Foto: RTV Cetinje
U znak podrške studentima iz neformalne grupe “Kamo śutra”, koji zahtijevaju odgovornost nadležnih zbog masovnih ubistava u Prijestonici, građani Cetinja okupili su se danas na Kruševom ždrijelu.
Nakon tri protesta održana na kružnom toku na ulazu u Cetinje, okupljeni građani večeras su na Kruševom ždrijelu privremeno blokirali saobraćaj kako bi izrazili nezadovoljstvo reakcijom nadležnih institucija u vezi sa slučajevima ubistava koja su se desila u avgustu 2022. i u januaru ove godine.
Blokada je počela tačno u 17 sati i 26 minuta, a trajala je do 19 sati i 26 minuta. Za vrijeme trajanja blokade građani su propuštali samo vozila hitne pomoći.
Skup je protekao je u tišini i bez transparenata, uz prisustvo policije.
Podsjećamo, neformalna grupa studenata “Kamo śutra” organizuje svakodnevne blokade po jedne saobraćajnice u Podgorici u znak protesta zbog neispunjenih zahtjeva nakon zločina na Cetinju.
Ključni zahtjev studenata donedavno su bile ostavke ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića, a potom su zatražili da sam premijer Milojko Spajić inicira njihovu smjenu. Oni traže i ažurnije i proaktivno djelovanje nadležnih institucija po pitanju predmeta posjedovanja oružja, kao i povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u svim osnovnim i srednjim školama i poboljšanje institucionalnog pristupa brizi o mentalnom zdravlju.
Skupština Crne Gore usvojila je večeras izmjene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, koje predviđaju da korisnici srazmjernih penzija primaju minimalnu penziju od 450 eura.
Izmjenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju predlaže se uvođenje mjere koja bi omogućila isplatu razlike do najniže penzije korisnicima srazmjernih penzija čiji zbirni iznos srazmjerne penzije i penzije ostvarene po međunarodnom ugovoru (zbir domaće i inostrane penzije) ne dostiže najniži iznos penzije propisan članom 29 zakona, dakle iznos od 450 eura – kazala je ranije državna sekretarka Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Mersida Aljićević.
Pravo na razliku do najniže penzije priznaje se osiguranicima koji imaju prebivalište na teritoriji Crne Gore, pod uslovom da iznos penzije ostvaren po domaćem zakonodavstvu, uz iznos inostrane penzije preračunat prema važećem deviznom kursu na dan podnošenja zahtjeva za isplatu razlike, bude manji od najnižeg iznosa penzije određenog domaćim zakonom.
Isplata razlike do najniže penzije vršiće se od prvog dana narednog mjeseca nakon podnošenja zahtjeva, čime se osigurava pravovremenost i preciznost u ostvarivanju ovog prava, saopšteno je ranije.
Norma ima za cilj da zaštiti socijalno-ekonomski položaj korisnika srazmjernih penzija koji, uprkos ostvarenim pravima u dva ili više sistema, nemaju dovoljno visoka primanja da dostignu zakonom određeni minimalni standard – istakla je Aljićević.
Broj penzionera koji će biti obuhvaćen Izmjenom ovog zakona je oko 2.500.
Izvor: RTCG
Skupština Crne Gore usvojila je Zakon o budžetu za ovu godinu. Odbijeni su brojni amandmani opozicije. Sjednici Skupštine ne prisustvuju poslanici opozicije kojim je izrečena mjera zabrane. Ministar finansija Novica Vuković saopštio je da ovaj budžet jača standard građana i da se usvajanjem budžeta stvaraju pretpostavke za nastavak rezultata iz 2024. godine. Skupština je usvojila i odluku o zaduživanju za ovu godinu.
Vuković je podsjetio da je budžet trebalo da bude usvojen krajem prošle godine i naveo da je rad Vlade bio kritikovan bez argumenata. On je kazao i da privremeno finansiranje nije redovna okolnost. “To su okolnosti koje su iscrpile i sve nas u Vladi”, kazao je Vuković.
On je saopštio i da je 2024. završena sa deficitom od 3,2 odsto što je, kako kaže, na nivou plana.
To govori da smo došli do stabilnosti u finansiranju prihoda i da ne zavisimo od jednokratnih prihoda kako je to možda bilo ranije – naveo je ministar u Skupštini.
