Svijet

EU prelomila: Kraj pečatima u pasošu već od jeseni

Kada sistem stupi na snagu, posjetioci će morati da predaju svoje pasoše po dolasku, uz fotografisanje lica i elektronsko skeniranje otisaka prstiju.
EU prelomila: Kraj pečatima u pasošu već od jeseni

Ilustracija (foto: Pixaby)

Zemlje Evropske unije postigle su u srijedu dogovor o konačnom uvođenju Sistema ulaska i izlaska (EES), automatizovanog registra EU za posjetioce iz trećih zemalja, čije je pokretanje više puta odlagano zbog tehničkih problema i nedovoljne pripremljenosti zemalja članica. Sporazum, postignut na sastanku ministara unutrašnjih poslova u Briselu, otvara put vjerovatnom početku rada sistema na jesen, iako tačan datum još nije određen.

Države članice sada imaju dvije mogućnosti: da pokrenu novi sistem odjednom ili da ga uvode postepeno tokom šestomjesečnog prelaznog perioda. Na kraju prelaznog perioda, sve registracije na graničnim prelazima trebalo bi da se obavljaju putem EES-a.

Postepeno uvođenje nije bilo predviđeno prvobitnim zakonodavstvom. Međutim, nakon sveobuhvatnog sastanka u novembru, ono je predloženo kao izvodljiva alternativa za prevazilaženje dugotrajnog zastoja i sprovođenje sistema.

Poljska, zemlja koja trenutno predsjedava Savjetom EU, vodiće pregovore sa Evropskim parlamentom o konačnom sporazumu o izmijenjenom zakonu, za koji se očekuje da će biti glatko usvojen.

Oktobar je naš cilj – izjavio je u srijedu ujutru Tomaš Sjemonjak, poljski ministar unutrašnjih poslova i administracije. Sistem će “pružiti službama država članica potpuno nove alate za kontrolu ko ulazi i izlazi iz šengenskog prostora, što policiji što graničnoj policiji”. To je apsolutno pitanje od suštinskog značaja – istakao je Sjemonjak.

Što je EES?

EES je sveobuhvatna reforma koja datira iz 2016. godine i više puta je odlagana. Njena glavna svrha je modernizacija provjera na spoljnim granicama EU i zamjena tradicionalnog fizičkog stavljanja pečata u pasoše.

Važiće za građane zemalja van EU koji dolaze u Uniju radi posjeta, odmora ili poslovnih putovanja i ostaju ukupno do 90 dana u periodu od 180 dana.

Kada sistem stupi na snagu, posjetioci će morati da predaju svoje pasoše po dolasku, uz fotografisanje lica i elektronsko skeniranje otisaka prstiju.

Svi ulasci i izlasci iz šengenskog prostora bez pasoške kontrole biće zabilježeni.

Prikupljanje biometrijskih podataka i razmjena informacija u realnom vremenu treba da pomognu vlastima u suzbijanju onih koji prekoračuju rok važenja svojih kratkoročnih viza i čine prevare u vezi sa identitetom.

Sve države članice, osim Kipra i Irske, i četiri zemlje pridružene Šengenu – Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska – učestvovaće u ovom programu.

Pasoši na Kipru i u Irskoj će se i dalje ručno pečatirati.

Izvor: RTCG/ Euronews