Freedom house/ Foto: Shutterstock
U izvještaju američke nevladine organizacije Fridom haus o “Državama u tranziciji 2023”, kada je u pitanju stanje demokratije, u Crnoj Gori je zabilježeno nazadovanje, prenosi Glas Amerike.
U izvještaju Fridom hausa se navodi da je politička polarizacija u Crnoj Gori, najviše oko pitanja nacionalnog identiteta, dovela do pada dvije vlade. Kao dodatak tome, u skupštini su usvojeni zakoni koji podrivaju osnovna ljudska prava, dok Ustavni sud nema kvorum da razmatra sporne akte.
Ipak, nedavni poraz Mila Đukanovića, koji je vodio državu duže od tri decenije, u aprilu 2023. na predsjedničkim izborima budi nadu da će doći do smjene generacija, navodi Fridom haus.
Prema izvještaju Fridom hausa, Crna Gora se kao i prošle godine nalazi u kategoriji vlada u tranzicili ili hibridni režim.
Aleksandra Karpi, ekspertkinja Fridom hausa, kazala je za Glas Amerike da je smjena generacija za sada, potencijal.
“Kažem potencijal, jer kao što znate, predsednička funkcija u Crnoj Gori nema mnogo nadležnosti. Mislim da će se biti jasnije kad se održe parlamentrarni izbori zakazani za jun, i kada vidimo kako će proći partija Evropa sad, ali i ostale političke opcije. Mislim da postoji pravi potencijal da se Crna Gora vrati na pravi put, ne samo u procesu reformi, već i ka EU, što će naravno biti ključno, da se pojačaju reforme i pokrene država napred od jedne jako teške godine”, navela je Karpi.
A da li će smena generacije biti dovoljna da se reše pitanja političke polarizacije i nacionalnog identiteta, ne želi da spekuliše mnogo.
“Mislim da postoji potencijal u mlađim generacijama tokom vremena i da počinje da se nešto menja. I mislim da je ključno da se investira u te institucije, jer institucije imaju potencijal kada su izgrađene demokratski da budu ekstremno otporne. I ovo smo videli tokom ove godine kroz nacije u tranzitu da su demokratije uspele da opstanu kroz socijalne pritiske, ekonomske krize i čak u nekim slučajevima da zaštite najranjivije. Mislim da je je tu nova mlada i sveža generacija koja želi da investira više u demokratske i jake institucije i mislim da je tu šansa za uspeh”, navodi Karpi za Glas Amerike.
Srbija je ostala na istom nivou, a u izvještaju se navodi da se opozicija vratila u političku arenu, poslije bojkota 2020. godine, ali da su predsjedničke i parlamentarne izbore 2022. godine obilježile neregularnosti, rezultirajući pobjedom Aleksandra Vučića i njegove Srpske napredne stranke.
Vučić se održao na vlasti tako što je sebe postavio kao ključnu ličnost za domaću i regionalnu bezbjednost, koristeći razne krize koje je sam pravio kako bi skretao pažnju sa toga što njegova vlada preuzima medije i ućutkuje kritičare iz civilnog društva, piše Fridom haus.
Organizacija takođe konstatuje da su u 2022. godini građani zemalja kandidata za EU generalno održali podršku za članstvo u EU, ali da su ostali skeptični prema tome da bi puno članstvo moglo da se dogodi uskoro.
Građani Srbije su izuzetak, sa velikom sumnjom u vezi sa koristima članstva u EU.
Karpi navodi da za ovakav skepticizam u Srbiji ima više faktora.
“Mislim da je najvažnije imati u vidu da je Srbija ono što nazivamo hibridni režim, tako da su to zemlje koje su između demokratije i autokratije, i to u posljednjih nekoliko godina. Srbija je u nekoliko indikatora pala, najviše zbog kontrole države. Moramo imatu na umu da srpski predsjednik Aleksandar Vučić drži kontrolu nad medijima i javnim narativom, što je najvjerovatnije ogroman faktor koji utiče na ovo razočaranje građana. Ali nije sve na Vučiću i na srpskoj vladi, mislim i da Evropska unija može da uradi više da pokaže koliko je koristan evropski proces za građane u svim zemljama kandidatima”, navela je Karpi za Glas Amerike.
U izvještaju se pominje polarizacija u Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji.
Glas Amerike je pitao Karpi da li postoji bojazan od toga da dođe do polarizacije u Srbiji, pogotovo kada se u Srbiji održavaju protesti poslije dva masovna ubistva, a jedan od odgovora na to jeste poziv Vučića svojim pristalicama na skup.