Podsjetio je i da je javni dug 2020. bio oko 100 odsto BDP-a, a da je sada od 60 do 62 procenta.
Ponovio je i da će zaduživanja ići za vraćanje starih dugova i kapitalni budžet, koji je kako kaže, nikad veći i iznosi 280 miliona.
Izvorni prihodi budžeta planirani su u iznosu od 2,89 milijardi eura
Vuković je ranije na sjednici Skupštine saopštio da osnovni scenario makroekonomskih projekcija ukazuje na prosječni godišnje realan rast crnogorske ekonomije u srednjem roku od 3,7 odsto, odnosno po godinama, 4,8 odsto u ovoj, a 3,2 odsto i 3,1 odsto u 2026. i 2027. godini.
Izvorni prihodi budžeta planirani su u iznosu od 2,89 milijardi eura i u odnosu na procjenu za prošlu godinu veći su 102 miliona eura ili 3,7 odsto – rekao je Vuković u parlamentu prilikom objedinjene rasprave o predlozima zakonima o budžetu za ovu godinu, odluke o zaduživanju, kao i izmjenama i dopunama Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti.
On je naveo da i pored smanjenja poreskog opterećenja na zarade, odnosno smanjenja stope doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, ostvaruje se rast prihoda usljed rasta naplate poreza na dodatu vrijednost (PDV), akciza, poreza na dohodak i na dobit, naknade za priređivanje igara na sreću, kao i donacija.
Vuković je kazao da su ukupni izdaci planirani u iznosu od 4,03 milijarde eura i 505,5 miliona su veći od prošlogodišnjih.
On je naveo da se za tekući budžet opredjeljuje 1,5 milijardi eura, za budžet državnih fondova 1,3 milijarde eura, kapitalni 280 miliona eura, za transakcije finansiranja 886 miliona eura, dok je za rezervu opredijeljeno 43,5 miliona eura.
Za sektor javnih finansija planiran je iznos od 1,2 milijarde eura, socijalno staranje 1,08 milijardi, zdravstvo 474 miliona, obrazovanje i nauku 362 miliona, a za saobraćaj 242 miliona eura – precizirao je Vuković.
Kapitalni budžet, kako je kazao, planiran je na nivou od 280 miliona eura što je uvećanje od 40 miliona ili 15 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Deficit budžetske potrošnje iznosiće 3,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), odnosno 278 miliona eura.
U ovoj godini projektuje se zaduživanje od 900 miliona.
Za otplatu duga iz prethodnog perioda potrebno je obezbijediti 820 miliona, najveći dio za isplatu državnih obveznica emitovanih na međunarodnom tržištu iz 2018. godine u iznosu od pola milijarde eura. Njeno dospijeće je početkom aprila – dodao je Vuković, ranije u Skupštini.
Izvor RTCG
Predsjednik Skupštine Andrija Mandić predložio je, na današnjoj sjednici Savjeta za odbranu i bezbjednost, da se transnacionalni karteli za šverc droge proglase terorističkim organizacijama.
On je saopštio da je predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću i premijeru Milojku Spajiću predložio dopunu Nacionalne strategije bezbjednosti u dijelu političkog uticaja organizovanog kriminala i proglašavanje transnacionalnih kartela za šverc droge terorističkim organizacijama.
Uzimajući u obzir bezbjednosne rizike i prijetnje, kao i jaki uticaj struktura transnacionalnog organizovanog kriminala na institucije države, iskazao sam stav da je neophodno što prije moguće pristupiti usvajanju posebnog Zakona o borbi protiv terorizma – naveo je Mandić u objavi na mreži X.
Kako je kazao, taj zakon bi stvorio nova pravna oružja i osnažio kapacitete državnih organa u borbi protiv terorizma.
Prema riječima Mandića, zakon bi i omogućio sprovođenje važnih javnih politika i eliminisao opstrukcije u izvršavanju naših obaveza iz Poglavlja 23 i 24 u Pregovorima sa Evropskom unijom (EU).
On je istakao da bi se u izradi tog zakona crnogorska stručna javnost, eminenti poznavaoci bezbjednosnih prilika, kao i predstavnici građana, vodili najboljom međunarodnom praksom i iskustvima.
