Kultura

Glendža: Biblioteke nezamjenljiv izvor za kulturu, obrazovanje, nauku

Nacionalni dan podizanja svijesti o bibliotekama obilježava se 5. oktobra. Prema riječima pomoćnice direktorice za bibliotečke poslove Slavice Glendže, cilj obilježavanja ovog dana je podjećanje janosti na važnost uloge biblioteka u formalnom i neformalnom obrazovanju, podizanju nivoa stručnosti bibliotečkih radnika i informacione pismenosti bibliotečkih korisnika u Crnoj Gori, afirmaciji biblioteka i obrazovanja. Biblioteka je institucija
Glendža: Biblioteke nezamjenljiv izvor za kulturu, obrazovanje, nauku

Nacionalni dan podizanja svijesti o bibliotekama obilježava se 5. oktobra.

Prema riječima pomoćnice direktorice za bibliotečke poslove Slavice Glendže, cilj obilježavanja ovog dana je podjećanje janosti na važnost uloge biblioteka u formalnom i neformalnom obrazovanju, podizanju nivoa stručnosti bibliotečkih radnika i informacione pismenosti bibliotečkih korisnika u Crnoj Gori, afirmaciji biblioteka i obrazovanja.

Biblioteka je institucija kulture, jedna od najznačajnijih, krovnih institucija kulture, koja nabavlja, obrađuje, smješta, čuva i daje na korištenje raznovrsnu bibliotečku građu. Pojam bibliotečka građa obuhvata: knjige ili monografske publikacije, časopise i novine ili periodične publikacije, muzikalije, geografske karte, atlase, razglednice, fotografije, plakate, oglase, rukopise, audio- vizuelnu građu  i drugi sitni bibliotečki materijal. Dobila je ime od grčke riječi biblion (knjiga), što bi doslovno značilo spremište za knjige – objašnjava Glendža.

Biblioteke, kako ističe, postoje gotovo koliko i pisani spomenici.

Njihova pojava je bila od presudnog značaja za razvoj civilizacije uopšte. Od svog postanka do danas biblioteke predstavljaju nezamjenljiv izvor za kulturu, obrazovanje, nauku pa i pismenost u njenom elementarnom značenju – naglašava Glendža.

Foto: NBCG

Najstarije biblioteke, kako navodi, nastale su na asirsko-vavilonskom prostoru i Egiptu, 3.000 godina prije nove ere.

Najstariji zapisi sačuvani su na glinenim pločicama, pisani klinastim pismom, i predstavljaju literarna djela, ali i naučna i državna dokumenta. Biblioteke su se u toku svog istorijskog trajanja razvijale prilagođavajući se savremenim društvenim trendovima. Danas, digitalizacijom svojih fondova čine da da iste prezentuju što širem krugu čitalačke publike – kazala je Glendža.

Najveće biblioteke sadašnjeg trenutka u svijetu su, dodaje, Kongresna biblioteka u Vašingtonu (SAD) i Britanska biblioteka u Londonu (Velika Britanija), sa fondovima od više desetina miliona bibliotečkih jedinica.

Najveća i najznačajnija biblioteka u našoj zemlji je Nacionalna biblioteka Crne Gore »Đurđe Crnojević« na Cetinju, sa fondom većim od dva milona bibliotečkih jedinica, sa posebnim akcentom na dijelu nacionalnog fonda »Montenegrina« – zaključuje Glendža u tekstu objavljenom na Fejsbuk stranici NBCG.