“Za početak, želim da uputim saučešće onima koje je ova tragedija pogodila, osuđujemo sve vrste nasilja i mene je lično pogodila ova tragedija u regionu. Što se tiče polarizacije, to je trend koji vidimo širom Zapadnog Balkana, ali ga vidimo i širom EU, znate, u trenutnim članicama i širom centralne i istočne Evrope. Ne bih da spekulišem previše o rezultatu protesta i u kom će pravcu povesti zemlju, ali mislim da su vidljivi i da su brojniji nego išta što smo vidjeli u Beogradu u mnogo mnogo godina. I kao što ste naveli, u Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, pa čak i u Bosni, vidimo brzo mobilisanje civilnog društva, aktera, političkih partija, ali i građana na ulice. Nismo još vidjeli da to vodi, da tako kažemo do radikalnih promjena od statusa kvo, ali je svakako nešto što treba pratiti i može imati uticaja na odnose u društvu”, navela je Karpi.
U izvještaju o “Državama u tranziciji 2023”, Fridom haus zaključuje da građani zemalja koje su kandidati za EU generalno i dalje podržavaju članstvo u EU, ali imaju sumnje o tome kada će se to i dogoditi.
Čak i dugoročne nade su poprično skromne, za mnoge u regiji privlačnost ulaska u EU je više u individualnom napretku, pravu na putovanje, rad i studiranje u inostranstvu, drugim riječima da se napusti zemlja, prije nego da se misli o perspektivi demokratskog napretka u zemlji, prenosi izvještaj.
Prema podacima Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj, OECD, petina populacije rođena na Zapadnom Balkanu, živi van zemlje, najviše u članicama OECD.
“Dopustiti ovim zemljama da pokleknu, ili još gore, sarađivati i pružati usluge nazadnim političarima, otvorilo bi novo polje za strane autoritarne sile da izazovu nestabilnost i dobiju uticaj, kao što to čini moskovska konstantna politička mreža uz širenje dezinformacija u susjedstvu. Evropska unija mora da promisli svoj pristup i da se ponovo uključi uz dobru volju, ali je i odgovornost na nacionalnim liderima da pruže demokratski napredak za kojim njihovi građani toliko žude”, navodi se u izvještaju Fridom hausa.
Kao i ostali u hibridni režimi, narodi koji žive u zemljama koje nisu članice EU na Zapadnom Balkanu i dalje pružaju veliku podršku EU.
Netfliks je objavio prve fotografije sa seta špijunske triler serije Black Doves, u kojoj glavne uloge igraju Kira Najtli i Ben Višo.
Scenario za Black Doves napisao je Džo Barton, poznat po kriminalističkoj seriji Giri/Haji i naučno-fantastičnom trileru Projekat Lazarus. Serija ima šest epizoda koje su režirali Aleks Gabasi i Liza Ganing, piše Tudum. Fotografije sa seta objavljene su na Netfliksovom zvaničnom Instagram profilu.
Najtli je glumila profesionalnu špijunku Helen Veb, koja radi za misterioznu organizaciju Black Doves i špijunira svog muža političara. Nakon što neko ubije njenog ljubavnika Džejsona (Endrju Koji), njena šefica Rid (Sara Lankašir) angažuje ubicu Sema Janga (Ben Višo), koji mora da zaštiti Helen dok istražuje ubistvo svog ljubavnika.
Pored pomenutih glumaca, glumačku postavu čine Luter Ford, Fin Benet, Trejsi Ulman, Adil Aktar, Endru Bjukan, Ketrin Hanter, Sem Troton, Ela Lili Hajland, Adam Silver, Ken Novosu, Gabrijel Krivi i Omari Daglas.
Prva sezona serije Black Doves imaće premijeru 5. decembra ove godine. Netfliks je potvrdio da će serija dobiti drugu sezonu.
Izvor: Index.hr
Ministri Evropske unije i službeno su podržali strožije ciljeve za smanjenje zagađenja vazduha od 2030. godine, u pokušaju bolje zaštite ljudi i životne sredine.
Gotovo 300.000 smrtnih slučajeva godišnje u EU može se pripisati zdravstvenim posljedicama zagađenja vazduha, što ga čini “najvećim zdravstvenim rizikom za životnu sredinu u Evropi”, saopšteno je iz EU, a prenosi Hina.
Nova ograničenja odnosiće se na čestice PM10 i PM2,5, azot-dioksid i sumpor-dioksid koji uzrokuju respiratorne probleme.
Građani će imati pravo na odštetu ako se razbole zbog nepoštovanja graničnih vrijednosti, navodi se u saopštenju.
Dvije godine za unošenje pravila u zakone
Članice EU mogu da traže odlaganje roka do 2030. godine, ali pod određenim uslovima.
Nova ograničenja dio su dogovora između predstavnika Evropskog parlamenta i država članica EU postignutog u februaru.
Članice EU imaju dvije godine da prenesu nova pravila u nacionalno zakonodavstvo. Zemlje koje se ne budu pridržavale ograničenja, mogle bi biti novčano kažnjene.
Cilj novih pravila je da se odredi pravac akcionog plana Evropske komisije za nulti nivo zagađujućih materija u vazduhu, vodi i zemljištu do 2050. godine.