Posebno ističemo Sjedinjene Američke Države (SAD), sa čijim nadležnim državnim organima i bezbjednosnim agencijama treba uspostaviti neposrednu saradnju u ovoj oblasti – dodao je Mandić.
On je ocijenio da je, uz izradu inovirane nacionalne strategije i tog zakonskog rješenja, neophodno da Specijalno policijsko odjeljenje i Specijalno državno tužilaštvo što prije počnu sa radom u novim adekvatnim prostorijama, kako bi se na taj način riješili prigovori kada je u pitanju efektivnost rada tih organa.
Članovi Savjeta su snažno pozdravili ovu inicijativu i zajedno smo odlučili da joj posvetimo posebnu pažnju na narednoj sjednici koja će se održati vrlo brzo – rekao je Mandić.
On je naveo da bi budući period iskoristili da o toj inicijativi prvenstveno razgovaraju sa predstavnicima Evropske unije i SAD-a.
Izvor: Agencija Mina
Švajcarac Marko Odermat, koji je 2022. postao olimpijski šampion u Pekingu u veleslalomu, okitio se zlatom na Svjetskom prvenstvu u austrijskom Zalbahu u superveleslalomu.
O nadmoćnoj vožnji 27-godišnjaka u petak govori rezultat njegovog vršnjaka i osvajača srebrne medalje Rafaela Hazera (Austrija) – sporiji za pun sekund.
Postolje je popunio 30-godišnji Norvežanin Adrijan Smiset Sejersted sa sekund i 15 stotinki kašnjenja u odnosu na pobjednika.
Odermat je osvojio zlatno odličje u veleslalomu i spustu na prethodnom izdanju planetarnog šampionata pretprošle zime u Kurševelu.
Šansu da brani ovo drugo imaće u nedjelju. Kvalifikacije u veleslalomu su idućeg četvrtka, a trka za medalje dan poslije.
🇨🇭Marco Odermatt draws perfect run to win SG title 🥇@saalbach2025 #fisalpine #saalbach2025 #skiverrückt #wintersport pic.twitter.com/3cYFa8oHnL
— FIS Alpine (@fisalpine) February 7, 2025
O Odermatovoj dominaciji prethodnih godina svjedoči podatak da je svaki put osvojio veliki kristalni globus na prethodna tri izdanja Svjetskog kupa, kao mali i u veleslalomu.
Minule godine je na te trofeje dodao i male kristalne globuse za „super-dži“ i spust, a u tekućoj sezoni vodi u svakoj disciplini osim slaloma.
Poslije 25 od 38 trka, Odermat ima 1.066 bodova u generalnom plasmanu, 320 više od drugoplasiranog Norvežanina Henrika Kristofsena.
Švajcarac u spustu ima 93 boda više od zemljaka Franja fon Almena, u „super-džiju“ 119 više od Austrijanca Vinsenta Krihmajra, a u veleslalomu 71 više od Norvežanina Aleksandra Stina Olsena.
Izvor: Sport klub
Dodatna edukacija o vršnjačkom nasilju u svim segmentima formalnog obrazovnog sistema neophodna je kako bi školsko okruženje postalo sigurno i motivirajuće za razvoj mladih – naglašeno je na današnjoj obuci koju je Centar za građansko obrazovanje (CGO) organizovao u Podgorici na temu prevencije i intervencije u slučajevima vršnjačkog nasilja.
Obuka je, kako su kazali, okupila 30 pedagoga i psihologa iz osnovnih i srednjih škola iz centralnog dijela Crne Gore, koji su imali priliku da sa psihološkinjom Tamarom Milić jačaju vještine za prepoznavanje i adekvatno reagovanje na vršnjačko nasilje koje postaje rastući problem u našem društvu.
Cijenim da su ovakve edukacije neophodne s obzirom na dosadašnje iskustvo i rad sa mladima, jer pružaju šansu da naučimo nešto novo i razmijenimo iskustva sa kolegama i koleginicama iz drugih obrazovnih ustanova. Ove obuke nisu važne samo stručnim saradnicima, već i svim nastavnicima. Naglasio bih i da je uloga države da se pokaže na pravi način – da pošalje pravu poruku u kojoj ističe da ova tema mora biti prioritet, što do sada nije bio slučaj – navodi pedagog JU OŠ “Lovćenski partizanski odred” sa Cetinja Nikola Latković.
