti komunikaciju zdravstveni radnik -roditelj djeteta koje treba zaštititi. Zato, kada je u pitnaju ova vakcina možete primijetiti i promjenu u načinu komuniciranja, prezentovanja činjenica i naglasak na postepeni razvoj i unaprijeđenje povjerenja između roditelja i zdravstvenih radnika, uz realan pristup, realne ciljeve i jačanje ovog izuzetno važnog preventivnog programa uz rad na dugi rok“.
HPV vakcinacija u Crnoj Gori je započela 26. septembra 2022. god. shodno Nacionalnom planu za sprovodjenje HPV vakcinacije u Crnoj Gori, čiju izradu i realizaciju je podržala SZO.
Povodom obilježavanja 80 godina od osnivanja dnevnog lista „Pobjeda“ danas je JPU „Zagorka Ivanović“ donirano 80 sadnica koje će biti posađene u dvorištu vrtića. Sadnjom stabala daje se doprinos očuvanju životne sredine i uljepšanju ambijenta u kojem djeca borave.
Dnevni list „Pobjeda“ 24. oktobra slavi 80 godina postojanja i imaće niz aktivnosti kojima će obilježiti ovaj veliki jubilej.
Opširnije pogledajte u izvještaju.
Cijene proizvoda i usluga lične potrošnje, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u septembru su, u odnosu na isti prošlogodišnji period, u prosjeku bile više jedan odsto, pokazuju podaci Monstata.
Potrošačke cijene u septembru su, u odnosu na avgust, u prosjeku bile niže 0,4 odsto.
Najveći uticaj na negativnu mjesečnu stopu inflacije imali su pad cijena u grupama mlijeko, sir i jaja, gorivo i mazivo za motorna vozila, voće, usluge smještaja – navodi se u saopštenju.
Potrošačke cijene u periodu od januara do septembra, u poređenju sa istim periodom prošle godine, u prosjeku bile više 3,9 odsto.
Posmatrano po glavnim grupama proizvoda i usluga prema namjeni potrošnje, u septembru je, u odnosu na prethodni mjesec, zabilježen rast u grupama odjeća i obuća 3,9 odsto, ostala dobra i usluge jedan odsto, obrazovanje 0,9 odsto, stanovanje, voda, struja, gas i druga goriva 0,8 odsto, komunikacije 0,6 odsto i rekreacija i kultura 0,3 odsto.
Pad cijena zabilježen je u grupama prevoz 1,8 odsto, hrana i bezalkoholna pića 1,7 odsto, restorani i hoteli 1,3 odsto, namještaj, oprema za domaćinstvo i rutinsko održavanje stana 0,8 odsto i alkoholna pića i duvan 0,1 odsto.
Cijene ostalih proizvoda i usluga nijesu se bitnije mijenjale.
Izvor: Mina bussines
Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković donio je Odluku o novčanoj nagradi za pripadnike Službe zaštite i spašavanja Filipa Latkovića i Igora Jovićevića koji su učestvovali u akciji spašavanja nakon katastrofalnih poplava i klizišta u Bosni i Hercegovini, saopšteno je iz gradske uprave.
Ovo je još jedan primjer međunarodne solidarnosti i saradnje u kriznim situacijama, a nagrada za pripadnike Službe zaštite i spašavanja sa Cetinja dolazi kao znak zahvalnosti za njihov izuzetan doprinos i požrtvovanost tokom akcije spašavanja u Jablanici – kazao je Đurašković.
Poplave i klizišta koje su zadesile Bosnu i Hercegovinu odnijeli su više od 20 života i izazvali veliku štetu, a pomoć je stigla iz brojnih zemalja, uključujući Crnu Goru. Služba zaštite i spašavanja sa Cetinja bila je među prvima koji su se odazvali pozivu za pomoć.
Promocije zajedničke zbirke poezije „Crna Gora u pjesmama“ biće održana 18. oktobra ove godine u DOO „Agencija za razvoj i podršku poslovanju“ -Cetinje.
O knjizi će govoriti književnici: Dragana Petrić Đokić, Nataša Karadžić i Nikola K. Čelebić.
Stihove će kazivati: Radojka Mugoša Petrić, Aida Orahovac Kuč, Danijela Nela Jovanović i Goran Popović Duks, Ivan Mugoša i učenica Kristina Balandžić.
U okviru promocije će nastupiti hor „Luča“ – Cetinje.
Specijalni gosti događaja biće: Slobodan Balandžić i muzička umjetnica Marijana Martinović.