Izvor: Al Jazeera
U Crnoj Gori u srijedu pretežno sunčano vrijeme, povremeno uz umjerenu oblačnost.
Iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, tokom noći najavljuju jače naoblačenje.
Na sjeveru ujutru, mjestimično povećana niska oblačnost ili magla, koja se ponegdje može duže zadržati tokom prijepodneva.
Vjetar će biti slab do umjeren, promjenljivog smjera, na krajnjem jugoistoku povremeno umjeren do pojačan sjeveroistočni.
Jutarnja temperatura vazduha od 4 do 16, najviša dnevna od 17 do 27 stepeni.
Osnovno državno tužilaštvo (ODT) na Cetinju odredilo je pritvor do 30 dana šezdesetogodišnjem Lj. J. za kojeg se sumnja da je neprimjereno dodirivao 16-godišnjakinju, saznaje Radio Cetinje.
Kako je ranije saopšteno iz Uprave policije (UP), Lj.J. je osumnjičen za krivično djelo nedozvoljene polne radnje.
Sumnja se da je Lj.J. (60) ovo krivično djelo izvršio na štetu maloljetnog lica starog 16 godina na način što je dok se sama nalazila u svojoj porodičnoj kući neprimjereno dodirivao. Osim toga, izvršen je pretres stana i drugih prostorija koje osumnjičeni koristi i tom su prilikom pronađeni pištolj marke Glock i startni pištolj, sa odgovarajućom dokumentacijom odnosno dozvolama, koji su oduzeti iz preventivnih razloga – navodi se u saopštenju.
Cetinjanin M.K. (35) ispalio je više hitaca iz vatrenog oružja u Bajovoj ulici na Cetinju kod zgrade „Kruzer“.
Prema nezvaničnim informacijama iz vrha Uprave policije, jedna muška osoba uhapšena je pod sumnjom da je ispalila više hitaca iz vatrenog oružja.
Pucnjava se dogodila nešto prije 19 sati, raspoložive informacije govore da su hici ispaljeni u vazduh, da nema povrijeđenih osoba, a da je počinilac uhapšen.
Čini se da se Gaza razorena sukobima suočava s najgorim ograničenjima pomoći od početka rata Izraela i Hamasa prije više od godinu dana, saopštio je UN u utorak, žaleći se zbog posebno razarajućeg uticaja na djecu, piše AFP.
Situacija za djecu iz dana u dan postaje sve gora nego dan ranije – rekao je James Elder, portparol UNICEF-ove agencije za djecu.
Ogromna područja Gaze devastirana su izraelskim uzvratnim napadom na teritoriju nakon što je napad Hamasa 7. oktobra prošle godine izazvao rat, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Izrael je intenzivirao operacije na sjeveru opkoljene palestinske teritorije, gdje su UN upozorile da su stotine hiljada ljudi zarobljene.
Uprkos očajničkoj potrebi da se poveća količina pomoći koja stiže, Elder se žalio da se pristup pomoći pogoršava.
Bilo je “nekoliko dana u protekloj sedmici (gdje) nije bilo dozvoljeno da uđu komercijalni kamioni – dodao je Elder.
Sada vidimo vjerovatno najgora ograničenja humanitarne pomoći koja smo ikada vidjeli.
Ranije ove godine, usred upozorenja da bi UN mogle proglasiti potpunu glad u Gazi, Elder je rekao da je postojao “stvarni pritisak da se otvore nove rute i pristupne tačke”.
Ali sada, “vidjeli smo apsolutni preokret toga”, upozorio je on, dodajući da smo od maja “vidjeli da su dosljedne ulazne tačke blokirane”.
Sjeverna Gaza u međuvremenu “nije imala hranu, nikakvu pomoć u hrani u cijelom oktobru”, dodao je on.
Strašan nedostatak pomoći, zajedno s nemilosrdnim udarima i činjenicom da je oko 85 odsto Pojasa Gaze pogođeno nekim oblikom naredbe za evakuaciju, učinilo je teritoriju “u suštini nepogodnom za život”, rekao je Elder.
Uprkos eskalaciji izraelskih vojnih operacija u određenim područjima, u ponedjeljak je počeo drugi krug kampanje vakcinacije protiv dječje paralize za stotine hiljada djece.
Akcija vakcinacije počela je nakon što je Pojas Gaze potvrdio svoj prvi slučaj dječje paralize u 25 godina.
Kao i prvi krug, i drugi će biti podijeljen u tri faze, uz pomoć lokalizovanih “humanitarnih pauza” u borbama: prvo u središnjoj Gazi, zatim na jugu i konačno na najteže dostupnom sjevernom dijelu teritorije.
Prošle sedmice, UN je priznao da će drugi krug biti “komplikovaniji” nego kada su prve doze date prošlog mjeseca.
Izvor: Radio Slobodna Evropa/Pobjeda