Zanimljivosti

Fascinantni most koji nestaje pod morem, arhitektonsko čudo i simbol prijateljstva dvije zemlje

Duga, prostrana cesta koja vodi preko mora, da bi potom zaronila ispod njega i nastavila se kao podzemni tunel. Tako bi se, ukratko, mogao opisati most Oresund, najduži most u Evropi koji povezuje Švedsku i Dansku. Ujedno je riječ o najdužem mostu na svijetu koji prelazi granicu između dvije države. Ovo nevjerojatno arhitektonsko i projektantsko
Fascinantni most koji nestaje pod morem, arhitektonsko čudo i simbol prijateljstva dvije zemlje

Foto: Wikimedia Commons

Duga, prostrana cesta koja vodi preko mora, da bi potom zaronila ispod njega i nastavila se kao podzemni tunel. Tako bi se, ukratko, mogao opisati most Oresund, najduži most u Evropi koji povezuje Švedsku i Dansku. Ujedno je riječ o najdužem mostu na svijetu koji prelazi granicu između dvije države. Ovo nevjerojatno arhitektonsko i projektantsko djelo pruža posebno iskustvo vožnje, a ima i simboličko značenje. Povezuje, naime, dvije države koje su u prošlosti znale biti i u ratu, a danas švedska pokrajina Skåne nekad je pripadala Danskoj.

MOST ORESUND U SVIJETU JE PROSLAVILA KULTNA SKANDINAVSKA DETEKTIVSKA SERIJA

Most Oresund važnu je ulogu imao u proslavljenoj skandinavskoj detektivskoj seriji Most. U njoj je upravo na njemu, tačno na granici dvije zemlje, pronađeno mrtvo tijelo, a istragu zajednički vode švedski i danski detektivi. Oresund je dug 16 kilometara i povezuje danski Kopenhagen i švedski Malmö. Ima četiri trake za automobile i dva kolosijeka za vozove. Oko 8 kilometara prolazi nad zemljom, da bi se potom spustio u podmorski tunel Drogden, dug 4 kilometra.

Oresund, najduži most u Evropi, povezuje Švedski i Dansku, Foto: Pixabay

Otprilike na polovini puta između dva kopna nalazi se ostrvo Peberholm, kojim završava mostovni dio konstrukcije te počinje tunelski dio. Ovo ostrvce dugo je 4 kilometra formalno je dio Danske, nenaseljeno je i na njemu je proglašen prirodni rezervat.

GRADNJA JE TRAJALA GODINAMA, A UPRKOS VISOKOJ CIJENI MOSTARINE POVRAT INVESTICIJE SE OČEKUJE TEK 2035.

Službeni naziv mosta je Oresundsbron, kombinacija danskog i švedskog imena te građevine. S obzirom na kombinaciju tunela i mosta, koristi se i ime “Oresundska veza”. Izgradnja je počela 1995., a most je pušten u promet 1. maja 2000. godine.

Foto: Pixabay

Zbog skupe mostarine prvih se godina nije tako često koristio, barem ne onoliko koliko su to očekivali investitori, ali od 2005. promet počinje da raste. Već dvije godine kasnije, 2007., most je prešlo oko 25 miliona ljudi, od toga 15,2 miliona automobilima i autobusima te 9,6 miliona vozova. Zanimljiv je podatak da se, uprkos visokoj cijeni mostarine, povrat investicije od 4,15 milijardi eura, koliko je most stajao, očekuje tek 2035. godine.

Foto: Unsplash

KONSTRUKCIJA MOSTA TEŠKA JE FASCINANTNIH 82.000 TONA

Najduži most u Evropi fascinira brojevima koji se uz njega vežu. Najveći stub visok je 204 metra, a plovidbena visina mosta je 57 metara. Masa mostovnog dijela iznosi nevjerojatnih 82.000 metričkih tona. Tunel Drogden dugačak je 4,050 metara od čega se 3,510 nalazi ispod mora. Razlog zašto most nije sagrađen u punoj dužini, već je promet spušten pod zemlju, je blizina aerodroma u Kopenhagenu kojem bi promet mogao da smeta.

Izvor: Putni kofer