Moderator će biti Danijela Bokan.
Organizatori su Radojka Mugoša Petrić i Aida Orahovac Kuč.
Crna Gora ima 623.633 građana, žena više nego muškaraca. Prosječna starost stanovništva 39,7 godina. Kao Crnogorci izjasnilo se 41,12 odsto, kao Srbi 32,93 odsto. Crnogorskim jezikom govori 36,23 odsto, a srpskim 43,52 odsto. Crnogorsko državljanstrvo ima 90,73 odsto građana – saopšteno je danas iz Uprave za statistiku MONSTAT na predstavljanju dijela konačnih rezultata Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u Crnoj Gori, koji je sproveden krajem prošle godine.
Danas su predstavljaju rezultati Popisa stanovništva i prema polu i starosti, državljanstvu, nacionalnoj, odnosno etničkoj pripadnosti, vjeri, maternjem jeziku i jeziku koji se uobičajeno govori.
“U Crnoj Gori živi 623.633 građana, od čega je 306.807 muškaraca, što je 49,2 odsto, i 316.826 žena odnosno 50, 8 odsto”, saopšteno je na konferenciji za novinare.
90,73 odsto ima državljanstvo Crne Gore.
Stranih državljana sa mjestom boravka je u Crnoj Gori je 7, 82 odsto.
Podaci govore da Crnogorci čine 41,12 odsto stanovništva.
Srba je 32, 93 odsto. Kao Bošnjaci izjasnilo 9,45 odsto građana (58.956).
Kao Albanci izjasnilo se 4,97 odsto građana (30.978), kao Rusi 2,06 odsto (12.824), a kao Muslimani 1,63 odsto (10.162).
Nije željelo da se izjasni 2,88 odsto građana ili 17.907.
Najveći broj stanovnika govori srpskim jezikom – 43.18 odsto.
Crnogorskim jezikom govori 34.52 odsto stanovnika.
Svojim profesionalnim radom odoljeli smo brojnim izazova koji su pratili ovaj projekat. Popis je realizovan krajem 2023. godine, a u tom smislu MONSTAT je sve aktivnosti sproveo na odgovoran i profesionalan način – kazao je direktor MONSTAT-a Miroslav Pejović.
Popis u Crnoj Gori trebalo je da bude održan 2021. godine, ali je odgođen zbog pandemije koronavirusa.
Taj proces realizovan je od 3. do 28. decembra 2023, nakon što je njegov početak više puta odlagan zbog zahtjeva opozicije i vijeća manje brojnih naroda da se prethodno ispune određeni uslovi za njegovo sprovođenje.
Građani su imali pravo i mogućnost da od 1. do 7. oktobra provjere svoje podatke o etničko-kulturološkim karakteristikama prikupljenih popisom stanovništva, domaćinstava i stanova putem specijalnog softvera.
Više od 400.000 djece u Libanu je raseljeno u protekle tri nedelje, izjavio je visoki zvaničnik Unicefa, upozoravajući na “izgubljenu generaciju” u maloj zemlji koja se suočava sa brojnim krizama, a sada je uvučena u rat.
Izrael je pojačao svoju kampanju protiv militantne grupe Hezbolah koja dejstvuje iz Libana, uključujući pokretanje kopnene invazije nakon razmjena vatre sa tom proiranskom militantnom organizacijom tokom rata s Hamasom u Pojasu Gaze, prenosi AP.
Borbe u Libanu su primorale 1,2 miliona ljudi da napuste svoje domove i većina njih je tokom protekle tri nedelje eskalacija pobjegla u Bejrut ili na sjever zemlje.
Ted Čajban, zamenik izvršnog direktora UNICEF-a za humanitarne akcije, posetio je škole koje su preuređene u skloništa za raseljene porodice.
„Ono što me je zapanjilo jeste da je ovaj tronedeljni rat pogodio tako veliki broj djece. Dok sjedimo ovde 1,2 miliona djece je lišeno obrazovanja. Libanske javne škole su ili postale nedostupne, ili su oštećene ratom, ili se koriste kao skloništa. Poslednja stvar koja je potrebna ovoj zemlji, pored svega kroz šta je prošla, jeste rizik da izgubi nekoliko generacija“, rekao je Čajban.
Iako neke privatne škole u Libanu i dalje rade, javni obrazovni sistem je ozbiljno pogođen ratom, zajedno sa najranjivijim grupama u zemlji, kao što su palestinske i sirijske izbjeglice.
Izvor: Tanjug