Društvo

Evropska nedjelja smanjenja otpada 2024: Otpad hrane nije u trendu!

Najveći dio otpada od hrane se proizvodi u domaćinstvima (više od polovine proizvedenog otpada), u ugostiteljstvu (restorani, ugostiteljstvo) i maloprodaji (supermarketi, prodavnice). 
Evropska nedjelja smanjenja otpada 2024: Otpad hrane nije u trendu!

Foto: BMH Agency

Evropska nedjelja smanjenja otpada, koja traje do 24. novembra, ima za cilj da podigne svijest o održivom korišćenju svjetskih resursa među najširom mogućom evropskom javnosti. Bilo privatno sa porodicom i prijateljima ili sa kolegama na poslu – svi su pozvani da osmisle i sprovedu akciju kako bi se izbjeglo dodatno stvaranje otpada.

Posebno je impresivno strastveno učešće desetina hiljada volontera širom Evrope, koji u svojim lokalnim zajednicama šire poruku održive potrošnje i cirkularne ekonomije. 

Prošle godine je zvanično registrovano i sprovedeno više od 14.500 mjera i akcija u 29 zemalja učesnica.

2024: Rasipanje hrane u fokusu

Nije slučajno što je godišnja tema aktuelnog izdanja „Otpad hrane“. Svake godine se u samo 27 država članica EU proizvede preko 59,2 miliona tona otpada od hrane, što odgovara 132 kg po stanovniku. Ovaj podatak je još dramatičniji ako uzmemo u obzir da više od 37 miliona ljudi u Evropskoj uniji ne može da priušti kvalitetan obrok svakog drugog dana.

Podaci govore da za otpad od hrane koji se godišnje proizvede u Evropi, postoji odgovarajuća tržišna vrijednost od 132 milijarde eura. Štaviše, bacanje hrane ima posljedice u smislu emisije gasova staklene bašte, koje se odnose na, na primjer, korišćenje obradivog zemljišta, slatkovodnih resursa i đubriva za proizvodnju hrane.

Najveći dio otpada od hrane se proizvodi u domaćinstvima (više od polovine proizvedenog otpada), u ugostiteljstvu (restorani, ugostiteljstvo) i maloprodaji (supermarketi, prodavnice). 

Sasvim je jasno: moramo promijeniti način na koji proizvodimo, konzumiramo i distribuiramo hranu u Evropi. Akcije i inspirativne inicijative, pojačane tokom Evropske nedjelje za smanjenje otpada, imaju za cilj da podstaknu lokalne i javne vlasti, privatne kompanije, udruženja, škole i svakog građanina da preispitaju svoje prakse rukovanja hranom i podignu svijest o ekološkim, ekonomskim i društvenim uticajima otpada od hrane.

Neophodna smjena generacija 

Projekat koji finansira EU Omladinski bioskop EU: Green Deal, koji je posebno namjenjen učenicima i nastavnicima u 12 evropskih zemalja, poziva na dijalog kroz bioskopske događaje, striming platformu vvv.euic.green, oflajn i onlajn diskusije, i ove godine je registrovani partner Evropske nedjelje za smanjenje otpada.

Po prvi put, tematski relevantan bioskopski događaj će se održati i u Podgorici, gde će učenici iz nekoliko škola imati priliku da pogledaju film: “GENERATION CHANGE: WHO SAVES THE WORLD?”, kojeg potpisuje austrijska rediteljka Vanessa Böttcher, i razgovaraju o važnim temama sa Lukom Mitrovićem,savjetnikom na Institutu za hidrometerologiju i seizmologiju Crne Gore, 22.11.2024.god u Cineplexx CG Podgorica. Početak projekcije zakazan je za 10.00.h 

Lokalni partner inicijative je NVO Green Home.

Sara Sadeghi, klimatska aktivistkinja iz Austrije i protagonistkinja PROMJENA GENERACIJE

“Djeca i mladi mogu doprinijeti pozitivnoj promjeni informišući se – kroz dokumentarne filmove i knjige o ispravnoj proizvodnji i održivoj potrošnji, pokretanjem projekata o zaštiti životne sredine i socijalnoj pravdi u školi ili jednostavno obraćajući pažnju na to odakle dolaze prozvodi koje svakodnevno koriste. Postavljajući kritička pitanja i donoseći svjesne odluke, mogu bolje razumjeti vlastitu ulogu u društvu – i napraviti promjenu zajedno s drugima.”

Tokom Evropske nedelje za smanjenje otpada, slijede događaji zelenog bioskopa koje organizuje Evropski Omladinski bioskop: Green Deal 

Cjelogodišnji obrazovni program zasniva se na pažljivo odabranoj kolekciji od najmanje 50+ evropskih filmova, uz prateće savremene didaktičke materijale i tematski povezane diskusije, radionice i predavanja. Cijeli program je besplatno dostupan svim registrovanim školskim razredima i organizovanim grupama mladih u 12 zemalja, uključujući Crnu Goru.

Zajedno jači

Omladinski bioskop EU: Zeleni dogovor, počevši od ove godine, stiže i do učenika i nastavnika u Crnoj Gori, veoma atraktivnim multimedijalnim i didaktičkim sadržajem na lokalnom jeziku .

Nudi se potpuno besplatno zahvaljujući sredstvima EU i glavnim sponzorima i partnerima: Vienna Insurance Group sa svojim domaćim brendom Wiener Städtische Osiguranje, Ministarstvom za klimu Austrije (BMK), Austrijskim udruženjem za Audiovizuelne Medije VAM i Cineplexx International kao ekskluzivni bioskopski partner u 11 zemalja i 33 grada.

Nije slučajno što austrijsko ministarstvo za zaštitu klime podržava i ovaj prekogranični filmski projekat. Austrija je jedna od zemalja uzora u upravljanju otpadom. Svake godine se na lokalnom, opštinskom ili regionalnom nivou odvijaju brojni projekti prevencije produkovanja otpada i mjere protiv bacanja ili ostavljanja otpada (smeća) – tako da je očigledno da se ovo iskustvo mora podijeliti.

Svi su dobrodošli 

Evropski Omladinski Bioskop: Green Deal poziva sve da učestvuju u inovativnom zelenom programu za budućnost. Čak i ako nijeste učenik ili nastavnik, možete pogledati nekoliko filmova bez registracije i besplatno direktno na zelenoj platformi za striming vvv.euic.green. 

Mali savjet – svakako ne bi trebalo da propustite inspirativne filmove PROMJENA GENERACIJE: KO SPAŠAVA SVIJET? (AT/DE/IT/PT/ES/CZ/PL/FR 2022) i POKRENI SA RAZLOGOM (Francuska 2022), oba dostupna svima širom svijeta.

Nastavnici koji žele da otkriju cjelokupnu filmsku kolekciju i pristupe didaktičkom materijalu treba da se registruju na vvv.iouth-cinema.eu. Proces registracije na lokalnom jeziku je jednostavan i traje samo nekoliko minuta. 

Učinimo Evropu zelenijom – zajedno!