Psihološkinja u OŠ “Savo Pejanović“ u Podgorici, Milica Pušonjić, ističe da je “tema nasilja, a posebno vršnjačkog nasilja, nažalost, aktuelna, te nikad nije dovoljno učenja i ragovora o tome”.
Današnja obuka je važna jer je okupila psihološko-pedagoške službe. To nam je dalo priliku da razmijenimo iskustva u radu, izazove sa kojima se suočavamo, ali i da čujemo rezultate istraživanja kako u Crnoj Gori tako i u okruženju – kazala je Pušonjić, navodi se u saopštenju CGO.
Pedagoškinja JU SSŠ “Ivan Uskoković” u Podgorici, Mirjana Vukčević, kazala je da nasilje u našem društvu eskalira.
Što me i motivisalo da se prijavim za današnju obuku, a u nadi da ću dobiti nove informacije o rješavanju ovih problema. Drago mi je da je omogućeno pedagozima i psiholozima da razmijene iskustva i steknu nova znanja, a očekujem i druge oblike podrške. Takođe, zagovornica sam kontinuiteta ovakvih okupljanja kako bi mogli razmijenjivati mišljenja i informacije od koristi u svakodnevnom radu – zaključila je ona.
Obuka je dio projekta SRCE: podrška osnaživanju i otpornosti mladih danas, koji finansira Delegacija EU u Crnoj Gori, a kofinansira Ministarstvo javne uprave, a u okviru istog projekta biće održane slične obuke na sjeveru i jugu Crne Gore, saopštili su iz CGO.
U okviru kampanje „Poštuj život, vrati oružje“, koju Uprava policije (UP) sprovodi već duži niz godina, u toku jučerašnjeg dana, u više gradova širom Crne Gore dobrovoljno je vraćeno 37 komada oružja, 1192 komada municije, sedam komada ručnih bombi, i djelovi vatrenog oružja.
Juče su na teritoriji nadležnosti Regionalnog centra bezbjednosti ,,Centar“, u Podgorici, Danilovgradu i Cetinju građani dobrovoljno predali policiji 15 komada oružja od čega 12 pištolja i tri puške, 390 komada municije različite vrste i kalibra, i djelovi od oružja. Službenicima Regionalnog centra bezbjednosti ,,Jug“, u Baru, Budvi, Kotoru i Herceg Novom je dobrovoljno vraćeno 11 komada vatrenog oružja od čega četiri pištolja i sedam pušaka, 585 komada municije i četiri ručne bombe – saopštili su iz UP.
Kako su naveli u sjevernoj regiji države, na teritoriji nadležnosti Regionalnog centra bezbjednosti ,,Sjever“, u Bijelom Polju, Beranama i Plavu dobrovoljno je predato ukupno sedam komada oružja, od čega šest pušaka i jedan pištolj, 77 komada municije različite vrste i kalibra, dvije bombe i djelovi od oružja.
Policijskim službenicima Regionalnog centra bezbjednosti ,,Zapad“, u Nikšiću, Šavniku i Pljevljima su dobrovoljno predatačetiri komada vatrenog oružja od čega tri puške i jedan pištolj, 140 komada municije i jedna ručna bomba – saopštili su.
Od početka januara Upravi policije je dobrovoljno predato ukupno 2160 komada oružja, 71.278 komada municije, 230 komada ručnih bombi, kao i više stotina djelova oružja i eksplozivnih sredstava.
Podsjećaju da čuvanje oružja čiji su vlasnici bili članovi porodica ili srodnici, bez obzira na to da li se ili nije pred nadležnim sudom spoveo ostavinski postupak, shodno Zakonu o oružju, predstavlja nelegalno oružje, sve dok eventualno neko od pravnih nasljednika ne dobije dozvolu za držanje tog oružja od Ministarstva unutrašnjih poslova.
Još jednom napominjemo da građani mogu pozvati policiju na broj 122, obavijestiti policijske službenike da žele da vrate oružje, bez ikakve pravne, odnosno krivične ili prekršajne odgovornosti i bez obzira na to da li oružje posjeduju u ilegalnom ili legalnom vlasništvu – zaključili su u saopštenju iz UP.